Πλαγιόκαννο

Πάντως παιδιά, στα βιομηχανοποίητα πλαγιόκαννα της αγοράς, νομίζω ότι "παίζει μπάλα" μόνο του το Fabarm Classis σε όλες του τις εκδόσεις για όλα τα γούστα (το φέρνει και το έχει ήδη η Τουρής ΑΕ):
http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=82
http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=81
http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=80
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ ντελικάτο, αλλά και πολύ στιβαρό με τα 4 κλειδιά του...! Θα έλεγα: "σκοπευτικών προδιαγραφών"...!
Πφφ...μονοσκάνδαλο, αυτό δεν είναι πλαγιόκαννο, είναι ξαπλωμένο σουπερποζε:D
 
Κατι που το κανει στον βαλτο ομως τρωτο ειναι η σκουρια!
Σε σχεση με την καραμπινα
Αυτο το τονιζω
Δεν εσω παει σε βαλτο κυνηγι
Αλλα άπο πολυ καλα φιλαρακια βαλτοκυνηγιυς και φωτο που μου εδειξαν πραγματικα ο βαλτος κανει ενα δικαννο κοκκινο σε χρονο ρεκορ
Εξαρτάται αυτό, Χρύσανθε, από την ποιότητα, αλλά και το είδος της βαφής στα μεταλλικά μέρη... Όχι από το είδος του όπλου (π.χ. αυτογεμές ή δίκαννο). Εξαρτάται ακόμη και από το είδος του ατσαλιού του... Υπάρχουν βαφές πολύ ανθεκτικές σε υγρά ή όξινα περιβάλλοντα (π.χ. σκληρό χρώμιο), υπάρχουν και ατσάλια (σχεδόν) ανοξείδωτα (π.χ. Bohler Antinit) κτλ. κτλ. Επί παραδείγματι, τo χειροποίητο, σουηδέζικο ορθόκαννο της Flodman, το Caprinus (έχει το δεύτερο ρηχότερο προφίλ βάσης σε 12cal με 56mm) είναι εξ ολοκλήρου από ανοξείδωτο ατσάλι...!!! Αυτό και εάν θα αντέχει στο βάλτο...!!!
Επιπλέον, εάν γίνεται η σωστή και τακτική συντήρηση σε ένα όπλο (ανεξαρτήτου του είδους και της αρχικής του ποιότητος), τότε αυτό δεν έχει να "φοβηθεί" ούτε τους βάλτους, ούτε τίποτες...!
 
Last edited:
Πφφ...μονοσκάνδαλο, αυτό δεν είναι πλαγιόκαννο, είναι ξαπλωμένο σουπερποζε:D
Ίσως Θεόδωρε να είναι εφικτή και η ειδική παραγγελία στο εργοστάσιο για δισκάνδαλο, για όποιον το επιθυμεί έτσι...
 
Last edited:
Ίσως Θεόδωρε να είναι εφικτή και η ειδική παραγγελία στο εργοστάσιο για δισκάνδαλο, για όποιον το επιθυμεί έτσι...
Βγαίνει σε δισκανδαλο αλλά μάλλον δεν τα προτιμούν στην αγορά όσο τα μονοσκανδαλα το ίδιο γινόταν και με το Beretta 471 όταν κυκλοφορούσε.
 
Last edited:
Ίσως Θεόδωρε να είναι εφικτή και η ειδική παραγγελία στο εργοστάσιο για δισκάνδαλο, για όποιον το επιθυμεί έτσι...
Το Grade IV είναι όντως ωραίο όπλο! και βγαίνει ως δισκάνδαλο κατόπιν παραγγελίας - αλλά τσούζει λιγάκι στην τιμή.
 
Εξαρτάται αυτό Χρύσανθε και από την ποιότητα, αλλά και το είδος της βαφής στα μεταλλικά μέρη... Εξαρτάται ακόμη και από το είδος του ατσαλιού του... Υπάρχουν βαφές πολύ ανθεκτικές σε υγρά περιβάλλοντα (π.χ. σκληρό χρώμιο), υπάρχουν και ατσάλια (σχεδόν) ανοξείδωτα (π.χ. Bohler Antinit) κτλ. κτλ. Επί παραδείγματι, τo χειροποίητο, σουηδέζικο ορθόκαννο Caprinus είναι εξ ολοκλήρου από ανοξείδωτο ατσάλι...!!! Αυτό και εάν θα αντέχει στο βάλτο...!!!
Επιπλέον, εάν γίνεται η σωστή και τακτική συντήρηση σε ένα όπλο (ανεξαρτήτου του είδους και της αρχικής του ποιότητος), τότε αυτό δεν έχει να "φοβηθεί" ούτε τους βάλτους, ούτε τίποτες...!
Το Grade IV είναι όντως ωραίο όπλο! και βγαίνει ως δισκάνδαλο κατόπιν παραγγελίας - αλλά τσούζει λιγάκι στην τιμή.
Μεγαλος ερωτας χρονια τωρα
Αλλα δεν αξιζει τα 5χιλ που ζητανε
Βιομηχανοποιημένο ειναι με τελειωματα στο χερι
Πανεμορφο οντως
Θωρηκτο
Αλλα με 3 περνεις ενα μερκελ 40ε επισης θωρηκτο και προσπαθα να το σπασεις
Θα δυσκολευτεις
 
Στον κόσμο των μεταχειρισμένων, που είναι ένα άλλο, τεράστιο κεφάλαιο, σίγουρα με καλό ψάξιμο βρίσκεις "κελεπούρια"...!!!
Αρκετά έως πάρα πολλά αξιόλογα, μεταχειρισμένα πλάγια, θα βρείτε σίγουρα εδώ: http://gunandknifeclassics.gr/ & http://volosguns.gr/
 
Βγαίνει σε δισκανδαλο αλλά μάλλον δεν τα προτιμούν στην αγορά όσο τα μονοσκανδαλα το ίδιο γινόταν και με το Beretta 471 όταν κυκλοφορούσε.

Το ίδιο έπαθα εγώ όταν αγόρασα το 2002 το beta 3Τ fabarm. Ήθελα οπωσδήποτε δισκάνδαλο όπως ήταν το προηγούμενο όπλο μου και το είχα συνηθίσει, αλλά επειδή δεν υπήρχε ζήτηση δεν έφερναν, τελικά συμβιβάστηκα με μονοσκάνδαλο (και με τρώει ακόμα ...)
 
Το ίδιο έπαθα εγώ όταν αγόρασα το 2002 το beta 3Τ fabarm. Ήθελα οπωσδήποτε δισκάνδαλο όπως ήταν το προηγούμενο όπλο μου και το είχα συνηθίσει, αλλά επειδή δεν υπήρχε ζήτηση δεν έφερναν, τελικά συμβιβάστηκα με μονοσκάνδαλο (και με τρώει ακόμα ...)
Αγόρασα το Baikal πλάγιο με μονη σκανδάλη λόγο που κυνηγάω με καραμπίνα ,σαν όπλο άψογο χωρίς προβλήματα από θέμα αυτοματισμών.Κερδισα σε κλήρωση ένα δισκανδαλο σούπερ ποζε και ανακάλυψα ότι τις δυο σκανδάλες μπορείς να τις βολευτεις από τη πρώτη έξοδο για κυνήγι.
 
Το ίδιο έπαθα εγώ όταν αγόρασα το 2002 το beta 3Τ fabarm. Ήθελα οπωσδήποτε δισκάνδαλο όπως ήταν το προηγούμενο όπλο μου και το είχα συνηθίσει, αλλά επειδή δεν υπήρχε ζήτηση δεν έφερναν, τελικά συμβιβάστηκα με μονοσκάνδαλο (και με τρώει ακόμα ...)
Είχες ποτέ θέματα Γιώργο λόγω μονής σκανδάλης;
 
Αγόρασα το Baikal πλάγιο με μονη σκανδάλη λόγο που κυνηγάω με καραμπίνα ,σαν όπλο άψογο χωρίς προβλήματα από θέμα αυτοματισμών.Κερδισα σε κλήρωση ένα δισκανδαλο σούπερ ποζε και ανακάλυψα ότι τις δυο σκανδάλες μπορείς να τις βολευτεις από τη πρώτη έξοδο για κυνήγι.
Εγώ πλέον με πλάγιο δισκανδαλο θα ήθελα να κυνηγάω αλλά πιστεύω πως θα με δυσκολέψει αρκετά όχι η σκοπευτικη γραμμή αλλά οι σκανδαλες
 
Εγώ πλέον με πλάγιο δισκανδαλο θα ήθελα να κυνηγάω αλλά πιστεύω πως θα με δυσκολέψει αρκετά όχι η σκοπευτικη γραμμή αλλά οι σκανδαλες
Γιατί το λες αυτό ωρέ Γεωργιε?
Έχεις μάθει σε μια σκανδάλη?
Ε σιγα το πράγμα.. Και να σε δυσκολέψει μια δυο τρεις πέντε δέκα θα το έχεις συνηθίσει κ θα βαράς ντουμπλεδες πιο γρήγορα κ από την καραμπίνα σου.....
Στην ουσια θέμα εγκεφάλου είναι που έχει συνηθίσει διαφορετικα...... Αλλά πιστεψε με είναι πανευκολο...
 
Εγώ πλέον με πλάγιο δισκανδαλο θα ήθελα να κυνηγάω αλλά πιστεύω πως θα με δυσκολέψει αρκετά όχι η σκοπευτικη γραμμή αλλά οι σκανδαλες
Αν μπορείς από φίλο να δανειστεις πλάγιο δισκανδαλο πιστεύω ότι θα εκπλαγεις ευχάριστα.Το μόνο που θέλει ηρεμία και για κάθε θήραμα θα λες ότι έχεις μια βολή και όχι βιασύνη.
 
Είχες ποτέ θέματα Γιώργο λόγω μονής σκανδάλης;
Ναι, δεν προλαβαίνω να αλλάξω τον επιλογέα. Είχα συνηθίσει με δύο σκανδάλες σκέψου όταν άλλαξα όπλο, την πρώτη χρονιά έριχνα και μετά το δάχτυλο έψαχνε την άλλη σκανδάλη! Το ίδιο με τις αποστάσεις πέρναγε το τρυγόνι μακρυά έριχνα την αριστερή, κυνηγούσα μπεκατσίνια και στη δεξιά είχα 7άρι και 4άρι στην αριστερή μήπως σηκωθεί παπί! κυνηγούσα σαν να είχα δύο μονόκαννα. Πήρα μονοσκάνδαλο και ακόμα 18 χρόνια μετά αισθάνομαι σαν να έχω καραμπίνα με δύο φυσίγγια...
Ευτυχώς που η πέρδικα και η μπεκάτσα δεν έχει ιδιαιτερότητες. Στα ορτύκια όμως θα ήθελα να έχω 9άρι στην δεξιά και 4άρι στην αριστερή μιας και κάποιες φορές σηκώνεται λαγός!!!
 
Γιατί το λες αυτό ωρέ Γεωργιε?
Έχεις μάθει σε μια σκανδάλη?
Ε σιγα το πράγμα.. Και να σε δυσκολέψει μια δυο τρεις πέντε δέκα θα το έχεις συνηθίσει κ θα βαράς ντουμπλεδες πιο γρήγορα κ από την καραμπίνα σου.....
Στην ουσια θέμα εγκεφάλου είναι που έχει συνηθίσει διαφορετικα...... Αλλά πιστεψε με είναι πανευκολο...
Τάσο είναι ευκολότερο για τον εγκέφαλο οι δύο σκανδάλες από ότι σκανδάλη και επιλογέας, κυρίως γιατί είσαι συγκεντρωμένος σε ένα δάχτυλο, στον δείκτη.
 
Είχα κάνει δύο κυνηγια με ενός φίλου καρτέρι για τσίχλες και σκαλωνα με τις σκανδαλες αλλιώς δεν είχα θέμα
Απλά εδώ και χρόνια δεν κυνηγάω τσίχλες που θα με βοηθήσουν να συνηθίσω τις δύο σκανδαλες λόγω ότι θα κάνω αρκετές βολές πλέον μπεκατσα και καμία φορά για φασσες και λαγό πηγαίνω
 
τα ορτύκια όμως θα ήθελα να έχω 9άρι στην δεξιά και 4άρι στην αριστερή μιας και κάποιες φορές σηκώνεται λαγός!!!
Είναι λίγο ακραίος αυτός ο συνδιασμός αλλά στην ουσία είναι σαν να έχεις δυο μονοκαννα όπως λες!
Μπορείς να βάλεις ν8 και ν7 εξάλλου φθινοπωρινό κυνήγι είναι το ορτυκι κ ο λαγός τότε δεν έχει βάλει ακομα την "πανοπλια" του...
Φαντάσου όμως κ πόσοι λαγοί έχουν χτυπηθεί στα ορτυκια,στις τσίχλες, στις μπεκάτσες που εκεί κυνηγάμε με ψιλα σκαγια..
Εκτός κ θες να είσαι καλυμμένος σε περιπτωση που συρει μπροστά!
 
Back
Top