Πού υπηρετήσαμε;

Ααααα ρε παιδιά καλά ήταν τότε!!! μακάρι να ξαναπήγαινα για κανά 2μηνο:);) Παρουσιαστηκα Αυλώνα!
ΕΣΣΟ 98 Δ! ΣΑ 105/108/00
Έμεινα για εκπαίδευση 4 μήνες για οδηγός άρματος LEO 1A5 Δεκέμβρη μεταθέσει στο Πετροχώρι Ξάνθης 22ΕΜΑ που πέρασα υπέροχα παρόλο που ήμουν μέσα σε όλα, και στο τρέξιμο, λόγο και καλού οδηγού που εξελίχθηκα στην πορεία!!!!
Μετά στο 6μηνο πήρα μεταθέσει λογοοοοο (βύσμα Τσοχατζόπουλο).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
για Αυλώνα πάλη και οργανικός που εκεί οδηγούσα και το LEO 1GR που ήταν και πειραγμενο, τέρμα το είχαν, κατέβαζε ένα 120ρι χιλ αέρα και είχε ακόμα, και δεν μπόρεσα ποτε να δω πόσο θα πήγαινε ακομα.hair. γιατί ήταν και άλλα άρματα, παρόλο που τα άφηνα να φύγουν μπροστά τα προλαβενα:);)
 
98ΣΤ ΕΣΣΟ ΚΕΤΘ Αυλωνα.4 μηνες εκει εκπαιδευση.Ειδικοτητα πυροβολητης μεσου αρματος Leopard1A5.
Πρωτη μεταθεση 22ΕΜΑ Πετροχωρι Ξανθης.Ειναι επανω ο Τσοχατζοπουλος με τις χρυσες κουρτινες
και απο 6μηνο παραμεθοριο το κανει 9μηνο αλλα μετα σιγουρη επιστροφη στο κεντρο.Περνανε οι 9
μηνες και σκαει η μεταθεση με μπλανκο...Απο πανω εγραφε χειρογραφα 6ΕΜΑ Βυρωνεια Σερρων και
απο κατω μηχανογραφημενα ΚΕΤΘ.Αντι να κατεβω πηγα αριστερα και πιο πανω στον χαρτη.Τελικα
απολυθηκα Μαιο του 2000 με ενα μετρο χιονι ακομα στο Μπελες και ηρθα Αθηνα με καυσωνα...
Άλεξ σε 1,2η 3 ΗΛΙ ήσουν μήπως και σε θυμιθω?
 
fgr296Β ΕΣΣΟ. παρουσιάστικα Πυροβολικό Θήβα. Σειρά 241. Υπηρετησα 23 μήνες..hair.
Έγινα Δόκιμος , πήγα σχολή πυροβολικού Μεγάλο Πεύκο για 5αμηνη εκπαίδευση , 2μήνες Αλφάς (2 μήνες τροχάδην) μετα
2 μήνες βητάς (αρντάν και τρέχεις τους αλφάδες) και 1 μήνα ειδικότητα αξιωματικός βολής.
Μετάθεση Λήμνο , μονάδα πυροβολικού 101ΜΠ (σύνορα με το τάγμα πεζικού 290 Μ/Κ ΤΠ) έκατσα κανα 10καμηνο.
Έπειτα μετάθεση Σχ. Πυροβολικού στην ΜΥΠ(μοίρα υποστηρίξεως) οπου και απολύθηκα.
Συνολικά αρκετές κρατήσεις και 5 μέρες φυλακή , γιατί στην πρώτη μου βολή σαν αξ.βολής τα με τα στοιχεία που έδωσα στα πυροβόλα βάρεσαν στο γάμο του καραγκιόζη!.hunter.
 
Ααααα ρε παιδιά καλά ήταν τότε!!! μακάρι να ξαναπήγαινα για κανά 2μηνο:);) Παρουσιαστηκα Αυλώνα!
ΕΣΣΟ 98 Δ! ΣΑ 105/108/00
Έμεινα για εκπαίδευση 4 μήνες για οδηγός άρματος LEO 1A5 Δεκέμβρη μεταθέσει στο Πετροχώρι Ξάνθης 22ΕΜΑ που πέρασα υπέροχα παρόλο που ήμουν μέσα σε όλα, και στο τρέξιμο, λόγο και καλού οδηγού που εξελίχθηκα στην πορεία!!!!
Μετά στο 6μηνο πήρα μεταθέσει λογοοοοο (βύσμα Τσοχατζόπουλο).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
για Αυλώνα πάλη και οργανικός που εκεί οδηγούσα και το LEO 1GR που ήταν και πειραγμενο, τέρμα το είχαν, κατέβαζε ένα 120ρι χιλ αέρα και είχε ακόμα, και δεν μπόρεσα ποτε να δω πόσο θα πήγαινε ακομα.hair. γιατί ήταν και άλλα άρματα, παρόλο που τα άφηνα να φύγουν μπροστά τα προλαβενα:);)
Τον θυμάσαι τον αρχι-τεχνιτη για τα λεο στην Αυλώνα , έναν αρχιλοχία που φορούσε γυαλιά με λιγο άσπρα μαλλιά και πάντα φορούσε μπλε φόρμα συνεργείου ?
 
Ααααα ρε παιδιά καλά ήταν τότε!!! μακάρι να ξαναπήγαινα για κανά 2μηνο:);) Παρουσιαστηκα Αυλώνα!
ΕΣΣΟ 98 Δ! ΣΑ 105/108/00
Έμεινα για εκπαίδευση 4 μήνες για οδηγός άρματος LEO 1A5 Δεκέμβρη μεταθέσει στο Πετροχώρι Ξάνθης 22ΕΜΑ που πέρασα υπέροχα παρόλο που ήμουν μέσα σε όλα, και στο τρέξιμο, λόγο και καλού οδηγού που εξελίχθηκα στην πορεία!!!!
Μετά στο 6μηνο πήρα μεταθέσει λογοοοοο (βύσμα Τσοχατζόπουλο).sarcastic..sarcastic..sarcastic.
για Αυλώνα πάλη και οργανικός που εκεί οδηγούσα και το LEO 1GR που ήταν και πειραγμενο, τέρμα το είχαν, κατέβαζε ένα 120ρι χιλ αέρα και είχε ακόμα, και δεν μπόρεσα ποτε να δω πόσο θα πήγαινε ακομα.hair. γιατί ήταν και άλλα άρματα, παρόλο που τα άφηνα να φύγουν μπροστά τα προλαβενα:);)
Πότε έφυγες από Ξάνθη ;
 
Τον θυμάσαι τον αρχι-τεχνιτη για τα λεο στην Αυλώνα , έναν αρχιλοχία που φορούσε γυαλιά με λιγο άσπρα μαλλιά και πάντα φορούσε μπλε φόρμα συνεργείου ?
Παρόλο που προσπαθώ να θυμηθώ δεεεεεεν, μπωρει να τον είχα δει μια δύο φορές και δεν κράτησε φυσιογνωμία μυαλό μου:(
 
Πότε έφυγες από Ξάνθη ;
Όταν ήμασταν στα σκηνακια το καλοκαίρι!! Τότε μου ήρθε το χαρτί μεταθέσεις, εάν θυμάσαι μήνα να μου πεις καλά θα ήταν;);) γιατί με την κουβέντα μπωρει να θυμηθώ κιόλας διάφορες κατάστασης που δεν μου έρχονται τώρα γιατί έχουν περάσει και κάτι χρονακια από τότενες.big smile..big smile.
 
Είχε βγ
Παρόλο που προσπαθώ να θυμηθώ δεεεεεεν, μπωρει να τον είχα δει μια δύο φορές και δεν κράτησε φυσιογνωμία μυαλό μου:(
ειχε βγάλει μια μέρα ένα λεο μετά από συντήρηση κινητήρα και το έλιωσε στο τεστ για να δει αν είναι όλα οκ . Πέταγε το λεο !
 
Άλεξ σε 1,2η 3 ΗΛΙ ήσουν μήπως και σε θυμιθω?
Με το που εσκασα στην 22ΕΜΑ ζητουσαν ηλεκτροσυγκολλητη-οξυγονα για την μετατροπη
στα τρειλερ των Ρεο αμα θυμασαι.Τα ντυναμε με λαμαρινα και βαζαμε πισω πορτες.Ετσι
βρεθηκα στην 4η υλη.Μου χρεωσανε και το σιδερουργειο της μοναδας που ηταν διπλα
απο το δωματιο που φορτιζαμε τις μπαταριες των Leopard.Δεν μπορει....Με ξερεις σιγουρα!
Ειχα πεσει στα χερια του Φουκα,του κρεμανταλα που δεν μπορουσε να μιλησει καλα.sarcastic.
*Αμα θυμασαι....Ημουν αυτος που ειχε φαει 5 μερες φυλακη στην αναφορα της επιλαρχιας
για να βλεπει καλυτερα τον δικα.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Είχε βγ

ειχε βγάλει μια μέρα ένα λεο μετά από συντήρηση κινητήρα και το έλιωσε στο τεστ για να δει αν είναι όλα οκ . Πέταγε το λεο !
Σίγουρα το άκουσα γιατί έψαχνα να δω τη γίνεται που άκουγα το άρμα, και έλεγα γιατί δεν με φώναξαν εμένα που είμαι από τους καλούς οδηγούς να κάνω εγώ τα τεστ:p:p και μου είπαν ότι βγήκε από συντήρηση και το έχει ο υπεύθυνος;);)
Και έλεγα πρέπει να τον βρω να του κάνω τα παράπονα μου το γιατί αυτός.sarcastic..sarcastic.
 
Με το που εσκασα στην 22ΕΜΑ ζητουσαν ηλεκτροσυγκολλητη-οξυγονα για την μετατροπη
στα τρειλερ των Ρεο αμα θυμασαι.Τα ντυναμε με λαμαρινα και βαζαμε πισω πορτες.Ετσι
βρεθηκα στην 4η υλη.Μου χρεωσανε και το σιδερουργειο της μοναδας που ηταν διπλα
απο το δωματιο που φορτιζαμε τις μπαταριες των Leopard.Δεν μπορει....Με ξερεις σιγουρα!
Ειχα πεσει στα χερια του Φουκα,του κρεμανταλα που δεν μπορουσε να μιλησει καλα.sarcastic.
*Αμα θυμασαι....Ημουν αυτος που ειχε φαει 5 μερες φυλακη στην αναφορα της επιλαρχιας
για να βλεπει καλυτερα τον δικα.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Δυστυχώς δεν πάει το μυαλό μου φιλαράκο ποιος είσαι:rolleyes::rolleyes:
 
μια που λετε που υπηρετησαμε...1998-1999,παρουσιαστικα Αρτα στο κεντρο εκπαιδευσης υγειονομικου...εμεινα εκει 2-3 μηνες..εκανα υπηρεσιες και στο φυλακιο Παπακωστα,στην εισοδο της πολης για οσους ξερουν...απα πανω απο το φυλακιο Παπακωστα ειχε ενα μεγαλο πυκνο.ενα απογευμα που ειχα τελειωσει την υπηρεσια εκει στο Παπακωστα,οπως εβλεπα τοπογραφικα την περιοχη,λεω απο εδω θα περνανε Μπεκατσες..ηταν Δεκεμβρης με πολυ κρυο.το φυλακιο ειχε ενα μεγαλο μερος με γρασιδι,μπορει και 30-40 στρεμματα και απο πανω το πυκνο..εκατσα λοιπον σε ενα σημειο οπως νυχτωνε να δω αν περασει καμια..αυτο που ειδα θα το θυμαμαι μια ζωη...ειδα αξεχαστα 11 μπεκατσες να περνανε απο πανω μου και δεξια αριστερα...ειχα παθει πλακα,τοσες μπεκατσες δεν ειχα δει ολη την προηγουμενη ζωη μου στην Κρητη! να πω επισης οτι και απο το Κεντρο εκπαιδευσης που ηταν μεσα στην Αρτα περνουσαν τσιχλες καθε πρωι τις εβλεπα στην αναφορα...
μετα πηγα Ροδο 12 μηνες και τους τελευταιους 3 μηνες πηγα στο 401 στρατιωτικο νοσοκομειο στην Αθηνα.
Ελα ρε φιδακι
 
Όταν ήμασταν στα σκηνακια το καλοκαίρι!! Τότε μου ήρθε το χαρτί μεταθέσεις, εάν θυμάσαι μήνα να μου πεις καλά θα ήταν;);) γιατί με την κουβέντα μπωρει να θυμηθώ κιόλας διάφορες κατάστασης που δεν μου έρχονται τώρα γιατί έχουν περάσει και κάτι χρονακια από τότενες.big smile..big smile.
Δεν σε πρόλαβα ,εγώ Αυλώνα παρουσιαστηκα Σεπτέμβριο του 99 ,οπότε Ξάνθη ανέβηκα γύρω στον Φεβρουάριο Μάρτιο του 2000.
 
Δεν σε πρόλαβα ,εγώ Αυλώνα παρουσιαστηκα Σεπτέμβριο του 99 ,οπότε Ξάνθη ανέβηκα γύρω στον Φεβρουάριο Μάρτιο του 2000.
Εγώ ήμουν στην 3 ,τα πράγματα σε εμάς όταν πήγα ήταν πολύ ζορικα .
 
Δεν σε πρόλαβα ,εγώ Αυλώνα παρουσιαστηκα Σεπτέμβριο του 99 ,οπότε Ξάνθη ανέβηκα γύρω στον Φεβρουάριο Μάρτιο του 2000.
Ήμουν Αυλώνα το 99 τον Οκτώβριο μέχρι τον Φεβρουάριο που απολύθηκα!! γιατί τον Αύγουστο στην άδεια μου είχα ένα τροχαίο και πείρα 2 μήνες αναρωτηκεί που της υπηρέτησα μετά!!
Σε ποιες ΗΛΕΣ ήσουν??
 
Όποτε οργανικός Αυλώνα πρέπει να ήσουν όταν παρουσιαστικό εγώ .
Στην 1/3 ήμουν ως νέος ,οι οργανικοί μας πήγαν κολοφερατζα κυριολεκτικά !!!! Οι μόνοι ύλη που μας ξέσκισαν ,μιλάμε για πολύ καψονι ,καψονι άλλων εποχών .
 
Back
Top