Πολυάγγιστρα

Εεεετσι... Ειτε σε αυτοσχεδιο πολυαγκιστρο με 3-4 αγκιστρια, ειτε σε μοναγκιστρο με ενα αγκιστρι σταθερο κ αλλο ενα συρομενο πανω στη μανα ( φυσικα το αγκιστρι εχει κρικο)... Μετα χαντρα κ συρρομενο μολυβι ελια... Η αγαπημενη μου λαβρακοαρματωσια κ το καλυτερο για μενα ψοφιο δολωμα μετα τον ζωντανο σπαρο...
Το 1972 ήμουν καλοκαίρι στη Μήλο και μια μέρα έβγαλα στο ψαροντουφεκο δύο χταπόδια του κιλού. Αρματωσαμε τους ολους σε δύο πεταχταρια με συρματινο μοναγκιστρο και τα ερριξα πίσω από το σπίτι που εμενα για καμμια σμερνα, μιας και είχε πολλές. Την επόμενη σήκωσα στη μία πετονιά ένα λαβράκι τρικιλο σχεδόν. Από τότε πονηρευτηκα με τον ολο του χταποδιου.
 
Γιαννη μου εχουν δουλεψει τοσο μα τοσο πολυ σε πολυ μεγαλα λαβρακια που ακομα κ αν τη μια φορα δεν επαιρνα ψαρι, τον ξαναεβαζα στην καταψυξη κ τον ξαναδολωνα την επομενη...Πολυ μεγαλα ποσοστα επιτυχιας σε μεγαλα ψαρια...
 
  • Like
Reactions: jnp
Ωραία θέματα και ωραίες προτάσεις βλέπω και για τα ψαρέματα,εγώ πλέον όσο αφορά τα ψαρέματα με πολυάγκιστρα έχω καταλήξει για το μεγαλύτερο ποσοστό των περιπτώσεων στον εξής συνδυασμό,σε μηχανισμούς της okuma με πέντε ρουλεμάν και καλή σχετικά ταχύτητα και διορθώσεις φρένων και με καλό χώρο για αρκετά μέτρα μάνας,





την οποία αν και μέχρι πριν απο λίγα χρόνια ήταν πετονιά,την έχω αντικαταστήσει πλέον με νήμα,το συγκεκριμένο το είχα αγοράσει ον-λάιν απο το σάιτ τους,πρίν συγχωνευθούν με την shimano,δύο μπομπίνες,1500 γυάρδες η καθεμία,σύνολο δηλαδή,3000 γυάρδες στην τιμή των 100 και κάτι € όταν την ίδια εποχή είχα πάρει απο εδώ τα 225 μέτρα 50 €,αυτό επειδή μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση,και είναι αυτό





Αν και τα ψαρέματα έχουν λιγοστέψει υπάρχουν αρκετά μέτρα πανω στα μηχανάκια και εκτός απο ένα αποχρωματισμό δεν υπάρχει άλλο ίχνος φθοράς,δεν σπάει δε χαλάει που λέμε θεωρώ οτι είναι γεγονός μιας και τα ψαρέματα γίνονται κυρίως σε άγριους βυθούς και σε τραβήγματα αλλά κυρίως σε σκαλώματα δεν έχει θέμα,για παράμαλο δεκάρι πολυάγκιστρο με ασημί τριάρι παπαγαλέ ή καφέ για πιο σκούρα δολώματα,







αυτά απο εμένα για αρχή,θα τα λέμε με κάθε ευκαιρία,καλά ψαρέματα σε όλους!
 
Παναγιωτη το συγκεκριμένο αγκίστρι το έχω δουλέψει κ εγώ παλιά κ ήταν αρκετά καλό..Με μόνο μειονέκτημα ότι σκουριάζει γρήγορα.Δεν αξίζει να φτιάχνεις πολυαγκιστρα με ανοξείδωτα γιατί κάποια στιγμή θα κοπουν,θα σκαλώσουν κ θα ανοίξουν όποτε πάλι πρέπει να τα ξαναφτιάξουμε.
Απλά κοιτάω κάτι που να αντέχει καπως περισσότερο στην αλμύρα.Δεν έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες αγκιστριων γιατί δεν υπάρχουν κ πολλές εδώ..Αλλά τα καλύτερα που έχω δουλέψει είναι τα μοριγκεν. Ασύμφορα για πολυαγκιστρα αλλά κάνουν δουλεια κ κρατάνε αρκετό καιρό..
 
Παναγιωτη το συγκεκριμένο αγκίστρι το έχω δουλέψει κ εγώ παλιά κ ήταν αρκετά καλό..Με μόνο μειονέκτημα ότι σκουριάζει γρήγορα.Δεν αξίζει να φτιάχνεις πολυαγκιστρα με ανοξείδωτα γιατί κάποια στιγμή θα κοπουν,θα σκαλώσουν κ θα ανοίξουν όποτε πάλι πρέπει να τα ξαναφτιάξουμε.
Απλά κοιτάω κάτι που να αντέχει καπως περισσότερο στην αλμύρα.Δεν έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες αγκιστριων γιατί δεν υπάρχουν κ πολλές εδώ..Αλλά τα καλύτερα που έχω δουλέψει είναι τα μοριγκεν. Ασύμφορα για πολυαγκιστρα αλλά κάνουν δουλεια κ κρατάνε αρκετό καιρό..

Συμφωνώ σε όλα,δεν τα συγκρίνω με τα μόριγκεν,έχω και γω σε μεγαλύτερο μέγεθος απο αυτά που βάζω στα πολυάγκιστρα και η ποιότητα δεν παίζεται,τα άλλα είναι αναλώσιμα σε σχέση με τα μόριγκεν,απλά βοηθάει η τιμή και η συσκευασία να μην το πολυ σκέφτομαι να διώξω όσα έχουν αχρηστευτεί.
 
Παναγιωτη με τι δολωμα τα δουλευεις πλεον τα πολυαγκιστρα? Εχεις δει διαφορες στη συμπεριφορα των ψαριων τα τελευταια χρονια?
 
Παναγιωτη με τι δολωμα τα δουλευεις πλεον τα πολυαγκιστρα? Εχεις δει διαφορες στη συμπεριφορα των ψαριων τα τελευταια χρονια?

Τεράστιες αλλαγές Άρη.Τα μέρη που ψαρεύαμε και ψαρεύουμε λογω συνήθειας αλλά και λογω του ότι έχουμε πολλά να θυμηθούμε απο ψαριές αλλα και αψαρίες είναι τα ίδια,τα σκηνικά όμως άλλαξαν απο τα τέλη του '80 και μετά που θυμάμαι εγώ,τα δολώματα ήταν πάντα ψαροδόλια,κυρίως σαρδέλα,επί δεκαετίες,κάποια στιγμή οι τόποι γέμισαν ιχθυοτροφεία,δεν θα επεκταθώ για τον ρόλο των ιχθυοτροφείων,την κάνουμε και αυτή τη συζήτηση κάποια στιγμή,εμείς το παίζαμε παραδοσιακοί και συνεχίζαμε έτσι,μέχρι να καταλάβουμε τι έχει γίνει και αφού δεν παίρναμε ούτε τσιμπιά για πολύ καιρό ενώ γύρω μας βλέπαμε διάφορα,να χτυπάνε τα καλάμια,τα καμπανάκια και εμείς να κοιτάμε,έπαιρνε το μάτι μας κάτι περίεργες αρματωσιές με κατι ελατήρια και μπάλες στη μέση,τελικά μπήκαμε στο νόημα,τα ψάρια δεν χτύπαγαν στα ψάρια αλλά στα ζυμάρια,ψαροτροφή με διάφορα πρόσθετα σε μορφή ζυμαριού,εμείς το μόνο ζυμάρι που ξέραμε μέχρι τότε ήταν το ψωμοτύρι,τέλος πάντων,τόνοι τροφών να ρέουν και τα ψάρια να ζητάνε αυτό,καλώς κακώς τους το δίνεις,τεράστια αλλαγή αυτή απο μόνη της,υπάρχει μια εκδοχή οτι τα ψάρια που χτυπούσαν γύρω απο αυτούς τους τόπους ηταν μόνο ψάρια που το έσκαγαν απο τα κλουβιά,δεν είμαι σίγουρος για αυτό,εμείς βγάζαμε και είδη ψαριών που δεν μεγάλωναν μέσα στα κλουβιά,ήταν τέτοιες οι ποσότητες που έπεφταν που προσέλκυαν πολλά ψάρια,υπήρχαν μέρες που τα δελφίνια έρχονταν στα 20-30 μέτρα απο την ακτή,γιατί στριμώχνονταν τα ψάρια στους κόλπους και τα κυνηγούσαν μέχρι εκεί,κόλποι σε βραχώδης ακτές με μεγάλα βάθη,βγήκαν ψάρια,πολλά,τα τελευταία χρόνια έχει γίνει νέα αλλαγή,τα ψάρια είναι πιο επιφυλακτικά,λιγότερα και δύσκολα θα πάρεις κάτι,με οποιοδήποτε δόλωμα,μιλάω πάντα για τα μέρη που εχω εγώ εμπειρία,έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα,πάντα έχουμε ψαροδόλια μαζί μας αλλά έχουμε και μια σακούλα ζυμάρι πια,αυτά είναι πράγματα που σαν παράκτιοι ψαράδες δεν μπορούμε να παρέμβουμε,ανάλογα με τις αλλαγές προσαρμοζόμαστε και πάμε παρακάτω,έτσι και αλλιώς το κέφι μας κάνουμε,οταν κάνεις 200 χιλιόμετρα πήγαινε έλα συν καμμιά ώρα πάνω στα βράχια περπάτημα για να φτάσεις και να φύγεις απο τον τόπο,θέλεις να πάρεις και κάτι,αλλά σίγουρα το κάνεις και γιατί το γουστάρεις,πάντα όμως προσπαθούσαμε να κρατάμε τους τόπους όπως τους βρίσκαμε για να τους ξαναβρούμε πάλι έτσι,το λέω γιατί ήρθαν και εποχές που τα μέρη οχι μονο δεν είχαν τον σεβασμό που έπρεπε αλλα βιάστηκαν πραγματικά απο εργαλεία,σκουπίδια,απομεινάρια απο χίλια δυό,τώρα που δεν υπάρχει αυτή η δραστηριότητα στα μέρη αυτά,μπορεί να μην είναι καλό για τους ψαράδες αλλά είναι σίγουρα καλό για τους τόπους,και αν δεν βγαίνει και τίποτα πάντα υπάρχουν τα ταβερνάκια,οι παγωμένες και τα κρασάκια και πάμε για την επόμενη!
 
Εγώ δεν έχω παρατηρησει αλλαγή στα ψαρια ως προς τα χτυπήματα τους στα πολυαγκιστρα παρόλο που ως γνωστόν είναι ιδιαίτερα φωναχτο εργαλείο.Τωρα πως γινετε το δύστροπο κ καχύποπτο μελανουρι η λαβράκι πχ να μην τσιμπάει σε φιλέτο σαρδέλας κ να το γυροφερνει καχύποπτα ενώ στο πολυαγκιστρο (και δεμένο με χοντροτερη πετονιά..)να μουνταρει..Αυτό δεν το καταλαβενω κ μόνο μια εξήγηση μπορώ να δωσω.Ισως γιατί το πολυαγκιστρο έχει μεγαλύτερο δόλωμα κ "καλενει"καλύτερα το ψάρι.Αυτο που έχω προσέξει είναι μείωση των ψαριών σε σχέση με το μακρινό 1996 που ξεκίνησα να ψαρεύω με αυτόν τον τρόπο ψαρέματος που είναι κ το βασικό μου εργαλείο..Μετά όλα τα άλλα.
 
Αν κ εχω καιρο να ασχοληθει αποκλειστικα με πολυαγκιστρα, εγω παρατηρησα μεγαλη διαφορα στο ψαρεμα... Χρονια με τη χρονια κ ειδικα στα λιμανια τα ψαρια μουνταραν πολυ πιο δυσκολα στα πολυαγκιστρα... Οι "μπαλες" τα πηγαιναν πολυ καλυτερα κ αυτες μεχρι ενα διαστημα... Σε πιο "εξωτικα" μερη τα πραγματα ηταν πολυ καλυτερα βεβαια...
 
,αλλα και σε μερη που ανακαλυψαν το μυστικο να στηνουντα στη σειρα ολη μερα και να βγαζουν τσιπουρα-λαβρακι,αλλα μετα απο λιγα χρονια να το εχουν εγκαταλειψει,χωρις να ξερω το λογο.
Σαράντο είναι απλό..Κάψανε τον τόπο με τις ψαροτροφες κ υσηχασανε.
Το είχα διαβάσει στο περιοδικό ψάρεμα παλιά από δάσκαλο στο απικο.Η περιοχή που πέφτει η ψαροτροφη κ ιδιαίτερα με μαλαγρωμα από αυτή γίνεται κρανίου τόπος σε μερικά χρόνια.Οσοι έχουν κοιτάξει γύρω από ιχθυοτροφεία βλέπουν τα χαλια του βυθού.
 
Last edited:
Σίγουρα η ψαροτροφή είναι άσχημο πράγμα, ειδικά αυτή που πουλάνε για δόλωμα διότι είναι η χειρότερη ποιοτικά. Έχω μιλήσει κατά το παρελθόν με υπευθύνους ιχθυοτροφείων που θέλοντας να με κεράσουν κάνα ψάρι και βλέποντας την άρνηση μου να βάλω σπίτι μου τέτοια ψάρια, μου εξήγησαν ότι η καλή ψαροτροφή φτάνει μέχρι και 15€ το κιλό. Τα ψάρια βέβαια που μεγαλώνουν με τόσο ποιοτικές ψαροτροφές δεν τα αντικρίζουμε εμείς στην Ελλάδα, φεύγουν κατευθείαν για Γερμανία και Γαλλία (ο μεγαλύτερος όγκος). Γι'αυτό βλέπετε τσιπούρα με 4€ , με 7€ και με 12€ το κιλό.

Η ψαροτροφή που πουλάνε στα είδη αλιείας σίγουρα είναι το χειρότερο προϊόν που υπάρχει. Ωστόσο δεν πίστεψα ποτέ όλες αυτές τις ακρότητες που γράφουν τα περιοδικά του ψαρέματος, για δημιουργία κρανίου τόπων από χρήση ψαροτροφής σαν δόλωμα ερασιτεχνικής αλιείας. Μην ξεχνάτε πως τα δολώματα ήταν και είναι μια τεράστια βιομηχανία. Είναι λοιπόν λογικό όταν εμφανίζεται ένα προιόν που με κόστος 3€, κάποιος μπορεί να ψαρεύει 5 μέρες και να βγάζει ψάρια αβερτα, όταν πριν από αρκετά χρόνια που σταμάτησα να αγοράζω δολώματα ένας αμερικάνος είχε φτάσει να πωλείται 1,2€ !!!!!! , η συγκεκριμένη βιομηχανία να απειλείται και να επαναστατεί.

Υ.Γ. Μια φορά μίλαγα με έναν δολωματά. Μου λέει σε κάποια φάση "Μην με βλέπεις εμένα έτσι, απλά ντυμένο και σαν φουκαρά, εγώ όταν βούταγα όσο ήμουν νεότερος για μονοδόλια και φαραώ, έβγαζα όσα δεν βγάζαν την ημέρα καρδιοχειρούργοι. Κάποιες μέρες έφτανα και τα 500€ ..." .very shoked.
 
Ωστόσο δεν πίστεψα ποτέ όλες αυτές τις ακρότητες που γράφουν τα περιοδικά του ψαρέματος, για δημιουργία κρανίου τόπων από χρήση ψαροτροφής σαν δόλωμα ερασιτεχνικής αλιείας. Μην ξεχνάτε πως τα δολώματα ήταν και είναι μια τεράστια βιομηχανία. Είναι λοιπόν λογικό όταν εμφανίζεται ένα προιόν που με κόστος 3€, κάποιος μπορεί να ψαρεύει 5 μέρες και να βγάζει ψάρια αβερτα, όταν πριν από αρκετά χρόνια που σταμάτησα να αγοράζω δολώματα ένας αμερικάνος είχε φτάσει να πωλείται 1,2€ !!!!!! , η συγκεκριμένη βιομηχανία να απειλείται και να επαναστατεί.
Αυτη την σκέψη σου Γιώργο την έχω κάνει αρκετές φορές.Απο την άλλη μεριά γνωρίζω τόπους που ενώ κρατούσαν ψάρια αυτά εξαφανίστηκαν μετά από μακροχρονια χρήση ψαροτροφης.Μου έχει πει άνθρωπος που μπαλωνει τα σχισμενα κλουβιά από τα ιχθυοτροφεία ότι η κατάσταση κατω είναι χάος.Εχω δει τσουβάλια ψαροτροφης που δεν γράφουν από τι αποτελείτε καν.Λεγεται πως η ψαροτροφες είναι ρεγγαλευρα αλλά μόνο ρεγγαλευρα δεν μυρίζουν.Οτι μα ότι κ να βάλει κανείς στα χέρια του η μυρωδιά θα υπάρχει κ Αργεί να φύγει.Αυτο και μόνο πιστεύω ότι είναι παράξενο ως προς της ουσίες που περιεχει.Συμφωνω ότι είναι η χειρότερη ποιότητα που υπάρχει.Τα σκουλήκια είναι δολώματα για κάστινγκ -πεταχταρια κ όχι πολυαγκιστρα που χρησιμοποιείτε κατά κόρον η ψαροτροφη.Οποτε ίσως κ να μην είναι θέμα συμφερωντος γιατί κάποιος που ψαρεύει με κάστινγκ θα το πάρει το σκουλήκι του.Επισης η ψαροτροφη δεν ψαρεύει μεγάλα ψάρια.Αυτη είναι η δική μου γνωμη χωρίς να είμαι ντε κ καλά σωστός.
 
Κουβέντα κάνουμε Τάσο :). Μπορεί ο βυθός ενός ιχθυοτροφείου να έχει τσιμενταριστεί από τους τόνους ψαροτροφής που έχει πέσει, αλλά φαντάσου τις ελάχιστες ποσότητες που πετάνε οι ερασιτέχνες. Τα ψάρια έχουν χαθεί από παντού Τάσο και φταίει η υπεραλίευση και η κονόμα που δεν βλέπει ούτε νόμους, ούτε τίποτα.
Μέχρι και την νομοθεσία να πιάσεις για τα ιχθυοτροφεία, το 90% είναι παράνομα τοποθετημένα. Ο νόμος λέει ότι το ιχθυοτροφείο πρέπει να είναι σε ανοιχτό πεδίο με ρεύματα, για τον ευνόητο λόγο της καθίζησης των υπολειμμάτων. Εγώ τέτοιο ιχθυοτροφείο δεν έχω δει, ειδικά οι επώνυμοι καλλιεργητές έχουν βάλει τα κλουβιά τους σε όσο πιο απάνεμους κόλπους γίνεται για να προφυλάσσονται από τους καιρούς. Ποιο κράτους όμως να τους ελέγξει; ;)
 
ειδικά οι επώνυμοι καλλιεργητές έχουν βάλει τα κλουβιά τους σε όσο πιο απάνεμους κόλπους γίνεται για να προφυλάσσονται από τους καιρούς.
Παρόλα αυτά κάθε χρόνο τα κλουβιά σπανε κ Λέγεται ότι το ψάρι που ξεπερνά την μερίδα δεν πουλιέται εύκολα.Οποτε κ τα σπανε επίτηδες για αποζημιώσεις.Αληθεια η ψέμα δεν ξέρω.
 
Σημερα δεν ήταν κατάλληλη η μέρα για καμιά πέρδικα..Κ έτσι ειπα να πάω με Πολυαγκιστρο κ ψωμί αφρωτα σε ρηχή παραλια που το βάθος δεν ξεπερνούσε το μισό μετρο.Όπως τα μαζευα έπιασε κ η βροχή αλλά δεν με ένοιαζε γιατί σε λιγότερο απο μισό λεπτό ήμουν σπιτι κ με τα πόδια..;)


imgupload
 
Το απόγευμα είπα να πάω ένα ψάρεμα μιας και είχα αλατισμενη σαρδέλα στην κατάψυξη από το φθινόπωρο..Πήρα ένα καρούλι κ ένα ακόμα πολυαγκιστρο για καβατζα..Καθόλου σοβαρό ψάρεμα δηλαδη..Αυτό έγινε γιατί είναι νωρίς ακόμα για τον συγκεκριμένο τοπο..Πράγματι τσιμπια δεν πηρα..Βγήκε ένα χταπόδι 960γρ ομως..Φυσικά θα νομίζεται ότι αγκάλιασε τις σαρδέλες..Αμ δε..:)
Κοιτάζοντας στην άκρη του λιμανιού τον βυθό κάτω,πήρε το μάτι μου ένα χταπόδι στην επιφανεια,το μισό ήταν κολλημένο σε ένα λάστιχο που κρεμόταν μισοβυθισμενο και το άλλο μισό στο τσιμέντο..(Η πηγενε να μπει μέσα στο λάστιχο η μόλις βγήκε..).
Χωρίς να χάσω χρονο σηκώνω τα μανικια και το αρπάζω από την κουκούλα..;)

free image host
 
Το πολυαγκιστρο το ριχνετε στον αφρο η στον βυθο.τι νουμερο μπετονια να παρω για λαβρακια.
Και στον αφρό και τον βυθό Ηλία..Ανάλογα τι ψάρια αναζητάμε..
Για λαβράκια στο πολυαγκιστρο χρησιμοποιώ 40αρα η 45αρα γιατί η αρματωσιά πονάει στους κόμπους..Ο άλλος λόγος είναι ότι με τα ψαροδολια ποτε δεν ξέρεις τι ψάρι θα σου κάτσει..Αν ψάχνεις λαβρακια ρίχνε βυθό χωρίς μολύβι,ψαρεύει πολύ καλύτερα αβαριδο..
Θα τα πούμε αύριο στο τηλ:)
 
Back
Top