Πλαγιόκαννο

Ένας φίλος είχε κάνει το "διδακτορικό" του στον Hofer, όταν τελείωσε την σχολή του Ferlach.
Σε πρόσφατο ταξίδι του μου είχε στείλει και φωτογραφίες κρατώντας το υπό κατασκευή τότε 4άρι.
Ο άνθρωπος μπορεί να φτιάξει σχεδόν οτιδήποτε και έχει έμφυτο ταλέντο επικοινωνίας.
Το οπλοκατασκευαστήριό του θεωρείται από τα καλύτερα παγκοσμίως, άλλωστε αυτό φαίνεται και από τους πελάτες του...
 
Δεν νομίζω Γιώργο να γίνονταν μόνο κοντινές τουφεκιες η με λίγα γραμμάρια , τόσες και τόσες γενιές λαγοκυνηγων με αυτά μεγάλωσαν έχουν ριξει biturbo παλιάς κοπής . και φυσιγγια γεμισμένα με την μεζούρα ουκ ολιγα .
Κωνσταντίνε, έχεις δίκιο παλαιά ναι (έχω και εγώ τέτοιο πλαγιόκανο κοκκοράτο με 82cm κάνες full και με φαρμακερές κάνες, λεπτές όχι νεροσωλήνες 900bar :))
Σήμερα όπως λέει ο Τάσος οι περισσότεροι κυνηγάνε με καραμπίνα και επιπλέον όσοι κυνηγάμε με πλάγια δεν έχουμε τάσεις να κάνουμε μακρυνές τουφεκιές !!! 
Αρκετά παλια οι υψηλές συσφιξεις κ οι στενοί αυτοί στα όπλα
ήταν κάτι το συνηθισμένο ακόμα λόγος ήταν ότι τότε γινόταν χρήση φυσιγγιων με μάλλινη τάπα..
Μετεπειτα ακόμα κ τα όπλα με ανοιχτοτερα τσοκ απορριπτοταν απο την συντριπτική πλειοψηφια χωρίς να γίνει καμμια δοκιμή..
Μόνο οι σωστά "διαβασμενοι" είχαν καταφερναν να δουν την αξία τους..
Καταναλωθηκε τα χρόνια εκείνα αρκετό μελανι κ έγιναν τολμώ να πω "υπερανθρωπες" προσπαθειες τόσο στο δικα μας περιοδικα, βιβλία όσο κ στα ξένα πχ στο Ιταλικό περιοδικο Diana να πεισει τους κυνηγούς ότι το full τσοκ δεν είναι η καλυτερη επιλογή κ να το χρησιμοποιούν μόνο σε βολές ανοιχτου πεδιου κ οχι για όλα τα θηράματα κ φυσικά να είναι κ σκοπευτές που "πιανουν" τα χέρια τους...
οι ερωτήσεις αρχισαν να πεφτουν βροχή..
Γιατι αστοχω στις κοντινές βολές? Η γιατί λιώνω τα θηράματα? Ποιες είναι οι λυσεις?
Βεβαίως προτεινοταν η χρήση φυσιγγιων διασποράς(γιατί όπως ολοι γνωρίζουμε τα όπλα αυτά ήταν η αιτία που οδήγησε στην εφευρεση τους) η να τους προτεινεται το κατάλληλο τσοκ σε περιπτωση που διέθεταν καραμπίνα με εναλλασσόμενα τσοκ..
Γιατί όπως καταλαβαίνεται κ παρολα τα άρθρα που είχαν γραφτεί (και για αυτά) επικρατούσε ένα μπάχαλο κ επηρεασμένοι από τις μακριές καννες κ τα στενά τσοκ χρησιμοιουσαν σε καποιες καραμπινες το μακρυτερο τσοκακι που συνηθως ήταν full...
Πάντως μου έχει κάνει τρομερη εντυπωση που κ τοτε όσοι διάβαζαν τα "κυνηγετικά νέα" διψουσαν για μάθηση γυρω απο τα οπλα κ τα φυσίγγια στην κυριολεξία..

Τώρα για τις μακρινές κ φημισμένες τουφεκιες...

Και εκεί έπεφταν κάποια μαργαριτάρια..
Θα αναφέρω δυο τρανταχτά παραδειγματα από τα πολλα που έτυχε να διαβάσω..
Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια ερώτηση χωροφυλακα αρχές του '70 που ισχυριζοταν πως με το γαλλικό πλαγιοκαννο του χτυπαγε με σκάγια ν6 και πυριτιδα rottweil λαγους κ μπεκατσες στα 80-100μ...
Και στα μέσα της δεκαετιας του '90 κάποιος άλλος έγραψε ότι με το ιταλικό ποζε του κατέβαζε τα ψαρονια καθιστά στα 120μ με φυσίγγια 3Α και σκάγια ν7.....
Και είμαι βέβαιος ότι οι παραπανω δεν έλεγαν ψέματα γιατί πολυ απλά αυτό πιστευαν...........!!

Ένα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο όσον δεν μπορουν να εκτιμουν σωστά τις αποστασεις κ τυχει να κάνουν κάποιες φαινομενικά μακρινές βολές που θα θεωρήσουν πως είναι έξω απο τις δυνατοτητες του οπλου κ τον φυσιγγιων τους θα πιστεψουν πως αυτές έγιναν σε αρκετά παραπανω μέτρα από το κανονικο.........
Μόνο ένα μικρό ποσοστο αυτων θα δηλώσουν πιο συγκρατημένοι............
Μέτρησα τόσα βήματα για να παω να παρω το θήραμα η ήταν στα τοσα "πάσα" δεν λέει κάτι το ουσιώδες......
Κάπως έτσι δημιουργήθηκαν κ κάποιες φήμες....
Και φυσικά μην ξεχνάμε πως κ οι οριακές βολές έχουν κ αυτές...τα όρια τους....
Και αυτά τα όρια είναι για λιγους κ εκλεκτούς που είναι άριστοι σκοπευτές κ τα μάτια τους μπορουν να μετράνε με μικρές αποκλίσεις τις αποστάσεις.....

Γιωργο ίσως να έχεις στα υπόψιν πως σήμερα το πλαγιοκαννο χρησιμοποιείται μονο στα περπατητα κυνήγια η φερμας αλλά αυτό είναι λάθος..
Φυσικά κ χρησιμοποιείται κ στα καρτερια και εκεί οι αποστάσεις βολής μεγαλώνουν...
 
Ένας φίλος είχε κάνει το "διδακτορικό" του στον Hofer, όταν τελείωσε την σχολή του Ferlach.
Σε πρόσφατο ταξίδι του μου είχε στείλει και φωτογραφίες κρατώντας το υπό κατασκευή τότε 4άρι.
Ο άνθρωπος μπορεί να φτιάξει σχεδόν οτιδήποτε και έχει έμφυτο ταλέντο επικοινωνίας.
Το οπλοκατασκευαστήριό του θεωρείται από τα καλύτερα παγκοσμίως, άλλωστε αυτό φαίνεται και από τους πελάτες του...

Τα Αυστριακά κυνηγετικά όπλα θεωρούνται από τα καλύτερα παγκοσμίως.
Οι Άγγλοι κατασκευαστές τους Αυστριακούς τους θεωρούν ισάξιους. Σε αντίθεση τους Γερμανούς (Μεταπολεμικά) τους κατατάσσουν ποιο χαμηλά.
Αυτά ισχύουν σε "γενικές γραμμές" πάντα.
 
Last edited:
Αρκετά παλια οι υψηλές συσφιξεις κ οι στενοί αυτοί στα όπλα
ήταν κάτι το συνηθισμένο ακόμα λόγος ήταν ότι τότε γινόταν χρήση φυσιγγιων με μάλλινη τάπα..
Μετεπειτα ακόμα κ τα όπλα με ανοιχτοτερα τσοκ απορριπτοταν απο την συντριπτική πλειοψηφια χωρίς να γίνει καμμια δοκιμή..
Μόνο οι σωστά "διαβασμενοι" είχαν καταφερναν να δουν την αξία τους..
Καταναλωθηκε τα χρόνια εκείνα αρκετό μελανι κ έγιναν τολμώ να πω "υπερανθρωπες" προσπαθειες τόσο στο δικα μας περιοδικα, βιβλία όσο κ στα ξένα πχ στο Ιταλικό περιοδικο Diana να πεισει τους κυνηγούς ότι το full τσοκ δεν είναι η καλυτερη επιλογή κ να το χρησιμοποιούν μόνο σε βολές ανοιχτου πεδιου κ οχι για όλα τα θηράματα κ φυσικά να είναι κ σκοπευτές που "πιανουν" τα χέρια τους...
οι ερωτήσεις αρχισαν να πεφτουν βροχή..
Γιατι αστοχω στις κοντινές βολές? Η γιατί λιώνω τα θηράματα? Ποιες είναι οι λυσεις?
Βεβαίως προτεινοταν η χρήση φυσιγγιων διασποράς(γιατί όπως ολοι γνωρίζουμε τα όπλα αυτά ήταν η αιτία που οδήγησε στην εφευρεση τους) η να τους προτεινεται το κατάλληλο τσοκ σε περιπτωση που διέθεταν καραμπίνα με εναλλασσόμενα τσοκ..
Γιατί όπως καταλαβαίνεται κ παρολα τα άρθρα που είχαν γραφτεί (και για αυτά) επικρατούσε ένα μπάχαλο κ επηρεασμένοι από τις μακριές καννες κ τα στενά τσοκ χρησιμοιουσαν σε καποιες καραμπινες το μακρυτερο τσοκακι που συνηθως ήταν full...
Πάντως μου έχει κάνει τρομερη εντυπωση που κ τοτε όσοι διάβαζαν τα "κυνηγετικά νέα" διψουσαν για μάθηση γυρω απο τα οπλα κ τα φυσίγγια στην κυριολεξία..

Τώρα για τις μακρινές κ φημισμένες τουφεκιες...

Και εκεί έπεφταν κάποια μαργαριτάρια..
Θα αναφέρω δυο τρανταχτά παραδειγματα από τα πολλα που έτυχε να διαβάσω..
Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια ερώτηση χωροφυλακα αρχές του '70 που ισχυριζοταν πως με το γαλλικό πλαγιοκαννο του χτυπαγε με σκάγια ν6 και πυριτιδα rottweil λαγους κ μπεκατσες στα 80-100μ...
Και στα μέσα της δεκαετιας του '90 κάποιος άλλος έγραψε ότι με το ιταλικό ποζε του κατέβαζε τα ψαρονια καθιστά στα 120μ με φυσίγγια 3Α και σκάγια ν7.....
Και είμαι βέβαιος ότι οι παραπανω δεν έλεγαν ψέματα γιατί πολυ απλά αυτό πιστευαν...........!!

Ένα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο όσον δεν μπορουν να εκτιμουν σωστά τις αποστασεις κ τυχει να κάνουν κάποιες φαινομενικά μακρινές βολές που θα θεωρήσουν πως είναι έξω απο τις δυνατοτητες του οπλου κ τον φυσιγγιων τους θα πιστεψουν πως αυτές έγιναν σε αρκετά παραπανω μέτρα από το κανονικο.........
Μόνο ένα μικρό ποσοστο αυτων θα δηλώσουν πιο συγκρατημένοι............
Μέτρησα τόσα βήματα για να παω να παρω το θήραμα η ήταν στα τοσα "πάσα" δεν λέει κάτι το ουσιώδες......
Κάπως έτσι δημιουργήθηκαν κ κάποιες φήμες....
Και φυσικά μην ξεχνάμε πως κ οι οριακές βολές έχουν κ αυτές...τα όρια τους....
Και αυτά τα όρια είναι για λιγους κ εκλεκτούς που είναι άριστοι σκοπευτές κ τα μάτια τους μπορουν να μετράνε με μικρές αποκλίσεις τις αποστάσεις.....

Γιωργο ίσως να έχεις στα υπόψιν πως σήμερα το πλαγιοκαννο χρησιμοποιείται μονο στα περπατητα κυνήγια η φερμας αλλά αυτό είναι λάθος..
Φυσικά κ χρησιμοποιείται κ στα καρτερια και εκεί οι αποστάσεις βολής μεγαλώνουν...
Eπισεις να συμπληρωσω πως οι ''καθηγητες των καφενειων'' συνεχιζαν να διδασκουν αερολογιες με αποτελεσμα καποια πραγματα εντελως λαθος και επικυνδηνα σε (καποιες περιπτωσεις)............. να συνεχιζουν να βρισκουν ακομα και σημερα υποστηρικτες.
Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που αυτες οι ''συμβουλες και γνωσεις'' εχουν καταστρεψει αρκετα οπλα!!!
 
Αρκετά παλια οι υψηλές συσφιξεις κ οι στενοί αυτοί στα όπλα
ήταν κάτι το συνηθισμένο ακόμα λόγος ήταν ότι τότε γινόταν χρήση φυσιγγιων με μάλλινη τάπα..
Μετεπειτα ακόμα κ τα όπλα με ανοιχτοτερα τσοκ απορριπτοταν απο την συντριπτική πλειοψηφια χωρίς να γίνει καμμια δοκιμή..
Μόνο οι σωστά "διαβασμενοι" είχαν καταφερναν να δουν την αξία τους..
Καταναλωθηκε τα χρόνια εκείνα αρκετό μελανι κ έγιναν τολμώ να πω "υπερανθρωπες" προσπαθειες τόσο στο δικα μας περιοδικα, βιβλία όσο κ στα ξένα πχ στο Ιταλικό περιοδικο Diana να πεισει τους κυνηγούς ότι το full τσοκ δεν είναι η καλυτερη επιλογή κ να το χρησιμοποιούν μόνο σε βολές ανοιχτου πεδιου κ οχι για όλα τα θηράματα κ φυσικά να είναι κ σκοπευτές που "πιανουν" τα χέρια τους...
οι ερωτήσεις αρχισαν να πεφτουν βροχή..
Γιατι αστοχω στις κοντινές βολές? Η γιατί λιώνω τα θηράματα? Ποιες είναι οι λυσεις?
Βεβαίως προτεινοταν η χρήση φυσιγγιων διασποράς(γιατί όπως ολοι γνωρίζουμε τα όπλα αυτά ήταν η αιτία που οδήγησε στην εφευρεση τους) η να τους προτεινεται το κατάλληλο τσοκ σε περιπτωση που διέθεταν καραμπίνα με εναλλασσόμενα τσοκ..
Γιατί όπως καταλαβαίνεται κ παρολα τα άρθρα που είχαν γραφτεί (και για αυτά) επικρατούσε ένα μπάχαλο κ επηρεασμένοι από τις μακριές καννες κ τα στενά τσοκ χρησιμοιουσαν σε καποιες καραμπινες το μακρυτερο τσοκακι που συνηθως ήταν full...
Πάντως μου έχει κάνει τρομερη εντυπωση που κ τοτε όσοι διάβαζαν τα "κυνηγετικά νέα" διψουσαν για μάθηση γυρω απο τα οπλα κ τα φυσίγγια στην κυριολεξία..

Τώρα για τις μακρινές κ φημισμένες τουφεκιες...

Και εκεί έπεφταν κάποια μαργαριτάρια..
Θα αναφέρω δυο τρανταχτά παραδειγματα από τα πολλα που έτυχε να διαβάσω..
Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια ερώτηση χωροφυλακα αρχές του '70 που ισχυριζοταν πως με το γαλλικό πλαγιοκαννο του χτυπαγε με σκάγια ν6 και πυριτιδα rottweil λαγους κ μπεκατσες στα 80-100μ...
Και στα μέσα της δεκαετιας του '90 κάποιος άλλος έγραψε ότι με το ιταλικό ποζε του κατέβαζε τα ψαρονια καθιστά στα 120μ με φυσίγγια 3Α και σκάγια ν7.....
Και είμαι βέβαιος ότι οι παραπανω δεν έλεγαν ψέματα γιατί πολυ απλά αυτό πιστευαν...........!!

Ένα παρα πολυ μεγαλο ποσοστο όσον δεν μπορουν να εκτιμουν σωστά τις αποστασεις κ τυχει να κάνουν κάποιες φαινομενικά μακρινές βολές που θα θεωρήσουν πως είναι έξω απο τις δυνατοτητες του οπλου κ τον φυσιγγιων τους θα πιστεψουν πως αυτές έγιναν σε αρκετά παραπανω μέτρα από το κανονικο.........
Μόνο ένα μικρό ποσοστο αυτων θα δηλώσουν πιο συγκρατημένοι............
Μέτρησα τόσα βήματα για να παω να παρω το θήραμα η ήταν στα τοσα "πάσα" δεν λέει κάτι το ουσιώδες......
Κάπως έτσι δημιουργήθηκαν κ κάποιες φήμες....
Και φυσικά μην ξεχνάμε πως κ οι οριακές βολές έχουν κ αυτές...τα όρια τους....
Και αυτά τα όρια είναι για λιγους κ εκλεκτούς που είναι άριστοι σκοπευτές κ τα μάτια τους μπορουν να μετράνε με μικρές αποκλίσεις τις αποστάσεις.....

Γιωργο ίσως να έχεις στα υπόψιν πως σήμερα το πλαγιοκαννο χρησιμοποιείται μονο στα περπατητα κυνήγια η φερμας αλλά αυτό είναι λάθος..
Φυσικά κ χρησιμοποιείται κ στα καρτερια και εκεί οι αποστάσεις βολής μεγαλώνουν...
Γιαυτο εφευρέθηκε και το φυσιγγι διασπορας
 
Πολύ σωστά.
Να φανταστείς ότι όλοι οι "μεγάλοι" Άγγλοι, H&H, WR κλπ., τους μηχανισμούς στα bolt action τουφέκια που κατασκευάζουν τους αγοράζουν από άλλους προμηθευτές. Οι H&W τους κατασκευάζουν οι ίδιοι. Χειροποίητα.
 
Γιωργο ίσως να έχεις στα υπόψιν πως σήμερα το πλαγιοκαννο χρησιμοποιείται μονο στα περπατητα κυνήγια η φερμας αλλά αυτό είναι λάθος..
Φυσικά κ χρησιμοποιείται κ στα καρτερια και εκεί οι αποστάσεις βολής μεγαλώνουν...
Μπράβο Τάσο, που υπενθυμίζεις πόσες παρανοήσεις στην χρήση των όπλων έχουν κατά περιόδους συμβεί...
Φυσικά και γνωρίζω ότι πολλοί κυνηγούν σε όλη την Ευρώπη και σήμερα με πλαγιόκαννα κάνοντας καρτέρι, τουφεκώντας και σε οριακές αποστάσεις.
Εγώ επίσης τα πρώτα 20 χρόνια της κυνηγετικής διαδρομής μου, κυνηγούσα περιστεροειδή και πάπιες με πλαγιόκαννο (ενώ διέθετα καραμπίνα), αυτός ήταν και ο λόγος που έγραψα ότι και πλαγιόκαννα υπάρχουν με "φαρμακερές" κάννες άσχετα αν αυτό το γεγονός συζητιέται για διάφορους λόγους λιγότερο!
 
Εμαθα να κυνηγη με πλαγιο , αγορασα το πρωτο μου οπλο πλαγιο, πηγα σε αλληλεπιθετο και το 2014 ξαναγυρισα ανεπιστρεπτει σε αυτο
Το πλαγιο εαν ειναι στα μετρα σου δεν σε περιορισει πουθενα και το εννοω και σε κανενα κυνηγι
Ειτε αυτο ειναι πτερωτο ειτε ειναι τριχωτο
Αντιθετα ο τροπος που φωλιαζει στο χερι λογο των καννων του και η πλαγια τοποθετηση τους ειναι αρρικτα συνδεδεμενη με την αμεσοτητα βολης σε ταχυτητα ευελιξια και ευκολια
Οταν ειναι στα μετρα μας το οπλο κανονικα δεν πρεπει να μας επηρεαζει ουτε καν η εικονα του με δυο καννες καθως δεν εστιαζουμε σε αυτες και καθως η μονη μας επαφη περιφεριακα μεταξυ του στοχου ειναι η ακιδα.οχι ως σημειο αναφορας αλλα ως σημειο ελεγχου στο υποσυνηδειτο μας
Το μικρο ανοιγμα του προσφερει μεγαλη ταχυτητα στην επαναγεμιση
Το κρατημα του στο κυνηγι πολυ ξεκουραστη μεταφορα
Και η εικονα του στα χερια μας μια πανδαισια στα ματια προσφεροντας μια νοτα αμεσα κυνηγετικη
Κατ εμενα υπερτερει ακομη και σε κυνηγια με δυσκολες καιρινες συνθηκες οπως αυτα του βαλτου αφου ενα δισκανδαλο οπλο μειωνει πολυ τις ποθανοτητες εμπλοκων που καποτε παρουσιαζουν οι καραμπινες
Ο λογος που εχει παραγκωνιστει ειναι η απηχηση που απεκτησε το αλληλεπιθετο εναντι του πλαγιου λογο αντοχων και αυτο οσον αφορα την χρηση του σκοπευτηριου σε αγωνιστικο βαθμο
Η καθετη τοποθετηση των καννων αλλαζει εντέ´ως την κατανομη των δυναμεων ως προς την βαση-καθρεπτη του οπλου και τα κλειδια κανοντας το αλληλεπιθετο πολυ πιο ανθεκτικο στο χρονο.
Ωστοσο καποια μοντελα οπλων εχουν αποδειξει οτι ειναι εξαιρετικα ανθεκτικα
Μερικα ειναι τα μπαικαλ
Τα φαμπαρμ
Και το μοντελο 21 της αμερικανικης γουιντσεστερ
Υπαρχει ακομη μια εταιρεια που τωρα μου διαφευγει
Υπαρχει ευτυχως μια ταση επιστροφης στο πλαγιο αναγνωριζοντας πλεον οι εταιρειες αλλα και ο κοσμος την υπεροχη του
Γιαυτο και η ιταλικη φαουστι εχει βγαλει πλαγιο για σκοποβολη σε μια λιτη γραμμη με αμερικανικο σχεδιασμο κανοντας υο πιο χοντροκομμενο και με ρυθμιζομενο κοντακι σε σχεση με την κανονικη της γραμμη
Θα ηθελα να παροτυνω οσους εχετε παροπλισμενα πλαγιοκαννα να κανετε ενα κοπο
Να τα φαιρετε στα μετρα σας σκοπευτικα
Και να ξανακυνηγησετε μαζι τους
Σας εγγυουμε οτι εαν δεν ειναι πολυ παλια και επιτρεπουν την χρηση φυσιγγιων 70χιλ μεχρι 32 γρ οι πληστοι θα κολλησετε μαζι τους και θα απολαυσετε σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο το κυνηγι σας νιωθοντας πολυ διαφορετικα

ξεχασα να αναφερω οτι η εικονα βολης με ενα πλαγιο οταν εμεις εστιαζουμε σωστα στον στοχο ειναι πολυ πιο ευκολη οσον αφορα τις τραβερσες γιατι η μονη καννη απο τα πλαγια βοηθα παρα πολυ στην προσκοπευση και στο να μην σταματα η κινηση ενω η βολες ροαγιαλ ακριβως επειδη ουσιαστηκα οι δυο καννες σκεπαζουν τον στοχο αποτελουν σημειο αναφορας στο πατημα της σκανδαλης
Αν θελετε εμπιστευτειτε με και παρτε τα πλαγια σας, φτιαχτε τα μετρα σας και θα με θυμηθειτε
Ειναι το κατεξοχην κυνηγετικο οπλο
Μακαρι καποια στιγμη να δουμε οπλα που να μπορουν να χρησιμοποιηθουν σε σκοπευτικη βαση
Τοτε ειμαι σιγιυρος οτι τα αλληλεπιθετα θα χασουν με μεγαλη διαφορα εναντι των πλαγιων
Τελος τονιζω οτι δεν κατηγορω τα αλληλεπιθετα και τις καραμπινες!!!
Απλα θυμιζω και επισημαινω τα προτερηματα του πλαγιου ειδικα στους νεοτερους καθως σκοπιμα οι πωλητες φροντιζουν να μην επισημαινουν λογικα αφου οι π´ωλησεις τους αφορουν κυριως αλληλεπιθετα
 
Κατι που το κανει στον βαλτο ομως τρωτο ειναι η σκουρια!
Σε σχεση με την καραμπινα
Αυτο το τονιζω
Δεν εσω παει σε βαλτο κυνηγι
Αλλα άπο πολυ καλα φιλαρακια βαλτοκυνηγιυς και φωτο που μου εδειξαν πραγματικα ο βαλτος κανει ενα δικαννο κοκκινο σε χρονο ρεκορ
 
Last edited:
Κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο πρόβλημα των πλαγιόκαννων(ειδικά αν είναι κάποιας καλής ποιότητας) είναι ότι είναι ακριβά σε σχέση με μια καραμπίνα, ακόμα και με ένα αλληλεπίθετο αντίστοιχης ποιότητας.
Κι εμένα το πρώτο μου όπλο ένα πλάγιο ARIIETA είναι. Και δεν πρόκειται ποτέ να φύγει από τα χέρια μου.
 
Συνήθως (υπάρχουνε κι εξαιρέσεις) συμβαίνει το εξής:
τα βιομηχανοποίητα πλαγιόκαννα είναι ακριβότερα από τα αντίστοιχης ποιότητας βιομηχανοποίητα αλληλεπίθετα... Απεναντίας όμως, τα χειροποίητα πλαγιόκαννα είναι φθηνότερα των αντίστοιχης ποιότητας χειροποίητων αλληλεπιθέτων...
(Αυτό το έχω ακούσει από τον ίδιο τον Χρήστο Χατζιώτη σε μία δική του ταινία περί λειόκαννων δικάννων, από του οποίου τα χέρια έχουνε περάσει "καράβια" ολόκληρα δίκαννων όπλων όλων των βαθμίδων ποιότητος... Αυτός κι αν ξέρει...!)
 
Last edited:
Λιγο too much για τους παραδοσιακους αλλα ?
Καλό το σκοπευτικό πλάγιο δικαννάκι της Fausti, αλλά... πλαγιόκαννο με έσω - έξω συσφίγξεις βρε παιδιά...;;; Εντελώς αντισυμβατικό και κακόγουστο κατ' εμέ...! Θα τολμούσα να γράψω: "ιεροσυλία"...! Ωστόσο, πολύ κομψό με την αποστρογγυλεμένη του μπάσκουλα και τη minimal διακόσμησή του...!
 
Last edited:
Καλό (και οικονομικό) το δικαννάκι της Fausti, αλλά πλαγιόκαννο με έσω - έξω συσφίγξεις βρε παιδιά...;;; Εντελώς αντισυμβατικό και κακόγουστο κατ' εμέ...!
Ξεφεύγει από την έννοια του παραδοσιακού , αλλά προσπαθεί να μπει στον χώρο που έχουν κατακτήσει τα ποζε γιαυτο ίσως .
 
Καλό (και οικονομικό) το δικαννάκι της Fausti, αλλά... πλαγιόκαννο με έσω - έξω συσφίγξεις βρε παιδιά...;;; Εντελώς αντισυμβατικό και κακόγουστο κατ' εμέ...! Θα τολμούσα να γράψω "ιεροσυλία"...! Επίσης, πολύ κομψό με την αποστρογγυλεμένη μπάσκουλα...!
Μου αρέσει το ρυθμιζόμενο κοντάκι γιατί τους αριστεροεπωμιζοντες τους έχουνε γραμμένους.
 
Εμενα μου αρεσει πολυ!
Οπτικα δεν μου αρεσουν τα εσω εξω τσοκ αλλα δεν θα κολλησω σε αυτο
Η λιτοτητα ειναι που με τραβα ακομη και σε ενα σκαλιστο οπλο υπαρχει τροπος να μην ειναι βαρυ αυτο και να εχει μια λιτοτητα
Ειναι ενα εργαλειο. Αρκει να μας αρεσει οπτικα και να κανει την δουλεια του
Επισης θα το ηθελα δισκανδαλο ακομη και για το σκοπευτηριο
Αυτο που ατο συγκεκριμενο δεν καταλαβα ειναι εαν εχει καποια διαφορερικοτητα στα κλειδια και στην βαση απο τα κλασικα τους δικαννα
Καλα τα τσοκ και το ρυθμιζομενο αλλα εγω θελω να εχει αντοχες για επαγγελματικη σκοποβολη για να βγει ξανα στην πρωτοπορια σαν οπλο
 
Πάντως παιδιά, στα βιομηχανοποίητα πλαγιόκαννα της αγοράς, νομίζω ότι "παίζει μπάλα" μόνο του το Fabarm Classis σε όλες του τις εκδόσεις για όλα τα γούστα (το φέρνει και το έχει ήδη η Τουρής ΑΕ):
http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=82
http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=81
http://www.fabarm.com/web_eng/dettaglio-prodotto.asp?i=80
Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ ντελικάτο (round body μπάσκουλα, όμορφο σκάλισμα), αλλά και πολύ στιβαρό με τα 4 κλειδιά του...! Θα έλεγα: "σκοπευτικών προδιαγραφών"...!
 
Last edited:
Back
Top