Πολυάγγιστρα

ο πολυ γνωστος (και σωστος) κανονας λεει πως η καλυτερη ωρα ειναι πανω στο ξημερωμα κ το σουρουπο..φυσικα κ ολες οι νυχτερινες ωρες..
ομως στην ουσια στανταρ ωρες στο ψαρεμα δεν υπαρχουν...εχουν πιαστει πολλα κ αξιολογα ψαρια μερα μεσημερι κατακαλοκαιρο με τον ηλιο να βραζει...
Εγω κ εσυ πχ μπορει να τρωμε καθε μερα στις 2 το μεσημερι κ στις 9 το βραδυ..
τα ψαρια ομως δεν λειτουργουν καθολου ετσι κ παιζουν πολλοι παραγοντες ρολο ωστε να αποφασισουν να ανοιξουν το στομα τους.....
Ειναι κ πως θα τα.. μαθουμε εμεις πχ σε μερη που ξεψαριζουν τρατες κ καικια τα ψαρια ειναι απο κατω μαζεμενα κ περιμενουν πριν ακομα ο ψαρας πεταξει τα μη εμπορευσιμα ψαρια στο νερο..γιατι πολυ απλα εχουν μαθει τι ωρα γινεται αυτο σε καθημερινη βαση...τα ψαρια θυμουνται που εφαγαν κ τι ωρες το εφαγαν....
Για αυτο κ το καλυτερο οπλο ειναι η αγαπη μας(...που πρεπει να ειναι πολυ μεγαλη...) για το ψαρεμα, η υπομονη κ η συνεχης ενασχοληση..και καποια στιγμη σιγουρα οι κοποι μας θα ανταμειφθουν και με το παραπανω...
Να είσαι καλά Τάσο , και σ ευχαριστώ φίλε . Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα τα παραπάνω .
 
Ωραίο κ το spinning αλλά αλοίμονο έτσι κ ξεχνάμε τις παραδοσεις μας......
Με φρισσα για κανα λαβράκι αλλά μου την έπεσαν οι κεφαλοι νυχτιάτικα κ ενα σαργοπουλι... Καλά και αυτά......


IMG_20210602_002423.jpg
 
Άλλη μια εξόρμηση σήμερα...
Μου αλλαξανε τα φώτα τα γοπακια,εκαναν την φρισσα ακτινογραφία(που να είχα κ πιο ευαίσθητο ψαροδολι).....
Παρόλα αυτα όμως προλαβε κ ψαρεψε...
Οι σαργοι πιαστηκαν σχεδον ο ένας μετά τον άλλον στο ίδιο σημείο...
Κοπαδακι που βγήκε το νυχτερινό...σεργιάνι του.....


IMG_20210611_002021.jpg
 
Άλλη μια εξόρμηση σήμερα...
Μου αλλαξανε τα φώτα τα γοπακια,εκαναν την φρισσα ακτινογραφία(που να είχα κ πιο ευαίσθητο ψαροδολι).....
Παρόλα αυτα όμως προλαβε κ ψαρεψε...
Οι σαργοι πιαστηκαν σχεδον ο ένας μετά τον άλλον στο ίδιο σημείο...
Κοπαδακι που βγήκε το νυχτερινό...σεργιάνι του.....


View attachment 27940
Τασαρε τα πας κοπίδι, ωραία ψαράκια!
 
Άλλη μια εξόρμηση σήμερα...
Μου αλλαξανε τα φώτα τα γοπακια,εκαναν την φρισσα ακτινογραφία(που να είχα κ πιο ευαίσθητο ψαροδολι).....
Παρόλα αυτα όμως προλαβε κ ψαρεψε...
Οι σαργοι πιαστηκαν σχεδον ο ένας μετά τον άλλον στο ίδιο σημείο...
Κοπαδακι που βγήκε το νυχτερινό...σεργιάνι του.....


View attachment 27940
Μπράβο ρε Τασαρε!!
 
Άλλη μια εξόρμηση σήμερα...
Μου αλλαξανε τα φώτα τα γοπακια,εκαναν την φρισσα ακτινογραφία(που να είχα κ πιο ευαίσθητο ψαροδολι).....
Παρόλα αυτα όμως προλαβε κ ψαρεψε...
Οι σαργοι πιαστηκαν σχεδον ο ένας μετά τον άλλον στο ίδιο σημείο...
Κοπαδακι που βγήκε το νυχτερινό...σεργιάνι του.....


View attachment 27940
Τι κάνουν εκεί βυζαίνουν;.yel.
Μπράβο Τάσαρε, είσαι ήρεμη δύναμη !!
 
Άλλη μια εξόρμηση σήμερα...
Μου αλλαξανε τα φώτα τα γοπακια,εκαναν την φρισσα ακτινογραφία(που να είχα κ πιο ευαίσθητο ψαροδολι).....
Παρόλα αυτα όμως προλαβε κ ψαρεψε...
Οι σαργοι πιαστηκαν σχεδον ο ένας μετά τον άλλον στο ίδιο σημείο...
Κοπαδακι που βγήκε το νυχτερινό...σεργιάνι του.....


View attachment 27940
Μπραβο ρε Τασο!
Καλα να περνας παντα .shake hands.
Υσ
Απο αριστερα το δευτερο κουταβι να μου το κρατησεις.big smile.
 
Άλλη μια εξόρμηση σήμερα...
Μου αλλαξανε τα φώτα τα γοπακια,εκαναν την φρισσα ακτινογραφία(που να είχα κ πιο ευαίσθητο ψαροδολι).....
Παρόλα αυτα όμως προλαβε κ ψαρεψε...
Οι σαργοι πιαστηκαν σχεδον ο ένας μετά τον άλλον στο ίδιο σημείο...
Κοπαδακι που βγήκε το νυχτερινό...σεργιάνι του.....


View attachment 27940
Μπράβο Τάσο...!
"ζηλιάρικο ψάρι ο σαργός " ... μου έλεγε ένας φίλος πριν χρόνια :D
 
Σίγουρα Γιώργο ο σαργος είναι από τα ωραιότερα κ νοστιμότερο ψάρια με πολλους θιασώτες,ψαράδες και μη.......

Πάλι στο ίδιο ποστο ίδια ώρα με σκοπό να τελειώσω κ τις υπόλοιπες φρισσες...
Ήταν εκεί....... Τρία υπέροχα ψάρια......

Να αναφέρω κ την συμπεριφορά των ψαριών (χτες κ σήμερα) που δεν μου έχει ξανατυχει κ στο συγκεκριμένο είδος....

Όταν πιανοντουσαν εβγεναν προς τα έξω και λουφαζαν κάτω από ένα καΐκι, προφανως γιατί ένιωθαν ασφάλεια....

Σήμερα ο μεγαλυτερος σαργος κοπανησε δυνατά το καρουλι πισω απο μια "ποστα" δίχτυα που το ειχα βάλει, κ έλεγα πως εχω να κάνω με λαβράκι.....
Η πλακα ειναι που πιάνω την πετονια κ το ψάρι "κόβει" δεξιά κ προς τα έξω, κ παει κάτω από μια βάρκα, το κοντραρω κ η πετονια "νετη"...
Το πουστικο έφυγε λέω..... πάω να την μαζέψω κ την μαζευω απο...απέναντι(!)......
Το ψάρι μολις ένιωσε κόντρα πηγε προς τα πισω...

IMG_20210612_011500.jpg
 
Spinning σήμερα το ξημέρωμα δεν απέδωσε.. Πήγα σπίτι κ επέστρεψα με άλλα εργαλεία..
Ψωμί του τοστ κ πολυαγκιστο με 8 αγκιστρια ν8 κ αόρατη ν24(είναι πονηροί οι λιμανισιοι κεφαλοι κ θέλουν μικρά αγκιστρια γιατί αλλιώς δεν πανε στο ψωμι)...
Βγήκε ένας μεζές...
Έχει κ κάτι σαλπες θεριες μέσα αλλά δεν με τίμησαν...


IMG_20210629_111618.jpg
 
Spinning σήμερα το ξημέρωμα δεν απέδωσε.. Πήγα σπίτι κ επέστρεψα με άλλα εργαλεία..
Ψωμί του τοστ κ πολυαγκιστο με 8 αγκιστρια ν8 κ αόρατη ν24(είναι πονηροί οι λιμανισιοι κεφαλοι κ θέλουν μικρά αγκιστρια γιατί αλλιώς δεν πανε στο ψωμι)...
Βγήκε ένας μεζές...
Έχει κ κάτι σαλπες θεριες μέσα αλλά δεν με τίμησαν...


View attachment 28796
Οι σφήκες βλέπω παρούσες ... :D
Ο μεζές βγήκε πάντως!
... εγώ τώρα μόλις άλλαξα παράμαλλο και πάω ...
 
Σημερα θαχει εξορμηση με σαρδελα πολιακιστρο,και πετακταρια με ακροβατη.το μερος κανει λαυρακια τσιπουρες σαργους και μουρμουρια.αντε ναδο τα χαλια μου το βραδι .yel. .big smile.
ΚΑΚΑΑ στα πολιαγκιστρασου γιανηηηη.fishing.
 
Μόλις νυχτωσε έφυγα για το λιμανάκι με
δυο καρουλια κ ενα ταπερ φρισσα...
Δυο λαβράκακια δεν άργησαν να πιαστουν κ επέστρεψαν στον χώρο τους....
Από εκεί κ περα δεν προλαβενα να δολωνω γιατί αυτά τα μικρα πιρανχας με τα κοφτερά τους δοντάκια δεν άφηναν τιποτα, πολλά γοπακια...
Αλλά κ οι σκνιπες δεν είχαν καθόλου ησυχία, είχε κ άπνοια κ δεν δυσκόλευε το έργο τους..
Ασφαλισα καλά τα καρουλια κ πηγα σπιτι να... ψεκαστω autan.....
Επειτα απο ώρα να κ ο πρωτος σαργος,οι τρεις επόμενες κ στοχευμένες βολές μου έφεραν δίπλα μου άλλους τρεις..
Στην τέταρτη βολή πιαστηκε ένα μικρό γοπακι κ είπα να τα μαζευω κ να φυγω...


IMG_20210707_005921.jpg
 
Μόλις νυχτωσε έφυγα για το λιμανάκι με
δυο καρουλια κ ενα ταπερ φρισσα...
Δυο λαβράκακια δεν άργησαν να πιαστουν κ επέστρεψαν στον χώρο τους....
Από εκεί κ περα δεν προλαβενα να δολωνω γιατί αυτά τα μικρα πιρανχας με τα κοφτερά τους δοντάκια δεν άφηναν τιποτα, πολλά γοπακια...
Αλλά κ οι σκνιπες δεν είχαν καθόλου ησυχία, είχε κ άπνοια κ δεν δυσκόλευε το έργο τους..
Ασφαλισα καλά τα καρουλια κ πηγα σπιτι να... ψεκαστω autan.....
Επειτα απο ώρα να κ ο πρωτος σαργος,οι τρεις επόμενες κ στοχευμένες βολές μου έφεραν δίπλα μου άλλους τρεις..
Στην τέταρτη βολή πιαστηκε ένα μικρό γοπακι κ είπα να τα μαζευω κ να φυγω...


View attachment 29208
Μπράβο Τάσο!!!!
Στον Παράδεισο ζεις....
 
Back
Top