Προβλημα στην ερευνα.

Καλημερα σε ολους και καλη χρονια. Προσφατα επιασα ενα german pointer απο ενα φιλο που αρρωστησε και τον ειχε στο κλουβι για 1 χρονο.
Ο σκυλος ειναι 3 χρονων και εχει πολυ καλο χαρακτηρα. Στο απορτ ειναι πολυ καλος αλλα στην ερευνα πρεπει να του πεταξεις πετρα για να ψαξει. Οταν περπατουμε εχει ενεργεια αλλα με βλεπει συνεχεια και περιμενει να του πεταξω πετρα. Μπορω με καποιο τροπο να τον κανω να ερευνα χωρις πετρα?
 
Καλημερα σε ολους και καλη χρονια. Προσφατα επιασα ενα german pointer απο ενα φιλο που αρρωστησε και τον ειχε στο κλουβι για 1 χρονο.
Ο σκυλος ειναι 3 χρονων και εχει πολυ καλο χαρακτηρα. Στο απορτ ειναι πολυ καλος αλλα στην ερευνα πρεπει να του πεταξεις πετρα για να ψαξει. Οταν περπατουμε εχει ενεργεια αλλα με βλεπει συνεχεια και περιμενει να του πεταξω πετρα. Μπορω με καποιο τροπο να τον κανω να ερευνα χωρις πετρα?
Το σκυλί γιατί Κυνηγι το είχε ο φίλος σου? Μήπως το είχε για τσίχλες?
 
Ο φιλος μου το ειχε για περδικες. Αν μεσα στο πυκνο του ριξω πετρα και βρει περδικα την φερμαρει και οταν την σηκωσει την κυνηγα.
Επισης δεν κυνηγα μικρα πουλια που σηκωνονται μπροστα του.
Καλημέρα φίλε μου! Εγώ θα σου πρότεινα χωρίς πάντα να είμαι ειδικός να βγάλεις το ζώο πολλά εκπαιδευτικά στον κάμπο! Ώστε ότι ορτύκι η πέρδικα σηκώσει να έχει μεγάλη οπτική επαφή κ να του είναι εύκολο να το κυνηγήσει! Εσύ βέβαια δεν θα ξαναπεταξεις πέτρα αλλά κ όταν σκύλος ανοίξει λίγο δεν θα τον φωνάζεις άσκοπα κοντά σου! Πιστεύω να καταφέρεις να λυθεί ο σκυλακος αλλά θέλει υπομονή κ δουλειά που δεν έκανε ο προκάτοχος του!!!
 
Φίλε καλησπέρα, έμαθα κ εγώ σαν νέος κυνηγός το επανιελ μου με τις πέτρες κ όταν βγαίναμε με κοιτούσε να της πετάξω πέτρα. Το πήρα χαμπάρι σχετικά γρήγορα κ ενώ είναι κουτάβι ακομα(12 μηνών) κ πλέον όταν θέλω να ψάξει σταματάω κ τις δίνω την εντολή Ψ Α Ξ Ε. Την οποία εντολή έχω δουλεψει κρύβοντας της λιχουδιές για αρχή κ θηράματα αργότερα στο βουνό.
 
Ξεκινήστε να δουλεύετε μαζί σαν συνεργάτες. Μη ξανάριξεις πέτρα...... προσπάθησε να μάθει μία λέξη που θα έχετε σαν εντολή... μέσα, πάνω, ψάξε, πάμε ότι θέλεις εσύ....επιβραβευσε την προσπάθεια του όταν μπει στο πυκνό να ψάξει.... θέλει υπομονή και επιμονή... ευχομαι καλή δύναμη και συνέχεια.... κρίμα να χαλάνε έτσι τα σκυλιά....
 
Last edited:
Το σκυλι εχει θαψει το ενστικτο της πρωτοβουλιας στην ερευνα
Δεν κυνηγα
Απλα περιμενει να δει την πετρα και να παει
Μεγαλο λαθος
Το αν φτιαχνεται εξαρταται απο τοση ζημια εχει γινει, το τι εμπειριες ειχε σε συνατησεις και τον χαρακτηρα του καθως μπορει να επηρεασει αμεσα το παθος του
Εχω δει σε αρκετα σκυλια το εργο αυτο
Πρωτο ξεχνας για παντα τις πετρες
Ποτε ξανα δεν πρεπει να ξαναδει αυτο το εργο μπροστα του
Δευτερον η μονη λυση που μπορει να σου δωσει να καταλαβεις εαν αξιζει να συνεχισεις να προσπαθεις ειναι η συναντηση του με πολλα θηραματα αμεσα
Προτιμας κοπαδιαστα πουλια
Ο σκοπος ειναι να ξυπνησει το παθος του με οσο πιο πολλες συναντησεις γινετε
Τωρα κατα ποσον εχεις προσβαση σε κυμηγοτοπους και θηραματα ευκολα ειναι αλλο θεμα
Ελπιζω να τα καταφερεις με τον σκυλακο
Ειναι κριμα να χαλιονται αδικα τα ζωα
Καλη επιτυχια
 
Back
Top