Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Όποιος νομίζει ότι σκοτώνει στα 60-70 μέτρα παπια και οχι μόνο σε συνθήκες ψύχους να μετράει καλύτερα….. τα παπια δεν πέφτουν με τα ψέματα δεν είναι τσίχλα
https://vimeo.com/399202465/b84ce7f575?embedded=true&source=vimeo_logo&owner=65287002

όταν ειναι κοντινή βολή δεν μιλάει
όταν είναι μέση βολή μιλάει Ελληνικά
οταν είναι μακρινή βγαζει επιφώνημα και είναι μιλάει Ιταλικά

είναι το βίντεο του @milvus κάπου εδω μέσα
 
όταν η λογική και η πραγματικότητα δεν συμφωνούν με τις "απόψεις" μας,
τόσο το χειρότερο γι αυτές! (για την λογική και την πραγματικότητα)


το ΜΕΓΑ ζήτημα είναι ότι παραπληροφορούνται συνάδελφοι και μάλιστα αρκετοί.........
Κάτι εμέ ,θα έπρεπε να υπάρχει ένα φιλτράρισμα των όσων κατατίθενται δημοσια,απ' τους αρμόδιους του φόρουμ‼️(δύσκολο)μιας κ εμείς, με ευκολία ενδέχεται να κρεμάσουμε όπλα,φυσίγγια,νέους κυνηγους κλπ αναπόδεικτα‼️
 
Σου έγραψα το παράδειγμα με το ρομπιστ αλλα δεν το καταλαβες.λες οι αυλοι και οι κονοι δεν παίζουν ρολο ,δοκιμασες να ρίξεις ενα φορτωμενο σε μπαρουτι και καψυλι 40 με τερμα πιέσεις με την μπενελλι και με την ρεμι και δεν ειδες διαφορες?τα φορτομενα σετ υπ θελουν χωρο η ρεμι τον εχει αλλα απ την ουρα τις κανης και πισω υστερεί,το ανάποδο στην μπενέλλι,ρωτησε φιλους Παπιατζήδες οχι αυτους που ειναι πισω απ τα μοντζο και τις φιντες ,τους άλλους που κάθονται σαν λαλακες στο μπουγαζι περιμένοντας μηπως και καποιο παπι περασει τι ριχνουν?και μετι οπλο .
Ρε φίλε ακμπουμ‼️δώσε αυτό το ευλογημένο σεταπ το φορτωμένο που λες ‼️στον Νίκο, να το μετρήσουμε να τελειώνει η ιστορία....σου το ζήτησε κ ο ίδιος‼️
 
Κάπου μπερδευεται το πράγμα.Για να δεις αν αποδίδει το φυσίγγι σού σε συνεργασία με το όπλο στους -20 θα πρέπει να δοκιμάσεις στους -20 να βγεις έξω και να ρίξεις όχι να καταψυξεις το φυσίγγι το φυσίγγι δεν είναι το παν υπάρχει ο παράγοντας κανη και πως αντιδράει σε αυτή τη θερμοκρασία το μέταλο της και σε κανένα όπλο δεν αντιδρά το ίδιο γιαυτο μη γράφεται τέτοια πράγματα βάζω το φυσίγγι στη κατάψυξη το βγάζω αύριο και ρίχνω και ξέρω τι κάνει σε αυτή τη θερμοκρασία και το ντουφέκι να βάλεις στη κατάψυξη πάλι δε θα μάθεις γιατί απλά. δοκιμάζεις σε θερμοκρασία περιβάλλοντος άλλη .Τα ασφαλή συμπεράσματα βγαίνουν μόνο σε πραγματικές συνθήκες γι'αυτό υπάρχουν και οι διαφορετικές απόψεις νομιζεται κάποιοι ότι τα χαρτόνια και μόνο τα δειχνουν όλα τα δείχνουν αποκλειστικά μόνο για εκείνη τη στιγμή και όχι όλα και πάλι από κει και πέρα όσοι δεν έχετε κυνηγήσει σε πραγματικά αντίξοες συνθήκες δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν θ έπρεπε κάποια στιγμή να το κανεται θα βλέπατε και τη δύναμη των φυσιγγίων και των όπλων και πάψτε να λέτε ότι όλα τα όπλα είναι ίδια όσο και κουραστικό να γίνεται θα σας το γράφω συνέχεια και αν το 5% η το 10% δεν έχει σημασία σε νορμάλ συνθήκες στις δύσκολες θα ναι 20% και θα έχει που για μένα κα το 2% εχει σημάσια.Το μεγαλύτερο λάθος των κατασκευαστών είναι που δεν γράφουν συνθήκες για τις οποίες ενδεικτικά είναι αποτελεσματικό το φυσίγγι τους παρά γράφουν θήραμα η από μόνοι μας γνωρίζοντας ότι οι διβασικες είναι σχεδόν ανεπηρέαστες καιρικών συνθηκών λέμε σιπε και ς4 ωραία φυσίγγι για υγρασία π.χ.Και δε γράφουν γιατί απλά δεν μπορούν να το δοκιμασουν σε πραγματικές συνθήκες γι'αυτό και τρώμε όλοι ανά διαστήματα φολες..
Τζων, ποτέ κυνηγήσες Ελλάδα παπί με μείον 20❓ποια χρόνια κ που❓σε εμάς εδώ όταν είχε κάνει -22 δεν θυμάμαι χρόνια (2002-3❓)είχε απαγορευτεί ‼️
Εως μείον 10+- έχω βγει εγώ για παπί‼️κ αυτές σπάνιες‼️
 
εχω κατα καιρους αναφέρει περίπου τι ριχνω ,δοκιμασε την κοντρα δοση της m92 με steel 35 απο μπαρ σίγουρα τετραψήφιο σκαγια νο1 γρ 37 καψηλι 688 εγω δεν μετραω συγκέντρωσης και αρχικες αν ξαναπας για παπια ριξε και πες μου εσυ που σκοτώνει
Αυτή η συνταγή δλδ δεν δουλεύει σε Μπένελι❓
 
Το βασικό ερώτημα είναι γιατί κυνηγάει ο καθένας.

Όλα τα υπόλοιπα, εξοπλισμός, συμπεριφορά στο κυνήγι και μεταξύ συναδέλφων, ρίσκα, χρήματα που θα ξοδέψεις κτλ είναι απόρροια της απάντησης σε αυτή την ερώτηση.
 
Όποιος νομίζει ότι σκοτώνει στα 60-70 μέτρα παπια και οχι μόνο σε συνθήκες ψύχους να μετράει καλύτερα….. τα παπια δεν πέφτουν με τα ψέματα δεν είναι τσίχλα
Με άσσους....παίζεις πεντάδα με όλα τα τζόκερ‼️
 
https://vimeo.com/399202465/b84ce7f575?embedded=true&source=vimeo_logo&owner=65287002

όταν ειναι κοντινή βολή δεν μιλάει
όταν είναι μέση βολή μιλάει Ελληνικά
οταν είναι μακρινή βγαζει επιφώνημα και είναι μιλάει Ιταλικά

είναι το βίντεο του @milvus κάπου εδω μέσα
Άσε αυτός σφυρίζει κιόλας....με πήδηξε ένα πρωί στον καφέ ,άρχισε να σφυρίζει κ γύρισε η άλλη ον πανικ‼️κ εγώ έψαχνα να κατεβάσω βολιουμ‼️
 
Παλια που πήγαινα για πάπια με ψοφοκρυο Λάμπρο μπιτουρμπο αλλά κατά βάση super caccia ν4 ην5 και πάντα για φυσιολογικές αποστάσεις.περσι είχα τα 35αρια του ρουμελ στο αγροτικό καμία βδομάδα με μείον 10 και ένα πρωί ρίχναμε 2 άτομα τσίχλες καθιστές και τις έφευγαν μόνο τα πούπουλα....το ένιωθες ότι το φυσιγγι δεν τραβούσε.εξω είχε μείον 8.αυτο που έχω αντιληφθεί με τα χρόνια είναι ότι τα φυσίγγια με τέκνα αποδίδουν καλύτερα στο ψοφοκρυο....
Εξαιρουμένων των νιτρο Ρεμ.....
 
Εγω δεν εχω ουτε το ελαχιστο της εμπειρίας των περισσοτερων.
Εχω ακουσει-διαβασει ομως εδω τις παπαριες της ζωης μου οσον αφορα φυσιγγια, καννες, αποστασεις, οπλα κλπ.
Οταν κατι ειναι χοντρομαλακια φαινεται παιδια. Προσπαθω καμια φορα με εμεσο τροπο να το πω αλλα δεν...
Ακομα κι εγω που ειμαι ασχετιλα το καταλαβαινω.
Επισης φαινεται οταν καποιος αναπαραγαγει κουβεντες καφενειου ή εχει προσωπικες εμπειριες.
Μου εχει κανει ιδιαιτερη εντυπωση οι αποστασεις που λενε οτι παιρνουν θηραμα καποια παλληκαρια. Αν θυμαμαι καλα εχω διαβασει 80μ.
 
Ρε φίλε ακμπουμ‼️δώσε αυτό το ευλογημένο σεταπ το φορτωμένο που λες ‼️στον Νίκο, να το μετρήσουμε να τελειώνει η ιστορία....σου το ζήτησε κ ο ίδιος‼️

Αστο Γιαννη μου.....Τα 37 γραμμαρια δεν χρειζονται κοντρα δοση για να δουλεψουν...
Αυτα ειναι λογια....το ξανα ειπα....

Ενα σεταπ του φιλου του ΤΕΟ...ΣΤΑ 37 γραμμαρια με steel βυσμα...και ρωτηστε τον ΤΕΟ απο τα ποσα
μετρα κατεβαζε τα πρασινα...και οχι μονο!!!

εικόνα_Viber_2021-02-07_19-27-51.jpg
εικόνα_Viber_2021-02-07_19-28-22.jpg

Παρε και μια με Ν2 σε νορμαλ δοσολογια....και η δοκιμη εγινε με χιονι εξωκαι μειον 2 και τα φυσιγγια στους
μειον 8 βαθμους...

εικόνα_Viber_2021-01-29_19-40-09.jpg

εικόνα_Viber_2021-01-29_19-43-18.jpg


Αυτα τα φυσιγγια θελουν ''χερια'' και σκοπευτες να τα υποστηριξουν....διαφορετικα...αρχιζουν τα
παρατραγουδα...δεν κοβουν τα φυσιγγια...δεν εχω καλο οπλο....και πρασινα αλογα !!!
 
Παλια που πήγαινα για πάπια με ψοφοκρυο Λάμπρο μπιτουρμπο αλλά κατά βάση super caccia ν4 ην5 και πάντα για φυσιολογικές αποστάσεις.περσι είχα τα 35αρια του ρουμελ στο αγροτικό καμία βδομάδα με μείον 10 και ένα πρωί ρίχναμε 2 άτομα τσίχλες καθιστές και τις έφευγαν μόνο τα πούπουλα....το ένιωθες ότι το φυσιγγι δεν τραβούσε.εξω είχε μείον 8.αυτο που έχω αντιληφθεί με τα χρόνια είναι ότι τα φυσίγγια με τέκνα αποδίδουν καλύτερα στο ψοφοκρυο....
Εξαιρουμένων των νιτρο Ρεμ.....

Η Τενκα δεν κιοτευει στους μειον βαθμους...σε σημειο να σε πουλησει....και λεω για νορμαλ σεταπ !!!
Η Μ92ς ....ΕΑΝ δεν τη φορτωσεις με την σεσουλα....σε πουλησε για πλακα...
Σε νορμαλ σεταπ εχασε 40 μετρα απο την αρχικη της ταχυτητα στους μειον 8 βαθμους....
Τις εχω αυτες τις δοκιμες....και η Μ92ς μετα την δοκιμη.....εφαγε κοκκινη καρτα απο εμενα...
Χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν....μονο αυτοι που δεν μετρανε τα φυσιγγια τους πανε στον βαλτο με
Μ92ς....και αυτοι που δεν γνωριζουν απο πυριτιδες...
 
Τζων, ποτέ κυνηγήσες Ελλάδα παπί με μείον 20❓ποια χρόνια κ που❓σε εμάς εδώ όταν είχε κάνει -22 δεν θυμάμαι χρόνια (2002-3❓)είχε απαγορευτεί ‼️
Εως μείον 10+- έχω βγει εγώ για παπί‼️κ αυτές σπάνιες‼️
Παπί έχω κυνηγάει μέχρι με -10φασα έχω κυνηγήσει μέχρι με -16 και τσίχλα μέχρι με -12 και επειδή έχω κυνηγήσει πολλές φορές με - ξέρω τι γίνεται όπως ξέρω τι γίνεται όταν κυνηγάς με 95/97/98% υγρασία και θετική θερμοκρασία χωρίς να βρέχει με ηλιοφάνεια που φυσιγγακια κλαναν μέντες και μόλις έπεσε κάτω του 90% δούλευαν μια χαρά..
 
Παπί έχω κυνηγάει μέχρι με -10φασα έχω κυνηγήσει μέχρι με -16 και τσίχλα μέχρι με -12 και επειδή έχω κυνηγήσει πολλές φορές με - ξέρω τι γίνεται όπως ξέρω τι γίνεται όταν κυνηγάς με 95/97/98% υγρασία και θετική θερμοκρασία χωρίς να βρέχει με ηλιοφάνεια που φυσιγγακια κλαναν μέντες και μόλις έπεσε κάτω του 90% δούλευαν μια χαρά..
Εσύ μίλησες όμως άπειρες φορές για -20‼️γιατί❓
 
Η εξελιξη του κυνηγου- σκοπευτη με αναπτυξη ! ανα τα χρονια... Πρωτα 5 χρονια ( τι κολοφυσιγγα ειναι αυτα που ριχνω) ... Επομενη πενταετια ( καλα ενταξει το οπλο ειναι για τον που@@ο) επομενα 5 χρονια (τα τσοκ θελουν αλλαγη αφηνουν κενα) και υστερα απο ολα αυτα.... καπου εκει αρχιζεις και καταλαβαινεις οτι οταν ενα θηραμα "φαει" 3-6 σκαγια απ το φυσιγγακι σου (δηλαδη εισαι κεντρο) γινεται πυροτεχνημα αρκει τα σκαγια να εχουν ακομα ταχυτητα!!! Η δικη μου αποψη στην κουβεντα!!
 
Εσύ μίλησες όμως άπειρες φορές για -20‼️γιατί❓
Γιατί αδελφέ ήμουν Έβρο με -20σχεδον και δεν κυνήγησα όχι για λόγους όχι κρύου αλλά οι φίλοι που κυνήγησαν δυο τρεις έπαιρναν πουλιά και με συγκεκριμένα όπλα .Αλλά γιατί κόλας στους βαθμούς δε κατάλαβα έχω κυνηγήσει δεκάδες φορές με αρνητικές θερμοκρασίες και σε χαμηλά και σε μεγάλα υψόμετρα που έχω καταλήξει στο τι γίνεται .Έχω τύχει συνθήκη που δε σκότωνε κανένα φυσίγγι εργοστασίου. Και μόνο ένα ιδιογομωσης που αν το ρίξεις με νορμάλ συνθήκες θα φύγει και η κανη μαζί και το έριχνε Ρεμίνγκτον γιατί ένα δύο άλλα όπλα κλανανε μη μπαίνουμε σε λεπτομέρειες .Γι'αυτό λέω άλλο η πράξη και το πεδίο και άλλο δοκιμάζω με καλοκαίρια .Να μου πεις ποτέ θα συναντήσεις τέτοια πράγματα κάποιοι ποτέ και δεν τους ενδιαφέρει.Τους περισσότερους εδώ δε κάνουμε διαγωνισμό ποιος έχει και που έχει κυνηγήσει καταθέτουμε εμπειρίες όλοι για να μπορούμε να κατανουμε όσο μας κόβει το τι γίνεται και πως επηρεάζονται τα όπλα και τα φυσίγγια και αν ανταποκρίνονται όλα το ίδιο σε δύσκολες καιρικές συνθήκες .Και λέω με αυτά τα (λίγα) που έχω βιώσει ότι δεν ανταποκρίνονται όχι μόνο τα φυσίγγια αλλά και τα όπλα μερικές φορές τώρα τι φταίει μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω δεν είμαι ούτε βλητικος ,ούτε μεταλουργος,ούτε ελασματουργος,ούτε χημικός για να ξέρω την τη σύσταση και την συμπεριφορά των μεταλων σε διαφορετικές θερμοκρασίες και πιέσεις καθώς δεν γνωρίζουμε ούτε τι μέταλο χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία,επομένως το να νομίζουμε ότι με ενα φυσιγγι που δοκιμάζουμε στο χωριό μας και δίνει ικανοποιητικά αποτέλεσματα ότι θα μας τα δώσει και άλλο τόπο με άλλες συνθήκες δύσκολες υποθετωντας ότι η κανη μας θα συμπεριφέρεται πάντα το ίδιο κάνουμε λάθος ξεχνώντας ότι η κανη είναι ζωντανός οργανισμός και δουλεύει συστελοδιαστελεται.Παραδειγμα αυτού που γράφω η μπενελι κρυογονικη επεξεργασία για τους λόγους που έχω αναφέρει και έχει πετύχει καλύτερες κανες καθαρά λόγο επεργασιας μεταλου.Εδω συναγωνίζονται οι εταιρίες για τον τρόπο κατασκευής κανών με τρυπανισμο ,με σφυρηλάτηση και αποδεδειγμένα κάποιες βγάζουν κανες που έχουν καλύτερα βλητικα αποτελέσματα και εμείς τα βάζουμε μέσα σε ένα τσουβάλι όλα και λέμε έχε καλό φυσίγγι και μη φοβάσαι τίποτε ,καλό φυσίγγι .Αυτό μπορείς να το ισχυριστείς μόνο αν το δοκιμάσεις εκεί και τη στιγμή που κυνηγάς και η διαφορά της κάνης που θα παίξει ρόλο είναι κάποια θα κάνει το μέτριο της άλλης καλό και το καλό καλύτερο .
 

Attachments

  • Screenshot_2022-02-22-23-28-56-842.jpg
    Screenshot_2022-02-22-23-28-56-842.jpg
    156,8 KB · Προβολές: 44
Last edited:
Back
Top