Πολυάγγιστρα

Παλι στο ιδιο μερος σημερα το απογευμα...
Στις 5,30 μου χτυπησε ενας 800γρ κ μου θυμησε τις παλιες καλες εποχες που αυτα τα ψαρια ηταν δεδομενα σε καθημερινη βαση με αυτη την απλη κ παραδοσιακη τεχνικη... ελπιζα σε κατι παρομοιο οσο σουρουπωνε αλλα ακολουθησαν τρεις μικροτεροι..

20200331_211103.jpg
 
Παλι στο ιδιο μερος σημερα το απογευμα...
Στις 5,30 μου χτυπησε ενας 800γρ κ μου θυμησε τις παλιες καλες εποχες που αυτα τα ψαρια ηταν δεδομενα σε καθημερινη βαση με αυτη την απλη κ παραδοσιακη τεχνικη... ελπιζα σε κατι παρομοιο οσο σουρουπωνε αλλα ακολουθησαν τρεις μικροτεροι..

View attachment 11601
Ο μεγάλος δεν φαίνεται καλά στη φωτό, μυξινάρι είναι; Μπραβο φίλε καλοφαγωτο!
 
Ξανα στο λιμανακι αργα το απογευμα με στοχο τα λαβρακια που εκαναν την εμφανιση τους..
Για δολωμα σαρδελα ελαφρως αλατισμενη που βρισκοταν στην καταψυξη...
το κοκκινο καρουλακι εσυρε κ η πετονια "τσιτα" στην επιφανεια της θαλασσας,η κεφαλος η λαβρακι σκεφτηκα,ενα λυκοπουλο εκανε την εμφανιση του...
Μετα απο καμια ωρα η πετονια απο το μπλε καρουλακι τεντωσε κ μετα εκανε κοιλια,ωσπου ξαφνικα τραβηξε για τα καλα..ενα ωραιο λαβρακι μπηκε στην αγκαλια της αποχης αφου πρωτα εκανε τα δικα του κολπα αλλα δεν του περασε...
Με αυτα κ με αυτα περασε η ωρα ευχαριστα κ σημερα...
20200516_214355.jpg
 
Ξανα στο λιμανακι αργα το απογευμα με στοχο τα λαβρακια που εκαναν την εμφανιση τους..
Για δολωμα σαρδελα ελαφρως αλατισμενη που βρισκοταν στην καταψυξη...
το κοκκινο καρουλακι εσυρε κ η πετονια "τσιτα" στην επιφανεια της θαλασσας,η κεφαλος η λαβρακι σκεφτηκα,ενα λυκοπουλο εκανε την εμφανιση του...
Μετα απο καμια ωρα η πετονια απο το μπλε καρουλακι τεντωσε κ μετα εκανε κοιλια,ωσπου ξαφνικα τραβηξε για τα καλα..ενα ωραιο λαβρακι μπηκε στην αγκαλια της αποχης αφου πρωτα εκανε τα δικα του κολπα αλλα δεν του περασε...
Με αυτα κ με αυτα περασε η ωρα ευχαριστα κ σημερα...
View attachment 13203
Τι λες ρε μάγκα, πολύ ωραία!!
 
Ξανα στο λιμανακι αργα το απογευμα με στοχο τα λαβρακια που εκαναν την εμφανιση τους..
Για δολωμα σαρδελα ελαφρως αλατισμενη που βρισκοταν στην καταψυξη...
το κοκκινο καρουλακι εσυρε κ η πετονια "τσιτα" στην επιφανεια της θαλασσας,η κεφαλος η λαβρακι σκεφτηκα,ενα λυκοπουλο εκανε την εμφανιση του...
Μετα απο καμια ωρα η πετονια απο το μπλε καρουλακι τεντωσε κ μετα εκανε κοιλια,ωσπου ξαφνικα τραβηξε για τα καλα..ενα ωραιο λαβρακι μπηκε στην αγκαλια της αποχης αφου πρωτα εκανε τα δικα του κολπα αλλα δεν του περασε...
Με αυτα κ με αυτα περασε η ωρα ευχαριστα κ σημερα...
View attachment 13203
Μπραβο ρε Τασο!!Εγω οποτε εχω ριξει σαρδελα στο λιμανι παντα σμερνα φερνω.
Πως τα καταφερνω δεν ξερω...Ακομα και στην αμμο να πεσει,φιδι ερχεται πανω!!
 
Ξανα στο λιμανακι αργα το απογευμα με στοχο τα λαβρακια που εκαναν την εμφανιση τους..
Για δολωμα σαρδελα ελαφρως αλατισμενη που βρισκοταν στην καταψυξη...
το κοκκινο καρουλακι εσυρε κ η πετονια "τσιτα" στην επιφανεια της θαλασσας,η κεφαλος η λαβρακι σκεφτηκα,ενα λυκοπουλο εκανε την εμφανιση του...
Μετα απο καμια ωρα η πετονια απο το μπλε καρουλακι τεντωσε κ μετα εκανε κοιλια,ωσπου ξαφνικα τραβηξε για τα καλα..ενα ωραιο λαβρακι μπηκε στην αγκαλια της αποχης αφου πρωτα εκανε τα δικα του κολπα αλλα δεν του περασε...
Με αυτα κ με αυτα περασε η ωρα ευχαριστα κ σημερα...
View attachment 13203
Τάσος the real deal πρέπει να λέει το φούτερ. Ωραία φώτο φιλαράκι για εξώφυλλο .
 
επίσης θες κουρεμα .sarcastic.
Οι μισοί φέτος είμασταν σαν να βγήκαμε από βιντεοκασέτα του 80, λόγω ακουρεψιάς και οι άλλοι μισοί λες και βγήκαμε από στρατόπεδο συγκέντρωσης λόγω αυτοσχεδιασμού "κούρεμα στο σπίτι" με την ψιλή!
 
Μπραβο ρε Τασο!!Εγω οποτε εχω ριξει σαρδελα στο λιμανι παντα σμερνα φερνω.
Πως τα καταφερνω δεν ξερω...Ακομα και στην αμμο να πεσει,φιδι ερχεται πανω!!
Εχεις σμερνομαγνητη πανω σου...yelling.
Μονο σε βραχωδεις περιοχες υπαρχει σοβαρο θεμα με τις γραβατες κ λογικο ειναι...
οπου αλλου ποτε δεν ειχα προβλημα..οχι οτι δεν εχω πιασει σμερνες κ σε αλλους βυθους αλλα ηταν σπανιες οι περιπτωσεις...
το σιγουρο ειναι οτι μπορουν κ μυριζουν τα ψαροδολια απο μεγαλες αποστασεις..

Ωραια ψαρια Τάσο, πως λες να τα κανεις; επίσης θες κουρεμα .sarcastic.
Δεν μαγειρευω..οπως μου τα κανουν.. .sarcastic.
Δεν εχω ιδιαιτερες προτιμησεις...ισως φουρνο...
Λεω να τα αφησω λιγο ακομα να τα χαρω.sarcastic.
αλλοι δεν εχουν τριχα στο κεφαλι τους...sarcastic.
 
Μπορεί να είναι απαίσιες ,αλλα εχω επιθυμήσει κατι σμέρνες του μέτρου που βγάζαμε σε κατι γκρέμια .Μια φορά έβγαλε μια ο γιος μου , τέρας ! Ειδαμε και πάθαμε να την "τακτοποιήσουμε "
Τα βράδια ειχαμε τα μουγκριά και το πρωί τις σμέρνες.
 
Back
Top