Ποια εταιρεία τα τελευταία χρόνια έχει μεγαλύτερη τεχνολογική εξέλιξη των όπλων της

Μεγαλύτερη τεχνολογική εξέλιξη

  • Benelli

  • Beretta

  • Fabarm

  • Browning

  • Remington

  • Winchester

  • Marocchi-Breda

  • Blaser


Results are only viewable after voting.

Ποια εταιρεία τα τελευταία χρόνια έχει μεγαλύτερη τεχνολογική εξέλιξη των όπλων της​


Εγώ (από τα όπλα που έχω ασχοληθεί) θα έλεγα η Remington σε σχέση με παλιά της όπλα.
Τα τελευταία χρόνια προσπάθησε αλλά ακόμα δεν παρουσίασε κάτι αντάξιο του ονόματός της, (την V3 θα την δούμε σε μερικά χρόνια, είναι πάντως μια εντυπωσιακή εξέλιξη ...)
Πολύπλοκοι μηχανισμοί.

Η Βenelli χρησιμοποιεί τον ίδιο μηχανισμό χρόνια και ούτε ένα κλικ δεν έφτιαξαν οι άχρηστοι. (Μην βαράς Τόλη)
Κάτι έκαναν τώρα τελευταία αλλά θα δούμε πως θα πάει.
Κατά τα άλλα ψάχνεται πολύ με όλα τα υπόλοιπα (BEST κτλ).
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής ειδικά στα μεταλλικά.
Απλός μηχανισμός.
Ωραίο και με φαντασία το 828.

Browning και Winchester χαμηλή ποιότητα μεταλλικών κατά την γνώμη μου, στα αυτογεμή.

Beretta κλασική αξία ...

Fabarm = tribore αλλά δεν έχω δει ξετρελλαμένους με την βλητική υπεροχή.

Όταν ακούω βλητικές υπεροχές σε οποιαδήποτε μάρκα όπλου απλά γελάω (συγνώμη παιδιά αλλά αυτό πιστεύω)
Βλητική υπεροχή = φυσίγγι + τσοκ + κάνη με ακριβώς αυτή την σειρά.

Τεχνολογική εξέλιξη στα λειόκανα δεν υπάρχει ... ακόμα και ο διευρυμένος αυλός είναι παλιό φρούτο.
Ο κώνος (για εμένα) δεν προσφέρει κάτι (έστω ιδιαίτερο), και σίγουρα δεν είναι τεχνολογική εξέλιξη.

Τεχνολογική εξέλιξη έχουν τα φυσίγγια και από εκεί πρέπει να περιμένουμε την επόμενη "επανάσταση".
Δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με αυτά που βλέπω το βολφράμιο είναι μια μικρή επανάσταση.
 
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά γιατί δεν υπάρχει καμία τούρκικη / ρώσικη στην λίστα; Εκτός και άν νομίζετε / υπονοείτε ότι "τεχνολογία" είναι μόνο για κυνήγι δλδ...
 
Χωρίς παρεξήγηση, αλλά γιατί δεν υπάρχει καμία τούρκικη / ρώσικη στην λίστα; Εκτός και άν νομίζετε / υπονοείτε ότι "τεχνολογία" είναι μόνο για κυνήγι δλδ...
Σωστό. Εδω δειτε τεχνολογια (με αρκετη δόση χίουμορ το βαζω..) https://www.bankingnews.gr/index.php?id=562900
πυροβολείς γρουν και το ανεβαζει.. στο facebook.. .very funny..hunter.
 
Σωστό. Εδω δειτε τεχνολογια (με αρκετη δόση χίουμορ το βαζω..) https://www.bankingnews.gr/index.php?id=562900
πυροβολείς γρουν και το ανεβαζει.. στο facebook.. .very funny..hunter.
Καθόλου αστείο, θέλω πολύ μια τέτοια, την ζαχαρώνω καιρό τώρα. Και όχι, δεν είναι για κυνήγι, δεν ρίχνουμε όλοι με καραμπίνες για αυτόν τον σκοπό!
Η τεχνολογία, κατ εμε και κρίνοντας απο το πρόσφατο παρελθόν μας, δεν είναι μόνο μέταλλα και υλικά, αλλά κυρίως ευκολίες και gadgets που κάνουν την ζωή μας ποίο ασφαλή/εύκολη/ποιοτική/διασκεδαστική κλπ.
 

Ποια εταιρεία τα τελευταία χρόνια έχει μεγαλύτερη τεχνολογική εξέλιξη των όπλων της​


Εγώ (από τα όπλα που έχω ασχοληθεί) θα έλεγα η Remington σε σχέση με παλιά της όπλα.
Τα τελευταία χρόνια προσπάθησε αλλά ακόμα δεν παρουσίασε κάτι αντάξιο του ονόματός της, (την V3 θα την δούμε σε μερικά χρόνια, είναι πάντως μια εντυπωσιακή εξέλιξη ...)
Πολύπλοκοι μηχανισμοί.

Η Βenelli χρησιμοποιεί τον ίδιο μηχανισμό χρόνια και ούτε ένα κλικ δεν έφτιαξαν οι άχρηστοι. (Μην βαράς Τόλη)
Κάτι έκαναν τώρα τελευταία αλλά θα δούμε πως θα πάει.
Κατά τα άλλα ψάχνεται πολύ με όλα τα υπόλοιπα (BEST κτλ).
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής ειδικά στα μεταλλικά.
Απλός μηχανισμός.
Ωραίο και με φαντασία το 828.

Browning και Winchester χαμηλή ποιότητα μεταλλικών κατά την γνώμη μου, στα αυτογεμή.

Beretta κλασική αξία ...

Fabarm = tribore αλλά δεν έχω δει ξετρελλαμένους με την βλητική υπεροχή.

Όταν ακούω βλητικές υπεροχές σε οποιαδήποτε μάρκα όπλου απλά γελάω (συγνώμη παιδιά αλλά αυτό πιστεύω)
Βλητική υπεροχή = φυσίγγι + τσοκ + κάνη με ακριβώς αυτή την σειρά.

Τεχνολογική εξέλιξη στα λειόκανα δεν υπάρχει ... ακόμα και ο διευρυμένος αυλός είναι παλιό φρούτο.
Ο κώνος (για εμένα) δεν προσφέρει κάτι (έστω ιδιαίτερο), και σίγουρα δεν είναι τεχνολογική εξέλιξη.

Τεχνολογική εξέλιξη έχουν τα φυσίγγια και από εκεί πρέπει να περιμένουμε την επόμενη "επανάσταση".
Δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με αυτά που βλέπω το βολφράμιο είναι μια μικρή επανάσταση.
Βασίλη σε γενικές γραμμές πιστεύω τα ίδια που γράφεις.
Θα ήθελα όμως να μετρήσει και να συγκρίνει κάποιος την ταχύτητα και τη διασπορά, στα ίδια φυσίγγια, σε όπλα που έχουν αυλούς σταθερής διαμέτρου και tribore .
Αν μια εξέλιξη είναι πραγματική ή όχι είναι δύσκολο να το καταλάβουμε σε μικρό χρονικό διάστημα. Το marketing και η ζήτηση (η άποψη της κοινής γνώμης) έχει μικρό χρονικό ορίζοντα. Όταν κάτι είναι πραγματική βελτίωση στο τέλος, σιγά σιγά καθιερώνεται από όλες τις εταιρείες...
Όπως έχουν αναφέρει αρκετοί φίλοι πριν, πολλές βελτιώσεις έχουν γίνει σε διάφορα σημεία από αρκετές εταιρείες, επίσης πράγματι η benelli έχει να επιδείξει σημαντικές εξελίξεις (δεν είχα ούτε έχω benelli) που είναι πρωτότυπες και τη λογική της απλότητας που τελικά πάντα για πολλούς λόγους επικρατεί ...
 
Last edited:
θέλω πολύ μια τέτοια, την ζαχαρώνω καιρό τώρα. Και όχι, δεν είναι για κυνήγι, δεν ρίχνουμε όλοι με καραμπίνες για αυτόν τον σκοπό!
Η τεχνολογία, κατ εμε και κρίνοντας απο το πρόσφατο παρελθόν μας, δεν είναι μόνο μέταλλα και υλικά, αλλά κυρίως ευκολίες και gadgets που κάνουν την ζωή μας ποίο ασφαλή/εύκολη/ποιοτική/διασκεδαστική κλπ.
Συμφωνώ! Κι όταν με το καλό σκάσουν μύτη τέτοια εργαλεία κατά 'δω, είμαι σίγουρος πως θα μοσχοπουλήσουν!

Το παρακάτω γκατζετάκι, αν και δεν έχει εμφανιστεί ακόμη για κυνηγετικά, κυκλοφορεί ήδη σαν αξεσουάρ για Glock πιστόλια...
 
Εξελιξη για την εξελιξη για μενα ειναι εντελως αστοχη κινηση, αν δεν συνδυαζεται και με αντιστοιχη ποιοτητα κατασκευης. Καλα τα μπλιμπλικια, αν και προσωπικα τα οπλα τα θελω με τα κλασσικα υλικα τους, αλλα πρεπει να συνδυαζονται και με την -ολο και πλεον δυσευρετη- ποιοτητα κατασκευης. Αλλιως κινδυνευεις τα επιτευγματα να σταματησουνε να σου δουλευουνε ή ακομα χειροτερα να σου κανουν το οπλο μη λειτουργικο.

Παραδειγματα δυστυχως απειρα.
 
Το cynergy οσων αφορα την αρθρωση των κανων ειναι απλη αντιγραφη του toz34. Καμια τεχνολογικη εξελιξη σε αυτο το δικανο.
Συμφωνώ απλά το synergy είχε και την εμπορική ( έστω μικρή) επιτυχία. Με το ίδιο σκεπτικό και η xanthos είχε ατσάλινη βάση όπως η Remington και σύστημα αδράνειας όπως η benelli.
 
Back
Top