Πυρκαγιές

Ποια παράνομη ρε Θόδωρα ,εδω εχουν νομιμοποιήσει τα πάντα .Ακομη και βιλάρες μεσα σε πυκνο δασος στην Παρνηθα. Αν και και προς τα κει φρόντισε η πολιτεία απο χρόνια να δίνει εγκριση με διάφορους τρόπους .Εχει μεινει τίποτα που να μη νομιμοποιήθηκε ;
Η τακτική που εφαρμόζεται σ αυτό το κράτος ειναι αυτή που δεν νομιμοποιείται ποτέ.
Το ίδιο το κράτος με την ανομία του δίνει το σύνθημα.
Λίγο κουτσομπολιό - off topic -

Την εποχή της κρίσης είχε η γυναίκα του Χορστ Ραϊχενμπαχ (επικεφαλής της τασκ-φορς της ΕΕ για την Ελλάδα) το πολιτικό γραφείο της στο ίδιο κτήριο και ίδιο όροφο με το δικό μας γραφείο. Ετσι γνωρισα αυτήν και τον άνδρα της, και σχεδόν μία φορά τον μήνα εμάθενα αυτά που έβγαζε η τασκ-φορς στην φόρα - και που δεν δίνονταν συνήθως στην δημοσιότητα. Οι πιό πολλοί (αριθμητικά αλλά και "ποιοτικά") διεφθαρμένοι υπάλληλοι δημοσίου ήσαν σύμφωνα με την τασκ-φορς στην πολεοδομία, ακολουθούσε ο κλάδος υγείας, ναυτιλίας και στο υπουργείο οικονομικών (εφορία). Θυμάμαι ο ανθρωπος τράβαγε τα μαλλιά του με την κατάσταση στις πολεοδομίες! Η διαφθορά ήταν η κανονικότητα και καθημερινότητα.

Δυστυχώς στην επιτροπή που ιδρύθηκε (συνολικά 30 άτομα νομίζω) βρέθηκαν στις θέσεις που αντιστοιχούσαν σε Ελληνες "ειδικούς" πολλοί άρτι αποφοιτήσαντες πανεπιστημίων εξωτερικού με βαρύγδουπα ονόματα, οι οποίοι διάβαζαν "οργυιά" και καταλάβαιναν "όργωμα" και μετά έκαναν παράπονα, π.χ. πως κάποια εκκλησιαστικά κιτάπια του 18ου/19ου αιώνα για διάφορες εκτάσεις γης, ήσαν λάθος, πως η εκκλησία μπερδευε συνειδητά μονάδες μέτρησης ή πως τα κιτάπια ήσαν ακαταλαβίστικα.
Δηλαδή εγραφε το χειρόγραφο: "... το αμπέλι εκτείνεται 50 οργυιές δυτικά μέχρι το μποστάνι του Χατζηχαλια και ..."
και το επίσημο έγγραφο του ειδικού με το διδακτορικό στο Yale έγραφε: "... το αμπέλι εκτείνεται 50 οργώματα δυτικά μέχρι το μπαστούνι του Χατζηχαλια και ..."
Δυο-τρεις από αυτούς τους κυρίους και κυρίες είναι σήμερα διευθυντες σε υπουργεία.topic.
 
Οικήματα νομιμοποιημένα ή όχι, εφόσον βρίσκονται άναρχα και σκόρπια μέσα σε δάση και χωράφια, η ασφάλιση δεν είναι εύκολη υπόθεση, όχι μόνο για φωτιά αλλά και για κλοπές και για φθορές από διάφορους φυσικούς ή άλλους παράγοντες...
(Δεν είμαι ασφαλιστής η λογική το λέει ...)
 
Τώρα 2 εστίες φωτιάς στη είσοδο του Μαρκόπουλου κ πρός κορωπί.
Της έχουν πέσει πάνω αρκετά πυροσβεστικά κλπ.
Για να δούμε.Πιστεύω θα την κόψουν γιατί την είδα κα την μία κ την άλλη να απειλούν επιχειρήσεις κ σπίτια.
 
Τώρα 2 εστίες φωτιάς στη είσοδο του Μαρκόπουλου κ πρός κορωπί.
Της έχουν πέσει πάνω αρκετά πυροσβεστικά κλπ.
Για να δούμε.Πιστεύω θα την κόψουν γιατί την είδα κα την μία κ την άλλη να απειλούν επιχειρήσεις κ σπίτια.
Άρη στην περιοχή συζητιέται ποιοι τις βάζουν;
 
Άρη στην περιοχή συζητιέται ποιοι τις βάζουν;
Οχι.
Δεν ξέρω το παίζει αλλά εκει που πήρε τώρα δεν πιστεύω να υπάρχει ουσία για εμπρησμό.
Απ την αλλη 2 φωτιές ταυτόχρονα σε απόσταση 500-600+ μέτρων..
Τί νά πώ...
Τέσπα ..έπεσαν γρήγορα κ μάλλον τις γονάτισαν..
 
Οχι.
Δεν ξέρω το παίζει αλλά εκει που πήρε τώρα δεν πιστεύω να υπάρχει ουσία για εμπρησμό.
Απ την αλλη 2 φωτιές ταυτόχρονα σε απόσταση 500-600+ μέτρων..
Τί νά πώ...
Τέσπα ..έπεσαν γρήγορα κ μάλλον τις γονάτισαν..
Γι΄αυτό ρώτησα ποιοι τις βάζουν, δυο φωτιές μόνο και μόνο για να απασχολούν κόσμο...
 
Εσω χρειαζεται νομος να χωνει τους εμπρηστες 20 χρονακια στη στενη χωρις αναστολη να σου πω εγω μετα ποιος εχει τα α@@@@@α να βαλει φωτια
Το ανέκδοτο του..καλοκαιριου....
Αυτό καλε μου φίλε Στέλιο δεν θα γίνει ποτε...
Δεν θέλουν... Και δεν είναι μόνο οι φωτιές.....
 
Εσω χρειαζεται νομος να χωνει τους εμπρηστες 20 χρονακια στη στενη χωρις αναστολη να σου πω εγω μετα ποιος εχει τα α@@@@@α να βαλει φωτια
Προς το παρων,ο νομος επι Τσιπρα,μετετρεψε τον εμπρησμο απο κακουργημα σε πλημελημμα.
Ητοι,5 χρονια φυλακισης το μεγιστο.
Με εντιμο προτερο βιο και καλη διαγωγη,σε 2-3 χρονακια εισαι εξω...
 
Έχουμε μάθει να λέμε για νόμους που υπάρχουν από προηγούμενες κυβερνήσεις και είναι λάθος.
Οι καινούργιες όμως πρέπει να τους αλλάζουν για το κοινό συμφέρον.
Ενώ επικαλούνται οτι είναι λάθος και δεν τους ψηφίζουν όταν έρχονται στην κυβέρνηση δεν τους αλλάζουν αλλα τους έχουν για πάτημα να κατηγορούν τις προηγούμενες κυβερνήσεις.
Και μιλάω διαχρονικά οχι μόνο τώρα.
 
Έχουμε μάθει να λέμε για νόμους που υπάρχουν από προηγούμενες κυβερνήσεις και είναι λάθος.
Οι καινούργιες όμως πρέπει να τους αλλάζουν για το κοινό συμφέρον.
Ενώ επικαλούνται οτι είναι λάθος και δεν τους ψηφίζουν όταν έρχονται στην κυβέρνηση δεν τους αλλάζουν αλλα τους έχουν για πάτημα να κατηγορούν τις προηγούμενες κυβερνήσεις.
Και μιλάω διαχρονικά οχι μόνο τώρα.
Τον συγκεκριμενο,"δεσμευτηκαν" να τον αλλαξουν,σε επισημες ανακοινωσεις τους...
"Προβλεπω" την κατασταση,ως εχει.....
 
Προς το παρων,ο νομος επι Τσιπρα,μετετρεψε τον εμπρησμο απο κακουργημα σε πλημελημμα.
Ητοι,5 χρονια φυλακισης το μεγιστο.
Με εντιμο προτερο βιο και καλη διαγωγη,σε 2-3 χρονακια εισαι εξω...
Για το πακι που βαζει την φωτια, αυτο σημαινει οτι λυνει το βιοποριστικό του για τα επόμενα 2-3 χρονια....Αν δλδ τον προφυλακισουν...
 
Τον συγκεκριμενο,"δεσμευτηκαν" να τον αλλαξουν,σε επισημες ανακοινωσεις τους...
"Προβλεπω" την κατασταση,ως εχει.....
Για να αλλάξουν νόμο πρέπει να γίνει η μεγάλη "στραβη" και να πιεστούν από κανάλια και κόσμο. Δυστυχώς τα κανάλια την ξέρουν την δουλειά τους και ο κόσμος ζει στο δικό του κόσμο.
 
Back
Top