Ποια γόμωση στο τρυγόνι - Δημοσκόπηση της Klampani Research

Ποια γόμωση στο τρυγόνι;

  • 24

  • 28

  • 30

  • 31

  • 32

  • 33

  • 34

  • 35

  • 36

  • τα χωνεύει όλα το μυδράλιό μου


Results are only viewable after voting.
Λαμπη δεν ειχα σκοπο να σε μειωσω , εγραψα μια εκφραση σαν σλογκαν , η συνταγη που εγραψα ειναι πολυ γρηγορη , παρα πολυ φονικη ,εχει τρομερη κατανομη κ διπλη ατρακτο στην τουφεκια , σε δικαννα οπλα παρα πολυ ανετη κ πολυ ευκολη να την φτιαξει οποιος θελει , στα μετρα που ριχνουν οι πιο πολλοι κυνηγοι ο piston skeet ειναι το πιο θανατηφορο βυσμα , οσο για το αντιγραφη που εγραψες λαθος σου , αν το παμε ετσι ολες οι συνταγες των ιδιογομωτων παραλλαγες εμπορικων φυσιγγιων ειναι ;; καμια σχεση φυσικα , κ κατι τελευταιο , σε μικρα κ γρηγορα πουλια θεωρω προσωπικα κανονα την χρηση x 28 πυριτιδων , τον φανταζεσαι τον λογο ;;;
Oκ δεκτόν ,αλλά το καθαρόαιμο κυνηγετικό set up AS είναι στα 29 γρ 1.45 με bior 21 6*
Κι'αυτό δικής μου επινοήσεως με άριστα αποτελέσματα .
Καί με SG 19 (20) σε χοντρό σκάγι τσακίζει τις φάσσες σε ψηλές θερμοκρασίες .
 
To 33gr no 8 . PSB 2 1.75 X 33 SG19 NO.8 6*
Λάμπη γιατί βάζεις την psb 2 και όχι την psb 1 στα 33 γραμμάρια; Ρωτάω για να μαθαίνω... .big smile.
Έχω κλεισει παρόμοιο σετ απ' με psb1 1,75 x33 n8 με Θώδη 24 κάλυκα nobelsport t5 8* με 688...αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα....
 
Λάμπη γιατί βάζεις την psb 2 και όχι την psb 1 στα 33 γραμμάρια; Ρωτάω για να μαθαίνω... .big smile.
Έχω κλεισει παρόμοιο σετ απ' με psb1 1,75 x33 n8 με Θώδη 24 κάλυκα nobelsport t5 8* με 688...αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα....
Είναι τα άκρα Ανώτατο (σχεδόν) για PSB1 και κατώτατο (σχεδόν) για PSB2
Διαφορά στις ταχύτητες αλλά και στα γενικά χαρακτηριστικά (συνθήκες χρήσης) των 2 φυσιγγίων .
Την PSB2 την ''ανεβάζω '' μέχρι και 1.85

Υ.Γ Το 24άρι το βύσμα είναι ψηλό για 33γρ σε ισπανική πυρίτιδα Στράτο και σου ''κλέβει '' δύναμη .
Άνετα πιστεύω ότι μπαίνει το Z2M 21
 
Last edited:
Είναι τα άκρα Ανώτατο (σχεδόν) για PSB1 και κατώτατο (σχεδόν) για PSB2
Διαφορά στις ταχύτητες αλλά και στα γενικά χαρακτηριστικά (συνθήκες χρήσης) των 2 φυσιγγίων .
Την PSB2 την ''ανεβάζω '' μέχρι και 1.85

Υ.Γ Το 24άρι το βύσμα είναι ψηλό για 33γρ σε ισπανική πυρίτιδα Στράτο και σου ''κλέβει '' δύναμη .
Άνετα πιστεύω ότι μπαίνει το Z2M 21
Ευχαριστώ Λάμπη. Ο συγκεκριμένος (Θώδη 24) είναι λίγο πιο "κοντος" από ένα άλλο βύσμα 24 αρι άλλης εταιρίας. Νομίζω όλοι οι συγκεντρωτηρες αυτής της εταιρίας έχουν μια ιδιαιτερότητα στα ύψη τους.
 
Μην είστε απόλυτοι σε κάποια θέματα. Πολλές φορές εμείς οι ίδιοι αλλάζουμε τις προτιμήσεις μας για διάφορους λόγους. Κάποιοι έμαθαν να αγαπάνε τα 28άρια για οικονομικούς λόγους. Κάποιοι τα ρίχνουν επειδή δεν θέλουν κλώτσημα, άλλοι επειδή έτσι έχουν μάθει κλπ.

Εγώ για παράδειγμα επειδή τα χρόνια που βγάζω άδεια δεν έχω πετύχει ποτέ τρυγόνια έχω βρει μια συνταγή με S4 στα 31γρ που μου κάνει και αυτά τα λίγα που έχω πάρει μου έκατσε καλά. Παλιότερα όταν ήμασταν στη Σύρο και δεν γεμίζαμε δικά μας φυσίγγια ρίχναμε 31-34 συνήθως τα ΟΚ, τα ΑΖ20 και τα ροτβαιλ και όταν ο καιρός δυσκόλευε λογω υγρασίας βάζαμε 28άρια (πχ. gafab).
 
Μην είστε απόλυτοι σε κάποια θέματα. Πολλές φορές εμείς οι ίδιοι αλλάζουμε τις προτιμήσεις μας για διάφορους λόγους. Κάποιοι έμαθαν να αγαπάνε τα 28άρια για οικονομικούς λόγους. Κάποιοι τα ρίχνουν επειδή δεν θέλουν κλώτσημα, άλλοι επειδή έτσι έχουν μάθει κλπ.

Εγώ για παράδειγμα επειδή τα χρόνια που βγάζω άδεια δεν έχω πετύχει ποτέ τρυγόνια έχω βρει μια συνταγή με S4 στα 31γρ που μου κάνει και αυτά τα λίγα που έχω πάρει μου έκατσε καλά. Παλιότερα όταν ήμασταν στη Σύρο και δεν γεμίζαμε δικά μας φυσίγγια ρίχναμε 31-34 συνήθως τα ΟΚ, τα ΑΖ20 και τα ροτβαιλ και όταν ο καιρός δυσκόλευε λογω υγρασίας βάζαμε 28άρια (πχ. gafab).
1.45 Βασίλη η S4 με 688 ?
 
Δοκίμασα σε στόχο με 688 και 24άρι Ζ2Μ κι'έμεινα άφωνος απο το αποτέλεσμα .Τον κέντησε
Σε πουλιά ελπίζω φέτος
Δουλεύω αποκλειστικά gualandi. Όταν το έριξα στον πίνακα μετά από αρκετά χρόνια που μου δούλευαν πολύ καλά στις τσίχλες (στα τρυγόνια με τόσα λίγα δεν βγάζω συμπέρασμα αν και είχα σχεδόν το απόλυτο) δεν είδα ωραία αποτύπωση οπότε θεωρώ πως είτε έχει ταιριάξει στον τρόπο που ρίχνω και τον εξοπλισμό μου είτε έχει καλή ουρά που καλύπτει τα οποιαδήποτε κενά στον τρισδιάστατο κόσμο.
 
Δουλεύω αποκλειστικά gualandi. Όταν το έριξα στον πίνακα μετά από αρκετά χρόνια που μου δούλευαν πολύ καλά στις τσίχλες (στα τρυγόνια με τόσα λίγα δεν βγάζω συμπέρασμα αν και είχα σχεδόν το απόλυτο) δεν είδα ωραία αποτύπωση οπότε θεωρώ πως είτε έχει ταιριάξει στον τρόπο που ρίχνω και τον εξοπλισμό μου είτε έχει καλή ουρά που καλύπτει τα οποιαδήποτε κενά στον τρισδιάστατο κόσμο.
Λογικά με 686 θάπρεπε νάναι κέντημα +++ Βασίλη .

Εκανες την διαδικασια εγγραφης στην νεα πλατφορμα της υπηρεσιας;
Ποιά πλατφόρμα ?
 
Λογικά με 686 θάπρεπε νάναι κέντημα +++ Βασίλη .


Ποιά πλατφόρμα ?
Της υπηρεσιας θηρας
Για να βγαλεις φετος αδεια κυνηγιου πρεπει να κανεις εγγραφη
Να ανεβασεις προσωπικη φωτο, και ταυτοτητα
Να αξιολογηθουν τα στοιχεια σου και να σου δωθει εγκριση
Ακολουθως εαν εχει σκυλια θα καταχωρησεις στοιχεια τους και μικροτσιπ
Και αφου τα κανεις αυτα μονο θα μπορεις να πληρωσεις και να εκδοσεις αδεια κυνηγιου για φετος
 
Της υπηρεσιας θηρας
Για να βγαλεις φετος αδεια κυνηγιου πρεπει να κανεις εγγραφη
Να ανεβασεις προσωπικη φωτο, και ταυτοτητα
Να αξιολογηθουν τα στοιχεια σου και να σου δωθει εγκριση
Ακολουθως εαν εχει σκυλια θα καταχωρησεις στοιχεια τους και μικροτσιπ
Και αφου τα κανεις αυτα μονο θα μπορεις να πληρωσεις και να εκδοσεις αδεια κυνηγιου για φετος
Eκάμαν τα σιόνι .....
 
Της υπηρεσιας θηρας
Για να βγαλεις φετος αδεια κυνηγιου να κανεις εγγραφη
Να ανεβασεις προσωπικη φωτο, και ταυτοτητα
Να αξιολογηθουν τα στοιχεια σου και να σου δωθει εγκριση
Ακολουθως εαν εχει σκυλια θα καταχωρησεις στοιχεια τους και μικροτσιπ
Και αφου τα κανεις αυτα μονο θα μπορεις να πληρωσεις και να εκδοσεις αδεια κυνηγιου για φετος
Ώωωωω ρε φίλε.
Μιλάμε για οργάνωση τώρα, όχι μαλακίες.
Τα βλέπετε Ελληνάρες ;
Τι ζήτησε ο πρόεδρος ;;; Ένα γ@μημένο πλήκτρο να πατήσετε :)

Εδώ αν γινόντουσαν όλα αυτά θα είχε περάσει η κυνηγετική περίοδος.

Λύτ'ς μας φάητε ...
 
Ώωωωω ρε φίλε.
Μιλάμε για οργάνωση τώρα, όχι μαλακίες.
Τα βλέπετε Ελληνάρες ;
Τι ζήτησε ο πρόεδρος ;;; Ένα γ@μημένο πλήκτρο να πατήσετε :)

Εδώ αν γινόντουσαν όλα αυτά θα είχε περάσει η κυνηγετική περίοδος.

Λύτ'ς μας φάητε ...
Δεν ειμαι εναντιων του συστηματος που εφαρμοσαν.


Επρεπε ομως να ηταν γιουσερ φριεντλυ η να μπορει ενας κυνηγος χωρις εμαιλ και βασικες γνωσεις τεσνολογιας να παει καπου να του κανουν την διαδικασια

Θα το μαθει ομως ο κοσμος σιγα σιγα
 
Back
Top