Πολυάγγιστρα

Το απόγευμα είπα να πάω ένα ψάρεμα μιας και είχα αλατισμενη σαρδέλα στην κατάψυξη από το φθινόπωρο..Πήρα ένα καρούλι κ ένα ακόμα πολυαγκιστρο για καβατζα..Καθόλου σοβαρό ψάρεμα δηλαδη..Αυτό έγινε γιατί είναι νωρίς ακόμα για τον συγκεκριμένο τοπο..Πράγματι τσιμπια δεν πηρα..Βγήκε ένα χταπόδι 960γρ ομως..Φυσικά θα νομίζεται ότι αγκάλιασε τις σαρδέλες..Αμ δε..:)
Κοιτάζοντας στην άκρη του λιμανιού τον βυθό κάτω,πήρε το μάτι μου ένα χταπόδι στην επιφανεια,το μισό ήταν κολλημένο σε ένα λάστιχο που κρεμόταν μισοβυθισμενο και το άλλο μισό στο τσιμέντο..(Η πηγενε να μπει μέσα στο λάστιχο η μόλις βγήκε..).
Χωρίς να χάσω χρονο σηκώνω τα μανικια και το αρπάζω από την κουκούλα..;)

free image host
Τάσο έβγαλες τον καλύτερο μεζε φίλε, στιφαδο η κοκκινιστο με κοφτο μακαρονακι βραστό ξίδατο η λιαστο.
 
Last edited:
Μπράβο μπιλ ωραίο το κεφαλικό !!.shake.
Πολυ όμορφο και διασκεδαστικό ψάρεμα τα αφρωτα πολυαγκιστρα..
Εγω το εχω λίγο εγκαταλείψει γιατι χάθηκαν τα καλά κομματια απο τις παραλίες που τους ψαρευα κάποτε..
Εδω δεν βαραγαν ποτέ πρωί (μονο μικρότεροι),Η καλύτερες ώρες ηταν παντα απο το απόγευμα και μετα.
Ωραια η σούπα,Αλλα..Πατάτα,καρότο,σέλινο,και έτοιμη η κακαβιά...eat.
 
Δυο πολυαγκιστρα με γαυρο σημερα το απογευμα αλλα δεν..Δυο μικρα χελια πιαστηκαν για να μου σπασουν τα νεύρα γεμιζοντας με την χαρακτηριστικη τους γλινα τις πετονιες..Στο τέλος χτυπησε ενα πανέμορφο μυτακι.. χρονια ειχα να πιασω..
temp image uploadc
 
Δυο πολυαγκιστρα με γαυρο σημερα το απογευμα αλλα δεν..Δυο μικρα χελια πιαστηκαν για να μου σπασουν τα νεύρα γεμιζοντας με την χαρακτηριστικη τους γλινα τις πετονιες..Στο τέλος χτυπησε ενα πανέμορφο μυτακι.. χρονια ειχα να πιασω..
temp image uploadc
Ωραίο ψάρι Τάσο...
 
Δυο πολυαγκιστρα με γαυρο σημερα το απογευμα αλλα δεν..Δυο μικρα χελια πιαστηκαν για να μου σπασουν τα νεύρα γεμιζοντας με την χαρακτηριστικη τους γλινα τις πετονιες..Στο τέλος χτυπησε ενα πανέμορφο μυτακι.. χρονια ειχα να πιασω..
temp image uploadc
Ωραιος ο Τασος εχει και ωραιο τραβηγμα ε;)
 
Το σπογευματακι πηγα για κανα κεφαλικό κ μου την επεσαν σαλπες..
Εχασα κ μια καλη που μολις πιαστηκε πηγε κ χωθηκε κατω απο τα υφαλα ενος καικιου κ μου την κοπανησε..
Καλα ηταν,ωραια περασα..:)
Ωραίος Τασο.
Και ...αμφίβιος!!!!
Και κυνήγι και ψάρεμα.
ΕΥΓΕ!!!
 
Ωραίος Τασο.
Και ...αμφίβιος!!!!
Και κυνήγι και ψάρεμα.
ΕΥΓΕ!!!
Χα χα ευχαριστω!
Aπο γεννησιμιου κ τα δυο χομπι..
Ζω σε παραθαλασσιο ψαροχωρι,το καλοκαιρι χαζευω τις μπουνατσες της που ειναι χαρτι να γραψεις κ το χειμωνα που εχει οστρια ακουω τα κυματα μεσα στο σπιτι..Με λιγα λογια ανοιγω πορτα κ βλεπω θαλασσα..
Πιο περα καμποι βουνα κλπ οποτε ηταν κομματι δυσκολο να μου αρεσε κάτι αλλο..
 
Last edited:
Το σπογευματακι πηγα για κανα κεφαλικό κ μου την επεσαν σαλπες..
Εχασα κ μια καλη που μολις πιαστηκε πηγε κ χωθηκε κατω απο τα υφαλα ενος καικιου κ μου την κοπανησε..
Καλα ηταν,ωραια περασα..:)
Μπράβο ρε Τάσο !
Ελα και η καλή εποχή ειναι μπροστά,Εκει που είσαι θα βγάλεις τα ψαράκια σου.
 
Οχι δεν το εχω παρατησει Γιωργο..Χτες για spinning ημουν..
Παω συχνα αλλα δεν εχω παρει ούτε ενα χτυπημα φετος κ ουτε ειδα ακολουθαει τιποτα..Λαβρακια κ κανας λουτσος που εδω παντα τετοια εποχη ολο κ κατι φαινοταν δεν εχει φανεί τιποτα..
Ετσι ειπα να θυμηθω τα παλια(πολυαγκιστρα)που δυσκολα σε αφηνουν αψαρο..
 
Αλλο ενα ψαρεμα αργα το απογευμα με ζυμαρι αυτη την φορα (ψωμι του τοστ κ κονσερβα σουμπρι..)
3 μελανουρια το αποτελεσμα..
Δεν ηταν κ τιποτα το σπουδαιο η ψαριά αλλά ευχαριστηθηκα τραβηγμα,ψαρι τσαμπουκας για το μεγεθος του..
 
Αλλο ενα ψαρεμα αργα το απογευμα με ζυμαρι αυτη την φορα (ψωμι του τοστ κ κονσερβα σουμπρι..)
3 μελανουρια το αποτελεσμα..
Δεν ηταν κ τιποτα το σπουδαιο η ψαριά αλλά ευχαριστηθηκα τραβηγμα,ψαρι τσαμπουκας για το μεγεθος του..
Σπουδαιοτατη και γευστικοτατη μπορω να πω!!Δεν εχει σημασια η ποσοτητα..Η ποιοτητα ειναι ποιο σημαντικη..Ο τσαμπουκας του ψαριου που ειπες,η αβεβαιοτητα για το τι ειδος εχουμε στην ακρη της πετονιας,η γενικη αβεβαιοτητα για το αν θα πετυχουμε ψαρια..Μια χαρα εισαι.shake hands..shake hands..cool.
 
Back
Top