Πρώτη χρήση καινούργιου όπλου

Καλορίζικο το ζευγαράκι!

Εγώ θα εκανα λίγα κ πολυ απλά πραγματα..

Θα αφαιρουσα την πάπια κ θα ελεγχα με προσοχη το εσωτερικό τους...και τα διάφορα εξαρτήματα, πιστονια, σιδηρόδρομοι κλπ...
Αυτό πρεπει να γίνεται παντοτε διότι μπορεί να δουμε κ καμια κατασκευαστική ατέλεια..
Κάποιο μικρό χτυπημα, κλπ.....

Αν έβλεπα πολλά λάδια η γρασσα θα τα αφαιρουσα λεπτομερώς κ θα λιπαινα παααρα πολυ ελαφρά το όπλο στα σημεία που χρειαζεται.......

Τέλος ενας καλος έλεγχος κ ενα καθαρισμα στο εσωτερικό των καννων....
Σ' ευχαριστώ πολύ Τάσο!!!
 
Καλησπέρα Κωνσταντίνε! Ευχαριστώ για τις συμβουλές!
Ο Στέφανος έκανε καλή μαντεψιά.


Είναι η 1η μου φορά που ασχολούμαι με όπλα. Ίσως φανεί αστείο στους περισσότερους εδώ μέσα αλλά το μικρόβιο μου το έβαλε η γυναίκα μου η οποία έκανε προ 15ετίας+ πρωταθλητισμό στη σκοποβολή αλλά απομακρύνθηκε με τα χρόνια (οικογένεια/κλπ). Από πέρυσι το πάλεψε να με βάλει με πιστόλι στο σκοπευτήριο αλλά εμένα μου αρέσουν τα λειόκαννα κι έτσι είπα να μπω στο χώρο με κάποια πιο φθηνά απ' αυτά του πρωταθλητισμού, να δούμε ότι μου πάει η φάση και μ' αρέσει και να πάω αργότερα σε κάποια σαν την Beretta 1301 (που μου τρέχουν τα σάλια, αλλά έχει τα λεφτά της) ή ακόμα και δίκαννα/SP.
Εξ αρχής πήγα για την Baikal 155 αλλά δυστυχώς δεν την ένιωθα "όμορφα¨ στα χέρια μου, κοίταξα την τουρκάλα που πήρα και μου ερχόταν κουτί καθώς και την Franchi Affinity που δεν ήταν πολύ πιο πάνω σε χρήματα απ΄ την τούρκικη και μου άρεσε πολύ, αλλά εντέλει μ΄ έψησε ο πωλητής (ψήθηκε και η γυναίκα μου απ΄τα χρώματά της τουρκάλας μιας και ήθελε κι αυτή να κάνει χρήση) κι έτσι κατέληξα με αυτές τις δύο.
Ελπίζω να μη με προδώσει η τουρκάλα...
Καλοριζικες ,σου εύχομαι να γίνετε και κυνηγοι .
 
Ευχαριστούμε για τις ευχές!!
Το λάδι της benelli είναι από τα καλύτερα όπως και το g96 ,λίγο λάδι και στις βόλτες των τσοκ αν υπάρχουν και πάντα σφίξιμο το πρωί πριν το κυνήγι και ξεσφιξιμο πάντα στον γυρισμό , έτσι δεν θα κολλήσουν ποτέ.Αποθηκευση με τη κάννη προς τα κάτω γιατί αν πέσει λίγο περισσότερο λάδι δεν θα λιμνάσει στο κοντάκι αλλά θα φύγει προς τη κάννη ,πρόβλημα ιδίως στα όπλα με ξύλινα μέρη.
Μου έδωσαν από το κατάστημα αγοράς το σπρέυ στη φωτό. Κάνει για τίποτα απ΄τα προαναφερόμενα;
 

Attachments

  • IMG_0263.jpeg
    IMG_0263.jpeg
    159 KB · Προβολές: 16
Last edited:
Ευχαριστούμε για τις ευχές!!

Μου έδωσαν από το κατάστημα αγοράς το σπρέυ στη φωτό. Κάνει για τίποτα απ΄τα προαναφερόμενα;
Για καθαρισμό και λίπανση;Αν στο πρότειναν από το κατάστημα χρησιμοποιήσετο ,super lube έχει καλό γράσο αλλά για τις επαφές των δικανων.Η benelli δεν είχε λάδι στη συσκευασία;
 
Ευχαριστούμε για τις ευχές!!

Μου έδωσαν από το κατάστημα αγοράς το σπρέυ στη φωτό. Κάνει για τίποτα απ΄τα προαναφερόμενα;
Επώνυμο προιον που δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα......
Να και μια ωραία κ παλια διαφήμιση δεδομένου ότι εισάγεται αρκετά χρόνια στην χώρα μας.........

IMG_20210306_183550.jpg
 
Και να μην ξεχνάμε ποτέ τους κανόνες ασφαλούς χειρισμού των όπλων, που αν και τους ξέρουμε όλοι ελάχιστοι τους εφαρμόζουμε. Θα πρέπει να μας γίνουν βίωμα ώστε να τους εκτελούμε ασυνείδητα, ειδικά τον 2ο και τον 3ο.
1. Χειριζόμαστε κάθε όπλο σαν να είναι γεμάτο. ΠΑΝΤΑ.
2. Δεν στρέφουμε ΠΟΤΕ την κάννη σε ότι δεν θέλουμε να καταστρέψουμε.
3. Δεν βάζουμε ΠΟΤΕ το δάχτυλο στη σκανδάλη, παρά ΜΟΝΟ την στιγμή που θα πυροδοτήσουμε.
4. Ξέρουμε ΠΑΝΤΑ τι υπάρχει γύρω από το στόχο μας.
Η πιστή εφαρμογή τους σημαίνει 0 ατυχήματα.
 
Και να μην ξεχνάμε ποτέ τους κανόνες ασφαλούς χειρισμού των όπλων, που αν και τους ξέρουμε όλοι ελάχιστοι τους εφαρμόζουμε. Θα πρέπει να μας γίνουν βίωμα ώστε να τους εκτελούμε ασυνείδητα, ειδικά τον 2ο και τον 3ο.
1. Χειριζόμαστε κάθε όπλο σαν να είναι γεμάτο. ΠΑΝΤΑ.
2. Δεν στρέφουμε ΠΟΤΕ την κάννη σε ότι δεν θέλουμε να καταστρέψουμε.
3. Δεν βάζουμε ΠΟΤΕ το δάχτυλο στη σκανδάλη, παρά ΜΟΝΟ την στιγμή που θα πυροδοτήσουμε.
4. Ξέρουμε ΠΑΝΤΑ τι υπάρχει γύρω από το στόχο μας.
Η πιστή εφαρμογή τους σημαίνει 0 ατυχήματα.
Όλα εξίσου σημαντικά ,άδειασμα θαλάμης-ες όταν περνάς ρέματα , φράχτες πολύ πυκνά σημεία
 
Πρώτα η ασφάλεια παιδιά.
Κανένας να μην βρεθεί μπροστά σε ατυχήματα ...
Έχω βρεθεί περισσότερες από 1 φορά και ξέρω. Ευτυχώς δεν έπαθε κανένας τίποτα.

Η έξοδος της κάνης πάντα σε ασφαλές σημείο ανεξάρτητα αν το όπλο είναι άδειο και το έχουμε ελέγξει πριν 1 δευτερόλεπτο !!!!!
 
Back
Top