Ποιο θεωρείτε το κορυφαίο αυτογεμές και γιατί;

Κατασκευαστική επιτομή!
Η δουλειά που έχει σε λειανσεις,εφαρμογές,πάνω από άψογη!
Τα υλικά,ανάλογα.
Είναι αριθμημένες μέχρι και οι ...βίδες!
Στα χέρια,σαν πιάσιμο είναι όνειρο με ίσως την πιο λεπτή πάπια που υπάρχει σε 12αρι αυτογεμες.
Σαν μηχανισμός και λειτουργία,δεν...
Με κάθε τουφεκιά αλλάζει το βάρος(όπως και σε ολα τα αυτογεμη),πρέπει να το ανοίξεις για επαναγεμιση, παλινδρόμηση της κάνης που μπορεί να ξενίζει....
Αν πάθει αβαρία,χρειάζεται 2 νεφρά για να διορθωθεί!
Θα μου πεις,"τα μεταξωτά βρακιά είναι για επιδέξιους κ@λους"...
Ισχύει!🙂
 
Last edited:
Κορυφαίες καραμπίνες είναι οι μπενελι.
Διότι αυτή είναι η πραγματικότητα.

Ομορφιά

Αξιοπιστία

Πρακτικότητα

Χαμηλή τιμή(ναι χαμηλή τιμή για όλα αυτά που προσφέρουν)

Μεταπώλητικοτητα

Δεν θα πω ένα συγκεκριμένο μοντέλο θα πω γενικώς μπενελι.

Και θα επιβαιβεωθω από τις πωλήσεις τις συγκεκριμένης εταιρίας.

Αν αυτές οι καραμπίνες δεν έβγαιναν σε χιλιάδες αντίτυπα και υπήρχαν φέρει πειν 10 μπενελι σούπερ σπορ θα μπορούσαν να κοστίζουν μια ολόκληρη περιουσία.
 
Κατασκευαστική επιτομή!
Η δουλειά που έχει σε λειανσεις,εφαρμογές,πάνω από άψογη!
Τα υλικά,ανάλογα.
Είναι αριθμημένες μέχρι και οι ...βίδες!
Στα χέρια,σαν πιάσιμο είναι όνειρο με ίσως την πιο λεπτή πάπια που υπάρχει σε 12αρι αυτογεμες.
Σαν μηχανισμός και λειτουργία,δεν...
Με κάθε τουφεκιά αλλάζει το βάρος(όπως και σε ολα τα αυτογεμη),πρέπει να το ανοίξεις για επαναγεμιση, παλινδρόμηση της κάνης που μπορεί να ξενίζει....
Αν πάθει αβαρία,χρειάζεται 2 νεφρά για να διορθωθεί!
Θα μου πεις,"τα μεταξωτά βρακιά είναι για επιδέξιους κ@λους"...
Ισχύει!🙂
Και μετά λέμε ότι σε μια καυτή κυνηγετικά μέρα δεν βολεύουν οι απλοί εξωλκεις.Εδω να δεις μπινελικια.
 
Εγκυκλοπαιδική ερώτηση ,τι είναι πιο γρήγορο να βγάλεις τους ριγμενους κάλυκες και να βάλεις γεμάτα φυσίγγια σε ένα δίκανο,η να γεμίσεις μια cosmi;;
Θεωρητικά,η cosmi.
Δεν χρειάζεται να βγάλεις,μόνο βάζεις κι έχει ένα φυσιγγι παραπάνω να καταναλώσεις.
 
Η cosmi είναι ,cosmi δεν κάνει για όλους κάποια όπλα πρέπει εφόσον κάνουν τη δουλειά τους και με το παραπάνω να τα βλέπεις και με άλλη όψη η cosmi είναι ένα τέτοιου είδους αυτογεμες τεχνολογικό επίτευγμα με ότι καλύτερο κυκλοφορεί από μέταλο και ξύλο .Και δε νομίζω ότι εάν την είχα θα με ενδιέφερε να πολυβόλων και να προσπαθώ να ξαναγεμισω γρήγορα προσωπικά μιλάω πάντα .
 
Κορυφαίες καραμπίνες είναι οι μπενελι.
Διότι αυτή είναι η πραγματικότητα.

Ομορφιά

Αξιοπιστία

Πρακτικότητα

Χαμηλή τιμή(ναι χαμηλή τιμή για όλα αυτά που προσφέρουν)

Μεταπώλητικοτητα

Δεν θα πω ένα συγκεκριμένο μοντέλο θα πω γενικώς μπενελι.

Και θα επιβαιβεωθω από τις πωλήσεις τις συγκεκριμένης εταιρίας.

Αν αυτές οι καραμπίνες δεν έβγαιναν σε χιλιάδες αντίτυπα και υπήρχαν φέρει πειν 10 μπενελι σούπερ σπορ θα μπορούσαν να κοστίζουν μια ολόκληρη περιουσία.
Οι benelli είναι κορυφαίες διότι υπάρχουν κάποιες του 1975 που δεν τις έχει ακουμπήσει μάστορας ακόμη και μόνο αυτό φτάνει για να κρατούν τα σκήπτρα της πρωτιάς απλά δεν ήταν ποτέ στην κορυφή της βλητικής γκάμας των όπλων ,εάν συμβεί και αυτό νομίζω σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει άλλη εταιρία εκτός και αν το γυρίσουν όλες στην αδράνεια κάτι που έχει μεγάλες πιθανότητες.
 
Χτες μου έφεραν 2 για να τις δοκιμάσω! Μια 12αρα και μία 20αρα! Τουφέκια που ξεχειλίζουν ποιότητα! Λίγο δύστροπο το γέμισμα αλλά αν το μάθεις είναι αρκετά γρήγορο! Θα μου δωθεί η ευκαιρία να τις κυνηγήσω αρκετές φορές φέτος, θα γράψω εντυπώσεις!IMG-90fb4fc5374cc043c9d2dafd5b448aaf-V.jpgIMG_20231013_001517.jpg
 
Θεωρητικά και με βάση τα προσωπικά μου θέλω, το κορυφαίο αυτογεμές θα το ήθελα με ξύλινα μέρη με λεπτή χάραξη, μηχανισμό αδράνειας, μαύρη βάση, ίσια ρίγα, αυλό 18.5mm, θαλάμη 70mm, ελάχιστα διακριτικά σκαλίσματα, βάρος στα 3 kg, κοντάκι 37,5-38,5cm χωρίς τζαβέτα στο εσωτερικό του, ράχη όχι λεπτή και με σχετικά μικρή διαφορά ύψους μπροστά - πίσω (προς sporting), καστ οφ από τη μάνα του σε πέλμα και ράχη, να παίρνει φλάντζες αλλαγής κλίσης, σταθερό τσοκάρισμα LM, ελαφριά σκανδάλη, λαβή ελαφρώς ανοιχτή πιστολέ, υλικά και σχεδιασμός που θα εξασφαλίζουν στην πράξη απροβλημάτιστη λειτουργία και τιμή < 2.000 ευρώ.
Κυκλοφορεί στην αγορά κάτι αντίστοιχο;
 
Last edited:
Θεωρητικά και με βάση τα προσωπικά μου θέλω, το κορυφαίο αυτογεμές θα το ήθελα με ξύλινα μέρη με λεπτή χάραξη, μηχανισμό αδράνειας, μαύρη βάση, ίσια ρίγα, αυλό 18.5mm, θαλάμη 70mm, ελάχιστα διακριτικά σκαλίσματα, βάρος στα 3 kg, κοντάκι 37,5-38,5cm χωρίς τζαβέτα στο εσωτερικό του, ράχη όχι λεπτή και με σχετικά μικρή διαφορά ύψους μπροστά - πίσω (προς sporting), καστ οφ από τη μάνα του σε πέλμα και ράχη, να παίρνει φλάντζες αλλαγής κλίσης, σταθερό τσοκάρισμα LM, ελαφριά σκανδάλη, λαβή ελαφρώς ανοιχτή πιστολέ, υλικά και σχεδιασμός που θα εξασφαλίζουν στην πράξη απροβλημάτιστη λειτουργία και τιμή < 2.000 ευρώ.
Κυκλοφορεί στην αγορά κάτι αντίστοιχο;
Το κοντινότερο σε αυτά είναι η fausti progress
 
Back
Top