Πλαγιόκαννο

Είχα ρίξει στα 15 μου πριν 15 χρόνια σε κοτσιφια... Είναι αδουλευτο... μου είναι κοντό πολύ.. άριστη ποιότητα το οπλο.
Είναι μεγάλη αρρώστια το πλαγιόκαννο. Έχω δύο στην κατοχή μου παρόλο που με δυσκολεύουν πολύ ως δισκάνδαλα.
 
Είναι μεγάλη αρρώστια το πλαγιόκαννο. Έχω δύο στην κατοχή μου παρόλο που με δυσκολεύουν πολύ ως δισκάνδαλα.
Δεν μου άρεσαν ποτέ τα ΤΣΙΑΓΚΡΙΑ σιουτα ( σαν κρυαρια χαχαχ) πλαγιοκαννα στο κυνήγι πέραν την ομορφιά τούς.. με δυσκανδαλα ούτε σούπερ μποζε μου αρέσει.. ούτε μονοκαννο ούτε μικρά διαμετριματα.. η καραμπίνα μαζεμένη με ξυλα και σούπερ ποζε 71cm 76cm και αυτο μαζεμένα.. αλλιώς μόνο να το κοιτάω.
 
Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνοντας για αγορά νέου πλαγιόκαννου κατάλαβα πόσο δύσκολο είναι να βρεις μοντέλα στην Ελλάδα από την σειρά το €4000 και πάνω. Έχει κανείς άποψη για το που μπορώ να βρω και να πιάσω καινούρια τέτοια μοντέλα; Έψαξα για μερκελ και chapuis αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμα παρά 1-2 όπλα και αυτά δεν μου κάνουν.
Το αποκορύφωμα ήταν που πήρα τον Καλκαντζάκο να τον ρωτήσω για ένα μερκελ και μου λέει ότι έχει ένα όπλο με κάννες 1-3 τσοκ και αν θέλω άλλο όπλο τότε θα πάμε σε παραγγελία με κόστος σχεδόν διπλάσια τιμή. Και φυσικά ούτε λόγος για το αν το όπλο θα μου έρχεται. Τι επιλογές έχω παλικάρια; Κανείς πιο έμπειρος στο θέμα;
Αν μπορείς πήγαινε και δες ένα Beretta 471 στου Χατζιώτη, είναι καινούριο ατουφέκιστο! Το χάζευα προχτές και είναι σε καλή τιμή για καινούριο τουφέκι!
 
Αν μπορείς πήγαινε και δες ένα Beretta 471 στου Χατζιώτη, είναι καινούριο ατουφέκιστο! Το χάζευα προχτές και είναι σε καλή τιμή για καινούριο τουφέκι!
Λίγο κοντό αλλά καλό πολύ καλό.

https://gunandknifeclassics.gr/beretta-471-silver-hawk/
 
Μεγάλη αγάπη και εμένα το πλαγιόκαννο.
Από τότε που ήμουν μικρό παιδί και το εβλεπα όταν πήγαινα στον παππού μου που το είχε δίπλα στο κρεβάτι κυρίως για προστασία μιας και κατοικούσε σε ενα εντελώς ερημικό μέρος. Δεν ήταν κάποιο μεγάλης αξίας ένα Baikal IJ58 αλλά δεν είχα δει και πιο ακριβά για να συγκρίνω οπότε για μένα ήταν το πιο όμορφο και καλύτερο όπλο που είχα δει. Όποτε πήγαινα το χάζευα και το περιεργαζόμουν συνέχεια. Όσπου τα χρόνια πέρασαν και για μένα αλλά και για τον παππού μου πλέον δεν το χρειαζόταν οπότε μόλις έκλεισα τα 18 μου το έκανε δώρο. Είναι και παραμένει το πρώτο και μοναδικό μου όπλο από τότε. Δυστυχώς όμως μια μέρα γλύστρισα και έπεσα σε ένα ποτάμι και το χτύπησα στην αριστερή κάννη και ήταν πραγματικά σαν να έχανα ένα κομμάτι από την καρδιά μου. Το επισκεύασα βέβαια και το όπλο είναι μια χαρά λειτουργικό όμως το σημάδι και οι τυψεις για την απροσεξία μου και την ζημιά που του προκάλεσα παραμένουν μέχρι και σήμερα.

Με αυτό το όπλο (χωρίς να θέλω να περιαυτολογήσω για τις σκοπευτικές μου ικανότητες) στα 10 χρόνια που κυνηγούσα στην Κρήτη λαγό και σε σύνολο περίπου 25-30 που έχω σκοτώσει μόνο ένας μου γλυτωσε. Και προφανώς δεν έφταιγε το πλαγιόκαννο αλλά εγώ που βιάστικα να του ρίξω σε απόσταση περίπου 5 μέτρων και τις 2 τουφεκιές αφού με αιφνιδίασε και έφυγε από τα πόδια μου χωρίς να το περιμένω. Ενώ αν ήμουν πιο υπομονετικός και περίμενα λίγο δεν θα γλύτωνε ούτε αυτός. Έχω πάρει λαγούς με τσιχλοφύσιγγα που πετάχτηκαν με παρόμοιο τρόπο ενώ κυνηγούσα τσίχλες, και λαγό σε απόσταση πάνω από 60 μέτρα με ποιο δυνατο φυσίγγι βέβαια που το είχα για πιο μεγάλες αποστάσεις.

Τώρα σκέφτομαι να το κρατήσω για ενθύμιο το συγκεκριμένο όπλο και να πάρω καινούριο λίγο πιο σύγχρονο με τσοκάκια (και magnum για περισσότερες αντοχές μιας και ξεκινάω και ιδιογόμωση) αλλά αμφιταλαντεύομαι για το αν θα επιλέξω ξανά πλαγιόκαννο ή να κάνω την αλλάγή μιας και εχω ήδη πλάγιο να πάρω pose. Μάλλον επειδή θα το ήθελα και για σκοπευτήριο κλεινω προς pose.
 
Last edited:
πουλάει ο big hunter ij58 καινούργια.
πάρε ένα ίδιο και μη αλλάζεις τίποτα.
θα γλυτωσεις
Το έχω σκεφτεί και αυτό αλλά από ότι διαβάζω στα reviews και τα καινούρια mp43 δεν έχουν πέσει σε ποιότητα και από όσο γνωρίζω έχουν υποστεί και βελτιώσεις όπως πχ τα ξύλα που είναι απο καρυδιά και όχι απο οξιά , τον αυλό που είναι 18,4 και όχι 18,2 καθώς νομίζω ότι αντέχουν και περισσότερες πιέσεις και όχι 650 που ήταν το IJ58. Επίσης όπως είπα και το δικό μου πέρα από το σημάδι στην κάννη μια χαρά λειτουργικό είναι και δεν έχει κανένα άλλο ελάτωμα ούτε ιδιαίτερες φθορές μιας και γενικά το πρόσεχα. Οπότε γιατί να πάρω 2 φορές το ίδιο όπλο;
 
Απο πλαγιοκαννα, δεν θα εχεις πολλες επιλογες...και για καποιο <μεσαιας> κατηγοριας, θα πρεπει να δωσεις 1500+ Ευρω.
Εχει αρκετα ο Χατζιωτης, εχει και καποια ο Ζαπαντουλης, υπαρχουν και καποια στο car...
Για αλληλεπίθετα, εχεις πολλες επιλογες...
 
Last edited:
Εβγαζε παλια η zabala 2 μοντελσ νομιζω με ολοκληρες φωτιες, το ενα ηταν το 326P και το αλλο το vencedor. Ειχε και ενα με κοκορια δε θυμαμαι πως το ελεγε. Και τα 3 κατω απο 1000 ευρω. Εχει κανεναςκαποιο απο ολα αυτα να μας πει γνωμες και αποψεις ισως και καμια φωτογραφια?
 
Απο πλαγιοκαννα, δεν θα εχεις πολλες επιλογες...και για καποιο <μεσαιας> κατηγοριας, θα πρεπει να δωσεις 1500+ Ευρω.
Εχει αρκετα ο Χατζιωτης, εχει και καποια ο Ζαπαντουλης, υπαρχουν και καποια στο car...
Για αλληλεπίθετα, εχεις πολλες επιλογες...
Και σε ποζε που ψάχνω δεν βρίσκω κάποιο με διπλές σκανδαλες παρά μόνο σε baikal. Αλλά λόγο και της εμπειρίας που ανέφερα παραπάνω που γλυστρισα και έπεσα και το χτύπησα από τότε αποφάσισα ότι όσο υπάρχουν τα baikal σε δίκανο δεν πρόκειται να πάρω άλλη εταιρεία. Ωραία και καλά τα ακριβά των άλλων εταιριών αλλά ρε παιδιά να δώσεις 3000+ χιλιάδες ευρώ για καλό δίκανο και να πέσεις να το χτυπήσεις να κλαις τα λεφτά σου όχι ευχαριστώ. Και τα δίκανα δεν είναι καραμπίνες που μπορεις να βρεις εύκολα ανταλλακτικά και απλά να τα αντικαταστήσεις.Οποτε το έχω πάρει αποφαση. Το δίκανο θα είναι baikal. Απλά δεν ξέρω ακόμη αν θα είναι ξανά πλάγιο η ποζε .
 
Εβγαζε παλια η zabala 2 μοντελσ νομιζω με ολοκληρες φωτιες, το ενα ηταν το 326P και το αλλο το vencedor. Ειχε και ενα με κοκορια δε θυμαμαι πως το ελεγε. Και τα 3 κατω απο 1000 ευρω. Εχει κανεναςκαποιο απο ολα αυτα να μας πει γνωμες και αποψεις ισως και καμια φωτογραφια?
Ειχα το Vencedor και το χιλιομετανοιωσα!!το πηρα καινουργιο γιατι ηταν με ολοκληρες φωτιες αλλα πολλα προβληματα και μαλιστα σοβαρα.....
1)Η μια βελονα με την αλλη ειχαν εμφανεστατη διαφορα στο παχος.
2)Η δεξια βελονα εβγαινε πολυ λιγο προς τα εξω με συνεπεια να μην ριχνει τα 9 στα 10 φυσιγγια.
3)Ο ενας εξωλκεας με τον αλλον ειχαν μεγαλη διαφορα στην δυναμη αποριψης του καλυκα(ηταν με ελατηρια τυπου V)
4)Το σοβαροτατο ολων.........ραγισμενη βαση διπλα στο μοχλο ανοιγματος του οπλου!!!!!
Ολα αυτα επιβεβαιωμενα και εμφανη στο ματι....
Επισεις η ταλαιπωρια απο τον αντιπροσωπο και η ανευθηνοτητα ....ανεπιτρεπτη......κριμα γιατι εχουμε αφησει πολλα χρηματα σαν ελληνες καταναλωτες στον συγκριμενο.
1635446233567.jpeg
 
Από μεταχειρισμένα δεν έχω ψάξει για να πω την αλήθεια. Αλλά δεν θέλω να διαθέσω πάνω από 1000 ευρώ και ειδικά σε μεταχειρισμένο. Επίσης θέλω όπλο για γενική χρηση συν σκοπευτήριο οπότε θελω με magnum κάννες εναλλαξιμα τσοκ 71 εκ κάννες και αυτόματους εξολκεις κοντά σε Αττική. Με αυτα τα κριτήρια δυσκολα θα βρω σε πλαγιοκαννο. Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι ποζε σε baikal. Επίσης σε καινούρια ποζε σε χαμηλή τιμή όλα είναι μόνοσκανδαλα με μηχανισμό αδρανειας που δεν μου αρέσουν. Το μόνο που έχω ξεχωρίσει είναι το browning Β725 αλλά είναι πολλά τα λεφτά.
 
Εβγαζε παλια η zabala 2 μοντελσ νομιζω με ολοκληρες φωτιες, το ενα ηταν το 326P και το αλλο το vencedor. Ειχε και ενα με κοκορια δε θυμαμαι πως το ελεγε. Και τα 3 κατω απο 1000 ευρω. Εχει κανεναςκαποιο απο ολα αυτα να μας πει γνωμες και αποψεις ισως και καμια φωτογραφια?
Εχω το vencedor
Ύπαρχει σε δυο εκδοσεις
Με διακοσμητικες πλακες και αληθινες
Με αληθινες σπανιζει να το βρεις
Αυτο που λες με αυτη τη τιμη ειναι το δικο μου που εχει διακοσμητικες
 
Από μεταχειρισμένα δεν έχω ψάξει για να πω την αλήθεια. Αλλά δεν θέλω να διαθέσω πάνω από 1000 ευρώ και ειδικά σε μεταχειρισμένο. Επίσης θέλω όπλο για γενική χρηση συν σκοπευτήριο οπότε θελω με magnum κάννες εναλλαξιμα τσοκ 71 εκ κάννες και αυτόματους εξολκεις κοντά σε Αττική. Με αυτα τα κριτήρια δυσκολα θα βρω σε πλαγιοκαννο. Νομίζω ότι η καλύτερη επιλογή είναι ποζε σε baikal. Επίσης σε καινούρια ποζε σε χαμηλή τιμή όλα είναι μόνοσκανδαλα με μηχανισμό αδρανειας που δεν μου αρέσουν. Το μόνο που έχω ξεχωρίσει είναι το browning Β725 αλλά είναι πολλά τα λεφτά.
Βρες 525.
 
Βρες 525.
Μαγνουμ κ δίκαννο δεν λέει, με Μαγνουμ φυσιγγια θα σου σπάσει τον ώμο η το ζυγωματικο!
Υπάρχει σε Μπαϊκαλ πλάγιοκανο ότι θες κ οπως το θες καινούριο κ παμφθηνο, αρκει να το γουστάρεις!
 
Δεν θα ρίχνω magnum αλλα το θέλω magnum για να είναι πιο στιβαρό και να αντέχει περισσότερες πιέσεις μιας και ξεκίνησα και ιδιογόμωση οπότε να μπορεί να αντέξει και πιο βαριες γομώσεις σε περίπτωση που θέλω να πειραματιστώ με περισσότερα setup ή ξεφύγει κανενα φυσίγγι σε πιέσεις. Και επίσης να μπορεί να ρίξει όλων των ειδών φυσίγγια χωρίς περιορισμό. Τα magnum επίσης είναι για 900 bar καθημερινής χρήσης ενώ τα απλά είναι για 650. Οπότε σίγουρα θα είναι πιο ανθεκτικό σε βάθος χρόνου.
 
Back
Top