Ποιο όπλο να αγοράσω;

πιο από τα παρακάτω όπλα;

  • Benelli super vinci

    Votes: 28 37,8%
  • Fabarm l4s

    Votes: 37 50,0%
  • Baikal mp155

    Votes: 13 17,6%

  • Total voters
    74
  • Poll closed .
Λόγο μεταφορά σέρβερ χάθηκε το thread οπότε το ξαναανοιγω.
Όπως είχα πει έχω καταλήξει σε 3 αυτογεμη αλλά είμαι αναποφάσιστος και δεν μπορώ να καταλήξω σε κάποιο από αυτά. Για αυτό ζητώ την βοήθεια σας με αυτό το poll.

Θα ήθελα να ψηφίσετε με κριτήριο αν θα ήταν το μοναδικό σας αυτογεμη για γενικό κυνήγι το οποίο θα το είχατε για μακρόχρονη χρήση.

Μπορείτε να επιλέξετε μέχρι 2 επιλογές.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Τα κριτήρια με τα οποία έχω καταλήξει σε αυτα τα 3 όπλα είναι τα εξής.
Καταρχήν λόγο εμπειρίας με το όπλο του πατέρα μου την sl80 μου αρέσει και προτειμώ αδράνεια χωρίς όμως να είμαι προκατειλημμένος με τα όπλα αερίων. Οπότε αυτόματα μπαίνει στο παιχνίδι η Benelli. Το όριο μου ειναι τα 1500 ευρώ ίσως και λίγο παραπάνω οπότε αποκλείω τα rafaello powerbore. Από τα πιο φτηνα Benelli πιστεύω ότι δεν έχουν κάτι περισσότερο από την vinci . Επίσης μου αρέσει στην vinci ο τρόπος που ανοίγει , το ελατήριο επανάταξης το έχει στο κλείστρο οπότε ειναι πιο εύκολο στην αντικατάσταση και στον καθαρισμό σε σχέση με τα υπόλοιπα όπλα , και επίσης είναι από τα ελάχιστα όπλα πλέον που δεν έχουν αλουμινένια βάση. Επίσης αλλάζει εύκολα αποθήκες φυσιγγίων και γενικά είναι όλα εύκολα και έχει καινοτομίες που δεν έχει κανένα άλλο όπλο αυτή την στιγμή. Ακόμη και απο ομορφιά μου αρέσει περισσότερο από τις άλλες πλαστικές που έχουν όλες το κλασσικό σχέδιο. Οπότε καταλήγω σε αυτήν σε σχέση με τις Μ2 κλπ. Ο λόγος που προτειμώ την super vinci και όχι την απλή είναι καθαρά και μόνο γιατί από όσο θυμάμαι την έβγαλε μερικούς μήνες αργότερα η benelli διορθώνοντας κάποιες σχεδιαστικές ατέλειες που έχει η απλή vinci όπως τον υποφυλακτήρα της σκανδάλης και βελτιώνοντας το κλειστρο στο πίσω μέρος που ειναι το ελατήριο επανάταξης προσθέτοντας του άλλο ένα μικρότερο. Οπότε πιστεύω ότι θα είναι πιο αξιόπιστο όπλο και λιγότερο επιρρεπή σε εμπλοκές. Επίσης μεγάλο συν τα 10 χρόνια εγγύηση. Επίσης το βρίσκω σε προσφορά στην ίδια τιμή με την απλή vinci όσο δηλαδή στοιχίζει και το Fabarm l4s περίπου. Το μόνο που θέλω να δω σε αυτό ειναι αν μου κάθετε καλά γιατί δεν το έχω βρει να το επωμίσω απο κοντά. Αλλά όλες οι Benelli που έχω επωμίσει μου ταιριάζουν οπότε δεν νομίζω ότι θα έχω θέμα.

Για την Fabarm l4s είναι πανέμορφο με πολύ καλή κάννη κατα γενική ομολογία. Επίσης μου έρχεται καλά στον ώμο ειναι πανάλαφρο με ωραίο ζύγισμα και έχει και πολύ καλά εργοστασιακά τσοκς από όσο ξέρω. Λόγο προιστορίας σε παλιότερα μοντέλα με εμπλοκές και προβλήματα που έχω ακούσει όπως πχ στραβωμένες κάννες από το εργοστάσιο ξεφλουδίσματα σπασμένες πάπιες κλπ. και ασφαλώς και λόγο αερίων που αν και δεν έχω πρόβλημα παρόλα αυτά δεν το προτειμώ είμαι λίγο δύσπιστος. Δεν έχει και την εγγύηση της Benelli. Οπότε το βάζω δεύτερο ίσως και τρίτο στις επιλογές μου χωρίς να το αποκλείω όμως. Αν είχα και ένα άλλο αυτογεμή σίγουρα αυτο θα ήταν η επιλογή μου.

Τέλος είναι το Baikal mp155. Ειμαι λάτρης των Βaikal μιας και έχω ήδη 2 δικαννα και θα αγοράσω και τρίτο σύντομα. Φτηνα αξιοπιστα όσο δεν πάει και χωρίς να τα λυπάσαι στο κυνήγι με εξίσου ωραίες τουφεκιές . Και το σημαντικότερο μισή τιμη σε σχέση με τα άλλα 2. Και κάτι να σου πάθει που λέει ο λόγος αγοράζεις και δεύτερο. Επίσης λόγο ότι έχω και άλλο όπλο baikal μπορώ να εναλλάξω τα aftermarket τσοκς χωρίς να μπαίνω σε παραπάνω έξοδα. Και τέλος μου έρχετε το ίδιο καλά με το fabarm στον ώμο ίσως και λίγο καλύτερα. Οπότε λόγο του value for money δεν μπορώ να το αποκλεισω από τις επιλογές μου.
 
Last edited:
Όλα τα όπλα που αναφέρεις είναι καλά, έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Το Baikal είναι άλλη κατηγορία από τα άλλα δύο αν και αξιόπιστο. Εγώ θα σου έλεγα να τα επωμισεις όλα και να πάρεις αυτό που σου κάθεται καλύτερα και έχει το βάρος που επιθυμείς να κουβαλάς. Η vinci βέβαια το ποιο μοντέρνο και σύγχρονο από τα τρία, το Baikal το φθηνότερο. Όλα είναι θέμα διαθέσιμου ποσού και προσωπικού γούστου. Το καθάρισμα για εμένα δεν είναι κριτήριο επιλογής γιατί έτσι κ αλλιώς ο κυνηγός επιβάλλεται να καθαρίζει και να συντηρεί το όπλο του.
 
Το καθάρισμα για εμένα δεν είναι κριτήριο επιλογής γιατί έτσι κ αλλιώς ο κυνηγός επιβάλλεται να καθαρίζει και να συντηρεί το όπλο του.
Δεν με ενοχλει το καθάρισμα στα αερίων και γενικότερα στα όπλα. Τουλάχιστον δεν με ενοχλεί την συγκεκριμένη χρονική στιγμή αλλά με τα χρόνια αυτό μπορεί να αλλάξει και να με ενοχλεί περισσότερο λόγο έλλειψης χρόνου κλπ. Αυτό που ενοχλεί όμως είναι οι φθορές και οι επιπλέον εμπλοκές που μπορεί να πάθει λόγο της παραπάνω βρωμιάς που μαζεύει καθώς και η μεγαλύτερη πολυπλοκότητα του μηχανισμού που ισοδυναμεί με μικρότερη αξιοπιστία σε σχέση με ένα αδρανειας.
 
Δεν με ενοχλει το καθάρισμα στα αερίων και γενικότερα στα όπλα. Τουλάχιστον δεν με ενοχλεί την συγκεκριμένη χρονική στιγμή αλλά με τα χρόνια αυτό μπορεί να αλλάξει και να με ενοχλεί περισσότερο λόγο έλλειψης χρόνου κλπ. Αυτό που ενοχλεί όμως είναι οι φθορές και οι επιπλέον εμπλοκές που μπορεί να πάθει λόγο της παραπάνω βρωμιάς που μαζεύει καθώς και η μεγαλύτερη πολυπλοκότητα του μηχανισμού που ισοδυναμεί με μικρότερη αξιοπιστία σε σχέση με ένα αδρανειας.
Τα σύγχρονα συστήματα αερίων, όπως της Beretta A400 ας πούμε αλλά και άλλων εταιριών, δεν έχουν καμία σχέση με τα παλιά συστήματα. Είναι καθαρά θέμα γούστου πια η επιλογή, αέρια ή αδράνεια. Ο Τόλης όμως έχει δίκιο, αν είναι να πάρεις τη Vinci τότε να προλάβεις την προσφορά. Την έχω πατήσει και μετά μου κακο φάνηκε να δώσω τα περισσότερα χρήματα, γι'αυτό στο λέω.
 
Παιδιά δεν ξέρω αν την έχει ο Κυργιάς την προσφορά. Εγώ από άλλο κατάστημα την έχω βρει. Λογικά όμως από τον Κυργιά (ή καλύτερα από την ίδια την Benelli) θα είναι μιας και είναι ο μόνος αντιπρόσωπος Benelli από όσο ξέρω. Παρόλα αυτά στο site του δεν την έχει την προσφορά ούτε εχουν ενημερωθεί και τα υπόλοιπα κυνηγομάγαζα . Οπότε ειναι λίγο παράξενο. Όμως η προσφορά στο συγκεκριμένο μαγαζί ισχύει γιατί μίλησα και τηλεφωνικός μαζί τους.
 
Last edited:
<< Αλλά όλες οι Benelli που έχω επωμίσει μου ταιριάζουν οπότε δεν νομίζω ότι θα έχω θέμα.>>
Καλο ειναι να πας σε μαγαζι που το εχει να το επωμισεις γιατι τα vinci νομιζω εχουν αλλο ''πιασιμο'' που ή θα σε βολεψει ή δεν θα σου καθεται καθολου.Οποιος εχει vinci ας κανει μια αναφορα να ξερουμε αν οντως ισχυει κατι τετοιο.
 
εξαιρετικο το s vinci , αλλα σκεψου γιατι η προσφορα ;
Μα γιατι δεν φευγουν τα 3,5 ιν
Για τον ιδιο λογο δεν θα μπορεις να το πουλησεις (αν χρειαστει)
Ναι αλλα δεν με πειραζει. Δεν έχω σκοπό να το πουλήσω ποτέ. Προσωπικά δεν πουλάω όπλα. Μόνο αγοράζω. :) Εντάξει δεν έχω και πολλά προς το παρών μόνο 2.
<< Αλλά όλες οι Benelli που έχω επωμίσει μου ταιριάζουν οπότε δεν νομίζω ότι θα έχω θέμα.>>
Καλο ειναι να πας σε μαγαζι που το εχει να το επωμισεις γιατι τα vinci νομιζω εχουν αλλο ''πιασιμο'' που ή θα σε βολεψει ή δεν θα σου καθεται καθολου.Οποιος εχει vinci ας κανει μια αναφορα να ξερουμε αν οντως ισχυει κατι τετοιο.
Ναι σίγουρα θα πάω να το επωμίσω γιατί εκτός το διαφορετικό πιάσιμο έχει και υπερυψωμένη ρίγα που δεν έχω ξαναεπωμίσει και μπορεί να μην με βολεύει αν και διαβάζω ότι είναι καλύτερα με υπερυψωμένη.
 
<< Αλλά όλες οι Benelli που έχω επωμίσει μου ταιριάζουν οπότε δεν νομίζω ότι θα έχω θέμα.>>
Καλο ειναι να πας σε μαγαζι που το εχει να το επωμισεις γιατι τα vinci νομιζω εχουν αλλο ''πιασιμο'' που ή θα σε βολεψει ή δεν θα σου καθεται καθολου.Οποιος εχει vinci ας κανει μια αναφορα να ξερουμε αν οντως ισχυει κατι τετοιο.
Είχα επωμίσει μια vinci και μόλις την σήκωσα είπα ουαου. Ερχόταν πολύ ωραία με πολύ ωραιά λαβη και όπως την είδα λέω ειναι τέλεια. Μετά απο λίγο όμως μου ξένιζε στο αριστερό χέρι ένα ' νεύρο' που έχει στην πάπια. Πάντως ήταν απο τα πιο βολικά όπλα που έχω επωμίσει.
 
Είχα επωμίσει μια vinci και μόλις την σήκωσα είπα ουαου. Ερχόταν πολύ ωραία με πολύ ωραιά λαβη και όπως την είδα λέω ειναι τέλεια. Μετά απο λίγο όμως μου ξένιζε στο αριστερό χέρι ένα ' νεύρο' που έχει στην πάπια. Πάντως ήταν απο τα πιο βολικά όπλα που έχω επωμίσει.
Πολύ χρήσιμη πληροφορία ώστε να το προσέξω μήπως με ενοχλεί και εμένα. Σε ευχαριστω.
 
Έχεις καταλήξει σε αυτά τα τρία όπλα κατά τα άλλα θα σου πρότεινα το παρακάτω. Αξίζει το κόπο να το δεις
 

Attachments

  • Screenshot_2022-02-18-11-55-13-093.jpg
    Screenshot_2022-02-18-11-55-13-093.jpg
    78,7 KB · Προβολές: 75
  • Screenshot_2022-02-18-11-05-57-206.jpg
    Screenshot_2022-02-18-11-05-57-206.jpg
    62,2 KB · Προβολές: 75
Έχεις καταλήξει σε αυτά τα τρία όπλα κατά τα άλλα θα σου πρότεινα το παρακάτω. Αξίζει το κόπο να το δεις
Ναι σε ευχαριστώ. Μου το έχεις ξαναπροτεινει νομιζω στο θέμα "σκέφτομαι να αγοράσω". Αλλα στοιχίζει μόλις 100 ευρώ πιο φτηνά από ότι βρίσκω την super vinci. Οπότε με 10 χρόνια εγγύηση που δίνει η Benelli προτειμώ να πάρω μία γνήσια Benelli παρά μία αντιγραφή της.
 
Προσωπικη μου αποψη benelli vinci υπο την προυποθεση να μπορεις να ξεπερασεις αυτο το μιλιτερ χαρακτηρα που εχει.Κατα τα αλλα ειναι ενα καινοτομο οπλο που συγκεντρώνει τα πλεονεκτήματα που προσφερει ενα benelli καθως και το προνόμιο μια κανης με πολυ καλη βλητικη αποδοση.Επομενως εαν σου έρχεται και το νοιωθεις κατα την επωμηση ευχαριστα και θετικα ειναι αριστη επιλογη.Μη το φοβηθεις .
.
 
Στα σχόλια όλοι για την super vinci λετε και εγώ προς τα εκεί κλεινω η αλήθεια ειναι. Aλλά στην ψηφοφορία οι περισσότεροι θα προτειμούσαν fabarm.
κοινώς, αλλού τρώνε αλλού πίνουν αλλού πάνε και τα δίνουν...
 
Πιάσε την βινσι πρώτα γιατι ενώ είναι καλό όπλο είναι και λίγο παράξενο σαν καλούπι και δεν έρχεται σε όλους σαν αίσθηση στα χέρια.


Εγ. Θα έβλεπα και αυτό https://eshop.kirgias.gr/el/ημιαυτόματες-καραμπίνες/1685-sl80-pasion.html
Λοιπον όπως είπα την παλιά sl80 την έχει ο πατέρας μου και πραγματικά αν έβγαινε ξανά αντιγραφή όπως ήταν τότε θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να την αγοράσω ξανά. Η καινούρια όμως sl80 passion νομίζω είναι αντιγραφή της belmonte και αν δεν κάνω λάθος κατασκευάζεται στο εργοστάσιο της Ισπανίας. Για αυτό και την αποκλεισα από την λίστα και σαν επιλογή μου. Επομένως πιστεύω ότι η super vinci σε σχέση με την sl80 passion λογικά θα ειναι καλύτερη επιλογή.
 
Back
Top