Πολυάγγιστρα

Σήμερα είχε πολυαγκιστρα με σαρδέλα αργά το απόγευμα..
Τα χέλια μου τα έκαναν μαλλιοκούβαρα, κράτησα τα αγκίστρια για να τα ξαναδεσω μιας κ ήταν ολοκαίνουργια..απελευθέρωσα δυο μικρά κ δυο μεγαλύτερα τα κράτησα..Χτύπησε κ ένα ωραίο μυξιναρι που ακόμα απορώ πως πρόλαβε να φάει..
upload gambar
 
Σήμερα είχε πολυαγκιστρα με σαρδέλα αργά το απόγευμα..
Τα χέλια μου τα έκαναν μαλλιοκούβαρα, κράτησα τα αγκίστρια για να τα ξαναδεσω μιας κ ήταν ολοκαίνουργια..απελευθέρωσα δυο μικρά κ δυο μεγαλύτερα τα κράτησα..Χτύπησε κ ένα ωραίο μυξιναρι που ακόμα απορώ πως πρόλαβε να φάει..
upload gambar

ωραιοςςςςςςςςςςςςςς
δοκιμασε με μαμουνι ,εαν χτυπανε στην σαρδελα στο μαμουνι θα τα σφαξεις....
 
ωραιοςςςςςςςςςςςςςς
δοκιμασε με μαμουνι ,εαν χτυπανε στην σαρδελα στο μαμουνι θα τα σφαξεις....
Απο οτι εχω καταλαβει(στα λίγα χρόνια που τα.. ξέρω..)οτι ψαροδολι κ να τους ρίξεις δεν λένε όχι,το ίδιο κ στα διάφορα ζυμαρια..
Αν κ δεν ασχολούμαι μαζί τους εχω περιέργεια να δοκιμάσω αυτό το είδος του αγκιστριου(εννοείται για μοναγκιστρα) όμως τα μικρά χελακια θα καταστρέφονται άδικα..
http://www.petran.gr/index.php?page...&category_id=5&option=com_virtuemart&Itemid=3
 
Απο οτι εχω καταλαβει(στα λίγα χρόνια που τα.. ξέρω..)οτι ψαροδολι κ να τους ρίξεις δεν λένε όχι,το ίδιο κ στα διάφορα ζυμαρια..
Αν κ δεν ασχολούμαι μαζί τους εχω περιέργεια να δοκιμάσω αυτό το είδος του αγκιστριου(εννοείται για μοναγκιστρα) όμως τα μικρά χελακια θα καταστρέφονται άδικα..
http://www.petran.gr/index.php?page...&category_id=5&option=com_virtuemart&Itemid=3
Τι είναι αυτό Τάσο? Πώς δουλεύει?
 
Σήμερα είχε πολυαγκιστρα με σαρδέλα αργά το απόγευμα..
Τα χέλια μου τα έκαναν μαλλιοκούβαρα, κράτησα τα αγκίστρια για να τα ξαναδεσω μιας κ ήταν ολοκαίνουργια..απελευθέρωσα δυο μικρά κ δυο μεγαλύτερα τα κράτησα..Χτύπησε κ ένα ωραίο μυξιναρι που ακόμα απορώ πως πρόλαβε να φάει..
upload gambar
Μπράβο φίλε καλοφάγωτα!! :)
 
Aργα το απογευμα πηγα για κανενα λαβρακι στο λιμανακι του χωριου..τελικα την νυφη πληρωσαν δυο κεφαλοι που χτυπησαν πανω στο σουρουπο..ειχα κ ενα ξαγκιστρωμα απο ψαρι του ιδιου ειδους αφηνωντας μου τα λεπια του πανω στο πολυαγκιστρο..
η πλακα ηταν που ενω τραβαγα εξω την πετονια για να ανανεωσω το δολωμα ακολουθουσε τα υπολειματα της σαρδελας ενα μαναλι..
suntrust bank locations map
 
Last edited:
Aργα το απογευμα πηγα για κανενα λαβρακι στο λιμανακι του χωριου..τελικα την νυφη πληρωσαν δυο κεφαλοι που χτυπησαν πανω στο σουρουπο..ειχα κ ενα ξαγκιστρωμα απο ψαρι του ιδιου ειδους αφηνωντας μου τα λεπια του πανω στο πολυαγκιστρο..
η πλακα ηταν που ενω τραβαγα εξω την πετονια για να ανανεωσω το δολωμα ακολουθουσε τα υπολειματα της σαρδελας ενα μαναλι..
suntrust bank locations map
Μπραβο ρε Τασαρε!Ωραιος!Μουγκρια και σμερνες δεν κραταει?
 
Aργα το απογευμα πηγα για κανενα λαβρακι στο λιμανακι του χωριου..τελικα την νυφη πληρωσαν δυο κεφαλοι που χτυπησαν πανω στο σουρουπο..ειχα κ ενα ξαγκιστρωμα απο ψαρι του ιδιου ειδους αφηνωντας μου τα λεπια του πανω στο πολυαγκιστρο..
η πλακα ηταν που ενω τραβαγα εξω την πετονια για να ανανεωσω το δολωμα ακολουθουσε τα υπολειματα της σαρδελας ενα μαναλι..
suntrust bank locations map
Μπράβο αδερφέ, ωραίος!:)
 
Μπραβο ρε Τασαρε!Ωραιος!Μουγκρια και σμερνες δεν κραταει?
Σπανια κανενα μουγκρι..φαντασου ολος ο βυθος ειναι καλυμμενος απο νεκρα φυκια κ μαζι με αυτα ηρθαν απο το πουθενα κ χελια οπως εχω ξαναπει..τα φυκια τα συγκεντρωνει καθε χειμωνα ο νοτιας κ δεν υπαρχει εξοδος να βγουν γιατι ειναι κλειστο σημειο..αν δεν ηταν ετσι ο βυθος θα ειχε ποικιλια κ μεγαλυτερη πληθωρα ψαριων..
Χρονο με το χρονο μειωνετε κ το βαθος,ειναι κ ρηχα τα νερα οποτε δυστηχως καποια στιγμη θα "κλεισει"........
 
Aργα το απογευμα πηγα για κανενα λαβρακι στο λιμανακι του χωριου..τελικα την νυφη πληρωσαν δυο κεφαλοι που χτυπησαν πανω στο σουρουπο..ειχα κ ενα ξαγκιστρωμα απο ψαρι του ιδιου ειδους αφηνωντας μου τα λεπια του πανω στο πολυαγκιστρο..
η πλακα ηταν που ενω τραβαγα εξω την πετονια για να ανανεωσω το δολωμα ακολουθουσε τα υπολειματα της σαρδελας ενα μαναλι..
suntrust bank locations map
Μπραβο Τάσο! Σαρδέλα φρέσκια βάζεις; Πώς ψαρευεις γενικα; Εγώ παλιά έβαζα ένα κουτάκι κόκα κολα για ειδοποίηση..
 
Το καλο ειναι οπως αγοραστει φρεσκια κατευθειαν για ψαρεμα..αυτο ομως δεν ειναι ευκολο..
Την παστωνω με λιγο ημιχονδρο αλατι κ την βαζω στην καταψυξη..
Αφου πατωσει το δολωμα(παντα χωρις μολυβια)
δεν μαζευω τα μποσικα της βολης αλλα ξετυλιγω κ λιγη ακομα πετονια κ την ριχνω στην θαλασσα..ψαρευει πολυ καλυτερα ετσι κ ειδικα στα λαβρακια..
Συναγερμο στα καρουλια δεν βαζω σε αυτη την περιπτωση γιατι πανω στο τσιμεντο ακουγετε ο θορυθος κ ιδιαιτερα αν το καρουλι ειναι "κοκκαλινο"(το δεξι στην φωτο) ακουγετε απο αποσταση..
Στα καρουλια που εχουν σκληρο λαστιχο για τα αγκιστρια περιμετρικα τα αφηνω κατω με το λαστιχο προς τα πανω γιατι αν παταει το λαστιχο κατω μολις τραβηξει το ψαρι δεν θα ακουστει καλα..
 
Με τόσα μπόσικα δεν φοβάσαι μην τυχόν και δεν πάρεις χαμπάρι το χτύπημα;
Οχι καθολου..εκτος κ το ψαρι κανει προς τα εξω..κατι που ελαχιστες φορες μου εχει συμβει..
Μην φανταστεις ομως οτι αφηνω χιλιομετρα:p
 
Kαλο ειναι να εχουμε καποια μποσικα στην πετονια γιατι πολλα ψαρια οπως η τσιπουρα που ψαρευω εχουν την κακια
συνηθεια να παιρνουν το δολωμα και να το τραβανε 1 μετρο πριν το φανε.Αν βρουν αντισταση το φτυνουν αμεσως.
Αυτο βεβαια δεν γινεται στις μικρες τσιπουρες τις λιγδες που εχουν νευρικο χτυπημα οπως ο Σαργος.Τα καρουλια
καλυτερα να ειναι καπου ωστε οταν συρθουν να μην αγριευουν τα χειλια τους και φθειρουν την μισινεζα αργοτερα.
Εχω μια ταβλα με προκες οπου τοποθετω τα καρουλια μετα την ριψη με τα αναλογα μποσικα.Ετσι και κανει να παρει
το καρουλι ειναι ασφαλισμενο αλλα μπορει ταυτοχρονα να δωσει οσα μετρα χρειαζεται την ωρα που το ψαρι κανει
κεφαλια μεχρι να το παρω στα χερια μου.
 
Θυμάμαι μικρός στην Σύρο πηγαίναμε σε μια προβλήτα και ρίχναμε καρούλια με δόλωμα χταπόδι. Βάζαμε ένα βαρίδι ελιά και μια χαντρα πριν το αγκίστρι. Τραβούσαμε το καρούλι στην άλλη γωνία της προβλήτας και μαζεύαμε τα πολλά μπόσικα. Συνήθως πιάναμε σμέρνες και κυνηγούσαμε το καρούλι πριν πέσει στη θάλασσα. :D:D Ρίχναμε πολύ γέλιο! Άλλωστε για αυτό πηγαίναμε και όχι για τα ψαρια!
 
Τα καρουλια
καλυτερα να ειναι καπου ωστε οταν συρθουν να μην αγριευουν τα χειλια τους και φθειρουν την μισινεζα αργοτερα.
Για να συμβει αυτο πρεπει να φανε πολλα κ βιαια συρσιματα αλλα που νε τα.. .sarcastic.
Και γενικα τα καινουργια καρουλια ενα περασμα στα χειλια με ψιλο γυαλοχαρτο το θελουν να φυγουν τα γρεζια η κ μετεπειτα αν χρειαστει καποια στιγμη..
Κυριως για να μην βρισκει κοντρα η πετονια στην βολη..
 
Για να συμβει αυτο πρεπει να φανε πολλα κ βιαια συρσιματα αλλα που νε τα.. .sarcastic.
Και γενικα τα καινουργια καρουλια ενα περασμα στα χειλια με ψιλο γυαλοχαρτο το θελουν να φυγουν τα γρεζια η κ μετεπειτα αν χρειαστει καποια στιγμη..
Κυριως για να μην βρισκει κοντρα η πετονια στην βολη..
Το εσωτερικο χειλος το κοβω με λαμαρινοψαλιδο και το τροχιζω με γυαλοχαρτο 160-220 για να μπορω
να το στελνω μακρια,μιας και το ποιο βαρυ βαριδι (συρτο) που βαζω ειναι 10γρ.
 
Back
Top