Πληθυσμός θηραμάτων

Όνομα
Ζώης
Σκεπτόμενος την μείωση θηραμάτων που βλέπω χρόνο με τον χρόνο στον κυνηγότοπο, καθώς και ορμώμενος από συζητήσεις με παλαιοτερους που μου επιβεβαιώνουν ότι τα κυνήγια ήταν πολυπληθέστερα πριν κάποιες δεκαετίες.. έρχομαι να ρωτήσω την άποψη σας επι του θέματος καθώς αναρωτιέμαι τι συμβαίνει και τι συμβάλει σε αυτό το αποτέλεσμα !
Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας
Πρέπει να τονίσω ότι ζω σε έναν τόπο (Επιτάλιο νόμου ηλειας ίσως το ξέρετε και ως αγουλινιτσα) που είχε κάθε λογής θήραμα σε μεγάλη ποσότητα, όχι μόνο περάσματα αλλά και πουλιά που έπιαναν εδώ.

Περιοχή
Καναδάς
Σκεπτόμενος την μείωση θηραμάτων που βλέπω χρόνο με τον χρόνο στον κυνηγότοπο, καθώς και ορμώμενος από συζητήσεις με παλαιοτερους που μου επιβεβαιώνουν ότι τα κυνήγια ήταν πολυπληθέστερα πριν κάποιες δεκαετίες.. έρχομαι να ρωτήσω την άποψη σας επι του θέματος καθώς αναρωτιέμαι τι συμβαίνει και τι συμβάλει σε αυτό το αποτέλεσμα !
Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας
Πρέπει να τονίσω ότι ζω σε έναν τόπο (Επιτάλιο νόμου ηλειας ίσως το ξέρετε και ως αγουλινιτσα) που είχε κάθε λογής θήραμα σε μεγάλη ποσότητα, όχι μόνο περάσματα αλλά και πουλιά που έπιαναν εδώ.
Σκέψου το εξής... ποία η συμπεριφορά του κυνηγού απέναντι στη φύση και το θήραμα τότε ... και ποια τώρα.

Περιοχή
Κύπρος
Όνομα
ΜΑΡΙΟΣ
Φίλε Ζώη είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα που έθιξες!
Ήδη εδώ στην Κύπρο, για κάποια θηράματα περισσότερο του ενδημικού, είμαστε κοντά στο τέλος.. Οι λόγοι είναι πολλοί φίλε μου. Κάποιοι από αυτούς είναι η αλλαγή του κλίματος, η μείωση του αριθμού και της ποιότητας των βιότοπων, η αύξηση των κυνηγών, η αλόγιστη λαθροθηρία (την οποία δεν μπορέσαμε και ούτε θα μπορέσουμε ποτέ να δαμάσουμε), οι πολλές πυρκαγιές των τελευταίων χρόνων, το γεγονός ότι έχουμε γεμίσει με κτίσματα αλλά και σκουπίδια κυριολεκτικά ΟΛΕΣ τις περιοχές και πολλοί άλλοι.
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω αλλαγή αυτής της πορείας, δυστυχώς το κυνήγι (τουλάχιστον στην Κύπρο) έχει ημερομηνία λήξης..

Όνομα
Ζώης
Φίλε Ζώη είναι πολύ ενδιαφέρον το θέμα που έθιξες!
Ήδη εδώ στην Κύπρο, για κάποια θηράματα περισσότερο του ενδημικού, είμαστε κοντά στο τέλος.. Οι λόγοι είναι πολλοί φίλε μου. Κάποιοι από αυτούς είναι η αλλαγή του κλίματος, η μείωση του αριθμού και της ποιότητας των βιότοπων, η αύξηση των κυνηγών, η αλόγιστη λαθροθηρία (την οποία δεν μπορέσαμε και ούτε θα μπορέσουμε ποτέ να δαμάσουμε), οι πολλές πυρκαγιές των τελευταίων χρόνων, το γεγονός ότι έχουμε γεμίσει με κτίσματα αλλά και σκουπίδια κυριολεκτικά ΟΛΕΣ τις περιοχές και πολλοί άλλοι.
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω αλλαγή αυτής της πορείας, δυστυχώς το κυνήγι (τουλάχιστον στην Κύπρο) έχει ημερομηνία λήξης..
Ο πιο σημαντικός παράγοντας κατά την γνώμη μου είναι η κλιματική αλλαγή και η αλόγιστη ρύπανση του περιβάλλοντος.. ο πόλεμος της λαθροθηρίας είναι η ενίσχυση των συλλόγων και εμείς οι νόμιμοι να μην σταματήσουμε να βγάζουμε άδειες

Όνομα
Ζώης
Εγώ θα το θέσω πολύ διαφορετικά…Πλέον δεν κάνει τους ίδιους καιρούς με αυτούς που έκανε πριν κάποιες δεκαετίες…Όταν Νοέμβρη μήνα έχει 15-17 βαθμούς το πρωί και κουνούπια τι θηράματα να υπάρχουν;
Φέτος είναι μια χρόνια η οποία έχω δει τα περισσότερα κουνούπια Νοέμβρη μήνα από οποιαδήποτε άλλη στο παρελθόν!

Σκέψου το εξής... ποία η συμπεριφορά του κυνηγού απέναντι στη φύση και το θήραμα τότε ... και ποια τώρα.
Έπειτα από συζητήσεις με παλαιους κυνηγούς αλλά κ διαβάζοντας πολλα παλια κυνηγετικά περιοδικα κ βιβλία εχω καταλήξει στο ότι αυτό δεν ισχυει......
Ίσα ίσα που λόγω της τοτε αφθονίας θηραμάτων γινόντουσαν τρελα νουμερα στα αποδημητικά...
Σιγουρα όμως υπηρχαν κ αυτοι που έβαζαν κάποια όρια κ έδειχναν σεβασμό η δεν είχαν χρήματα για φυσίγγια....
Ο πιο σημαντικός παράγοντας κατά την γνώμη μου είναι η κλιματική αλλαγή και η αλόγιστη ρύπανση του περιβάλλοντος.. ο πόλεμος της λαθροθηρίας είναι η ενίσχυση των συλλόγων και εμείς οι νόμιμοι να μην σταματήσουμε να βγάζουμε άδειες
Αυτα πιστευω κ εγω..
Επίσης τότε όλα τα χωραφια ηταν καλλιεργημενα κ οχι λογγομενα η παρατημενα οπως σήμερα κ ετσι έβρισκαν άφθονη τροφή τα ενδημικά κ αποδημητικά θηραματα(βασικό για να σταθουν τα δευτερα σε έναν τοπο)....

Last edited:
Όνομα
Ζώης
Έπειτα από συζητήσεις με παλαιους κυνηγούς αλλά κ διαβάζοντας πολλα παλια κυνηγετικά περιοδικα κ βιβλία εγώ καταλήξει στο ότι αυτό δεν ισχυει......
Ίσα ίσα που λόγω της αφθονίας θηραμάτων γινόντουσαν τρελα νουμερα στα αποδημητικά...
Σιγουρα όμως υπηρχαν κ αυτοι που έβαζαν κάποια όρια κ έδειχναν σεβασμό η δεν είχαν χρήματα για φυσίγγια....

Αυτα πιστευω κ εγω..
Επίσης τότε όλα τα χωραφια ηταν καλλιεργημενα κ έβρισκαν άφθονη τροφή τα ενδημικά κ αποδημητικά θηραματα(βασικό για να σταθουν τα δευτερα σε έναν τοπο)....
Στην περιοχή μου υπάρχει βουνό θάλασσα και κάτι χιλιάδες στρέμματα καλλιεργειών.. εκεί που τα τρυγόνια είχαν σαν σταθμό την περιοχή μετά από δεκάδες χρόνια φέτος είδαμε ένα πέρασμα και αυτό για μια μέρα.. τα ορτύκια έχουν εξαφανιστεί όπως επίσης και τα παπια! Κανεις μια βόλτα σε τόσες χιλιάδες στρέμματα και δεν πετάει ένας μπεχρος

Περιοχή
Καναδάς
Έπειτα από συζητήσεις με παλαιους κυνηγούς αλλά κ διαβάζοντας πολλα παλια κυνηγετικά περιοδικα κ βιβλία εγώ καταλήξει στο ότι αυτό δεν ισχυει......
Ίσα ίσα που λόγω της αφθονίας θηραμάτων γινόντουσαν τρελα νουμερα στα αποδημητικά...
Οχι κύριε Τάσο εδω θα διαφωνήσω δυστυχώς μαζι σας , δεν γίνεται να βαφτηζουμε την ασυδοσία έλλειψη χρημάτων για φυσιγγια.

Περιοχή
Καναδάς
Υπάρχουν ζωντανά παραδείγματα που επιβεβαιωνουν το ότι δίχως σωστή διαχειρηση δεν υπαρχει μέλλον στα θηράματα. Όσοι μπορούν και θέλουν ας το καταλαβουν και ας αφήσουμε τα του κλίματος και του κακού μας του καιρού.

Περιοχή
Χαλκίδα
Όνομα
Γιάννης
Οι δρόμοι φίλοι μου, οι δρόμοι. Πας όπου δεν πήγαινες πριν, όχι μόνο με τα SUV που μας έχουν κατακλύσει, ούτε με τα πόδια.
Και η εξέλιξη της κυνηγετικής τεχνολογίας. Ακόμη κι αυτό που κάνουμε τώρα. Η εύκολη μεταφορά γνώσης.

Οχι κύριε Τάσο εδω θα διαφωνήσω δυστυχώς μαζι σας , δεν γίνεται να βαφτηζουμε την ασυδοσία έλλειψη χρημάτων για φυσιγγια.
Εγώ κυριε Γιώργο δεν βαφτιζω τίποτα...

Ουτε κ λεω οτι έπρατταν σωστά.....
Κάθε άλλο.........

Μεταφερω τι έχω ακουσει, τι έχω διαβάσει, κ τι φωτο έχω δει απο τα χρόνια εκεινα..
Που δεν ήταν κ τόσο αθώα...
Και μεγαλη λαθροθηρία υπήρχε τοτε....

Μην ξεχνάμε όμως ότι τότε ήταν διαφορετικά τα ποσοτικα όρια κ επιτρεποντουσαν κ πολλα θηραματα τα οποία σήμερα(βασικά πολλα χρονια πριν)είναι απαγορευμένα...

Στην περιοχή μου υπάρχει βουνό θάλασσα και κάτι χιλιάδες στρέμματα καλλιεργειών.. εκεί που τα τρυγόνια είχαν σαν σταθμό την περιοχή μετά από δεκάδες χρόνια φέτος είδαμε ένα πέρασμα και αυτό για μια μέρα.. τα ορτύκια έχουν εξαφανιστεί όπως επίσης και τα παπια! Κανεις μια βόλτα σε τόσες χιλιάδες στρέμματα και δεν πετάει ένας μπεχρος
Δεν θα πω ότι φταίει το τουφέκι, παρότι θα μπορουσε κάποιος να μου πει ότι κάτι τέτοιο δεν με συμφέρει...
Υπάρχουν κ άλλοι πολυ πιο σημαντικοί παραγοντες κατά την γνώμη μου...
Ουτε μπορώ να πω ότι επειδη πχ δεν έχει τσίχλες η περιοχη μου είναι ενας είδος υπό εξαφάνιση, γιατί άλλου μπορεί να είναι μιλιουνια...

Last edited:
Περιοχή
Αμπελόκηποι - Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Πολλά δυστυχώς φταίνε και μεμονωμένα και κυρίως συνδυαστικά! Κλιματική αλλαγή, φυτοφάρμακα, μονοκαλλιέργεια, δρόμοι, υπέρμετρη δόμηση, ασυδοσία κυρίως μεταξύ 1970-1990 ειδικά όσον αφορά στο ενδημικό θήραμα, τεχνολογία (όπλα, φυσίγγια, gps κλπ). Η φύση θα έχει πάντα τους μηχανισμούς της για διατήρηση μιας ισορροπίας αλλά δε χρειάζεται να της βάζουμε κ εμείς δύσκολα. Η λαθροθηρία επίσης κατά την περίοδο αναπαραγωγής του ενδημικού είναι καταστροφική για μια περιοχή (πχ Λαγός).

Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Μιχάλης
1ο και βασικότερο θεωρώ τα πυρηνικά και τα φάρμακα, έχει πέσει πολύ πράμα και από τα δυο……πολύ όμως!
Το αυγό όταν το τρυπήσεις, με μαθηματική ακρίβεια θα βρωμίσει είτε σε 1 μέρα είτε σε 2 είτε σε κάποια χρόνια και αυτό το αυγό είναι η γη.
Οποίος θεωρεί ότι οι κυνηγοί σκότωσαν τα θηράματα κάνει πολύ μεγάλο λάθος. Για παράδειγμα που πήγαν τα χελιδόνια; Οι σουσουράδες; Οι καρδερίνες; Τα φλόρια; Και όλα αυτά τα μη θηρεύσιμα που από ανέκαθεν απαγορευόντουσαν. Μήπως και αυτά οι κυνηγοί τα σκότωσαν; Δεν νομίζω να ασχολείται κανείς μαζί τους.
Τωρα πλέον μιλάμε για κλιματική αλλαγή και κακή μεταχείριση θηραμάτων. Ποιος προκάλεσε την κλιματική αλλαγή όμως; Εδώ να ανοίξω και μια παρένθεση, μην μου πείτε ότι συμβαίνουν κλιματικές αλλαγές στον πλανήτη γη από εκατομμύρια χρόνια πριν, γιατί εν μέρη μόνο θα είστε σωστοί. Η αλλαγή του μεσογειακού κλίματος που οδηγήσαμε άθελα μας σχεδόν σε τροπικό πήρε μολις 50 χρόνια περίπου και όχι κάποιες χιλιάδες χρόνια που θα έπρεπε. Και ναι εδώ που φτασαμε η μόνη λύση είναι η διαχείριση των θηραμάτων ωστε να έχουμε για λίγα χρόνια ακόμα κυνήγι. ΜΗΝ βλέπουμε τα πράγματα όμως τόσο επιφανειακά, ΑΛΛΟΙ είναι οι λόγοι που οδηγησαν στη ραγδαία μείωση των θηραμάτων και είναι πλέον αργα!
Ολα τα υπόλοιπα τα θεωρώ δευτερεύοντα…..

Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη και δεν ζητάω από κανεναν να την ασπαστεί, αλλά σκεφτείτε το λίγο.

Περιοχή
Καναδάς
Εγώ κυριε Γιώργο δεν βαφτιζω τίποτα...

Ουτε κ λεω οτι έπρατταν σωστά.....
Κάθε άλλο.........

Μεταφερω τι έχω ακουσει, τι έχω διαβάσει, κ τι φωτο έχω δει απο τα χρόνια εκεινα..
Που δεν ήταν κ τόσο αθώα...
Και μεγαλη λαθροθηρία υπήρχε τοτε....

Μην ξεχνάμε όμως ότι τότε ήταν διαφορετικά τα ποσοτικα όρια κ επιτρεποντουσαν κ πολλα θηραματα τα οποία σήμερα(βασικά πολλα χρονια πριν)είναι απαγορευμένα...

Δεν θα πω ότι φταίει το τουφέκι, παρότι θα μπορουσε κάποιος να μου πει ότι κάτι τέτοιο δεν με συμφέρει...
Υπάρχουν κ άλλοι πολυ πιο σημαντικοί παραγοντες κατά την γνώμη μου...
Ουτε μπορώ να πω ότι επειδη πχ δεν έχει τσίχλες η περιοχη μου είναι ενας είδος υπό εξαφάνιση, γιατί άλλου μπορεί να είναι μιλιουνια...
Το είπες μόνος σου κύριε Τάσο , πολλά απαγορεύθηκαν λόγο της ασυδοσίας ορισμένων κυνηγων ( ο θεός να τους κάνει ) .

Περιοχή
Καναδάς
Πολλά δυστυχώς φταίνε και μεμονωμένα και κυρίως συνδυαστικά! Κλιματική αλλαγή, φυτοφάρμακα, μονοκαλλιέργεια, δρόμοι, υπέρμετρη δόμηση, ασυδοσία κυρίως μεταξύ 1970-1990 ειδικά όσον αφορά στο ενδημικό θήραμα, τεχνολογία (όπλα, φυσίγγια, gps κλπ). Η φύση θα έχει πάντα τους μηχανισμούς της για διατήρηση μιας ισορροπίας αλλά δε χρειάζεται να της βάζουμε κ εμείς δύσκολα. Η λαθροθηρία επίσης κατά την περίοδο αναπαραγωγής του ενδημικού είναι καταστροφική για μια περιοχή (πχ Λαγός).
Μην ξεχνάμε και την ανεπάρκεια της κυνηγετικής ηγεσίας όπως επίσης και την μη πρωτοβουλία για αλλαγή νομοθεσίας όταν αυτό χρειάστηκε απο μεριάς κυβερνήσεων .