Πλαγιόκαννο

Το κυνηγι ειναι παραδοση, παει απο γεννια σε γεννια και μπορει ο επομενος να εχει χρηματα να αγορασει οτι θελει, αλλα μπορει η εποχη του να ειναι δυσκολη, σαν τουτη τη δικη μας τωρα που, να αγοραστει κατι καλο, δεν ειναι για τους περισσοτερους κατι εφικτο... Εγω δεν εχω οπλα αξιας, μα οτι αγοραζω κοιταζω να παρω το καλυτερο που μπορω, αλλιως κανω υπομονη μεχρι να τα καταφερω. Με κοιταζε μια μερα η γυναικα μου που καθαριζα ενα οπλο "αμαν με εκεινα τα λαδια σου και τα πανακια καθε φορα, δεν βαριεσαι? αφου και το αλλο σαββατοκυριακο παλι θα ριξεις και παλι θα καθαριζεις" της λεω "και αυριο να φυγω απο τη ζωη, οταν θα φτασει ο γιος μου να παρει τα οπλα μου στα χερια του θα ειναι οπως θελω να του τα παραδωσω"
Σωστός, keep walking.
 
Παιδιά για να πω τον πονο μου και εγώ ξεκίνησα με ένα πλαγιοκανο toz εξωσφυροκαι φυσίγγια taskof rex και τώρα αυτούς που κυνηγούν με πλάγιο τους νιώθω γιατί και εγώ περιστασιακά κυνηγώ με μονοκαννο και με κοιτούν σαν να ήρθα από το διάστημα.Αυτοι δεν ξέρουν τι χάνουν.
 
Μπορεί να ακουστεί περίεργο σε πολλους αλλά δεν τα ζηλευω αυτά τα όπλα ρε Κώστα...
Ποτε μου δεν τα ζήλεψα....
Μου αρέσει η λιτότητα κ η απλότητα...
Είμαι παραξενος σε πολλα θέματα γυρω απο το κυνήγι κ το βλέπω πολυ διαφορετικά απ ότι θα το έβλεπε καποιος άλλος..
Οχι πως δεν είναι όπλα υψηλής ποιοτητας μην παρεξηγηθω......
Αλλα πεντε χτυπημένες με το παλιobaikal μου θα την ευχαριστιωμουν περισσοτερο απο ότι αν με το παραπανω όπλο έπιανα το όριο.....
 
Μπορεί να ακουστεί περίεργο σε πολλους αλλά δεν τα ζηλευω αυτά τα όπλα ρε Κώστα...
Ποτε μου δεν τα ζήλεψα....
Μου αρέσει η λιτότητα κ η απλότητα...
Είμαι παραξενος σε πολλα θέματα γυρω απο το κυνήγι κ το βλέπω πολυ διαφορετικά απ ότι θα το έβλεπε καποιος άλλος..
Οχι πως δεν είναι όπλα υψηλής ποιοτητας μην παρεξηγηθω......
Αλλα πεντε χτυπημένες με το παλιobaikal μου θα την ευχαριστιωμουν περισσοτερο απο ότι αν με το παραπανω όπλο έπιανα το όριο.....
Μην νομίζεις μια από τα ίδια είμαι και γώ φιλαράκι , ποζε και αυτογεμη απλα με μαύρη βάση μαρεσουν όσο το δυνατό ποιο λιτά και απεριττα. Υπάρχουν βέβαια όπλα για όλα τα γούστα όπως το πλάγιο στο βίντεο με τζαμακια για να φαινεται ο μηχανισμός κάτι σαν τα αυτόματα μηχανικά ρολόγια .
 
Μπορεί να ακουστεί περίεργο σε πολλους αλλά δεν τα ζηλευω αυτά τα όπλα ρε Κώστα...
Ποτε μου δεν τα ζήλεψα....
Μου αρέσει η λιτότητα κ η απλότητα...
Είμαι παραξενος σε πολλα θέματα γυρω απο το κυνήγι κ το βλέπω πολυ διαφορετικά απ ότι θα το έβλεπε καποιος άλλος..
Οχι πως δεν είναι όπλα υψηλής ποιοτητας μην παρεξηγηθω......
Αλλα πεντε χτυπημένες με το παλιobaikal μου θα την ευχαριστιωμουν περισσοτερο απο ότι αν με το παραπανω όπλο έπιανα το όριο.....
Τάσο αυτά δεν είναι για κυνηγούς! θα αγχώνονται στο κυνήγι μην τα γρατζουνίσουν! :)
Προσεγμένα όπλα στην λεπτομέρεια, ωραίοι γεροί μηχανισμοί, καλά μέταλλα στις κάνες τους (υποθέτω), αλλά θα προτιμούσα ένα ίδιο χωρίς τις έγχρωμες παραστάσεις (κάπως κιτσ μου φαίνονται)
 
Αλλα πεντε χτυπημένες με το παλιobaikal μου θα την ευχαριστιωμουν περισσοτερο απο ότι αν με το παραπανω όπλο έπιανα το όριο.....
Θα χεις παρατήρησει φιλε ότι οι φαρμακερές κάνες με τα εξωπραγματικά σκοτωματα ανήκουν σε συζητήσεις για αυτογεμη συνήθως , στα δικανα εεεεεεετσι και ετσι δεν υπάρχει τόσο μεγάλος διαχωρισμός (εκτός από τα σκοπευτικά ποζε ) . Εφαρμογές , ξύλα , σκαλίσματα , εργατοώρες , αυτές είναι διάφορες το αποτέλεσμα το παίρνεις άνετα και με οποιοδήποτε όπλο .
 
Θα χεις παρατήρησει φιλε ότι οι φαρμακερές κάνες με τα εξωπραγματικά σκοτωματα ανήκουν σε συζητήσεις για αυτογεμη συνήθως , στα δικανα εεεεεεετσι και ετσι δεν υπάρχει τόσο μεγάλος διαχωρισμός (εκτός από τα σκοπευτικά ποζε ) . Εφαρμογές , ξύλα , σκαλίσματα , εργατοώρες , αυτές είναι διάφορες το αποτέλεσμα το παίρνεις άνετα και με οποιοδήποτε όπλο .

Κωνσταντίνε αν σκεφτείς ότι στα δίκανα συνήθως χρησιμοποιούνται ελαφρότερες γομώσεις και ότι οι έχοντες δίκανα κάνουν κυνήγια που οι τουφεκιές είναι σχετικά κοντινές, έτσι και δεν φαίνεται και δεν συζητιέται αν βγάζουν φαρμακερές τουφεκιές.!!!
Να είσαι σίγουρος πως κάποια έχουν φαρμακερές κάνες!!!
 
Θα χεις παρατήρησει φιλε ότι οι φαρμακερές κάνες με τα εξωπραγματικά σκοτωματα ανήκουν σε συζητήσεις για αυτογεμη συνήθως , στα δικανα εεεεεεετσι και ετσι δεν υπάρχει τόσο μεγάλος διαχωρισμός (εκτός από τα σκοπευτικά ποζε ) . Εφαρμογές , ξύλα , σκαλίσματα , εργατοώρες , αυτές είναι διάφορες το αποτέλεσμα το παίρνεις άνετα και με οποιοδήποτε όπλο .
Κωστα το έχω ξαναπεί κ θα το ξαναπω άλλη μια....
Το full ήταν το τσοκ που δημιουργησε της φαρμακερές κάννες,ουτε καν..τα 2*....
Υπάρχει έστω μια παλια καραμπίνα με σταθερό φουλ που να μην έχει αφήσει φήμη(και αν είναι κ μακρυκαννη δεν το συζητώ) ??
Μονοκαννα με σταθερό φουλ τσοκ επίσης..
Η αριστερή φουλ τσοκ καννη των πλαγιοκαννων επίσης..κ αν ήταν κ οι δυο f/f εκεί να δεις...
Α τα μονοκαννα κόβουν διαολεμενα,χαιρω πολυ φίλε μου τα περισσότερα είναι φουλ τσοκ..
Αυτό το πλαγιοκαννο έχει μια αριστερή αστα να πανε, ε αφου και αυτή είναι φουλ τσοκ φίλε.......
 
Κωστα το έχω ξαναπεί κ θα το ξαναπω άλλη μια....
Το full ήταν το τσοκ που δημιουργησε της φαρμακερές κάννες,ουτε καν..τα 2*....
Υπάρχει έστω μια παλια καραμπίνα με σταθερό φουλ που να μην έχει αφήσει φήμη(και αν είναι κ μακρυκαννη δεν το συζητώ) ??
Μονοκαννα με σταθερό φουλ τσοκ επίσης..
Η αριστερή φουλ τσοκ καννη των πλαγιοκαννων επίσης..κ αν ήταν κ οι δυο f/f εκεί να δεις...
Α τα μονοκαννα κόβουν διαολεμενα,χαιρω πολυ φίλε μου τα περισσότερα είναι φουλ τσοκ..
Αυτό το πλαγιοκαννο έχει μια αριστερή αστα να πανε, ε αφου και αυτή είναι φουλ τσοκ φίλε.......
Μπράβο Τάσο, αυτός ακριβώς είναι ο συνδυασμός full και μακρυές κάνες για ακρίβεια σκόπευσης.
Φυσικά να βάλεις και το κατάλληλο φυσίγγι συνήθως κάτι ελαφρύ και γρήγορο.
 
αλλά θα προτιμούσα ένα ίδιο χωρίς τις έγχρωμες παραστάσεις (κάπως κιτσ μου φαίνονται)
Η λατέρνα του Αυλωνίτη και του Φωτόπουλου λιγότερα είχε πανω της...
Αλλά ως γνωστόν γουστα είναι αυτά.. Κ ο κάθε ανθρώπος έχει τα δικά του!
Κωνσταντίνε αν σκεφτείς ότι στα δίκανα συνήθως χρησιμοποιούνται ελαφρότερες γομώσεις και ότι οι έχοντες δίκανα κάνουν κυνήγια που οι τουφεκιές είναι σχετικά κοντινές, έτσι και δεν φαίνεται και δεν συζητιέται αν βγάζουν φαρμακερές τουφεκιές.!!!
Δεν είναι αυτό Γιώργο........
Απλως οι καραμπίνες ειναι κ πιο διαδεδομένα όπλα κ τις χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι....
 
Κωνσταντίνε αν σκεφτείς ότι στα δίκανα συνήθως χρησιμοποιούνται ελαφρότερες γομώσεις και ότι οι έχοντες δίκανα κάνουν κυνήγια που οι τουφεκιές είναι σχετικά κοντινές, έτσι και δεν φαίνεται και δεν συζητιέται αν βγάζουν φαρμακερές τουφεκιές.!!!
Να είσαι σίγουρος πως κάποια έχουν φαρμακερές κάνες!!!
Δεν νομίζω Γιώργο να γίνονταν μόνο κοντινές τουφεκιες η με λίγα γραμμάρια , τόσες και τόσες γενιές λαγοκυνηγων με αυτά μεγάλωσαν έχουν ριξει biturbo παλιάς κοπής . και φυσιγγια γεμισμένα με την μεζούρα ουκ ολιγα .
 
Δεν νομίζω Γιώργο να γίνονταν μόνο κοντινές τουφεκιες η με λίγα γραμμάρια , τόσες και τόσες γενιές λαγοκυνηγων με αυτά μεγάλωσαν έχουν ριξει biturbo παλιάς κοπής . και φυσιγγια γεμισμένα με την μεζούρα ουκ ολιγα .
Δεν είναι αυτό Γιώργο........
Απλως οι καραμπίνες ειναι κ πιο διαδεδομένα όπλα κ τις χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι....

Κωνσταντίνε, έχεις δίκιο παλαιά ναι (έχω και εγώ τέτοιο πλαγιόκανο κοκκοράτο με 82cm κάνες full και με φαρμακερές κάνες, λεπτές όχι νεροσωλήνες 900bar :)) Παλαιά όμως συζητιόταν ότι κάποια είχαν κάνες που έβγαζαν φαρμακερές τουφεκιές. Επίσης αν το ψάξεις θα διαπιστώσεις ότι αυτά τα όπλα γομώσεις άνω των 34gr δεν τις πήγαιναν καλά.
Εσύ όμως έγραψες ότι σήμερα δεν γίνεται λόγος για τέτοιες κάνες σε πλαγιόκανα, σήμερα λοιπόν πόσοι κυνηγούν με πλάγια θηράματα που τα τουφεκάς μακρυά.
Σήμερα όπως λέει ο Τάσος οι περισσότεροι κυνηγάνε με καραμπίνα και επιπλέον όσοι κυνηγάμε με πλάγια δεν έχουμε τάσεις να κάνουμε μακρυνές τουφεκιές !!! :)
 
Κωστα το έχω ξαναπεί κ θα το ξαναπω άλλη μια....
Το full ήταν το τσοκ που δημιουργησε της φαρμακερές κάννες,ουτε καν..τα 2*....
Υπάρχει έστω μια παλια καραμπίνα με σταθερό φουλ που να μην έχει αφήσει φήμη(και αν είναι κ μακρυκαννη δεν το συζητώ) ??
Μονοκαννα με σταθερό φουλ τσοκ επίσης..
Η αριστερή φουλ τσοκ καννη των πλαγιοκαννων επίσης..κ αν ήταν κ οι δυο f/f εκεί να δεις...
Α τα μονοκαννα κόβουν διαολεμενα,χαιρω πολυ φίλε μου τα περισσότερα είναι φουλ τσοκ..
Αυτό το πλαγιοκαννο έχει μια αριστερή αστα να πανε, ε αφου και αυτή είναι φουλ τσοκ φίλε.......
Αυτό ακριβώς φιλε το φουλ δημιούργησε μύθους και λογικό ήταν , κανείς δεν κοιτούσε βέβαια τι τσοκ είχε η κάννη αλλά την μάρκα του όπλου .
 
Κωνσταντίνε, έχεις δίκιο παλαιά ναι (έχω και εγώ τέτοιο πλαγιόκανο κοκκοράτο με 82cm κάνες full και με φαρμακερές κάνες, λεπτές όχι νεροσωλήνες 900bar :)) Παλαιά όμως συζητιόταν ότι κάποια είχαν κάνες που έβγαζαν φαρμακερές τουφεκιές. Επίσης αν το ψάξεις θα διαπιστώσεις ότι αυτά τα όπλα γομώσεις άνω των 34gr δεν τις πήγαιναν καλά.
Εσύ όμως έγραψες ότι σήμερα δεν γίνεται λόγος για τέτοιες κάνες σε πλαγιόκανα, σήμερα λοιπόν πόσοι κυνηγούν με πλάγια θηράματα που τα τουφεκάς μακρυά.
Σήμερα όπως λέει ο Τάσος οι περισσότεροι κυνηγάνε με καραμπίνα και επιπλέον όσοι κυνηγάμε με πλάγια δεν έχουμε τάσεις να κάνουμε μακρυνές τουφεκιές !!! :)
Δεν λέω για σήμερα Γιώργο μην μπερδεύεσαι και οι μυθικές κάνες των αυτογεμων υπάρχουν χρόνια στο κουρμπέτι και οι περισοτερες ήταν με σταθερό φουλ , όπως λέει και ο Τετερης στον τόπο μου και τι περίμενες λοιπόν ;;;; Φουλ κανη να μην σκοτώνει μακριά !
 
Κωνσταντίνε δεν τολμώ να σκεφώ τι κάψιμο εγκεφάλου θα ήταν, να σου λέγαν πάρε όποιο θες, αλλά μόνο ένα και τρέχα!
Α! Εγω θα ρωταγα. Τσοκ? Αυλο? Ειναι magnum η.... και πριν βγαλει λεξη θα αρπαζα ενα και θα ετρεχα;)
 
Μου αρεσει και το εντελώς ασκαλιστο όπλο, αλλά και το σκαλιστό, με ωραίες κυνηγετικές παραστάσεις, αλλά όχι με πολύ βαρύ σκάλισμα.
Επίσης, απεχθάνομαι ( γούστα είναι αυτά) το χρυσό πάνω σε όπλο....
 
Back
Top