Πλαγιόκαννο

σημερα εγινα κατοχος πλαγιοκανου c.masqueiler ατουφεκιστο βελλγικο με αγγλε κοντακι και 68 εκατοστα κανη τσοκ 4 και 2 γνωριζει καποιος τι ειδους οπλα ειναι . γιατι δεν τα εχω ξανακουσει
Τα Masquelier θεωρούνται όπλα πολύ καλής ποιότητας.Ειναι με μισές η ολόκληρες φωτιές?Αν θες ανέβασε φωτογραφίες.
 
σημερα εγινα κατοχος πλαγιοκανου c.masqueiler ατουφεκιστο βελλγικο με αγγλε κοντακι και 68 εκατοστα κανη τσοκ 4 και 2 γνωριζει καποιος τι ειδους οπλα ειναι . γιατι δεν τα εχω ξανακουσει
Μάπα το καρπούζι Στείλε το εδώ να δω αν κάνει για νεροσωληνα :p
 
σημερα εγινα κατοχος πλαγιοκανου c.masqueiler ατουφεκιστο βελλγικο με αγγλε κοντακι και 68 εκατοστα κανη τσοκ 4 και 2 γνωριζει καποιος τι ειδους οπλα ειναι . γιατι δεν τα εχω ξανακουσει
Μια φωτογραφικη αναζητηση στο google δειχνει δικανα πολυ πανω του μετριου. Πρεπει να ειναι πολυ καλο.
 
σημερα εγινα κατοχος πλαγιοκανου c.masqueiler ατουφεκιστο βελλγικο με αγγλε κοντακι και 68 εκατοστα κανη τσοκ 4 και 2 γνωριζει καποιος τι ειδους οπλα ειναι . γιατι δεν τα εχω ξανακουσει
Καλησπέρα φίλε μου, τα συγκεκριμένα όπλα θεωρούνται από τά καλυτερα όπλα του Βελγίου,εκτός Ελλάδας έχουν πολυ μεγαλύτερη αναγνωριστικότητα, εχω δει τρία τέτοια και είναι όλα υψίστης κατηγορίας (το ένα εξωσφηρο), αν είναι με ολόκληρες φωτιές και όπως λες άριστο καί το πηρες κάτω από 3000 ή μέ μισές κάτω απο2000 νά τό θεωρείς επιτυχία και μάλιστα μεγάλη. Όπως και νά έχει καλορίζικο και καλές τουφεκιές, αν θές βάλε φωτο.
 
Ολα τα δικαννα κατα την αποψη μου.
Αν αφήσουμε στην άκρη την παράδοση κ την άμεση επιλογή τσοκ κ πιασουμε το αισθητικό κομματι τότε κατά την αποψη μου το πλαγιοκαννο πρεπει να είναι δισκανδαλο κ το ποζε μονοσκάνδαλο.....
 
Last edited:
σημερα εγινα κατοχος πλαγιοκανου c.masqueiler ατουφεκιστο βελλγικο με αγγλε κοντακι και 68 εκατοστα κανη τσοκ 4 και 2 γνωριζει καποιος τι ειδους οπλα ειναι . γιατι δεν τα εχω ξανακουσει
Με τέτοιο ξεκίνησα..του παππού μου το deluxe με τις μισές φωτιές.71 πόντους 1-2 δισκάνδαλο φυσικά.Το έχω στην κατοχή μου παρόλο που τα τρία του παιδιά είναι φανατικοί κυνηγοί..
Δεν είναι κ στην καλύτερη κατάσταση αλλά είναι ποιοτικό όπλο.
 
Αν αφήσουμε στην άκρη την παράδοση κ την άμεση επιλογή τσοκ κ πιασουμε το αισθητικό κομματι τότε κατά την αποψη μου το πλαγιοκαννο πρεπει να είναι δισκανδαλο κ το ποζε μονοσκάνδαλο.....
Τάσο φίλε το δίκανο είναι δίκανο και πρεπει να έχει δυο σκάνδαλες είτε έτσι είτε αλλιώς, απλά για να μπορείς να κάνεις άμεση επιλογή, βάση απόσταση βολής και κάννης, τώρα τι επιτάσσουν οι μόδες καί οι εποχές είναι κάτι διαφορετικό. Η μοναδική περίπτωση που συμφωνώ γενικά για μονή σκανδάλη είναι η αποκλειστικά σκοπευτικη του χρήση, παρόλα ταύτα να θυμίσω ότι το sporting ειναι η συνέχεια τής περιστεροβολιας και τα δίκανα τότε ήταν δισκάνδαλα. Σε προσωπικό επίπεδο έχω απορρίψει μονοσκανδαλα γιατί περισσοτερο Εκνευριζομουνα παρα ευχάριστιομουνα το κυνήγι μέ αυτά καί μάλιστα καλά δίκανα όπως το Winchester 23 το Browning GTS 3 miroku κ.α. βέβαια τα όπλα φτιάχνονται για όλους και όχι για συγκεκριμένους ανθρώπους και οι εταιρείες κυρίως προσπάθησαν να τραβηξουν κόσμο από τα αυτογεμη και νομίζω τα κατάφεραν οπότε ο σκοπός αγιάζει τα μέσα.
 
(Καλησπερα Στέλιο). Για νά προλαβω τώρα τήν άποψη του επιλογεα, θα σας πω μια ιστορία. Αρχές της περασμενης δεκαετίας βρέθηκα να κυνηγάω παπια σε ένα βάλτο της Φθιώτιδας, αν και απέφευγα σε πιο ιδιαίτερα κυνηγια, μονοσκανδαλα και αυτογεμη όπως ο διάολος το λιβάνι, τη με έβαλε εκείνη την ημέρα να παρω ένα Bernadelli Roma 6 που είχα παρει πρόσφατα, (δυστυχώς μόνοσκάνδαλο) πολυ καλη ημέρα κυνηγετικά ,αρκετά παπια κοντά μακριά και όσο δυναμωνε ο αέρας τόσο Πυκνωναν οι τουφεκιές, άρχισα καί εγώ βάση απόστασης να αλλάζω τον επιλογεα κάθε τρεις καί λίγο μέχρι που τελικά κατάφερα να μπλοκάρω την σκανδάλη καί το όπλο να μην λειτουργεί, περιττό να σάς περιγράψω τα συναισθήματα που με κυρίευσαν πιθανών πολλοί τα έχετε βιωσει. Όταν την άλλη μέρα το πηγα στόν οπλουργο και φίλο μου για να το φτιάξει,μου εξήγησε χαριτολογώντας ότι ο επιλογέας δεν είναι για να παίζουμε κατά την διάρκεια του κυνηγιού αλλά θα μπορουσα να έβρισκα κάτι άλλο να παιξω για να ζεσταθω αν κρυωνα τόσο πολυ.
 
αλλά θα μπορουσα να έβρισκα κάτι άλλο να παιξω για να ζεσταθω αν κρυωνα τόσο πολυ.
Παλια ενας ειχε παρει τον μικρό του γιο του για ψάρεμα το ξημέρωμα, χειμώνας...
Εγώ ψαρευα έξω κ άκουσα τον διάλογο....
-μπαμπά μπαμπά κρυωνω...
-Σταματα μωρεεε
-μπαμπά σου λέω κρυωνω...
-ε τραβα μαλ... να ζεσταθείς!!! .sarcastic.
 
Παλια ενας ειχε παρει τον μικρό του γιο του για ψάρεμα το ξημέρωμα, χειμώνας...
Εγώ ψαρευα έξω κ άκουσα τον διάλογο....
-μπαμπά μπαμπά κρυωνω...
-Σταματα μωρεεε
-μπαμπά σου λέω κρυωνω...
-ε τραβα μαλ... να ζεσταθείς!!! .sarcastic.
Ωραίος πατέρας. Απ' όλες τις πλευρές.
 
Back
Top