Ποσό συχνά πάμε κυνήγι

Έχω ακούσει ότι οι ντόπιοι ιθαγενείς ( First Nations or Native Americans) κυνηγάνε όλο το χρόνο. Επίσης είναι μόνοι που μπορούν να κυνηγήσουν φώκιες.Ισχύει;
Για τις φώκιες δεν γνωρίζω . Οι Ινδιάνοι ζουν κάτω από συγκεκριμένο ευνοούμενο καθεστώς λόγο ιθαγένειας . Το κυνήγι είναι ανοιχτό όλο το χρόνο για όλους . Τι εννοώ , όλο το χρόνο λύκο τσακαλι , άνοιξη φθινόπωρο γαλοπούλα και αρκούδα , τέλος καλοκαιριού μους , φθινόπωρο χειμώνα ελάφι , ενδιάμεσα μικρά θηράματα όπως λαγός , αλεπού , χήνες πάπια κτλ
 
το ποσω μπορουμε να κανουμε εξωδους δεν ειναι στο χεριμαςςςςς,πρωταπωλα προεχη η δουλειαμαςςς,,εαν δεν δουλεψουμε δεν θα μπωρεσουμε να εχουμε αυτην την ευχαριστησηηη διωτι θελη πωλα εξωδαααα το κυνηγιιι,,,,και το καθε κυνηγι εχη τα εξωδατουυυ,πχ αλο τσιχλα,,ορτυκι γουρουνι κτλ πιστευω οτι τα σχετικα καθημερινα κυνηγια τα κανουνε η κυνηγι που ειναι στην επαρχιααα που ειναι δυπλατους η καμποι και τα βουνα,,,τωρα εγω πρωσοπικαααα το μεσων ωρον που εχω ειναι στην βδωμαδα 5 6 μερες,,διωτι εχω τον χρονο,,,,,,ΥΓ το κυνηγι ειναι ενα μεγαλοοο παθοςςςςςς και σου δινη ΖΩΗΗΗΗΗΗ ;)
;)
 
Για τις φώκιες δεν γνωρίζω . Οι Ινδιάνοι ζουν κάτω από συγκεκριμένο ευνοούμενο καθεστώς λόγο ιθαγένειας . Το κυνήγι είναι ανοιχτό όλο το χρόνο για όλους . Τι εννοώ , όλο το χρόνο λύκο τσακαλι , άνοιξη φθινόπωρο γαλοπούλα και αρκούδα , τέλος καλοκαιριού μους , φθινόπωρο χειμώνα ελάφι , ενδιάμεσα μικρά θηράματα όπως λαγός , αλεπού , χήνες πάπια κτλ
Παράδεισος για κάθε κυνηγό!!!!
 
2 φορές με 3 φορές την εβδομάδα άκαρπες τις περισσότερες φορές εκτός τους μήνες Οκτώβριο Νοέμβριο Δεκέμβριο που έχει ορτύκια και τσίχλες πάντα με το επανιελ μου παρέα. Συνήθως το πρωί πάω χάρακα μεριά και τα απογεύματα στα νταμάρια του Κορωπίου
 
Αν κ λίγο άτοπο εγώ δεν το καθορίζω όπως οι συνάδελφοι στην επαρχία! Αλλά με κάποια ταξίδια ανάλογα τι θα κυνηγήσω! Παράδειγμα έναρξη πάντα 4ημερο στην Πιερία για τρυγόνια κ φάσες μετά Κωπαΐδα τα σουκου για ορτύκια! Όταν ανοίγουν οι ζώνες Καστοριά κ Φλώρινα τουλάχιστον 7ημερο! Μετά έναρξη πέρδικες Κεφαλονιά για μια εβδομάδα! Χαλαρά μετά κοντά στην Αθήνα για ορτύκια κ μέσα Νοεμβρίου μια βδομάδα ήπειρο για μπεκάτσες! Μετά συντήρητικα στην Εύβοια κ Τρίπολη για μπεκάτσες! Κ αφού έχει τελειώσει κ η άδεια μόλις αλλάζει ο χρόνος πάλι μία βδομάδα ήπειρο! Μία συμβουλή προς τους Αθηναίους είναι ότι παρατήρησα ότι συμφέρει καλύτερα να πας κάπου κάποιες μέρες κ μετά χαλαρά παρά να είσαι συνέχεια στο πέρα δώθε!!
 
Κυνηγαω 2 φορες την εβδομαδα..στο ρεπο μου κ την κυριακη standard...Οκτωμβρη,Νοεμβρη & Δεκεμβρη προσθετο +1 ή 2 μεσιμεριανές εξόδους 2 ωρων για μπεκατσα κ μετα δουλεια...M.O το μήνα 5-6 βίαν 7 εξόδους...χέστεικε η φοράδα στ'αλόνι....
 
Έχοντας μόνιμη κατοικία την Αθήνα, πηγαίναμε με τους θείους μου λίγα Σαββατοκύριακα το χρόνο. Πλέον που είμαι μόνος μου ανέβηκα Φωκίδα 2 Σαββατοκύριακα φέτος. Αλλά φταίω εγώ όπως τα κανόνισα να μην είμαι διαθέσιμος Οκτώβρη, Νοέμβριο, Δεκέμβριο.
 
Back
Top