Πλαγιόκαννο

Πάντως,προσωπική γνώμη, όλα τα όπλα φτιάχνονται για κυνήγι...
Ακόμα και boss- purdey να είχα,θα το κυνηγούσα ...
Η ζωή είναι απρόβλεπτη για να μην απολαμβάνεις στην προκειμένη περίπτωση ένα ποιοτικό όπλο που έκανες θυσίες για να το αποκτήσεις, και αφου το πήρες, να το τρώει το...ντουλάπι....
 
Last edited:
Πάντως,προσωπική γνώμη, όλα τα όπλα φτιάχνονται για κυνήγι...
Ακόμα και boss- purdey να είχα,θα το κυνηγούσα ...
Η ζωή είναι απρόβλεπτη για να μην απολαμβάνεις στην προκειμένη περίπτωση ένα ποιοτικό όπλο που έκανες θυσίες για να το αποκτήσεις, και αφου το πήρες, να το τρώει το...ντουλάπι....
Και εγω αυτη την αποψη εχω αλλα αν ειχα ενα πολυ ακριβο δικαννο δεν θα πηγαινα με αυτο για μπεκατσα η περδικα. Θα πηγαινα για καρτερατα κυνηγια και βεβαια παντα θα το καθαριζα σωστα και με τα σωστα υλικα μετα απο καθε κυνηγι. Εχω συνατησει μερικα ακριβα οπλα που χασαν την αξια τους γιατι βρεθηκε καποιος απογονος που δεν σεβαστηκε, οτι στερηθηκε ο προηγουμενος κατοχος για να τα αποκτησει...
 
Σιγουρα θα το προσεχα στα κυνηγια μου, και εγω δεν θα το επερνα σε πέρδικα που εχεις τις περισσότερες πιθανότητες για...τούμπα, και στα πυκνά για μπεκατσα.. αλλα οπως λες φίλε Κώστα, γιτι να μην το χαρώ στα κατρερισια κυνηγια, και στο περπατητο ορτυκι και τσίχλας?
 
Και εγω αυτη την αποψη εχω αλλα αν ειχα ενα πολυ ακριβο δικαννο δεν θα πηγαινα με αυτο για μπεκατσα η περδικα. Θα πηγαινα για καρτερατα κυνηγια και βεβαια παντα θα το καθαριζα σωστα και με τα σωστα υλικα μετα απο καθε κυνηγι. Εχω συνατησει μερικα ακριβα οπλα που χασαν την αξια τους γιατι βρεθηκε καποιος απογονος που δεν σεβαστηκε, οτι στερηθηκε ο προηγουμενος κατοχος για να τα αποκτησει...
Φίλε μου όσο ακριβό και να είναι αυτά σίδερα είναι εδώ θα μείνουν μόνο εμείς θα φύγουμε για αυτό θέλουν κυνηγιμα και να τα χαιρεσαι:)
 
Φίλε μου όσο ακριβό και να είναι αυτά σίδερα είναι εδώ θα μείνουν μόνο εμείς θα φύγουμε για αυτό θέλουν κυνηγιμα και να τα χαιρεσαι:)
Και να μην λένε οι οποίοι απόγονοι ή οι κληρονόμοι, " μπράβο τον μπάρμπα...μου άφησε ένα ακυνηγητο οπλο" .sarcastic.
 
Και να μην λένε οι οποίοι απόγονοι ή οι κληρονόμοι, " μπράβο τον μπάρμπα...μου άφησε ένα ακυνηγητο οπλο" .sarcastic.
Ας το χαρούμε εμείς πρωτα και άσε του κληρονόμους φίλε μου το όπλο το αγοράζεις για εσένα επειδή το γουστάρεις και θα του πίνεις το αίμα τα σίδερα δεν έχουν ανάγκη εμείς έχουμε!!! ;)
 
Φίλε μου όσο ακριβό και να είναι αυτά σίδερα είναι εδώ θα μείνουν μόνο εμείς θα φύγουμε για αυτό θέλουν κυνηγιμα και να τα χαιρεσαι:)
Αυτό ακριβώς παιδιά και θα σας πω ένα παράδειγμα...
Ο αγαπητός μου φίλος Κώστας αγόρασε το 828 silver και το είχε στο σπίτι μη κυρώσει στο κυνήγι. Του ελεγα.....βρε βγάλτε το όπλο να το χαρείς στο μπεκατσοκυνηγι μας....Είσαι καλά μου έλεγε, να το γδαρω στα πυκνά; πρόπερσι μέσα Οκτωμβρη με παίρνει και μου λέει τα άσχημα νέα, ριξη χιαστών και μηνισκου, έχασε όλη τη χρονιά.....Μια μέρα που πήγα νε το δω μου λέει.....είχες δίκιο βρε Γιάννη για το όπλο, εμείς θα φύγουμε.αυτα εδώ θα μείνουν.
Την επόμενη σεζόν το έβγαλε κανονικά στα μπεκατσοκυνηγια μας και το ευχαριστήθηκε, του έκαμε και δύο παράσημα στο κοντάκι από τα πουρνάρια.....
 
Αυτό ακριβώς παιδιά και θα σας πω ένα παράδειγμα...
Ο αγαπητός μου φίλος Κώστας αγόρασε το 828 silver και το είχε στο σπίτι μη κυρώσει στο κυνήγι. Του ελεγα.....βρε βγάλτε το όπλο να το χαρείς στο μπεκατσοκυνηγι μας....Είσαι καλά μου έλεγε, να το γδαρω στα πυκνά; πρόπερσι μέσα Οκτωμβρη με παίρνει και μου λέει τα άσχημα νέα, ριξη χιαστών και μηνισκου, έχασε όλη τη χρονιά.....Μια μέρα που πήγα νε το δω μου λέει.....είχες δίκιο βρε Γιάννη για το όπλο, εμείς θα φύγουμε.αυτα εδώ θα μείνουν.
Την επόμενη σεζόν το έβγαλε κανονικά στα μπεκατσοκυνηγια μας και το ευχαριστήθηκε, του έκαμε και δύο παράσημα στο κοντάκι από τα πουρνάρια.....
Τα οπλα αλλα οπως και ολα π.χ τα αξεσουρ του κυνηγιού ειναι για να τα χαιρομαστε και οχι για τις ντουλαπες,τι να το κανω να το εχω να το κοιταω και να λεω αχ τι ωραίο?Οχι δεν θα παρω προτιμω να το κυνηγάω και ας εχει και τα σημαδια του πολεμου προσωπικα δεν με χαλαει δειχνει οτι το χαιρεσαι και το γουσταρεις.
 
Εχετε δικιο για τη χρηση του οπλου αλλα θα σας πω την ιστορια ενος φιλου. Κυνηγος ο παππους του αγορασε λιγα χρονια πριν σταματησει το κυνηγι ενα BROWNING B25 δεν ξερω τι βαθμου ποιοτητας ηταν αλλα ειχε υπεροχα ξυλα. Ο παππους το κυνηγισε πολυ λιγα χρονια και παντα μα παντα μολις γυριζε απο το κυνηγι οσο κουρασμενος και να ηταν επιανε τον οβελο, το λαδι και καθαριζε τις καννες και το οπλο γενικα. Μετα το περιελαβε ο πατερας του φιλου μου.... τσαπατσουλης ανθρωπος. Πηρε ενα διαμαντι και μην σας πω πως ειναι σημερα. Μεχρι σκαψιματα εσωτερικα στις καννες το εκανε παλιοσιδερο. Τι παρελαβε ο φιλος μου? κατι πολυ υποβαθμισμενο που και να θελει, δεν υπαρχουν τα χρηματα να αγορασει κατι αντιστοιχο και ειναι μερακλης σαν τον συγχωρεμενο τον παππου του. Κριμα δεν ειναι;
 
Το κυνηγι ειναι παραδοση, παει απο γεννια σε γεννια και μπορει ο επομενος να εχει χρηματα να αγορασει οτι θελει, αλλα μπορει η εποχη του να ειναι δυσκολη, σαν τουτη τη δικη μας τωρα που, να αγοραστει κατι καλο, δεν ειναι για τους περισσοτερους κατι εφικτο... Εγω δεν εχω οπλα αξιας, μα οτι αγοραζω κοιταζω να παρω το καλυτερο που μπορω, αλλιως κανω υπομονη μεχρι να τα καταφερω. Με κοιταζε μια μερα η γυναικα μου που καθαριζα ενα οπλο "αμαν με εκεινα τα λαδια σου και τα πανακια καθε φορα, δεν βαριεσαι? αφου και το αλλο σαββατοκυριακο παλι θα ριξεις και παλι θα καθαριζεις" της λεω "και αυριο να φυγω απο τη ζωη, οταν θα φτασει ο γιος μου να παρει τα οπλα μου στα χερια του θα ειναι οπως θελω να του τα παραδωσω"
 
Οταν εχεις στερηθει τα παντα, για να αγορασεις ενα οπλο ανωτερης αξιας χρηματικης απο εκει που αντεχει η τσεπη σου, ειναι κριμα να το τρωει η σκονη της ντουλαπας. Τα οπλα ειναι εργαλεια χρηστικα, η ομορφια τους ερχεται και μεσα απο τη χρηση, αρκει φυσικα να μην τα κανεις σκαλιδες. Οποτε ναι, αν ηθελα, και μπορουσα, να παρω ενα Purdey ή ενα Boss, σαφως και θα το επαιρνα για κυνηγι. Ειναι σαν να αγοραζεις ενα ακριβο διαμερισμα (που ειναι κοντα και οι τιμες) και να το κλειδωσεις και να μη μεινεις μεσα
 
Φίλε Κωνσταντίνε πολύ ψαγμένη μάρκα και μπράβο που την αναφέρεις, άσχετα αν δεν είναι για τα βαλάντια μας. Παρεπιπτόντως να αναφέρω και άλλη μία που αξίζει νά τη δεις της ίδιας κατηγορίας η οποία παράγει και τρικανο παραλληλεπιθετο η αυστριακή εταιρεία ludvich borovnic.
 
Back
Top