Πλαγιόκαννο

Προσωπικα αρχισα την δεκαετια του 80 το κυνηγι με ενα aya πλαγιο , οταν πηγα να παρω οπλο δεν μπηκα στην διαδηκασια να το ψαξω για αυτογενες γιατι η εικονα που ειχα στο μυαλο ηταν συτη ....κυνηγος = πλαγιοκανο στο χερι . Με αυτι πορευτηκα γισ αρκετα χρονια αν κ η παρεα συναδελφων που εκανα παρεα ειχαν ολοι καραμπινες .....εχω φαει πολυ " μπουλινγκ " για να με μεταπισουν να το αλλαξω . Βεβαια επιδη τοτε δεν γνωριζαμε οι περισσοτεροι μην πω ολοι για μετρα κ κοντακια εμενα μου ηταν πολυ κοντο η προσαρμογη πανω του μου ηταν πολυ δυσκολη με αποτελεσμα να μην το εχω χαρει οσο θα επρεπε
Δυστυχος το εδωσα πριν προλαβω να μαθω για τις προσαρμογες στα οπλα κ λυπαμε πολυ γιατι ηταν ωραιο οπλο , μακαρι ο κατοχος του να το χαιρεται .
Μετα απο τριαντα χρονια επιασα στα χερια μου καραμπινα τωρα ξερω τα κυνηγια τα ευχαριστιεμαι , αλλα αλλη αισθηση ειχα οταν επιανα στα χερια το δικαννο, το ιδιο αισθανομαι κ με το ποζε !!! :):)
 
η παρεα συναδελφων που εκανα παρεα ειχαν ολοι καραμπινες .....εχω φαει πολυ " μπουλινγκ " για να με μεταπισουν να το αλλαξω .
Δυστηχως ετσι ειναι..κ αυτο το περιγραφω κ στο πρωτο μου ποστ οταν ανοιξα αυτο το "θεμα"(και που ειδα πως το διαβασες..)
τελοσπαντων να μην ξαναλεω παλι τα ιδια..
Μετα απο τριαντα χρονια επιασα στα χερια μου καραμπινα τωρα ξερω τα κυνηγια τα ευχαριστιεμαι , αλλα αλλη αισθηση ειχα οταν επιανα στα χερια το δικαννο, το ιδιο αισθανομαι κ με το ποζε !!! :):)
Εγω θα σου ευχηθω καποτε να ξαναπιασεις στα χερια σου ενα πλαγιοκαννο κ να απολαυσεις κ με αυτο τα κυνηγια σου.....
 
Δυστηχως ετσι ειναι..κ αυτο το περιγραφω κ στο πρωτο μου ποστ οταν ανοιξα αυτο το "θεμα"(και που ειδα πως το διαβασες..)
τελοσπαντων να μην ξαναλεω παλι τα ιδια..

Εγω θα σου ευχηθω καποτε να ξαναπιασεις στα χερια σου ενα πλαγιοκαννο κ να απολαυσεις κ με αυτο τα κυνηγια σου.....
Τασο παρε ενα ποζε να γελασουμε λιγο .yel.
 
ενα groyp essen 71cm τσοκ σταθερο 1 2, του σχωρεμαινου θειουμου γουρουνας και λαγας,,σε πωλη καλη καταστασηηηη,,θημαμε σε κατι τσιχλοκοτσιφα πιτσιρηκας ειχα ρηξη μαζιτου μερηκες τουφεκιες,,,τωρα το εχη ο γιωστουlossless image hosting .shake hands.
Σακη δεν υπαρχει μαρκα οπλου Grupp Essen........το πρωτο ειναι τυπος ατσαλιου και το δευτερο πολη στην Γερμανια οπου βρισκεται το εργοστασιο.....το κοκορατο ειναι σιγουρα Ιταλικο απο τα πολλα που ειχαν ερθει την δεκαετια 50-60
Σιγουρα καπου αναφερει την μαρκα του και την χρονολογια κατασκευης.
 
Σακη δεν υπαρχει μαρκα οπλου Grupp Essen........το πρωτο ειναι τυπος ατσαλιου και το δευτερο πολη στην Γερμανια οπου βρισκεται το εργοστασιο.....το κοκορατο ειναι σιγουρα Ιταλικο απο τα πολλα που ειχαν ερθει την δεκαετια 50-60
Σιγουρα καπου αναφερει την μαρκα του και την χρονολογια κατασκευης.
Συμφωνώ απόλυτα. Λογικά κάπου στη βάση θα λέει την μάρκα και στις Κάννες κάπου θα λέει την χρονολογία κατασκευής με λατινικούς χαρακτήρες
 
Τα πλαγιοκαννα (ασχετως εαν δεν βολευουν πολλους κυνηγους,και πλέον λίγοι τα χρησημοποιουν ) ειναι τα κομψοτερα κυνηγετικα οπλα......
Ειδικά σε διαμέτρημα 16, και 20.
Και είπα, θα φανεί δε θα φανεί σε καμιά ώρα, τελικά εμφανίστηκε σε 20 λεπτά.sarcastic.
 
Τα πλαγιοκαννα (ασχετως εαν δεν βολευουν πολλους κυνηγους,και πλέον λίγοι τα χρησημοποιουν ) ειναι τα κομψοτερα κυνηγετικα οπλα......
Ειδικά σε διαμέτρημα 16, και 20.
Δυστηχως για να πας σε ποιοτικό πλάγιο πάει ψηλά η τιμή και όταν λέω ποιοτικό δεν εννοώ κάτι purdey, boss και τέτοια. Ένα Beretta, Bernadeli, aya , chapui κτλ εννοώ..
 
Τελικα, η αγορα μικροτερου διαμετρηματος πλαγιοκαννου, πηγε βπισω ενα μηνα:mad:
Δεν πειραζει, γεροί (αν δεν παμε απο...κορωνοιό.sarcastic.) να ειμαστε, και ισως προκυψει κατι...πολυ καλο;)
Κάθε εμπόδιο για καλό που λένε Διονύση...
;);););););)
 
Τα πλαγιοκαννα (ασχετως εαν δεν βολευουν πολλους κυνηγους,και πλέον λίγοι τα χρησημοποιουν ) ειναι τα κομψοτερα κυνηγετικα οπλα......
Ειδικά σε διαμέτρημα 16, και 20.
Όλους τους βολεύουν, αλλά τα νίκησε την δεκαετία του 80 η καραμπίνα, μετά έγινε συνήθεια η μία κάνει και η μονή σκανδάλη και μετά ήρθε το ως μοντέρνο σύχρονο φθηνό σούπερ ποζέ και το παραγκώνισε. Όλοι είχαν από 2 3 όπλα στην κατοχή τους, από αυτά τα περισσότετα ήταν αυτογεμοί και ξαφνικά άρχισε να εμφανίζεται η τάση ότι ( δεν με βολεύουν οι 2 σκανδάλες) αντί να λένε ( θέλω την τρίτη, 4, και 5 βολή...)
 
Όλους τους βολεύουν, αλλά τα νίκησε την δεκαετία του 80 η καραμπίνα, μετά έγινε συνήθεια η μία κάνει και η μονή σκανδάλη και μετά ήρθε το ως μοντέρνο σύχρονο φθηνό σούπερ ποζέ και το παραγκώνισε. Όλοι είχαν από 2 3 όπλα στην κατοχή τους, από αυτά τα περισσότετα ήταν αυτογεμοί και ξαφνικά άρχισε να εμφανίζεται η τάση ότι ( δεν με βολεύουν οι 2 σκανδάλες) αντί να λένε ( θέλω την τρίτη, 4, και 5 βολή...)
Μοδα ηταν και οι καραμπινες αλλα νομιζω οτι πολλοι επιστρεφουν στο δικαννο και εχουν και ανοδικη ταση και τα 16αρια και 20αρια
 
Όταν ακούω την λέξη κυνηγός το μυαλό είναι συνδεδεμένο με δίκαννο είτε πλάγιο είτε αλληλεπίθετο,τρομερά πλεονεκτήματα και παρόλο τις δύο βολές αν συνηθίσεις δεν σου χρειάζεται καθόλου η τρίτη, που όπως έχουν γίνει τα πράγματα σπάνια να έχεις την ικανότητα να την ρίξεις.Θα είναι και κάπως σαν πιο έντιμο προς το θήραμα.
 
Last edited:
To 2006 ξεκίνησα με ένα hemingway παρέα με μια έμπειρη σετερίνα και κυνηγούσα ορτύκια στη Ροδόπη. Σκύλα και τουφέκι χορηγία του πατέρα μου για εκείνη τη σαιζόν. Περιέργως αν και εντελώς πρωτάρης στο τουφέκι, δύσκολα έχανα πουλί. Πριν ξεκινήσει η δεύτερη χρονιά άρχισα να διαβάζω ένα φόρουμ που λέγανε για κοντάκια, μέτρα, σωστή επώμιση. Ε από τότε, δεν ξέρω πώς επέδρασε στον εγκέφαλο όλη αυτή η πληροφορία, δεν μπόρεσα να ξανακυνηγήσω με το συγκεκριμένο όπλο. Ήθενα να φτιάξω ένα κοντάκι στα μέτρα μου για το συγκεκριμένο δίκανο για τα τσιχλοκυνήγια, έχει ιδανικό σταθερό τσοκάρισμα 5 (ή 4 έχω χρόνια να το τσεκάρω) - 3 και είναι πανάλαφρο. Ελπίζω κάποια στιγμή να πετύχω το γνωστό μάστορα λάσκα γιατί όσες φορές τον προσέγγισα δήλωσε πνιγμένος!
 
To 2006 ξεκίνησα με ένα hemingway παρέα με μια έμπειρη σετερίνα και κυνηγούσα ορτύκια στη Ροδόπη. Σκύλα και τουφέκι χορηγία του πατέρα μου για εκείνη τη σαιζόν. Περιέργως αν και εντελώς πρωτάρης στο τουφέκι, δύσκολα έχανα πουλί. Πριν ξεκινήσει η δεύτερη χρονιά άρχισα να διαβάζω ένα φόρουμ που λέγανε για κοντάκια, μέτρα, σωστή επώμιση. Ε από τότε, δεν ξέρω πώς επέδρασε στον εγκέφαλο όλη αυτή η πληροφορία, δεν μπόρεσα να ξανακυνηγήσω με το συγκεκριμένο όπλο. Ήθενα να φτιάξω ένα κοντάκι στα μέτρα μου για το συγκεκριμένο αλλά όσες φορές προσέγγισα το γνωστό μάστορα δήλωσε πνιγμένος!
Μπελαλίδικη δουλειά να φέρει τις εφαρμογές σε πλαγιοκαννο, προτιμούσε τα εύκολα και γρήγορα από τις καραμπίνες, υποθέτω.
 
Μπελαλίδικη δουλειά να φέρει τις εφαρμογές σε πλαγιοκαννο, προτιμούσε τα εύκολα και γρήγορα από τις καραμπίνες, υποθέτω.
Μπα γιατρέ, δεν κωλώνει σε τέτοια. Αλλού το αποδίδω αλλά και πάλι είναι προσωπική εκτίμηση
 
Back
Top