Ποσό συχνά πάμε κυνήγι

Με τρώει πολύ καιρό η έξεις ερώτηση
απο εμάς που ήμαστε στο φόρουμ και συμμετέχουμε πόσες φορές το μήνα πάμε κυνήγι;
Με το χέρι στην καρδιά οποίος θέλει να απάντηση.
Εγω άσχετου τι κυνήγι θα κάνω βγαίνω δυο με τρεις φορές την εβδομάδα.
 
Με τρώει πολύ καιρό η έξεις ερώτηση
απο εμάς που ήμαστε στο φόρουμ και συμμετέχουμε πόσες φορές το μήνα πάμε κυνήγι;
Με το χέρι στην καρδιά οποίος θέλει να απάντηση.
Εγω άσχετου τι κυνήγι θα κάνω βγαίνω δυο με τρεις φορές την εβδομάδα.
Άσχετος τ κυνήγι που θ κάνω κ εγώ βγαίνω 25 μέρες τ μήνα μέσο όρο
 
Εγώ από τότε που ξεκίνησα να κυνηγάω σε πολύ μικρή ηλικία, κάθε μέρα δεν υπάρχει μέρα που να μην πάω,κυνηγάω μόνο υδρόβια κάθε χρόνο κανω κάθε μέρα 70 χιλιόμετρα πήγενε έλα, έχει δεν έχει, ότι καιρό και να έχει, αρρώστια το υδρόβιο.:)
 
Εβγαινα σχεδον καθε μερα πρωι απογευμα με παρεα η μονος, με σκυλο η χωρις. Δεν εχανα ευκαιρια. Στους 6 μηνες που διαρκει η σεζον οι μερες που δεν βγηκα (λογο βροχης η δουλειας) ειναι το πολυ 1 μηνας. Τις πρωτες μερες μετα την ληξη μου φαινοταν πολυ περιεργο που δεν θα παω.
 
ΣΚ πάντα.
Τετάρτες όποτε έχω υπόλοιπο άδειας και ο καιρός είναι κατάλληλος.
Απογευματινά όποτε έχω όρεξη, συνήθως με τον μικρό οπότε πρέπει να συμπίπτει με λίγη δουλειά στο σχολείο.

Πιο παλιά (χωρίς υποχρεώσεις) δεν το συζητάμε ... πρωί κυνήγι, απόγευμα ψαροτούφεκο αχαχαχ
.pray to God.
 
Από την ώρα που ήρθαν οι τσιχλες δεν πήγα 18 μερες. Όλες τις άλλες πηγα τουλάχιστον για 1 ώρα το απόγευμα αφού τα μέρη που κάνω καρτερι είναι από 5 μέχρι 15 λεπτά απόσταση με το αυτοκίνητο. Από Αύγουστο μέχρι αρχές Οκτωβρίου πήγα 10 φορες για τρυγόνια 4-5 για κοράκια και 6 για λαγο. Αυτα!
 
Όλα τα χρόνια που εργαζόμουν και διέμενα στην Αθήνα πήγαινα 2 , 3 το πολύ φορές το μήνα και μόνο πρωϊνά.
Τα τελευταία χρόνια, που είμαι συνταξιούχος και μένω πλέον (σχεδόν) μόνιμα στη Χαλκίδα, πηγαίνω όλα τα απογεύματα (εκτός αν βρέχει) και αρκετά πρωϊνά, ιδιαίτερα στα μπασίματα της τσίχλας.
 
από 20 αυγούστου έως αρχές Σεπτέμβρη που ξεκινά η εξεταστική και τα μαθήματα σε Ελλάδα και εξωτερικό πάω κάθε μέρα όλη μέρα σχεδόν για κυνήγι ακόμα και αν δεν έχει τίποτα, μετά όταν είμαι Αθήνα (Σεπτέμβρη-Δεκέμβρη) 2 σκ χωριό για δουλειές κάθε μήνα, πρωί και βράδυ κυνήγι ίσως και κάποιο σύντομο περπατητό κάθε σκ. 15 μέρες Χριστούγεννα με τις διακοπές και τις ελιές πρωί και απόγευμα κυνήγι και περπατητό μονο ανήμερα στις γιορτές ή όταν βρέχει και δεν πάμε για δουλειά. Προς το τέλος (μέσα Γενάρη-Φλεβάρη) το γνωστό μοτίβο (2σκ το μήνα πρωί και βράδυ κυνήγι ίσως και κάποιο σύντομο περπατητό). Κυνήγι αποκλειστικά στα χωριά τσίχλα και λίγη φάσα και λαγός.
 
Τετάρτη - Σάββατο - Κυριακή τα πρωινά του ενδημικού όπως προβλέπεται!...τα απογευματινά εξαρτάται από τις υποχρεώσεις αλλα όπως και να 'χει μια βόλτα για το γούστο θα την κάνω....τις πιο πολλές φορές!;)
 
Κάθε Σάββατο ή Κυριακή θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος ( αρκει να μην εχει δουλειά ).

** απόσταση πήγαινε -έλα περιπου 450 με 500 χιλιόμετρα .
σωρηηηη αλα εισαι παλαβως εαν κανης αυτα τα χιλιομετρα ρε φιλεμουυυυυυ,,,τελος παντον γεροςςςς να εισαι και να κυνηγαςςς .think.
;)
 
σωρηηηη αλα εισαι παλαβως εαν κανης αυτα τα χιλιομετρα ρε φιλεμουυυυυυ,,,τελος παντον γεροςςςς να εισαι και να κυνηγαςςς .think.
;)
Οι αποστάσεις εδώ είναι πολύ μεγαλύτερες από τα δεδομένα που εχουμε στο μυαλό μας στην Ελλάδα . Επίσης το κυνήγι είναι διαφορετικό στο κομμάτι του που μπορεί κάποιος να κυνηγάει και που όχι . Οποτε ο κυνηγότοπος είναι 2,5 ώρες περίπου πήγαινε και άλλο τόσο γυρισμός .
 
Οι αποστάσεις εδώ είναι πολύ μεγαλύτερες από τα δεδομένα που εχουμε στο μυαλό μας στην Ελλάδα . Επίσης το κυνήγι είναι διαφορετικό στο κομμάτι του που μπορεί κάποιος να κυνηγάει και που όχι . Οποτε ο κυνηγότοπος είναι 2,5 ώρες περίπου πήγαινε και άλλο τόσο γυρισμός .
Έχω ακούσει ότι οι ντόπιοι ιθαγενείς ( First Nations or Native Americans) κυνηγάνε όλο το χρόνο. Επίσης είναι μόνοι που μπορούν να κυνηγήσουν φώκιες.Ισχύει;
 
Back
Top