Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Remington 11-87
Είναι κάτι σαν τις παλιές Alfa Romeo ήξερες ότι βγάζουν προβλήματα , ότι θα σ' αφήσουν στο δρόμο αλλά τις λάτρευες...

Έτσι είναι αλλά κάποια στιγμή δεν αντέχεις άλλο.

Σκέφτομαι τι να την κάνω.
1. Να την κρατήσω για δεύτερο όπλο ? (δουλεύει ακόμα κανονικά αλλά η Remington USA απάντησε "Don't fire the shotgun !!!")
2. Να την χαρίσω ?
3. Να την κρατήσω για ανταλλακτικά για τα ξαδέρφια μου ? :p
4. Το να την φτιάξω, με καινούργιο receiver (= 450€) δεν συμφέρει ...
5. Να αγοράσω μια καινούργια 750€ και την βλαμμένη να την κρατήσω για ανταλλακτικά ? :cool::cool::cool:
https://www.kalkantzakos.com/Product/2406/1187-sportsman-synthetic,-karampina-remington
 
Γιαννη δοκιμασες να ριξεις 32γρ η 34γρ αλλα να ειναι λιγο τσιμπημενα σε πιεσεις απο τα υπολοιπα?Να την νιωθεις την τουφεκια που λεμε...
Η μηπως ειχε να κανει κ με αλλα πχ με το υψος του μεταλλου?
Κοίτα δεν κάνω ιδιογόμωση για να επιλέγω πως θα φτιάξω τα φυσίγγια , με ότι 32 έβαζα μου έκανε εμπλοκές. Είχα διαβάσει και τον άτυπο νόμο που έλεγε , ότι αν διαιρέσεις το βάρος του όπλου με τον αριθμό 96 βρίσκεις το βάρος σε γραμμαρια που πρέπει να ρίχνει το όπλο.Εμένα έβγαινε πάνω απο 36gr. Για το ύψος του μετάλλου δεν μπορώ σύγουρα να σου απαντήσω , αλλά γενικά οι οι χαμηλές γομώσεις έχουν και μικρό μέταλλο.Τα τελευταία χρόνια έβαζα ελαφριά φυσίγγια και υπόμενα τις εμπλοκές.
 
Διαβάζω αυτά που λέτε για τις rem και νιώθω λίγο τυχερός.ειχα και 1100 και 11-87.την 11-87 3 χρόνια της ήπια το αίμα σε σκοπευτήριο τσίχλες και γενικά σε ότι κυνήγι έκανα ποτέ μα ποτέ δεν έβγαλε το παραμικρό.τη 1100 επειδή τη φοβομουνα λίγο είχα πάντα ανταλλακτικά μαζί μου αλλά το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η εμπλοκή σε φυσίγγια 28 γραμμαρίων κι αυτό λύθηκε όταν αντικατεστησα το διπλό δαχτυλίδι με το μονό.αλλο ένα θέμα που αντιμετώπισα στη 1100 είναι η οξείδωση που παρουσίαζε η αποθήκη φυσιγγίων εξωτερικά γιατί δεν ήταν η νικελενια όπως ήταν στην 11-87.τελικα για λόγους τελείως προσωπικούς προτίμησα την απλότητα της Μπερέτα αλλά έμεινα απολύτως ευχαριστημένος από τις rem
 
Έτσι είναι αλλά κάποια στιγμή δεν αντέχεις άλλο.

Σκέφτομαι τι να την κάνω.
1. Να την κρατήσω για δεύτερο όπλο ? (δουλεύει ακόμα κανονικά αλλά η Remington USA απάντησε "Don't fire the shotgun !!!")
2. Να την χαρίσω ?
3. Να την κρατήσω για ανταλλακτικά για τα ξαδέρφια μου ? :p
4. Το να την φτιάξω, με καινούργιο receiver (= 450€) δεν συμφέρει ...
5. Να αγοράσω μια καινούργια 750€ και την βλαμμένη να την κρατήσω για ανταλλακτικά ? :cool::cool::cool:
https://www.kalkantzakos.com/Product/2406/1187-sportsman-synthetic,-karampina-remington
Αν αρχισες να σκεφτεσε σε βλεπω κανη ρεμι στη m2
 
Βenelii black eagle, spesial luso, 123,m1 κανένα θέμα. Berreta 391 ,686e, κανένα Θέμα.Α 350 ξεβαφει με το παραμικρό οπου ακουμπήσει Frankhci 610 σπασμένο σιδηρόδρομο 2 φορές ντουφεκιες δηλητήριο fabarm mk2 διαλυμένο στοπ κλείστρου ελαστικό τελείωμα. xlr composite εκκεντρα τσοκ και πολυμερισμος πλαστικού. Browning gts και citori κανενα Θέμα winchester sx2 κανενα θέμα 1100 και v3 κανενα θεμα αλλα υπερτιμημένα οπλα αξια μονο βλητικα μηχανισμος ευκολία καθαρισμού φινίρισμα ανταποκρίνονται μονο στην αξια που εχουν Αμερική ως τιμη
 
Beretta 686 Onyx προβλημα ουδεν
Beretta 687 SPIII προβλημα προπερσι στο inertia system που οπλιζε την δευτερη κανη μετα το ριξιμο της πρωτης. Αλλαχτηκε ενα ελατηριο, πιθανοτατα σπασμενο, και το προβλημα σταματησε. Περιεργως το παρουσιαζε οταν εριχνα την κατω κανη πρωτα, ενω με την πανω κανη πρωτα, δεν εκανε ποτε προβλημα. Το οπλο εχει ριξει κανα 50000 φυσιγγια χαλαρα.
Baikal IJ27 USSR μετα απο πυροβολισμο, βγηκε ολο το σιδερακι της ασφαλειας εξω. Επειδη εχουν αυτοματη ασφαλεια, επρεπε να το κραταω με το χερι μπροστα, ωστε να μην ενεργοποιηται μονο του σαν να ανοιγα το οπλο, με καθε πυροβολισμο. Φτιαχτηκε ευκολα απο μαστορα της εποχης, και εκτοτε δεν το ξανακανε
 
beretta stoeger αδρανειας φιλου σκοπευτη καθε μερικες εκτατονταδες φυσιγγια ανοιγε το κλειστρο αλλα δεν πεταγε τον αδειο καλυκα, μεχρι που αντικατεστησε καποια ανταλλακτικα απο benelli m4 και λυθηκε το προβλημα. Hatsan αδελφικου φιλου μετα απο περιπου 400 φυσιγγια εκανε εμπλοκες τελικα ειχε σπασει ενα κομματι απο το πιστονι αεριων, αντικατασταθηκε και πουληθηκε.τουρκικη καραμπινα γνωστου μου typhoon με γεμιστηρα καθε περιπου χιλια φυσιγγια εσπαγε φορεα κλειστρου( το ειχε κανει 3 φορες) επισκευαστηκε και πουληθηκε. Σε δικη μου browning fusion στραβωσε το λαμακι που ειναι στο κατω μερος του κλειστρου και συγκρατει τα φυσιγγια της αποθηκης, αντικατασταθηκε και λειτουργει κανονικα. breda altair δικη μου εκαψε το αλουμινενιο πιστονι αεριων, αντικατασταθηκε και πουληθηκε. Να μην λεμε ομως μονο τα ασχημα, να πω οτι εχω μια mossberg 590 με πανω απο 2000 φυσιγγια χωρις κανενα προβλημα και μια remington 870 wingmaster που μετα απο ενα πολυ ωραιο και απροβληματιστο κυνηγι τσιχλας ελυσα το οπλο να το καθαρισω( παντα καθαριζω ολα τα οπλα μου μετα απο βολη) και διαπιστωσα οτι ειχα ξεχασει δυο πανακια καθαρισμου( απορω με τον εαυτο μου πραγματικα) μεσα στο χωρο που κινειται το κλειστρο τα οποια τα ειχε κολλησει πισω απο το κλειστρο και οπου τα ειχε χτυπησει τα ειχε λιωσει.
 
Last edited:
Beretta 302.....ποτέ κανέναν πρόβλημα.....μόνο μια φορά ξεκίνησε να διπλο-τουφεκαει.....τι να έκανε η έρμη την είχα 3 χρονια ούτε την κάννη δεν καθάριζα. Κόστος επισκευής μηδέν.....χρόνος καθάρισματος μέχρι αηδίας 30 λεπτά. Απλότητα της beretta.
 
Beretta 686 Onyx προβλημα ουδεν
Beretta 687 SPIII προβλημα προπερσι στο inertia system που οπλιζε την δευτερη κανη μετα το ριξιμο της πρωτης. Αλλαχτηκε ενα ελατηριο, πιθανοτατα σπασμενο, και το προβλημα σταματησε. Περιεργως το παρουσιαζε οταν εριχνα την κατω κανη πρωτα, ενω με την πανω κανη πρωτα, δεν εκανε ποτε προβλημα. Το οπλο εχει ριξει κανα 50000 φυσιγγια χαλαρα.
Baikal IJ27 USSR μετα απο πυροβολισμο, βγηκε ολο το σιδερακι της ασφαλειας εξω. Επειδη εχουν αυτοματη ασφαλεια, επρεπε να το κραταω με το χερι μπροστα, ωστε να μην ενεργοποιηται μονο του σαν να ανοιγα το οπλο, με καθε πυροβολισμο. Φτιαχτηκε ευκολα απο μαστορα της εποχης, και εκτοτε δεν το ξανακανε
Το baikal ποσες βολες εχει ριξει περιπου?
 
beretta stoeger αδρανειας φιλου σκοπευτη καθε μερικες εκτατονταδες φυσιγγια ανοιγε το κλειστρο αλλα δεν πεταγε τον αδειο καλυκα, μεχρι που αντικατεστησε καποια ανταλλακτικα απο benelli m4 και λυθηκε το προβλημα. Hatsan αδελφικου φιλου μετα απο περιπου 400 φυσιγγια εκανε εμπλοκες τελικα ειχε σπασει ενα κομματι απο το πιστονι αεριων, αντικατασταθηκε και πουληθηκε.τουρκικη καραμπινα γνωστου μου typhoon με γεμιστηρα καθε περιπου χιλια φυσιγγια εσπαγε φορεα κλειστρου( το ειχε κανει 3 φορες) επισκευαστηκε και πουληθηκε. Σε δικη μου browning fusion στραβωσε το λαμακι που ειναι στο κατω μερος του κλειστρου και συγκρατει τα φυσιγγια της αποθηκης, αντικατασταθηκε και λειτουργει κανονικα. breda altair δικη μου εκαψε το αλουμινενιο πιστονι αεριων, αντικατασταθηκε και πουληθηκε. Να μην λεμε ομως μονο τα ασχημα, να πω οτι εχω μια mossberg 590 με πανω απο 2000 φυσιγγια χωρις κανενα προβλημα και μια remington 870 wingmaster που μετα απο ενα πολυ ωραιο και απροβληματιστο κυνηγι τσιχλας ελυσα το οπλο να το καθαρισω( παντα καθαριζω ολα τα οπλα μου μετα απο βολη) και διαπιστωσα οτι ειχα ξεχασει δυο πανακια καθαρισμου( απορω με τον εαυτο μου πραγματικα) μεσα στο χωρο που κινειται το κλειστρο τα οποια τα ειχε κολλησει πισω απο το κλειστρο και οπου τα ειχε χτυπησει τα ειχε λιωσει.
Ο φιλος σου ποιο μοντελο stoeger εχει?
 
Emilio rizzini:ποτε και κανένα προβλημα! Μόνο ότι είχε λίγο λάκτισμα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!
Beretta es100:το μοναδικό όπλο που αναγκαστικά να πουλησω αλλά θα το ξαναπαιρνα, έφυγε γιατί ήταν 61 ποντους κανη! Πολυ καλές βολές ποτε και καμια δυσλειτουργία!
Benelli rafaello crio:καμια αβαρια!
Skb 805 sporting:Το αγαπημένο μου οπλο έως τώρα, αλλά και το μόνο που με ταλαιπωρησε! Εξαρχής ξεκολλαγε οι ενδιάμεσες ρίγες που Συγκρατουσαν τις καννες. Ο πρώτος ιδιοκτήτης της αφαίρεσε και έκανε την κολληση που κάνει ο κ. Παπατσαρουχας και στα baikal. Δυστυχώς απέτυχε 2 φορές και μου έτυχε σε προπονηση να ξεκολλήσουν οι καννες μεταξυ τους, επιδιορθωθηκε οριστικά και εφυγε γιατί έχασα πασα εμπιστοσυνη!
Beretta 302:εξαιρετικο αυτογεμες, α προβληματισμό με φοβερό συστημα αερίων, με την συχνότητα αδράνειας την καθαριζα .sarcastic.
Breda 930i: να μην την ματιασω όλα πανε κατευχην, με αυτό κυνηγάω τα τελευταία 3 χρόνια!
Beretta 682 sporting:ότι λέει ο τίτλος και ότι έχετε ακουσει..... Ελβετικό ρολοι!
 
Κοίτα δεν κάνω ιδιογόμωση για να επιλέγω πως θα φτιάξω τα φυσίγγια , με ότι 32 έβαζα μου έκανε εμπλοκές. Είχα διαβάσει και τον άτυπο νόμο που έλεγε , ότι αν διαιρέσεις το βάρος του όπλου με τον αριθμό 96 βρίσκεις το βάρος σε γραμμαρια που πρέπει να ρίχνει το όπλο.Εμένα έβγαινε πάνω απο 36gr. Για το ύψος του μετάλλου δεν μπορώ σύγουρα να σου απαντήσω , αλλά γενικά οι οι χαμηλές γομώσεις έχουν και μικρό μέταλλο.Τα τελευταία χρόνια έβαζα ελαφριά φυσίγγια και υπόμενα τις εμπλοκές.
,το 1/96 εναι σχεση βαρους γωμωσης με βαρος οπλου φιλε μου ειναι για να εχει ανεκτο κλωτσιμα το οπλο καμια σχεση με τη λειτουργεια του δεν εχει
 
Last edited:
Franchi AL 48 απο ντουφεκιά φαρμάκι , απο εμπλοκές όμως .pray to God. , και να με συχωρέσουν οι φίλοι που έχουν αυτό το όπλο , όμως γιατριά δεν βρήκα . Benelli m2 :) μηδενικές εμπλοκές , καλή ντουφεκιά στα υδρόβια , Beretta 1301 χωρίς εμπλοκές , και καλές ντουφεκιες στις πιο βαριές γομώσεις . Benelli m2 sp ποιοτική ντουφεκιά , ωραία σκοπευτικά , γρήγορη σκανδάλη .
 
Franchi AL 48 απο ντουφεκιά φαρμάκι , απο εμπλοκές όμως .pray to God. , και να με συχωρέσουν οι φίλοι που έχουν αυτό το όπλο , όμως γιατριά δεν βρήκα . Benelli m2 :) μηδενικές εμπλοκές , καλή ντουφεκιά στα υδρόβια , Beretta 1301 χωρίς εμπλοκές , και καλές ντουφεκιες στις πιο βαριές γομώσεις . Benelli m2 sp ποιοτική ντουφεκιά , ωραία σκοπευτικά , γρήγορη σκανδάλη .
Τα φρένα τα δουλευες όπως έπρεπε?τα είχες αλλάξει καθόλου?ρωτάω γιατί έχει ο μεγάλος γιος 2 και όταν άρχισε τα παρατράγουδα η μια αλλάξαμε φρένα κι ελατήρια και τέλος
 
Franchi AL 48 απο ντουφεκιά φαρμάκι , απο εμπλοκές όμως .pray to God. , και να με συχωρέσουν οι φίλοι που έχουν αυτό το όπλο , όμως γιατριά δεν βρήκα . Benelli m2 :) μηδενικές εμπλοκές , καλή ντουφεκιά στα υδρόβια , Beretta 1301 χωρίς εμπλοκές , και καλές ντουφεκιες στις πιο βαριές γομώσεις . Benelli m2 sp ποιοτική ντουφεκιά , ωραία σκοπευτικά , γρήγορη σκανδάλη .
Θοδωρή ποσο καιρό την έχεις την sp?
 
Franchi AL 48 απο ντουφεκιά φαρμάκι , απο εμπλοκές όμως .pray to God. , και να με συχωρέσουν οι φίλοι που έχουν αυτό το όπλο , όμως γιατριά δεν βρήκα . Benelli m2 :) μηδενικές εμπλοκές , καλή ντουφεκιά στα υδρόβια , Beretta 1301 χωρίς εμπλοκές , και καλές ντουφεκιες στις πιο βαριές γομώσεις . Benelli m2 sp ποιοτική ντουφεκιά , ωραία σκοπευτικά , γρήγορη σκανδάλη .
Κ παντα σε παπια εμπλοκη η 48
 
Back
Top