Πολυάγγιστρα

Εγώ βρίσκω βεργες, ξυλάκια, οτιδήποτε και προσπαθώ να τα περνάω σε άξονα ώστε αν χρειαστεί να γυρίζει ελεύθερα και να παίρνει όσο θέλει. Το πολυαγκιστρο όσο το αφήνετε ,τόσο καλύτερα πιάνεται το ψάρι, από παντού.
 
πηγα για ενα γρηγορο ψαρεμα αλλα οχι στην ωρα που θα ηθελα λογω δουλειας..δυο κεφαλοπουλα κ ενα καλο χελι με τιμησαν..
Αυριο παλι η συνεχεια..
Ωραιος ο Τασος!!Πρεπει να ξεκινησεις να τα καπνιζεις τα χελια;)
 
Σαρδέλα βάζεις Τάσο; Ωραίο ψάρι το μουγκρί. Κάνει ωραία ψαρόσουπα.
Συνηθως ναι...αν ειναι μεγαλο οντως αξιζει,το ιδιο κ η σμερνα..κ ψαροσουπα,κ στο φουρνο κ στο τηγανι η ακομα κ ψητα...οπως κ να μεγειρευτουν ωραια ειναι..φτανει καποιος να εχει την διαθεση να φαει φιδια.. .sarcastic.
 
Συνηθως ναι...αν ειναι μεγαλο οντως αξιζει,το ιδιο κ η σμερνα..κ ψαροσουπα,κ στο φουρνο κ στο τηγανι η ακομα κ ψητα...οπως κ να μεγειρευτουν ωραια ειναι..φτανει καποιος να εχει την διαθεση να φαει φιδια.. .sarcastic.
Σε βλεπω στο τελος σχιστοματη να μην βλεπεις τις τσιχλες στο καρτερι .sarcastic.
 
Συνηθως ναι...αν ειναι μεγαλο οντως αξιζει,το ιδιο κ η σμερνα..κ ψαροσουπα,κ στο φουρνο κ στο τηγανι η ακομα κ ψητα...οπως κ να μεγειρευτουν ωραια ειναι..φτανει καποιος να εχει την διαθεση να φαει φιδια.. .sarcastic.
Θυμάμαι στον λιμενοβραχίονα του Ληξουρίου πριν καιρο έβγαζα κάτι γομάρια με δόλωμα σπάρο. Τώρα έχω χρόνια να ψάρεψω το σημείο.
 
Ποτέ δεν μου άρεσε το ψάρεμα με πολυάγκιστρο για αυτό και έχω ψαρέψει λιγότερο από 10 φορές και αυτό πριν πολλά χρόνια. Μπορείς να ψαρέψεις αφρό και βυθό; Αν ναι, στον βυθό πώς δεν μπλέκεται η αρματωσιά με τόσα αγκίστρια;
 
Στο ποστο μου σημερα νωρις το σουρουπο..τα λιανωματα αφηναν μονο την ραχοκοκκαλια της σαρδελας..οπως νυχτωσε το αριστερο καρουλι επιτελους εσυρε κ βγηκε ενα 800αρι λαβρακι καρφωμενο μονο απο τον οδηγο(πρωτο αγκιστρι)του πολυαγκιστρου που το ειχα βαλει ν1 κ τα υπολοιπα 3αρια..ο μαγκακος αρπαξε την σαρδελα κλασσικα απο το κεφαλι κ την πατησε...
Μεσα στο ταπερ με τις σαρδελες βρηκα κ ενα μικρο σαφριδακι,οτι πρεπει για μοναγκιστρο κ πιανω απο την σακουλα το κιτρινο καρουλι που ειχα μαζι μου με το αβαριδο 2/0 την ακρη του...δεν αρχησε να με επισκεφτει κ το δευτερο λυκοπουλο 1200γρ με το αγκιστρι καρφωμενο βαθια στον ουρανισκο του..θα καθομουν κ αλλο αλλα ξεχασα να παρω φακο κ ισα κ εβλεπα απο τον μακρινο προβολεα του μικρου λιμανιου..δολωση κ νεταρισμα πολυαγκιστρου κυριως με την αφη...
 
Εννοειται οτι με πολυαγκιστρο δεν πας πχ σε σαργοτοπια γιατι δυσκολα θα φερεις αγκιστρι εξω..αν κ καπιοι το επειχηρουν κ αυτο ξερωντας ομως οτι θα χασουν αρκετες αρματωσιες..
Και αφρο ψαρευει με δολωμα ψωμι οπως κ στα μεσονερα με συρομενο μεγαλο φελλο κ ψαροδολια για ψαρια που κινουνται σε αυτο το υψος νερου..
 
Θυμάμαι στον λιμενοβραχίονα του Ληξουρίου πριν καιρο έβγαζα κάτι γομάρια με δόλωμα σπάρο. Τώρα έχω χρόνια να ψάρεψω το σημείο.
Απο Ληξουρι δεν ξερω κ πολλα,ελαχιστες φορες εχω παει κ εκει στον λιμενοβραχιονα εβλεπα κ κανα μπαρμπα απικατζη..φαινεται ωραιο μερος κ λογικα θα μπενουν κυνηγιαρικα..
Τον σπαρο ζωντανο τον δολωνεις?
Εδω στα μερη μου εχει χαθει αυτο το ψαρι απο την ακτογραμμη...θυμαμε παλια δεν τους προλαβενα στο απικο..
 
Στο ποστο μου σημερα νωρις το σουρουπο..τα λιανωματα αφηναν μονο την ραχοκοκκαλια της σαρδελας..οπως νυχτωσε το αριστερο καρουλι επιτελους εσυρε κ βγηκε ενα 800αρι λαβρακι καρφωμενο μονο απο τον οδηγο(πρωτο αγκιστρι)του πολυαγκιστρου που το ειχα βαλει ν1 κ τα υπολοιπα 3αρια..ο μαγκακος αρπαξε την σαρδελα κλασσικα απο το κεφαλι κ την πατησε...
Μεσα στο ταπερ με τις σαρδελες βρηκα κ ενα μικρο σαφριδακι,οτι πρεπει για μοναγκιστρο κ πιανω απο την σακουλα το κιτρινο καρουλι που ειχα μαζι μου με το αβαριδο 2/0 την ακρη του...δεν αρχησε να με επισκεφτει κ το δευτερο λυκοπουλο 1200γρ με το αγκιστρι καρφωμενο βαθια στον ουρανισκο του..θα καθομουν κ αλλο αλλα ξεχασα να παρω φακο κ ισα κ εβλεπα απο τον μακρινο προβολεα του μικρου λιμανιου..δολωση κ νεταρισμα πολυαγκιστρου κυριως με την αφη...
Σήμερα έπρεπε να κάτσεις όλο το βράδυ. Δεν το ανοίγουν συχνά το στόμα τους...!
Συγχαρητήρια για τα ψάρια !
 
Σήμερα έπρεπε να κάτσεις όλο το βράδυ. Δεν το ανοίγουν συχνά το στόμα τους...!
Συγχαρητήρια για τα ψάρια !
Σωστος..Αλλα ολο το βραδυ δυσκολα γιατι ξυπναω και πρωι για δουλεια..
Πριν νυχτώσει δεν μπορείς να πιάσεις μερικά ζωντανά μικρά;
Το σουρουπο εμφανιζονται γοπακια..κ ειναι οτι πρεπει...αλλα.... ελα ομως που οπως εχω ξαναπει με ζωντανο οσες φορες κ να εχω δολωσει δεν..εχεις ξαναδει καποιον να σκοτωνει το ζωντανο για να το δολωσει?εγω ειμαι αυτος...
Μαλλον δεν ημουν τυχερος οσες φορες το δολωσα..
 
Απο Ληξουρι δεν ξερω κ πολλα,ελαχιστες φορες εχω παει κ εκει στον λιμενοβραχιονα εβλεπα κ κανα μπαρμπα απικατζη..φαινεται ωραιο μερος κ λογικα θα μπενουν κυνηγιαρικα..
Τον σπαρο ζωντανο τον δολωνεις?
Εδω στα μερη μου εχει χαθει αυτο το ψαρι απο την ακτογραμμη...θυμαμε παλια δεν τους προλαβενα στο απικο..
Αν έβγαζα ζωντανό ναι. Αλλιώς νωπό, ειδικά στα φώτα των λιμανιών γυαλίζει περισσότερο και αντέχει και στα μικροτσιμπηματα. Αλλά μόνο για μουγκριά και μαυροψαρα ή και κανένα χταπόδι. Ο Κέφαλος θέλει τη σαρδέλα του.
 
Εκανα μια εξοδο το απογευμα εδω κοντα..δυο λεπτα δρομο με τα ποδια...ψωμι αφρωτα σε πολυ ρηχα νερα κοντα σε ξερες...
View attachment 10936
Ωραίος........τον παραέβγαλες τον μεζέ φιλε. Κσι το πιο σημαντικό οπως λες ,2 λεπτα δρομος με τα πόδια.
 
Back
Top