Πληθυσμός θηραμάτων

Περιοχή
Καναδάς
Φίλε εκεί όταν σου λένε 25 χήνες για παράδειγμα ( δεν ξέρω πιο είναι το όριο) στις 25 σταματάνε! και σταματάνε γιατί εκεί αν πέσουν σε έλεγχο τους αλλάζουν τον αδοξαστο. Δεν είναι σαν εδώ που σε καλή μέρα κάνουν 40-50 τσιχλες και λένε κοροϊδευτικά : εεε σήμερα κάτι είχε..και την γλιτώνουν από τον θηροφυλακα επειδή πέφτει παρακαλετο και : είμαι γνωστός του μπατζανακι του κουμπάρου σου που είναι ξάδελφος του θείου μου...
Πεστα άνθρωπε μου !

Όνομα
Σπυρος
Φίλε εκεί όταν σου λένε 25 χήνες για παράδειγμα ( δεν ξέρω πιο είναι το όριο) στις 25 σταματάνε! και σταματάνε γιατί εκεί αν πέσουν σε έλεγχο τους αλλάζουν τον αδοξαστο. Δεν είναι σαν εδώ που σε καλή μέρα κάνουν 40-50 τσιχλες και λένε κοροϊδευτικά : εεε σήμερα κάτι είχε..και την γλιτώνουν από τον θηροφυλακα επειδή πέφτει παρακαλετο και : είμαι γνωστός του μπατζανακι του κουμπάρου σου που είναι ξάδελφος του θείου μου...
Ημερήσιο όριο Μάνο από μόνο του χωρίς να συνοδεύεται από αντίστοιχο συνολικό όριο για τη σεζόν, δε σημαίνει απολύτως τίποτα.Εύκολα ο νόμιμος γίνεται "παράνομος "και το αντίστροφο, αλλά είναι μία συζήτηση που δεν μπορεί να γίνει δημόσια.

Όνομα
Γιώργος
Πεστα άνθρωπε μου !
Γνωστά είναι αυτά, αλλά εδώ ακόμα και αν σταματήσει το κυνήγι τα περισσότερα θηράματα θα μειώνονται γιατί μειώνουμε και υποβαθμίζουμε το περιβάλλον !

Μπορείτε να εξηγήσετε γιατί ο αγριόχοιρος αυξάνεται ;

Όνομα
Δημήτρης
Πολύ ωραίο θέμα.
Για την αύξηση του <<αγριόχοιρου>>,ευθύνεται η υβριδοποίηση,που προέκυψε, από την ελεύθερη βόσκηση, ήμερων χοίρων.
Και το ότι οι τόποι εγκαταλείφθηκαν και λόγγωσαν.

Όνομα
Γιώργος
Πολύ ωραίο θέμα.
Για την αύξηση του <<αγριόχοιρου>>,ευθύνεται η υβριδοποίηση,που προέκυψε, από την ελεύθερη βόσκηση, ήμερων χοίρων.
Και το ότι οι τόποι εγκαταλείφθηκαν και λόγγωσαν.
Και γιατί το κυνήγι το "ανεξέλεγκτο" όπως λέει ο φίλος giorgosk δεν μειώνει τον πληθυσμό του όπως σε άλλα θηράματα;

Last edited:
Περιοχή
Καναδάς
Ημερήσιο όριο Μάνο από μόνο του χωρίς να συνοδεύεται από αντίστοιχο συνολικό όριο για τη σεζόν, δε σημαίνει απολύτως τίποτα.Εύκολα ο νόμιμος γίνεται "παράνομος "και το αντίστροφο, αλλά είναι μία συζήτηση που δεν μπορεί να γίνει δημόσια.
Υπάρχει ημερήσιο και συνολικό όριο .

Περιοχή
Καναδάς
Δ
Γνωστά είναι αυτά, αλλά εδώ ακόμα και αν σταματήσει το κυνήγι τα περισσότερα θηράματα θα μειώνονται γιατί μειώνουμε και υποβαθμίζουμε το περιβάλλον !

Δεν έχει άλλον αντίπαλο εκτός του ανθρώπου .

Περιοχή
Καναδάς
Πως ο νόμιμος γίνετε παράνομος και το αντίθετο ;

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Σκεπτόμενος την μείωση θηραμάτων που βλέπω χρόνο με τον χρόνο στον κυνηγότοπο, καθώς και ορμώμενος από συζητήσεις με παλαιοτερους που μου επιβεβαιώνουν ότι τα κυνήγια ήταν πολυπληθέστερα πριν κάποιες δεκαετίες.. έρχομαι να ρωτήσω την άποψη σας επι του θέματος καθώς αναρωτιέμαι τι συμβαίνει και τι συμβάλει σε αυτό το αποτέλεσμα !
Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας
Πρέπει να τονίσω ότι ζω σε έναν τόπο (Επιτάλιο νόμου ηλειας ίσως το ξέρετε και ως αγουλινιτσα) που είχε κάθε λογής θήραμα σε μεγάλη ποσότητα, όχι μόνο περάσματα αλλά και πουλιά που έπιαναν εδώ.
Μέγα τόπος η Αγουλινίτσα Ζώη...απ'όλα τα θηράματα είχε παλαιότερα όπως μου έχουν πει κ εμένα παλαιότεροι...από τότε που την αποξήραναν τη λίμνη άλλαξαν πολλά...τουλάχιστο δουλεύει λίγο με υδρόβιο,μπεκατσίνη κ ορτύκι ο τόπος....από περιστεροειδή, σας σώζει η στροφυλιά λίγο.

Όνομα
Ζώης
Μέγα τόπος η Αγουλινίτσα Ζώη...απ'όλα τα θηράματα είχε παλαιότερα όπως μου έχουν πει κ εμένα παλαιότεροι...από τότε που την αποξήραναν τη λίμνη άλλαξαν πολλά...τουλάχιστο δουλεύει λίγο με υδρόβιο,μπεκατσίνη κ ορτύκι ο τόπος....από περιστεροειδή, σας σώζει η στροφυλιά λίγο.
Κάθε πέρυσι και καλύτερα

Όνομα
Ζώης
Μέχρι το 2004 είχε τα πάντα

Όνομα
Γιάννης
Πως ο νόμιμος γίνετε παράνομος και το αντίθετο ;
Για την ακρίβεια, ο νόμιμος, με το περιθώριο που δίνει o συμβατικός και "οριζόντιος" νόμος, γίνεται αντικανονικός. Η φύση δεν ξέρει από νόμους, από κανόνες ξέρει.

Για παράδειγμα, τέσσερις Ιταλοί, έχουν και το νόμιμο δικαίωμα (διότι την ικανότητα την έχουν) να αφαιρέσουν από μια μικρή περιοχή της ελληνικής υπαίθρου 80 μπεκάτσες σε ένα ΣΚ. Αυτό σημαίνει ότι, αν ο τόπος διαθέτει λιγότερες από 80 μπεκάτσες, ο νόμος τους δίνει το δικαίωμα να τις αφαιρέσουν όλες, δίχως καμία νομική επίπτωση. Ενώ λοιπόν δεν υποπίπτουν σε παράβαση, προχωρούν σε υπέρβαση, συνήθως, δίχως αυτό να υποπίπτει στην αντίληψή τους.

Απ' την άλλη, ο νόμος δίνει το δικαίωμα σε μια παρέα, με το όχημά της να οργώσει όλες τις ραχούλες και τις πλαγιές της εν λόγω περιοχής μέσα από τους δασικούς δρόμους και να πάρει σε μια μέρα έναν λαγό το κάθε μέλος της. Δίνει επίσης το δικαίωμα στους μηχανοκίνητους και τηλεκατευθυνόμενους γουρουνάδες, από τους ίδιους δρόμους, να προλάβουν τα γουρούνια που ξέφυγαν από τα τελευταία καρτέρια, γράφοντας όταν τους συμφέρει την κυνηγετική δεοντολογία που μονίμως επικαλούνται στα παλιά τους άρβυλα. Απ' την άλλη, τους απαγορεύει τη διόπτρα που θα αυξήσει την αποτελεσματικότητα της ντουφεκιάς τους, θα ενθαρρύνει τη χρήση μονόβολου και θα μειώσει τους άσκοπους τραυματισμούς.

Εκεί λοιπόν που οι νόμοι του κράτους δίνουν το δικαίωμα της υπέρβασης, ο ευσυνείδητος κυνηγός, υπακούει από μόνος του στους φυσικούς κανόνες.

Όνομα
Γιάννης
Δεν έχει άλλον αντίπαλο εκτός του ανθρώπου .
Έχει, αλλά έχουν κι αυτοί για εχθρό τον άνθρωπο, απλά, δεν αναπαράγονται όπως ο αγριόχοιρος.
Για τους υπερπληθυσμούς όμως η φύση έχει τη λύση: ασθένειες.
Κάτσε να μπει και στην Ελλάδα η πανώλη και μετά... οι αγριόχοιροι πάν' όλοι!

Όνομα
Γιάννης
Μήπως είναι η άλλη πλευρά της εντατικής καλλιέργειας;
Αυξάνεται όντως συνολικά ανά την επικράτεια ή μόνο στις αστικές και αγροτικές περιοχές (και δη η παρουσία του) δημιουργώντας την εντύπωση της γενικότερης αύξησης; Γίνεται καμία πραγματική μελέτη ή βασίζονται όλες στο "Άρτεμις";

Περιοχή
Καναδάς
Εκεί λοιπόν που οι νόμοι του κράτους δίνουν το δικαίωμα της υπέρβασης, ο ευσυνείδητος κυνηγός, υπακούει από μόνος του στους φυσικούς κανόνες.
Θα σταθώ δυστηχως στα τελευταία λόγια σου και καταλήγω στο ότι , από την μια δεν υπάρχει κράτος με νόμους με ότι αυτό συνεπάγεται … από την άλλη έχουν χαθεί οι αξίες από μεριάς πολλών κυνηγων ;

Όνομα
Γιάννης
Και γιατί το κυνήγι το "ανεξέλεγκτο" όπως λέει ο φίλος giorgosk δεν μειώνει τον πληθυσμό του όπως σε άλλα θηράματα;
Γιατί; έχουμε στη διάθεσή μας το παράλληλο σύμπαν όπου δε θηρεύονται ανεξέλεγκτα ώστε να συγκρίνουμε πληθυσμούς; Εγώ πιστεύω πως ο μικρός σχετικά και νεαρός ηλικιακά πληθυσμός γουρουνιών στην περιοχή μου οφείλεται στην καθημερινή και "ελεγχόμενη" λαθροθηρία που διεξάγεται καθ' όλη τη θερινή περίοδο.

Περιοχή
Καναδάς
Έχει, αλλά έχουν κι αυτοί για εχθρό τον άνθρωπο, απλά, δεν αναπαράγονται όπως ο αγριόχοιρος.
Για τους υπερπληθυσμούς όμως η φύση έχει τη λύση: ασθένειες.
Κάτσε να μπει και στην Ελλάδα η πανώλη και μετά... οι αγριόχοιροι πάν' όλοι!
Και μετά τι ; Λιγότερα θηράματα σημαίνει περισσότερους περιορισμούς ;