Προετοιμασία Θηράματος Μετά Την Κάρπωση

George Ant.

Staff member
Θέμα που θα βοηθήσει τους νέους κυνηγούς!
Ποιά διαδικασία ακολουθείται μετά την κάρπωση του θηράματος?
Στα αγριογούρουνα έχω διαβάσει ότι κόβουν αμέσως τα @ρχ@dia, στις φάσες και γενικότερα στα περιστεροειδή βγάζουν την γούσα, άλλοι τα βάζουν αμέσως στο ψυγείο, άλλοι τα αφήνουν επίτηδες έξω για να σιτέψουν.
Τι απ' ολα αυτά ισχύει?
Τι είναι θέμα επιλογής?
Τι επιβάλλεται για την ασφάλεια μας?
 
Στα γουρούνια φιλε μου μολις χτυπηθούν σφάξιμο κατ'ευθειαν για να φύγει το σκοτωμένο αίμα ανάλογα με τον καιρό γδάρσιμο όσο πιο γρήγορα γινεται για να μην μυρίσει το κρέας στην έναρξη που εχει ζέστη θέλει γδάρσιμο όσο πιο γρήγορα γινεται το χειμώνα που εχει κρύο και να περάσουν κάποιες ώρες δεν παθαίνει τιποτα,στο λαγό κατευθείαν βγαλσιμο τα έντερα,πέρδικα με ενα ξυλαράκι βγάζεις το έντερο αμέσως και στα πουλιά εγώ προσωπικά τα αφήνω 1-2 μερες στο ψυγείο και μετα ξεπουπουλιασμα ξεκοίλιασμα κόψιμο πόδια τσίμπηδες και φτερούγες και μετα κατάψυξη,άλλοι τα βάζουν με τα φτερά στην κατάψυξη και τα μαδανε όταν τα ξεπαγώσουν εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει αυτος ο τρόπος γιατί μένει το σκοτωμένο αίμα μέσα και μαυρίζει!!:)
 
Last edited:
Μολις τα χτυπήσεις πριν πας σπίτι ειδικά στην έναρξη ξεκοίλιασμα κατ'ευθειαν για να μην μυρίσουν επειδή ειναι υψηλές οι θερμοκρασίες,εγώ στη Φασσα δεν κάνω τιποτα μονο ψυγείο για 1-2 μερες και μετα ξεπουπουλιασμα γιατι αν πας να τα μετρήσεις αμέσως ξεφλουδανε πολυ εύκολα ενώ αν μπει στο ψυγείο σφίγγει το δέρμα και δεν χαλάει τόσο εύκολα στο μαδημα!
 
Τον λαγό στην έναρξη και να μην τον ανοίξεις αμέσως δεν παθαίνει τίποτα. Αντέχει άνετα 2 ώρες. Οι μόνες φορές που έχω ανοίξει λαγό επιτόπου είναι μετά από πολύ κοντινές τουφεκιές που τους βγαινουν τα άντερα εξω. Επίσης τον λαγό τον βάζουμε συνήθως στο γιλέκο οπότε δεν έχει άμεση επαφή με τον ήλιο.
 
Τον λαγό στην έναρξη και να μην τον ανοίξεις αμέσως δεν παθαίνει τίποτα. Αντέχει άνετα 2 ώρες. Οι μόνες φορές που έχω ανοίξει λαγό επιτόπου είναι μετά από πολύ κοντινές τουφεκιές που τους βγαινουν τα άντερα εξω. Επίσης τον λαγό τον βάζουμε συνήθως στο γιλέκο οπότε δεν έχει άμεση επαφή με τον ήλιο.
Σταματη,η ζεστη κανει τη ζημιά!
Οι σακοι των γιλεκων,ειναι αδιαβροχοι και επιδεινωνουν .
Βγαλσιμο τα εντόσθια και κανα κλαράκι θυμαρι,ριγανη,σκινο, μεσα στην κοιλια..
 
Σεβαστό Γιάννη. Απλά ειναι δύσκολο να γίνει στο βουνό. Πρέπει να έχουμε αρκετό νερό μαζί που συνήθως δεν έχουμε. Εμείς τα συκωτακια τα τρώμε μετά το κυνήγι στην καλύβα που υπάρχει. Μέχρι σήμερα δεν έχει τύχει να μυρίσει λαγός. Επίσης στην έναρξη είναι δύσκολο να κυνηγήσεις μετά τις 11 λόγω ξερας που επικρατεί.
 
Και μένα γνώμη μου είναι ειδικά στην έναρξη βγάλσιμο στον κυνηγοτοπο τα εντόσθια ειδικά σε πέρδικα και λαγό. Τα περισσότερα κυνήγια μου δεν είναι πολύωρα οπότε μόλις φτάσω στο αυτοκίνητο τα φτιάχνω κατευθείαν για το ψυγείο. Έχω φτιάξει και ένα κανιστρακι για να μπορώ να ξεπλύνω το θήραμα και τα χέρια μου όταν είμαι μόνος.
IMG_20220716_114421.jpg
IMG_20220716_114430.jpg
 
Και μένα γνώμη μου είναι ειδικά στην έναρξη βγάλσιμο στον κυνηγοτοπο τα εντόσθια ειδικά σε πέρδικα και λαγό. Τα περισσότερα κυνήγια μου δεν είναι πολύωρα οπότε μόλις φτάσω στο αυτοκίνητο τα φτιάχνω κατευθείαν για το ψυγείο. Έχω φτιάξει και ένα κανιστρακι για να μπορώ να ξεπλύνω το θήραμα και τα χέρια μου όταν είμαι μόνος.
View attachment 51556
View attachment 51557
Έξυπνο και σωστό!
 
Και μένα γνώμη μου είναι ειδικά στην έναρξη βγάλσιμο στον κυνηγοτοπο τα εντόσθια ειδικά σε πέρδικα και λαγό. Τα περισσότερα κυνήγια μου δεν είναι πολύωρα οπότε μόλις φτάσω στο αυτοκίνητο τα φτιάχνω κατευθείαν για το ψυγείο. Έχω φτιάξει και ένα κανιστρακι για να μπορώ να ξεπλύνω το θήραμα και τα χέρια μου όταν είμαι μόνος.
View attachment 51556
View attachment 51557
Είσαι μερακλής
 
Για οσους θελουν να φυιαξουν ευκολα ενα κανιστρο με νερο για μονιμα στο αυτοκινητο μπορουν να το κανουν με μια σωληνα χοντρη
Πολυ επιγραματικα βαζουν την μια την παροχη και στην αλλη πλευρα μια βαλβιδα εισροης αερα
Ξεροντας την χωρητικοτητα σε νερο γεμιζουν τα δυο τριτα σε νερα και το ενα τριτο αερα με ενα κομπρεσερ
Στην παροχη μπορουν να εχουν μια κεφαλη ντους
Η μπορεθ να μπει και στο κατω μερος του αυτοκινητου ωστε να μην την βλεπεθ ο ηλιος

Εννοειτε οχι για να πινουμε αλλα για ενα ντους η πλυσιμο κλπ στις υπαιθριες μας δεαστηριοτητες
 
Το πρόβλημα είναι όταν ο καιρός είναι ζεστός, όπως πολύ καλά αναφέρατε όλοι … όταν όμως έχει κρύο εδώ πάνω μπορείς να αφήσεις το θήραμα ( αφού πρώτα καθαρίσεις/ αδειάσεις το μέσα ) και για τρεις και τέσσερις μέρες .
 
Back
Top