Πλαγιόκαννο

...Και τα κατατρώει και η σκουριά κιόλας, διάολε!!! Πραγματικά κρίμα...
Μην βλαστημας Νικολαε!!!
Αν ειναι γυναικες κληρονομοι κανε την καρδια σου πετρα να τα κανεις δικα σου
Εαν ειναι αντρες καντους δωρο ενα εισητηριο διαρκειας της ομαδας τους φια το δικαννο
Αφου ετσι και αλλιως δεν μπορουν να το εκτιμησουν:)
 
Θα τους παρομοίαζα Δημήτρη σαν τους Ιάπωνες ενώ πχ αντέγραψαν την μπραουνινκ δεν έφτιαξαν κάτι ευτελές αλλά το αντίθετο . Το ίδιο και οι Ισπανοί στην κατηγορία των ποιοτικών πλάγιων , βασισμένοι στα αγγλικά πρότυπα αλλά με τιμές και ποιότητα που δεν πρόσφερε κανείς άλλος .
Για την ιστορία Κωνσταντίνε τα γραφεία της εταιρείας που εδρεύουν στην Αμερική έδωσαν τήν πατεντα του John Browning στην F. N. του Βελγίου και στήν miroku της Ιαπωνίας ,αυτό το γράφω για να εξηγήσω ότι δεν είναι αντιγραφή. Τώρα περι των Ισπανών πατησαν πανω στις αγγλικές επιτυχημένες πατέντες καί φτιάξανε παρα πολυ καλα όπλα και τίμια , σε σχέση με τους υπόλοιπους που Αναλωθηκαν στο πως θα κοντραρουν τους Άγγλους και στο τέλος οι περισσοτεροι τους Ενστερνίστηκαν. Το αποτέλεσμα είναι όλοι ουσιαστικά οι κατασκευαστές του κόσμου νά κανουν στο τέλος αυτό που κάνανε οι Ισπανοί από την αρχή.
 
Αν ξέραμε πόσα διαμάντια κάθονται κλειδωμένα μέσα σε ντουλάπες ανεκμετάλλευτα από κληρονόμους που δεν πάνε για κυνήγι και ίσως δεν ξέρουν ούτε καν τι αξία έχουν θα τραβάγαμε τα αρχ....α μας
Να ενα τετοιο οπλο που καθοταν γιατι ο κληρονομος δεν ασχωληθηκε ποτε με κυνηγι.....
Σαν ΗΡΑΚΛΗΣ(ΠΟΥΑΡΩ).....το ανακαλυψα!!!
Ετος κατασκευης 1963 !!!! σε αριστη κατασταση παρα τα χρονια του.......ακομα ειχε εργοστασιακα γρασσα!!!
Βεβαια ενα φινισρισμα στα ξυλα εγινε καθως τοποθετηθηκε και αλλο πελμα.

1611856404733.jpeg
1611856493709.jpeg
1611856572173.jpeg1611856641843.jpeg
1611856815911.jpeg
 
Η grulla θεωρώ ότι είναι η καλυτερη εταιρεία χειροποίητων όπλων στην Ισπανία και μια από τίς καλύτερες του κόσμου, πριν union armera Τώρα glulla σίγουρα το Holland and Holland των φτωχών και η απόδειξη της υψηλής ποιότητας είναι ότι την εμπιστευτικε και συνεργάζεται μαζί της μία από τής μεγαλυτερες εταιρείες της Αγγλίας, η William Evans που συνεργάζονται σε πολυ υψηλό επίπεδο με αποκορύφωμα το"Pall mall"της εταιρίας που είναι πραγματικα έργο τέχνηςView attachment 22166View attachment 22167


Των φτωχών δεν θα το έλεγα...

Όταν ξεκινάνε από 11.500 €
και φτάνουν στις 32.000€.
Τα βασικά μοντέλα πάντα....Γιατί αν αρχίσεις τις αλλαγές μπορεί και να τα διπλασιάστουν τα ποσά.
 
Των φτωχών δεν θα το έλεγα...

Όταν ξεκινάνε από 11.500 €
και φτάνουν στις 32.000€.
Τα βασικά μοντέλα πάντα....Γιατί αν αρχίσεις τις αλλαγές μπορεί και να τα διπλασιάστουν τα ποσά.
Τροπος του λεγειν σε συγκριση με τα h and h αφου αυτα τις 85-90 χιλιαδες στερλινες τις εχουν .οχι ολα αλλα τις εχουν
 
Των φτωχών δεν θα το έλεγα...

Όταν ξεκινάνε από 11.500 €
και φτάνουν στις 32.000€.
Τα βασικά μοντέλα πάντα....Γιατί αν αρχίσεις τις αλλαγές μπορεί και να τα διπλασιάστουν τα ποσά.
" Των φτωχών "είναι για να είχαμε να λέμε ρε Στέλιο, ωστόσο μπροστά σέ ένα Holland πιστεύω ότι είναι χαοτική η οικονομική διαφορά ,όχι όμως και η ποιοτητα και η τιμές όταν πριν από καιρό προσπάθησα να αποκτήσω ένα ήταν 6.000 για το 209( το οικονομικότερο) και 6.900 για το 215.Να σου πω όμως Στέλιο για μας είναι όνειρο απατηλό για έναν βόρειο Ευρωπαίο είναι όπως τα1000 τα δικά μας δυστυχώς κατά τά αλλα είμαστε στην ίδια Ένωση, και καλά.
 
Να ενα τετοιο οπλο που καθοταν γιατι ο κληρονομος δεν ασχωληθηκε ποτε με κυνηγι.....
Σαν ΗΡΑΚΛΗΣ(ΠΟΥΑΡΩ).....το ανακαλυψα!!!
Ετος κατασκευης 1963 !!!! σε αριστη κατασταση παρα τα χρονια του.......ακομα ειχε εργοστασιακα γρασσα!!!
Βεβαια ενα φινισρισμα στα ξυλα εγινε καθως τοποθετηθηκε και αλλο πελμα.

View attachment 22172
View attachment 22173
View attachment 22174View attachment 22175
View attachment 22176
Παρά πολυ καλα όπλα και τον περασμενο αιώνα μόνιμος προμηθευτης της βασιλικής οικογένειας και αυλής. Να είσαι καλά νά το χαίρεσαι να το προσεχεις και νά τό χαρουνε και οι απόγονοι σου γιατί το αξίζει. Να σας πω και μια ιστορία, ο Victor Sarasqoueta ήταν από τους σκληρους Βάσκους που ενώ κατασκευάζε τά όπλα του γιά την βασιλική οικογένεια αρνιόταν νά μάθει ισπανικά όταν έρχονταν ο βασιλιάς για νά του φτιάξει ένα όπλο του μίλαγε μόνο μέσω τρίτου και αρνιόταν ακόμα και να τον κοιτάξει,παρα όλα αυτά ο βασιλιάς τόν ανεχονταν γιατί απλά ήταν ο καλύτερος.
 
" Των φτωχών "είναι για να είχαμε να λέμε ρε Στέλιο, ωστόσο μπροστά σέ ένα Holland πιστεύω ότι είναι χαοτική η οικονομική διαφορά ,όχι όμως και η ποιοτητα και η τιμές όταν πριν από καιρό προσπάθησα να αποκτήσω ένα ήταν 6.000 για το 209( το οικονομικότερο) και 6.900 για το 215.Να σου πω όμως Στέλιο για μας είναι όνειρο απατηλό για έναν βόρειο Ευρωπαίο είναι όπως τα1000 τα δικά μας δυστυχώς κατά τά αλλα είμαστε στην ίδια Ένωση, και καλά.
Εννοείται ότι κάνω πλάκα! Συμφωνώ σε όλα αυτά που γράφεις!Σε ότι αφορά τις τιμές αυτές ήταν σε ότι απόθεμα υπήρχε.τωρα είναι αυτές που γράφω παραπάνω.
Είχα πιάσει ένα Grulla Royal Holland and Holland και μου είχε πέσει το σαγόνι από την συνολική ποιότητα.
Εγω έχω το 209 ατουφέκιστο.(Δεν είμαι από αυτούς που τα έχουν για την ντουλάπα,απλά δεν έχει έρθει η σειρά του)
 
Last edited:
Εννοείται ότι κάνω πλάκα! Συμφωνώ σε όλα αυτά που γράφεις!Σε ότι αφορά τις τιμές αυτές ήταν σε ότι απόθεμα υπήρχε.τωρα είναι αυτές που γράφω παραπάνω.
Είχα πιάσει ένα Grulla Royal Holland and Holland και μου είχε πέσει το σαγόνι από την συνολική ποιότητα.
Εγω έχω το 209 ατουφέκιστο.(Δεν είμαι από αυτούς που τα έχουν για την ντουλάπα,απλά ρίχνω με αλλά)
Στέλιο νά φτιάξω πηγα στόν Ασπρογερακα ( αντιπρόσωπος) νομίζω ήταν τό 2007 και ήθελα το 215 ,επειδή το ήθελα με 81 εκ. Κάννες άπλους εξ. Και το αντινιτ μπελοτα με ανέβαζε στίς 9.500 από 7.000 περιπου που είχε χωρίς αυτά που ήθελα. Δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τόσο πολυ οι τιμές από τότε να σου πω την αλήθεια. Για το δικό σου είναι ένα υπέροχο όπλο, αλλά με στεναχωρήσες που δεν το κυνηγάς, τα καλά όπλα Στέλιο πρεπει να μυρίζουν συνέχεια μπαρουτι αλλιώς Συναχονονται.
 
Στέλιο νά φτιάξω πηγα στόν Ασπρογερακα ( αντιπρόσωπος) νομίζω ήταν τό 2007 και ήθελα το 215 ,επειδή το ήθελα με 81 εκ. Κάννες άπλους εξ. Και το αντινιτ μπελοτα με ανέβαζε στίς 9.500 από 7.000 περιπου που είχε χωρίς αυτά που ήθελα. Δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει τόσο πολυ οι τιμές από τότε να σου πω την αλήθεια. Για το δικό σου είναι ένα υπέροχο όπλο, αλλά με στεναχωρήσες που δεν το κυνηγάς, τα καλά όπλα Στέλιο πρεπει να μυρίζουν συνέχεια μπαρουτι αλλιώς Συναχονονται.

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην το είχα κυνηγήσει αν δεν είχα αλλά εξίσου πολύ καλά όπλα.Αυτο είναι το μόνο ατουφέκιστο.
 
Για γραφε Στέλιο.

Το ένα είναι ένα πλαγιόκανο της Garbi ,το μοντέλο 103 Royal (εκτός σειράς) σε διαμέτρημα 20 .

Για την ιστορία...
Όχι το "Royale" που ηταν παραγγελία της Αγγλικής Gunmark στην Garbi.Αυτο ήταν πολύ υποδεέστερη κατασκευή και φθηνότερο.
 
Last edited:
Στέλιο οφείλω μία συγνώμη, μαζί με τήν grulla είναι και η garbi , άλλο ένα υπέροχο όπλο που νομίζω είναι ακόμα εν ενεργεία. Αν δεν κάνω λάθος ( όποιος γνωρίζει να με διορθώσει) είναι και η μοναδική εταιρεία κατασκευής όπλων στόν κόσμο που για νά αποδείξει ότι φτιάχνει αποκλειστικά χειροποίητα όπλα, αρνήθηκε νά βάλει ηλεκ. ρευμα στίς εγκαταστάσεις της. Έπιασα ένα κοκοροντουφεκο τής πριν από λίγα χρόνια στά χέρια μου, πραγματικο εργο τέχνης, με την εκπληκτική πατεντα της Purdey που σπάζοντας το δίκανο οπλιζαν αυτόματα και τα κοκόρια. Να το χαίρεσαι καί αυτό ρε Στέλιο.
 
Στέλιο οφείλω μία συγνώμη, μαζί με τήν grulla είναι και η garbi , άλλο ένα υπέροχο όπλο που νομίζω είναι ακόμα εν ενεργεία. Αν δεν κάνω λάθος ( όποιος γνωρίζει να με διορθώσει) είναι και η μοναδική εταιρεία κατασκευής όπλων στόν κόσμο που για νά αποδείξει ότι φτιάχνει αποκλειστικά χειροποίητα όπλα, αρνήθηκε νά βάλει ηλεκ. ρευμα στίς εγκαταστάσεις της. Έπιασα ένα κοκοροντουφεκο τής πριν από λίγα χρόνια στά χέρια μου, πραγματικο εργο τέχνης, με την εκπληκτική πατεντα της Purdey που σπάζοντας το δίκανο οπλιζαν αυτόματα και τα κοκόρια. Να το χαίρεσαι καί αυτό ρε Στέλιο.
Ευχαριστώ πολύ Εγγλέζε :)

Είναι όντως μεγάλα όπλα!

Έτσι λειτουργεί και το παρακάτω Iταλικό Famars:

 
Back
Top