Ποιο όπλο να αγοράσω;

πιο από τα παρακάτω όπλα;

  • Benelli super vinci

    Votes: 28 37,8%
  • Fabarm l4s

    Votes: 37 50,0%
  • Baikal mp155

    Votes: 13 17,6%

  • Total voters
    74
  • Poll closed .
Αν και την προορίζω για γομώσεις πάνω από 32 γραμμαρίων θα ήταν ευχάριστο αν μπορεί να ρίχνει άνετα και τα 28αρια. Δεν θα εκπλαγώ πάντως αν δεν τα ρίχνει ειδικά στην αρχή. Θα δείξει.
Να ρωτήσω ρε παιδιά στα σκοπευτήρια έχει κάποιο πίνακα για να δοκιμάζουμε τα φυσίγγια μας και να παίρνουμε κατανομές από τα όπλα μας?
Ναι Μανώλη, τουλάχιστον στον Ασπρόπυργο και στη Μαλακάσα που ξέρω, έχουν πίνακες
 
Πάντως εγώ ενός φίλου που έριξα μια benelli παλιά τα 28τα έριχνε τραίνο. Σε αντίθεση με μια rem1100 που δεν τα πέταγε. Βέβαια η δικιά σου είναι super magnum και έχει λίγο μεγαλύτερη διαδρομή και όντως μπορεί το 28 να είναι οριακό. Αλλά αν στοιχηματιζα θα τα έβαζα στο ότι θα τα πέταγε έστω και οριακά. Πάλι σε προτρέπω να γραφτείς σκοπευτήριο. Θα γουστάρεις σίγουρα.
 
Πάντως εγώ ενός φίλου που έριξα μια benelli παλιά τα 28τα έριχνε τραίνο. Σε αντίθεση με μια rem1100 που δεν τα πέταγε. Βέβαια η δικιά σου είναι super magnum και έχει λίγο μεγαλύτερη διαδρομή και όντως μπορεί το 28 να είναι οριακό. Αλλά αν στοιχηματιζα θα τα έβαζα στο ότι θα τα πέταγε έστω και οριακά. Πάλι σε προτρέπω να γραφτείς σκοπευτήριο. Θα γουστάρεις σίγουρα.
Στην Κρήτη την εποχή που ξεκίνησα το κυνήγι το 2002 έπαιρνα δίσκους και τους πεταγα μόνος μου για εξάσκηση. Τότε η Benelli του πατέρα μου sl80 η παλιά έριχνε μέχρι και τα 24γρ σκοπευτικά απροβλημάτιστα. Αλλά άλλο όπλο αυτό και άλλο η super vinci με την μεγαλύτερη κατα 1+ εκατοστά διαδρομή στο περιστροφικό κλειστρο και με το διπλό ελατήριο επανάταξης. Ότι θα γουστάρω αυτό ειναι το μόνο σίγουρο. Αλλά ρε παιδιά δεν έχω πολύ χρόνο. Όπως και να έχει μετά από 10 ολόκληρα χρόνια απουσίας από τα κυνηγετικά δρώμενα έχω πέσει με τα μούτρα ξανά και ήδη έχω αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο καθώς και έχω κάνει πάρα πολλά έξοδα αυτή την χρονιά. Αν πάω να χαλάω χρήματα και στο σκοπευτήριο θα με χωρίσει η γυναίκα μου δεν την γλυτώνω .big smile.
Το σκέφτομαι όμως από του χρόνου.
 
Last edited:
Στην Κρήτη την εποχή που ξεκίνησα το κυνήγι το 2002 έπαιρνα δίσκους και τους πεταγα μόνος μου για εξάσκηση. Τότε η Benelli του πατέρα μου sl80 η παλιά έριχνε μέχρι και τα 24γρ σκοπευτικά απροβλημάτιστα. Αλλά άλλο όπλο αυτό και άλλο η super vinci με την μεγαλύτερη κατα 1+ εκατοστά διαδρομή στο περιστροφικό κλειστρο και με το διπλό ελατήριο επανάταξης. Ότι θα γουστάρω αυτό ειναι το μόνο σίγουρο. Αλλά ρε παιδιά δεν έχω πολύ χρόνο. Όπως και να έχει μετά από 10 ολόκληρα χρόνια απουσίας από τα κυνηγετικά δρώμενα έχω πέσει με τα μούτρα ξανά και ήδη έχω αφιερώσει πάρα πολύ χρόνο καθώς και έχω κάνει πάρα πολλά έξοδα αυτή την χρονιά. Αν πάω να χαλάω χρήματα και στο σκοπευτήριο θα με χωρίσει η γυναίκα μου δεν την γλυτώνω .big smile.
Το σκέφτομαι όμως από του χρόνου.
...με το θάρρος Μανόλη μου όλες ίδιες είναι, και τις ίδιες μακακίες λένε...τι θα κάνουμε?...σεμεδάκια θα πλέκουμε?..ε? ;) .sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Βαγγέλη το αναφέρει και στο manual της ότι η super vinci χρειάζεται πιο πολύ ενέργεια στο κλείστρο για να κάνει πλήρη κύκλο.

In-depth ballistic laboratory experiments, and specific
practical tests confirm that for correct firearm function,
the kinetic energy minimum value developed by a 12-
gauge cartridge is 200 kgm for Vinci Cordoba and Vinci
SuperSport models, 230 kgm for other Vinci models and
240 kgm for SuperVinci model - value measured by
manometric barrel at 1 m from the muzzle.


Αν δεν κάνω λάθος το αναφέρει και αυτό στο manual ότι χρειάζεται 150 περίπου φυσίγγια μέχρι να στρώσει ο μηχανισμός της αλλά δεν το βρίσκω τώρα. Έχω διαβάσει και έχω δει τόσα πολλά video για την vinci που πλέον δεν θυμάμαι που το διάβασα. Κάπου το είχα διαβάσει και νομίζω απευθείας πηγή από την Benelli.
Μανώλη καλά κάνεις και διαβάζεις τα manual ΑΛΛΑ !!!!!
1. Οι τιμές που γράφουν είναι τέτοιες ώστε να μην έχουν επιστροφές όπλων σε εγγύηση.
Αν δηλαδή σε συνθήκες εργαστηρίου το όπλο δουλεύει στα 100kgm (οριακά) αυτοί στο manual θα γράψουν 200kgm !!!
Θα πάρεις φυσίγγια των 28γρ 32γρ 36γρ και μερικά magnum και super magnum και θα πας να τα ρίξεις με το όπλο σου να δεις αν έχει κάποιο πρόβλημα.
Επίσης θα βιδώσεις το full και θα ρίξεις μια τουφεκιά στα 14μ με #7,8,9 δεν έχει σημασία όπως έριξα και εγώ με στερεωμένο όπλο σημαδεύοντας όπως γράφει η benelli στο site της.

Θα μετρήσεις πόσα εκατοστά έφυγε το κέντρο της τουφεκιάς πάνω κάτω δεξιά αριστερά και θα μας το πεις.

2. Τι σημαίνει για εσένα 150 περίπου φυσίγγια μέχρι να στρώσει ο μηχανισμός της ;;;;;
Ότι πρέπει να ρίξεις 150 φυσίγγια σημαίνει ... ξεκίνα να ρίχνεις λοιπόν. :)
 
Αν και την προορίζω για γομώσεις πάνω από 32 γραμμαρίων θα ήταν ευχάριστο αν μπορεί να ρίχνει άνετα και τα 28αρια. Δεν θα εκπλαγώ πάντως αν δεν τα ρίχνει ειδικά στην αρχή. Θα δείξει.
Να ρωτήσω ρε παιδιά στα σκοπευτήρια έχει κάποιο πίνακα για να δοκιμάζουμε τα φυσίγγια μας και να παίρνουμε κατανομές από τα όπλα μας?
Και στο Σχιστο εχει
 
Μην είσαι τόσο αρνητικός στο ψηλοτουφέκισμα ...
Τα σκάγια ξέρεις πέφτουν ...
Τα εκτός ορίων ψηλοτουφεκίσματα να φοβάσαι ... και τα δεξιά αριστερά ...
εχεις παρατηρησει ψιλοτουφεκισμα στη μ2 Βασιλη;...εγω οχι...
 
Μανώλη καλά κάνεις και διαβάζεις τα manual ΑΛΛΑ !!!!!
1. Οι τιμές που γράφουν είναι τέτοιες ώστε να μην έχουν επιστροφές όπλων σε εγγύηση.
Αν δηλαδή σε συνθήκες εργαστηρίου το όπλο δουλεύει στα 100kgm (οριακά) αυτοί στο manual θα γράψουν 200kgm !!!
Θα πάρεις φυσίγγια των 28γρ 32γρ 36γρ και μερικά magnum και super magnum και θα πας να τα ρίξεις με το όπλο σου να δεις αν έχει κάποιο πρόβλημα.
Επίσης θα βιδώσεις το full και θα ρίξεις μια τουφεκιά στα 14μ με #7,8,9 δεν έχει σημασία όπως έριξα και εγώ με στερεωμένο όπλο σημαδεύοντας όπως γράφει η benelli στο site της.

Θα μετρήσεις πόσα εκατοστά έφυγε το κέντρο της τουφεκιάς πάνω κάτω δεξιά αριστερά και θα μας το πεις.

2. Τι σημαίνει για εσένα 150 περίπου φυσίγγια μέχρι να στρώσει ο μηχανισμός της ;;;;;
Ότι πρέπει να ρίξεις 150 φυσίγγια σημαίνει ... ξεκίνα να ρίχνεις λοιπόν. :)
IMG_20220510_073636.jpgIMG_20220510_073504.jpgIMG_20220510_073353.jpg
Τα γραπτά μένουν.
 
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ...
Περιμένουν να υπολογίσουμε την κινητική ενέργεια της γόμωσης σε κάθε φυσίγγι που σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε ;

Παίρνεις φυσίγγια και δοκιμάζεις.
Αν δεν μπορεί να τα ρίξει, θα μπλοκάρει.
Δεν παθαίνει τίποτα το όπλο αν κάνει εμπλοκή σε "αδύναμο" φυσίγγι.

Αν ρίξει τα 28γρ "άστρωτο", στρωμένο θα τα ρίχνει σίγουρα.
Αυτή είναι η λογική.
 
Last edited:
εχεις παρατηρησει ψιλοτουφεκισμα στη μ2 Βασιλη;...εγω οχι...
Κάθε όπλο μπορεί να τουφεκάει στραβά για 2 λόγους.
1. Στραβή κάνη, στραβοκομμένο τσοκ, στραβή ρίγα, στραβά κολλημένες κάνες σε δίκανα κοκ
2. Αν τα παραπάνω είναι οκ τότε μπορεί να στραβοτουφεκάει από λάθος μέτρα κοντακιού.

Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα, αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα.
Περισσότερα χαμένα θηράματα.

Η δική μου (δες προηγούμενο λινκ)
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-στο-χαρτί-όχι-θεωρίες.4072/#post-705169
τουφεκάει εντός προδιαγραφών 5 εκατοστά πιο ψηλά στα 14μ, άρα 13 cm στα 36μ.
Αυτή η δοκιμή δεν ελέγχει μέτρα κοντακιού γιατί τουφεκάς με το όπλο ακουμπισμένο και σημαδεύεις όπως σε ραβδωτό.

Τώρα όταν σηκώνω και ρίχνω, ψηλοτουφεκάει λίγο περισσότερο αλλά το θέλω για το κυνήγι που κάνω.
Αν αλλάξω κλίση στο κοντάκι, το σημείο που χτυπάνε τα σκάγια θα χαμηλώσει.

Αν δεν έχεις πρόβλημα μην αλλάζεις τίποτα.
 
Last edited:
Δεν εχω προβλημα.. Ειχα βαλει την κλίση c κ ήταν οκ... Για τα κυνηγια που θέλω... Η δοκιμη που έκανες ήταν με την κλιση b που έρχεται το οπλο απο το εργοστάσιο;
Ναι την Β έχω και κανονικά πρέπει να βάλω την C και εγώ.
 
Θέλετε νούμερα ;;;

Ένα 9άρι σκάγι με αρχική στα 400m/s έχει ενέργεια στο 1m περίπου 4 joule.

Τα 28gr περιέχουν 500 περίπου σκάγια, άρα ενέργεια 2000 joule δηλαδή 200 kg(f)m.

Τα 24gr περιέχουν 450 περίπου σκάγια, άρα ενέργεια 1800 joule δηλαδή 180 kg(f)m.

Για τους by the manual τύπους. :)
Το manual της Μ2 γράφει.
Screenshot_2022-05-10-09-37-35-141_com.adobe.reader~2.jpg
Άρα "by the book" η Μ2 δεν μπορεί να λειτουργήσει στα 28 ούτε στα 24 γραμμάρια με 400m/s αρχική.
Αυτό λέει η Benelli !!!

Όμως τα 24gr τα έριχνε νερό και "άστρωτη" η δική μου.

Γι αυτό έγραψα, μην πολυπιστεύεται τα manual σε τέτοια θέματα.
Βάζουν υψηλότερες τιμές για να μην έχουν επιστροφές όπλων.

.very funny.
.yelling.
 
Last edited:
Αντιγραφή από μήνυμα που έστειλα στον Αντρέα (βάζελο) γιατί το θεωρώ σημαντικό.

Υπάρχει ένα πάρα πολύ λεπτό σημείο !!!
Άλλο οι δοκιμές στο σπίτι, άλλο οι δοκιμές σε πίνακα και άλλο το πραγματικό κυνήγι με πραγματικό θήραμα.
Εμένα πχ με την Β στο σπίτι το όπλο μου έρχεται κουτί.
Σε πίνακα ρίχνω πιο ψηλά.
Στο κυνήγι δεν μου έχει φύγει γουρούνι που έπρεπε να χτυπήσω.
Άρα μένω ως έχει ;)


Συμπληρώνω ...
Όταν θα αρχίσω να χάνω ανεξήγητα θηράματα που έπρεπε να χτυπήσω, θα δοκιμάσω την C.

Ωραία και χρήσιμη η θεωρία, αλλά το αποτέλεσμα μετράει.
 
Δεν κατάλαβα τι εννοείς ...
Περιμένουν να υπολογίσουμε την κινητική ενέργεια της γόμωσης σε κάθε φυσίγγι που σκοπεύουμε να χρησιμοποιήσουμε ;

Παίρνεις φυσίγγια και δοκιμάζεις.
Αν δεν μπορεί να τα ρίξει, θα μπλοκάρει.
Δεν παθαίνει τίποτα το όπλο αν κάνει εμπλοκή σε "αδύναμο" φυσίγγι.

Αν ρίξει τα 28γρ "άστρωτο", στρωμένο θα τα ρίχνει σίγουρα.
Αυτή είναι η λογική.
Απλά είναι τα πράγματα ,για τα πολύ ελαφριά φυσίγγια μπορεί να θέλει λίγο δούλεμα σαν καινούργιο με 4-5 συσκευασίες 32ρια πχ.
 
Back
Top