Πολυάγγιστρα

τους μήνες που απαγορεύεται το κυνήγι το ρίχνω φανατικά κ στο ψαρεμα.κυριως πολυάγκιστρο με ψαροδολια για λαβρακια.και με ψωμί άφρωτα για μυξινάρια.οποιος φίλος ψαρεύει με αυτή την τεχνική ας γράψει για αυτο το ελληνικο παραδοσιακό εργαλείο που έδινε,που δίνει και που θα εξακολουθεί να δινει ψάρια σε όσους το ψαρεύουν..
 
τι ψαρεύεις;
Ότι ψαρεύεται από στεριά ... :) Έχω καιρό να ασχοληθώ με πολυάγκιστρα αφού με κέρδισε το εγγλέζικο και το spinning αλλά πρόσφατα πήγα σε ένα μέρος που πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω μερικά πολυάγκιστρα με ματωμένη φρέσκια σαρδέλα και ολούς από χταπόδια ... ;)
 
Και μενα παλια αγαπημενη τεχνικη.
κ γω μονος τα φτιαχνω.
χτες πηρα έκτακτα τον μικρο για κανενα στον αφρο γθα να παρει την χαρα.
δυστυχως ομως τα φρατζολακια απ τον φουρνο απογευμα ηταν χαλια κ δεν εστεκαν.
λιγα μικρα κεφαλοπουλα ......που χαθηκαν οταν περασε ενας λουτσος κ το ψαρεμα τελειωσε νωρις αφου ο μικρος βαρέθηκε κ έφαγε τις φρατζολες :-D :-D :-D.
Μικρος ειναι δεν εχει κλεισει ακομη τεσσερα κ τον πιστωνω :-D
 
Περασα στο παελθον μια 4ετια που ψαρευα φανατικα με πολυαγκιστρα ολων των ειδων κ των τυπων... Με 4 αγκιτσρια για λολους χταποδιων και σουπιες-καλαμαρια, με 8-9 για σαρδελα-γαβρο η και τα δυο μαζι αγκαλια, ακεφαλα η τα μεσα-εξω, και με 10 αγκιστρια για πολυαγκιστρα με ψωμι στους 20 ποντους απο το βυθο με συρωμενο μολυβι...
Εχω βγαλει αρκετα καλα ψαρια με πολυαγκιστρα, εχω πιασει κ το μεγαλυτερο ψαρι στη ζωη μου καπου στα 6-7 κιλα λαβρακι κ εχω φαει πολλα ξενυχτια στο λιμανι με το ποδηλατο ολο το βραδυ κ 8-9 καρουλια στη σειρα ριγμενα με λιγα μποσικα κ ενα αδειο κουτακι μπυρας για "ειδοποιητη"... Πολυ ωραιες αναμνησεις...

που πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω μερικά πολυάγκιστρα με ματωμένη φρέσκια σαρδέλα και ολούς από χταπόδια ... ;)
Φιλαρακι ενα μερος σου μαθαμε κ θες να μας το μαγαρησεις... .yelling.
 
Και μενα παλια αγαπημενη τεχνικη.
κ γω μονος τα φτιαχνω.
χτες πηρα έκτακτα τον μικρο για κανενα στον αφρο γθα να παρει την χαρα.
δυστυχως ομως τα φρατζολακια απ τον φουρνο απογευμα ηταν χαλια κ δεν εστεκαν.
λιγα μικρα κεφαλοπουλα ......που χαθηκαν οταν περασε ενας λουτσος κ το ψαρεμα τελειωσε νωρις αφου ο μικρος βαρέθηκε κ έφαγε τις φρατζολες :-D :-D :-D.
Μικρος ειναι δεν εχει κλεισει ακομη τεσσερα κ τον πιστωνω :-D
Πολύ καλά κανείς κ τον φέρνεις μαζι σου!.shake hands.σύντομα κ στο κυνήγι!
 
Περασα στο παελθον μια 4ετια που ψαρευα φανατικα με πολυαγκιστρα ολων των ειδων κ των τυπων... Με 4 αγκιτσρια για λολους χταποδιων και σουπιες-καλαμαρια, με 8-9 για σαρδελα-γαβρο η και τα δυο μαζι αγκαλια, ακεφαλα η τα μεσα-εξω, και με 10 αγκιστρια για πολυαγκιστρα με ψωμι στους 20 ποντους απο το βυθο με συρωμενο μολυβι...
Εχω βγαλει αρκετα καλα ψαρια με πολυαγκιστρα, εχω πιασει κ το μεγαλυτερο ψαρι στη ζωη μου καπου στα 6-7 κιλα λαβρακι κ εχω φαει πολλα ξενυχτια στο λιμανι με το ποδηλατο ολο το βραδυ κ 8-9 καρουλια στη σειρα ριγμενα με λιγα μποσικα κ ενα αδειο κουτακι μπυρας για "ειδοποιητη"... Πολυ ωραιες αναμνησεις...

Γιατί το σταμάτησες το πολυαγκιστρο Αρι;δεν σου κρύβω ότι ενώ ψαρεύω κ με μοναγκιστρο κ με λάιτ κάστινγκ κ καμιά φορά κ με απικο.το πολυαγκιστρο ειναι το βασικό μου εργαλειο.ισως γιατί με αυτοξεκίνησα να ψαρεύω το μακρινο1996..ΥΓ έμενα το μεγαλύτερο μου λαβράκι ήταν 3κιλα που πιάστηκε με διπλή σαρδέλα.κ εγώ με καρουλια τα φουντάρω..άλλη φάση το ψαρεμα στο χέρι...sarcastic.
 
Last edited by a moderator:
To σταματησα Τασο γιατι αφενος τα ψαρια που εβγαζα χρονο με το χρονο ηταν ολο κ λιγοτερα κ αφετερου γιατι αρχισα να ψαρευω με καλαμια κ απολαμβανα πολυ περισσοτερο τη μαχη με το ψαρι... Μετα κολλησα με το Casting και τωρα εχω φαει ενα "σκαλωμα" με το Spinning που παρολλο που ακομα μαθαινω ευχαριστιεμαι τη μαχη περισσοτερο απο ολα τα ψαρεματα λογω λεπτου εξοπλισμου...
Τασο υπηρχε ενα διαστημα παλιοτερα που παρολλο που ημουν μικρος σε ηλικια ειχα παθιαστει τοσο πολυ με τα πολυασκιστρα και τα μοναγκιστρα με ζωντανο που τετοια ψαρια εβγαιναν αρκετα συχνα... Ωραιες εποχες...
 
Tασο δεν θυμαμαι να σου πω την αληθεια ποια εβαζα στα χοντρα ποολυαγκιστρα... Θυμαμαι σιγουρια εναν κωδικο που ενω μου δουλευε πολυ στη σαρδελα και σε κεφαλους, στα χοντρα ειχα ξεψαρισματα... Αυτο ηταν το 1144 της Mustad αν δεν κανω λαθος...
 
Το 1144 το δούλεψα πριν δυο χρονια κ εγώ στα πολυάγκιστρα με σαρδέλα.ενω είχε πολύ καλό αρπαδι,σκουριαζε με το παραμικρό.κ άνοιγε εύκολα κάποιες φορές.(είχα πιάσει 1,5κιλο λαβράκι κ μου είχε ανοίξει ένα αγκίστρι.ευτυχώς το κράτησαν αλλά δυο που είχε πάνω του).τα κεφαλοπουλα κ τα μελανουρια τα σακατευε θυμάμαι..
 
Τα ιδια ακριβως συμπερασματα ειχα βγαλει κ εγωΤασο... Πολυ ευχαριστημενος ημουν με καποια Gamakatsu αλλα δυστυχως δεν θυμαμαι κωδικο...
 
Τα gamakatsu ειναι πράγματι αξιόλογα.Εγώ δένω τα crown 17105 παπαγαλε k δεν έχω ξεψαρισματα μπορώ να πω.κοιταω για κάτι πιο ποιοτικό μιας κ αυτά σκουριάσουν εύκολα.για πρώτο αγκίστρι στα ψαροδολια βάζω το κλασσικό 1252 της mustad σε ν1
 
Back
Top