Ποιο όπλο να αγοράσω;

πιο από τα παρακάτω όπλα;

  • Benelli super vinci

    Votes: 28 37,8%
  • Fabarm l4s

    Votes: 37 50,0%
  • Baikal mp155

    Votes: 13 17,6%

  • Total voters
    74
  • Poll closed .
Συμπληρώνω ...
Όταν θα αρχίσω να χάνω ανεξήγητα θηράματα που έπρεπε να χτυπήσω, θα δοκιμάσω την C.
Δεν νομίζω να ισχύει εκτός και αν τα θηράματα που βαράς τώρα με την b είναι στην τύχη .Εγώ πιστεύω ότι η c θα σε στείλει αλλού για αλλού.
 
Θέλετε νούμερα ;;;

Ένα 9άρι σκάγι με αρχική στα 400m/s έχει ενέργεια στο 1m περίπου 4 joule.

Τα 28gr περιέχουν 500 περίπου σκάγια, άρα ενέργεια 2000 joule δηλαδή 200 kg(f)m.

Τα 24gr περιέχουν 450 περίπου σκάγια, άρα ενέργεια 1800 joule δηλαδή 180 kg(f)m.

Για τους by the manual τύπους. :)
Το manual της Μ2 γράφει.
View attachment 48235
Άρα "by the book" η Μ2 δεν μπορεί να λειτουργήσει στα 28 ούτε στα 24 γραμμάρια με 400m/s αρχική.
Αυτό λέει η Benelli !!!

Όμως τα 24gr τα έριχνε νερό και "άστρωτη" η δική μου.

Γι αυτό έγραψα, μην πολυπιστεύεται τα manual σε τέτοια θέματα.
Βάζουν υψηλότερες τιμές για να μην έχουν επιστροφές όπλων.

.very funny.
.yelling.
έβαζα στοίχημα ότι θα έκανες τους υπολογισμούς!!!!

γενικά υπάρχει ένας συντελεστής ασφαλείας..... σε όλα τα βιομηχανικά προϊόντα και στις κατασκευές
οι ΣΟΒΑΡΟΙ κατασκευαστές γνωρίζουν τα όρια λειτουργείας και αντοχής
και ΠΑΝΤΟΤΕ ανακοινώνουν διαφορετικά όρια - δυσμενέστερα - για το προϊόν τους ώστε να είναι καλυμμένοι για κάθε περίπτωση αστοχίας
εξαίρεση:
όταν υπάρχουν κρατικές ή μη πιστοποιημένες τράπεζες δοκιμών ή εγκεκριμένοι πιστοποιητές που και πάλι τροποποιούν τον συντελεστή ασφαλείας προς το δυσμενέστερο.....
 
Ναι την Β έχω και κανονικά πρέπει να βάλω την C και εγώ.
Οταν πηρα την Μ2 ειχε την Β.Αλλαγη στην C.Δοκιμη 12-14 cm επανω .Παραγγελία στον Κυργια την D.Δοκιμη 5cm επανω.Τελος τα συμπερασματα στο κυνηγι τον Αυγουστο.
 
Τυχη;...ο Βασίλης;... Αυτος και ο Ομπραντοβιτς σου λεω... Ασε... Φαρμακοχερης...
Καλά, μετά ξύπνησες ... :)
Καλός είμαι αλλά όχι φαρμακοχέρης.
Έχω χάσει άχαστα θηράματα και έχω χτυπήσει αχτύπητα ...
Όπως όλοι δηλαδή αχαχαχα
 
Αντιγραφή από μήνυμα που έστειλα στον Αντρέα (βάζελο) γιατί το θεωρώ σημαντικό.

Υπάρχει ένα πάρα πολύ λεπτό σημείο !!!
Άλλο οι δοκιμές στο σπίτι, άλλο οι δοκιμές σε πίνακα και άλλο το πραγματικό κυνήγι με πραγματικό θήραμα.
Εμένα πχ με την Β στο σπίτι το όπλο μου έρχεται κουτί.
Σε πίνακα ρίχνω πιο ψηλά.
Στο κυνήγι δεν μου έχει φύγει γουρούνι που έπρεπε να χτυπήσω.
Άρα μένω ως έχει ;)


Συμπληρώνω ...
Όταν θα αρχίσω να χάνω ανεξήγητα θηράματα που έπρεπε να χτυπήσω, θα δοκιμάσω την C.

Ωραία και χρήσιμη η θεωρία, αλλά το αποτέλεσμα μετράει.
Γιατί τα 14 μέτρα για τη δοκιμή? Η Μπενελλι το βάζει το όριο? Στα 30 τι αναγωγή γίνεται?
 
έβαζα στοίχημα ότι θα έκανες τους υπολογισμούς!!!!

γενικά υπάρχει ένας συντελεστής ασφαλείας..... σε όλα τα βιομηχανικά προϊόντα και στις κατασκευές
οι ΣΟΒΑΡΟΙ κατασκευαστές γνωρίζουν τα όρια λειτουργείας και αντοχής
και ΠΑΝΤΟΤΕ ανακοινώνουν διαφορετικά όρια - δυσμενέστερα - για το προϊόν τους ώστε να είναι καλυμμένοι για κάθε περίπτωση αστοχίας
εξαίρεση:
όταν υπάρχουν κρατικές ή μη πιστοποιημένες τράπεζες δοκιμών ή εγκεκριμένοι πιστοποιητές που και πάλι τροποποιούν τον συντελεστή ασφαλείας προς το δυσμενέστερο.....
Παίρνω τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο γιατί ράγισε η βάση ενός όπλου μου.
Το πρώτο πράγμα που με ρώτησε ... τι φυσίγγια χρησιμοποιούσες ;;;
Ότι γράφει το manual, λέω.
Μα δεν γράφει τίποτα τέτοιο το manual, απαντά.
Ακριβώς, του ανταπαντώ, το ξέρω, τότε γιατί ρωτάς ;;;
Αχαχα
 
Γιατί τα 14 μέτρα για τη δοκιμή? Η Μπενελλι το βάζει το όριο? Στα 30 τι αναγωγή γίνεται?
Στα όσα μέτρα θες κάνεις την δοκιμή και αναγωγή γίνεται πάλι στα όσα μέτρα θες.
Δεν είναι υποχρεωτικό το 14μ.
Απλά διαλέγεις ότι απόσταση θες για να είναι εμφανές το κέντρο της τουφεκιάς.
Το 14 μ το είχε προτείνει ένα μέλος από εδώ και το ακολούθησα.
Και στο 15,16,17,18 μπορεις να κάνεις την δοκιμή αρκεί να μπορείς με σχετική ακρίβεια να βρεις το κέντρο της τουφεκιάς.
 
Στα όσα μέτρα θες κάνεις την δοκιμή και αναγωγή γίνεται πάλι στα όσα μέτρα θες.
Δεν είναι υποχρεωτικό το 14μ.
Απλά διαλέγεις ότι απόσταση θες για να είναι εμφανές το κέντρο της τουφεκιάς.
Το 14 μ το είχε προτείνει ένα μέλος από εδώ και το ακολούθησα.
Και στο 15,16,17,18 μπορεις να κάνεις την δοκιμή αρκεί να μπορείς με σχετική ακρίβεια να βρεις το κέντρο της τουφεκιάς.
Όντως και στην Αμερική που είχε γίνει θέμα με τις sbe3 που ψηλοντουφεκαγαν πάνω από το όριο σαν λύση η Benelli έδινε την αλλαγή με φλατζες η μεγαλυτερο σκοπευτικό. Υποθέτω ότι με την αλλαγή φλατζας αλλάζει και η οπτική σκοπευτική γραμμή σωστά?
 
Όντως και στην Αμερική που είχε γίνει θέμα με τις sbe3 που ψηλοντουφεκαγαν πάνω από το όριο σαν λύση η Benelli έδινε την αλλαγή με φλατζες η μεγαλυτερο σκοπευτικό. Υποθέτω ότι με την αλλαγή φλατζας αλλάζει και η οπτική σκοπευτική γραμμή σωστά?
Ναι αλλάζει αλλά δεν είναι αυτή η σωστή λύση και μην συγκρίνεις Αμερική με εδώ.
Πράγματι τα περισσότερα προβλήματα ήταν σε sbe3 έτσι έχω διαβάσει.
Αλλά εκεί στέλνεις το όπλο πίσω και στο στέλνουν σωστό και με τα χαρτιά των δοκιμών.
Δεν σε ρωτάνε τι φυσίγγια έριξες και το στράβωσες αχαχα

Οι επεμβάσεις ήταν στο σκοπευτικό ή στην ουρά της κάνης, ίσως και σε τίποτα άλλο που μου διαφεύγει τώρα.
 
Αν θες την προσωπική μου άποψη, τις κάνες αυτές θα έπρεπε να τις καταστρέφουν και να σου δίνουν καινούργιες.
Ούτε μεγαλύτερα στόχαστρα, ούτε κλίσεις, ούτε επεμβάσεις σε ουρές ούτε τίποτα.
Δική τους μαλ@κία, ας την λουστούν
 
Γιατί τα 14 μέτρα για τη δοκιμή? Η Μπενελλι το βάζει το όριο? Στα 30 τι αναγωγή γίνεται?
Επίσης στα 14 και μάλιστα στα 14,6 μέτρα γίνεται το λεγόμενο Τσώρτσιλ τεστ , σύμφωνα με το οποίο κάθε ιντσα απόκλιση από το κέντρο του στόχου αντιστοιχεί σε 1/16 της ιντσας στα μέτρα του κοντακιου.
 
Back
Top