Πλαγιόκαννο

Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους. Ευχομαι καλη χρονια να έχουμε με υγεια. Θέλω την βοήθεια σας αν κάποιος ξέρει περισοτερες πληροφορίες.εχω αρκετά όπλα στην κατοχή μου και πριν 5χρονια ενας καλός φίλος συλεκτης μόνο δικανον ακριβων όπλον σε μια κουβέντα μας που του έλεγα την αγάπη μου για τα όπλα και ποιο πολυ τα δικανα επεμενα στην άποψη μου και μόνο για μένα ότι το δίκανο πρεπει να είναι δισκανδαλο σταθερά τσοκ και από 68 έως 71 cm. Χορις αυτόματους εξ ολκής. Δεν περασε πολυς καιρός και με περνει τηλ να παω σπιτι που με θέλει(ο ανθρωπος ειναι περιπου 70χρονον.) νόμιζα κάτι να τον βοιθησω.πενοντας μεσα είχε στον τοίχο ακουμπισμενο ένα δικανο. Μου λέει σηκοσετω. Το ποιανω. Μου λέει σου κάθετε;του λέω ακριβός.. Μου λέει δικό σου.. Για να θυμασε το φίλο σου όταν θα φύγω.λογο προβληματον υγείας έχει σταματηση το κυνηγι. Ποτε ποτε λοιπόν του πηγενα λαγό έτσι γιατί ξέρω πως είναι να μην μπορεις να βγεις έξω. Τρελάθηκα. Το όπλο θα το ανεβάσω σε φωτο. Το μόνο που ξέρω είναι. Ότι το πηρε το 1975απο Αθήνα. Είναι bernadeli αυτος μου είπε ROMA 6.
Είναι πριν γίνουν τουρκικα
Απλά θέλω να μάθω περισοτερες πληροφοριες για το όπλο. Έχει σταθερά τσοκ 2*3 71 cm σπαστη η πρωτη σκανδάλη ΔΥ σκάνδαλο χωρίς τσοκ. Χωρίς εξ ολκής αυτόματους. Αν κάποιος ξέρει περισοτερα θα ήθελα να ξέρω
Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε ολουςView attachment 38526View attachment 38527View attachment 38528View attachment 38529View attachment 38531
Ο μακαριτης ο παππους μου ειχε το 5 αν θυμαμαι καλα
Περασε σε ενα ξαδερφακι που δεν κυνηγα
Ειναι οπλαρες φιλε
Δεν ειναι αληθινες οι ολοκληρες πλακες
Ειναι διακοσμητικες
Αλλα ειναι πολυ
Ποιοτικα με αριστες επαφες, δουλεια στο χερι και ωραια ξυλα
Ειναι σκοτωστρες οπλα και το χω δει στο κυνηγι
Υγεια να χεις και εσυ και ο φιλος που στο δωρησε να το κυνηγας και να χαιρετε που το πηρες εαυ
Για αξια δεν μπορω να σου πω
Αλλα αν το εβρισκα σημερα και μπορουσα θα το επερνα για κυριο μου οπλο
Ειναι μαχιμο
 
Ο μακαριτης ο παππους μου ειχε το 5 αν θυμαμαι καλα
Περασε σε ενα ξαδερφακι που δεν κυνηγα
Ειναι οπλαρες φιλε
Δεν ειναι αληθινες οι ολοκληρες πλακες
Ειναι διακοσμητικες
Αλλα ειναι πολυ
Ποιοτικα με αριστες επαφες, δουλεια στο χερι και ωραια ξυλα
Ειναι σκοτωστρες οπλα και το χω δει στο κυνηγι
Υγεια να χεις και εσυ και ο φιλος που στο δωρησε να το κυνηγας και να χαιρετε που το πηρες εαυ
Για αξια δεν μπορω να σου πω
Αλλα αν το εβρισκα σημερα και μπορουσα θα το επερνα για κυριο μου οπλο
Ειναι μαχιμο
Σε ευχαριστώ να είσαι καλά. Το ξέρω για τις Πλακες είναι διακοσμητικές. Το ελισα το καθάρισα. Όπως λες είναι φαρμακι. Όποτε το κυνηγισα τρελάθηκα με τις κατανομές και την τουφεκια.δεν το βγάζω έξω συχνά.το έχω για λίγα και καλά κυνηγια το χρόνο. Οσο για την αξία του δεν με νοιάζει. Για μένα είναι ανεκτίμητη. Όσο και να κάνει. Ευχομαι να βρεις ενα και εσυ για να σου θυμίζει τοσες αναμνήσεις που λες. Σε ευχαριστώ πολυ καλές γιορτές σε σενα και την οικογένεια σου.(αυτό που δεν βρίσκω είναι ότι δεν γράφει πουθενα μοντέλο.) βασικά αυτό θα ήθελα να μάθω. Σε ευχαριστώ και παλι
 
ερωτηση στους φιλους του πλαγιοκανου κατεχω ενα c.masquelier νομιζα οτι τα τσοκ ηταν 4 και 2 αλλα τελικα ειναι φουλ και 2 καννες πως μπορω να ανοιξω τα τσοκ για να γινει το οπλο ιδανικο για μπεκατσα χωρις να κοψω την καννη
Να πω την άποψη μου ; Το όπλο αυτό δεν θα το πείραζα μόνο και μόνο επειδή έχει σταθερό το τσοκαρισμα. Ένα που έχω του συχορεμενου του γέρο μου ισπανικό το ευχαριστιεμαι έτσι όπως είναι. Δεν ξαναυβευνουν τέτοια όπλα.:);)
 
Το όπλο δείχνει σε άψογη κατάσταση. Οι βίδες στο κάτω μέρος της βάσης φαίνεται να έχουν λυθεί κάποτε, αλλά δεν πειράζει, εφόσον είναι μια χαρά λειτουργικό. Απ' τη σφραγίδα PSF με ένα άστρο από πάνω βλέπουμε ότι είναι δοκιμασμένο στις 900 πιέσεις, όπως συνηθιζόταν τότε στα περισσότερα όπλα (1975 που είπες ότι αγοράστηκε), οπότε μην το φορτώνεις σε γομωσεις, που έτσι κι αλλιώς σε ένα δικαννο ειδικά αξίας δεν είναι δέον να το φορτώνουμε. Μέχρι 32γρ είναι μια χαρά και ασφαλές και αποδοτικό. Ωραίο μήκος και τσοκαρισμα.
 
Το όπλο δείχνει σε άψογη κατάσταση. Οι βίδες στο κάτω μέρος της βάσης φαίνεται να έχουν λυθεί κάποτε, αλλά δεν πειράζει, εφόσον είναι μια χαρά λειτουργικό. Απ' τη σφραγίδα PSF με ένα άστρο από πάνω βλέπουμε ότι είναι δοκιμασμένο στις 900 πιέσεις, όπως συνηθιζόταν τότε στα περισσότερα όπλα (1975 που είπες ότι αγοράστηκε), οπότε μην το φορτώνεις σε γομωσεις, που έτσι κι αλλιώς σε ένα δικαννο ειδικά αξίας δεν είναι δέον να το φορτώνουμε. Μέχρι 32γρ είναι μια χαρά και ασφαλές και αποδοτικό. Ωραίο μήκος και τσοκαρισμα.
Σε ευχαριστώ. Ναι ακριβός δεν το φορτώνω. Εξάλλου το βγάζω έξω για πολυ λίγα κυνηγια. Σαν τσοκ νομίζω είναι το ιδανικό. Πάνω από 33 γραμ. Δεν του βάζω
Αν και το όπλο δεν έχει δουλέψει σχεδόν ποτε πριν από εμένα. Είναι σε άριστη κατάσταση. Απλά ψάχνω μοντέλο γιατί δεν το γράφει πουθενα. Η εγώ δεν το βρίσκω κάπου. Καλές γιορτές να έχεις. Σε ευχαριστώ
 
Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους. Ευχομαι καλη χρονια να έχουμε με υγεια. Θέλω την βοήθεια σας αν κάποιος ξέρει περισοτερες πληροφορίες.εχω αρκετά όπλα στην κατοχή μου και πριν 5χρονια ενας καλός φίλος συλεκτης μόνο δικανον ακριβων όπλον σε μια κουβέντα μας που του έλεγα την αγάπη μου για τα όπλα και ποιο πολυ τα δικανα επεμενα στην άποψη μου και μόνο για μένα ότι το δίκανο πρεπει να είναι δισκανδαλο σταθερά τσοκ και από 68 έως 71 cm. Χορις αυτόματους εξ ολκής. Δεν περασε πολυς καιρός και με περνει τηλ να παω σπιτι που με θέλει(ο ανθρωπος ειναι περιπου 70χρονον.) νόμιζα κάτι να τον βοιθησω.πενοντας μεσα είχε στον τοίχο ακουμπισμενο ένα δικανο. Μου λέει σηκοσετω. Το ποιανω. Μου λέει σου κάθετε;του λέω ακριβός.. Μου λέει δικό σου.. Για να θυμασε το φίλο σου όταν θα φύγω.λογο προβληματον υγείας έχει σταματηση το κυνηγι. Ποτε ποτε λοιπόν του πηγενα λαγό έτσι γιατί ξέρω πως είναι να μην μπορεις να βγεις έξω. Τρελάθηκα. Το όπλο θα το ανεβάσω σε φωτο. Το μόνο που ξέρω είναι. Ότι το πηρε το 1975απο Αθήνα. Είναι bernadeli αυτος μου είπε ROMA 6.
Είναι πριν γίνουν τουρκικα
Απλά θέλω να μάθω περισοτερες πληροφοριες για το όπλο. Έχει σταθερά τσοκ 2*3 71 cm σπαστη η πρωτη σκανδάλη ΔΥ σκάνδαλο χωρίς τσοκ. Χωρίς εξ ολκής αυτόματους. Αν κάποιος ξέρει περισοτερα θα ήθελα να ξέρω
Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε ολουςView attachment 38526View attachment 38527View attachment 38528View attachment 38529View attachment 38531
Κουκλί!!! Ωραίος ο φίλος να τον τιμήσεις!!!
 
Καλησπερα και χρόνια πολλα σε όλους. Ευχομαι καλη χρονια να έχουμε με υγεια. Θέλω την βοήθεια σας αν κάποιος ξέρει περισοτερες πληροφορίες.εχω αρκετά όπλα στην κατοχή μου και πριν 5χρονια ενας καλός φίλος συλεκτης μόνο δικανον ακριβων όπλον σε μια κουβέντα μας που του έλεγα την αγάπη μου για τα όπλα και ποιο πολυ τα δικανα επεμενα στην άποψη μου και μόνο για μένα ότι το δίκανο πρεπει να είναι δισκανδαλο σταθερά τσοκ και από 68 έως 71 cm. Χορις αυτόματους εξ ολκής. Δεν περασε πολυς καιρός και με περνει τηλ να παω σπιτι που με θέλει(ο ανθρωπος ειναι περιπου 70χρονον.) νόμιζα κάτι να τον βοιθησω.πενοντας μεσα είχε στον τοίχο ακουμπισμενο ένα δικανο. Μου λέει σηκοσετω. Το ποιανω. Μου λέει σου κάθετε;του λέω ακριβός.. Μου λέει δικό σου.. Για να θυμασε το φίλο σου όταν θα φύγω.λογο προβληματον υγείας έχει σταματηση το κυνηγι. Ποτε ποτε λοιπόν του πηγενα λαγό έτσι γιατί ξέρω πως είναι να μην μπορεις να βγεις έξω. Τρελάθηκα. Το όπλο θα το ανεβάσω σε φωτο. Το μόνο που ξέρω είναι. Ότι το πηρε το 1975απο Αθήνα. Είναι bernadeli αυτος μου είπε ROMA 6.
Είναι πριν γίνουν τουρκικα
Απλά θέλω να μάθω περισοτερες πληροφοριες για το όπλο. Έχει σταθερά τσοκ 2*3 71 cm σπαστη η πρωτη σκανδάλη ΔΥ σκάνδαλο χωρίς τσοκ. Χωρίς εξ ολκής αυτόματους. Αν κάποιος ξέρει περισοτερα θα ήθελα να ξέρω
Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε ολουςView attachment 38526View attachment 38527View attachment 38528View attachment 38529View attachment 38531
Πολυ ωραιο... Γιατί μου φαίνεται ομως οτι εχει cast on;
 
Πολυ ωραιο... Γιατί μου φαίνεται ομως οτι εχει cast on;
Καλημερα. Χρόνια πολλα.. Ναι νομίζω έχει
Μου κάθεται καλά όμως. Δεν θέλω να το πειραξω. Το βγάζω ελάχιστα έξω
Κάποια στιγμή θέλω να το παω να το μετρησω
 
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλα τα μέλη της ομάδας και της οικογένειές σας. Γνωρίζει κάποιος πληροφορίες για το συγκεκριμένο κοκοροτουφεκο; Προέρχεται από κληρονομιά. Δεν μπόρεσα να διακρίνω να γράφει κάπου μάρκα,μόνο ανάμεσα στις Κάννες acier cockeril. Ότι φαίνεται είναι στις φωτό. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Attachments

  • IMG_20211230_154252.jpg
    IMG_20211230_154252.jpg
    318,3 KB · Προβολές: 30
  • IMG_20211230_151805.jpg
    IMG_20211230_151805.jpg
    172,7 KB · Προβολές: 28
  • IMG_20211230_154231.jpg
    IMG_20211230_154231.jpg
    422,5 KB · Προβολές: 29
  • IMG_20211230_154218.jpg
    IMG_20211230_154218.jpg
    552,4 KB · Προβολές: 30
  • IMG_20211230_151851.jpg
    IMG_20211230_151851.jpg
    232,8 KB · Προβολές: 30
Βελγικες σφραφιδες δοκιμης καιναυστημα κλειδωματος
Το τι σημαινουν μπορεις ευκολα να το βρεις με μια ερευνα
Αλλιως εαν δεν μπορεις να σου γραψω αργοτερα
Το acier
Cockeril ειναι το μεταλλο -ατσαλι που χρησιμοποιηθηκε στις καννες- επωνυμο και ποιοτικο
Συνηθως εμπαινε μεχρι την δεκαετια του 90
Και πιονσυγκεγριμενα μεχρι το 85
Το οπλο ειναι σαφως πιο ηλικιωμενο και εχει δει αρκετη χρηση
Εαν δεν αναγραφει πουθενα κατασκευαστη θα ειναι απο τις πολλες ποιοτικες αλλα λιγοτερες γνωστες μικρες
Βιομηχανιες κατασκευης
Ηταν συνηθες τοσο στην μπρεσια της Ιταλιας τοτε οπως και ατην Λιεγη
 
Back
Top