Πλαγιόκαννο

Εξαιρετικά τουφεκια τα chapuis,καλοφτιαγμενα και σχετικα ελαφριά.
Έκανες καλή επιλογή τσοκ,σε καλύπτουν παντού.
Είναι πράγματι λεπτεπίλεπτα (δείχνουν στο μάτι και στην αίσθηση όπλα μικρότερου διαμετρήματος) και ελαφριά , περισσότερο ελαφριά από ότι χρειάζεται θα έλεγα, αυτό οφείλεται στο ότι η βάση εχει μικρότερες διαστάσεις απο 12αρα, περίπου 38 χιλ. στην βάση του καθρέφτη, που αντιστοιχή, εάν δεν κάνω λάθος σε πλάτος βάσης 20αριού. Επίσης παρόλο που οι κάννες του ειναι δοκιμασμένες στις 1320 BARS είναι αρκετά ελαφριές. Οι 66άρες είναι 1186 γρ και οι 70άρες είναι 1262 γρ. συμφωνα με τα αντίγραφα των πιστοποιητικών δοκιμής της τραπεζας δοκιμών του SaintEtienne (στη ηλεκτρονική ζυγαριά κουζίνας βρέθηκαν οι 70άρες να έχουν βάρος 1258 γρ και οι 66άρες 1176γρ, αλλά θεωρώ την μετρηση της τραπεζας δοκιμων ως την πλέον αξιόπιστη και σωστή) με αποτέλεσμα το ολικό βάρος του όπλου να είναι 1695γρ περίπου με τις 66άρες κάνες και γύρω στα 2700γρ με τις 70άρες κάνες. Κατά τη γνώμη μου, η ποιότητα ενός όπλου βασίζεται σε τρείς παραμέτρους α. Σωστή σχεδιάση β. Επιλογή κάλων πρώτων υλών και γ. προσεκτική κατασκευή ώστε να αναδειχθούν οι προηγούμενες παραμέτροι. Τα Chapuis βρίσκονται σε αρκετά υψηλό επίπεδο και στις 3 παραμέτρους. Ακόμη ένας λόγος που επέλεξα αυτή την εταιρία είναι επειδή μπορείς να επιλέξεις τα χαρακτηριστικά του όπλου όπως εσυ θέλεις δηλ. μήκος κάνης, συσφίξεις σταθερές ή εναλασσόμενες, θαλάμες, αυλούς, δισκάνδαλο ή μονοσκάνδαλο, φινίρισμα βάσης, απλούς ή αυτόματους εξολκείς και το κυριότερο για μένα τύπο και μέτρα κοντακιού (αν και στο δικό μου έγινε καποιο λάθος και χρειάστηκε να το κόψω), βέβαια καποιες επιλογές έχουν και το αντίστοιχο κόστος.
 
Σπυρο, με βαρος στα 1695 γρ έχεις αντιμετωπίσει ποτε κάποιο πρόβλημα με έντονο λάκτισμα?
Κοίτα Τάσος, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο στην ανακρουση ενός όπλου, οι δύο σημαντικότεροι, κατά τη γνώμη μου, είναι το βάρος όπως λές και ο αλλος έξίσου σημαντικός το πόσο ταιριάζει το κοντάκι στα μέτρα σου και το πόσο σωστά κουμπώνεις το όπλο στην επώμιση. Με την 66άρα κάνη, εχω ανεβεί μέχρι 32γρ και αυτό σε κυνήγι μπεκάτσας που οι ντουφεκιές, στις μέρες μας, είναι συνήθως μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και με μεγάλη χρονικη απόσταση η μιά από την άλλη, οποτε δεν με ενοχλεί και ιδιαίτερα το λάκτισμα, τωρα σε κυνήγια με πολλές και συνεχόμενες ντουφεκιές, περπατητό στα κιχλοκότσυφα ας πούμε, έχω βρει τη υγειά με φυσίγγια τύπου SPORTING 28 γρ μεχρι το πολύ φυσίγγια 30γρ. και αυτά τα επιλέγω με σχετικά ''συγκρατημένες αρχικές ταχύτητες", για να δανείστω μια φράση του κ. Χατζιώτη, προκειμένου να εχουν μαλακή ανάκρουση. Γενικώς με τόσο ελαφριά όπλα πρέπει στα κριτήρια επιλογής των φυσιγγίων, πέραν από τη βλητική απόδοση, να βάζεις αρκετά ψηλά και την άισθηση της ανακρουσης που σου δίνουν στο κυνήγι. Βέβαια, σε βιαστικές λανθασμένες επωμίσεις που δεν κουμπώνω σωστα το όπλο στον ώμο, εχω φάει και κατι χαστουκάκια.goodboy. ιδιαίτερα σε φυσίγγια από 32γρ και πάνω.
 
Εγώ Σπυρο το πιο μαλακό φυσίγγι που έχω ρίξει με το μπαικαλ το πλάγιο ειναι το ni Sporting 28gr στο λευκό κουτί με φόντο ένα δάσος. τώρα έχει αλλάξει συσκευασία.. κ μάλιστα ήταν φονικοτατο.Η αλήθεια ειναι ομως ότι ποτε δεν είχα πρόβλημα με το λάκτισμα.
 
Εγώ Σπυρο το πιο μαλακό φυσίγγι που έχω ρίξει με το μπαικαλ το πλάγιο ειναι το ni Sporting 28gr στο λευκό κουτί με φόντο ένα δάσος. τώρα έχει αλλάξει συσκευασία.. κ μάλιστα ήταν φονικοτατο.Η αλήθεια ειναι ομως ότι ποτε δεν είχα πρόβλημα με το λάκτισμα.
Το NSI SPORTING που έριξα μερικά κουτιά πέρσι, όχι οτι ήταν ενοχλητικό, αλλά δε μου φάνηκε από τα ποιο ελαφριά 28άρια που δοκίμασα, είχε μια κάπως κοφτή και απότομη ανάκρουση, ήταν ομως οπως λές φονικότατο και γρήγορο. Ένα 28άρι φυσίγγιο που έριξα και ήταν μαλακό αλλά και λίγο αδύναμο στις συνθήκες που το κυνήγησα (μέρες με ισχυρή και παρατεταμένη παγωνιά) ήταν το RIO TARGET LOAD 28γρ. πιστευω οτι θα είναι μια καλή επιλογή στην εναρξη με τις υψηλές θερμοκρασίες. Λογικά το όπλο σου θα πρέπει να είναι βαρύτερο από το δικό σου.
 
Ναι ειναι βαρύτερο φίλε Σπυρο.3120γρ ειναι.Το Ρίο σαν φυσιγγια ήταν απο πάντα η αδυναμία μου..Το συγκεκριμένο ομως δεν το έχουν εδώ.Ειχες ρίξει ποτε το πράσινο στα 34γρ?Έχω κάνει τουφεκιες όνειρο.Αλλα δεν το φέρνουν πια..Σκληρό φυσίγγι ομως..
 
Ναι ειναι βαρύτερο φίλε Σπυρο.3120γρ ειναι.Το Ρίο σαν φυσιγγια ήταν απο πάντα η αδυναμία μου..Το συγκεκριμένο ομως δεν το έχουν εδώ.Ειχες ρίξει ποτε το πράσινο στα 34γρ?Έχω κάνει τουφεκιες όνειρο.Αλλα δεν το φέρνουν πια..Σκληρό φυσίγγι ομως..
Οχι Τάσο δεν το έχω ρίξει ποτέ το RIO34. Αρκετά χρόνια πρίν και με άλλο όπλο, ένα ROBUST 222 του πατέρα μου, είχα ρίξει κανα - δυό κουτιά RIO 32 τα μπλέ, σε κιχλοκότσυφα στα περάσματα του Οκτώβρη και απ΄οτι θυμάμαι εδινε πολυ σφιχτές ντουφεκιές με μαλακή ανάκρουση και με καλυτερη απόδοση όταν εβγαινε λίγο ο ήλιος. Βέβαια μιλάμε για 19 μπορεί και παραπάνω χρόνια πριν εξαγοραστεί η εταιρία από τον όμιλο MAXAM.
 
Φίλε Σπυρο το rc2 μπλε ειναι ότι καλυτερο έχω βάλει στο όπλο μου στα 34γρ.. και στο δίκαννο κ στην καραμπινα δοκιμασμένα σε ν6 για καμιά φασσα και πέρδικες.Κανενα πουλί ζωντανό.Η νεκρό η έφυγε..Πιστεύω ότι το r12 ειναι το πιο μαλακό..
 
Φίλε Σπυρο το rc2 μπλε ειναι ότι καλυτερο έχω βάλει στο όπλο μου στα 34γρ.. και στο δίκαννο κ στην καραμπινα δοκιμασμένα σε ν6 για καμιά φασσα και πέρδικες.Κανενα πουλί ζωντανό.Η νεκρό η έφυγε..Πιστεύω ότι το r12 ειναι το πιο μαλακό..
Ρε Τάσο μήπως εδώ μέσα πρέπει να γράφουμε μόνο για πλαγιόκαννα και πρέπει να πάμε καπου αλλού να γράφουμε για φυσίγγια? Φοβάμαι μήπως βγαίνουμε εκτός θέματος.
 
Ρε Τάσο μήπως εδώ μέσα πρέπει να γράφουμε μόνο για πλαγιόκαννα και πρέπει να πάμε καπου αλλού να γράφουμε για φυσίγγια? Φοβάμαι μήπως βγαίνουμε εκτός θέματος.

Το νου σας η διαχείριση παραμονεύει... Έχεις δίκιο πάντως ;);)
 
καλημερα παιδια...
εγω κυνηγω εδω και 24 χρονια(ποτε περασαν.buy buy.) με πλαγιοκαννο...ενα σιμσον 76εκ, το οποιο το πουλησα(.no.), πριν 7/8 χρονια, για να παρω ενα ποιο εργαλειο για μενα, Franchi higlander 66 cm choke, και εχω και ενα browning BSS ...
πριν 2 χρονια πηρα και ενα αλληλεπιθεtο(εχω ανεβασει φωτο σε τοπικ) simson, αλλα οταν πιανω στα χερια μου
τα πλαγιοκαννα, αλλη χαρη βρε παιδι μου.love....... η κινηση τους δεν συνγκρινετε με το αλληλεπιθετο,κατα την γνωμη μου,
ακομα και στις τραβερσες,για οποιον εχει συνηθίσει....
.shake hands.
 
Γεια σου Διονύση Καλλιτέχνη!!Τα ποζε ποτέ δεν μου άρεσαν..Αποκλειστικά και μόνο για λόγους αισθητικής.Οταν βλέπω την μια κάννη πάνω στην άλλη μου τα χαλάει όλα..Όμως η σκοπευτικη του γραμμή είναι ίδια με καραμπινα..Και αυτό για κάποιους είναι πλεονέκτημα.ΥΓ Ας με συγχωρήσουν οι φίλοι και συνάδελφοι ποζεραδες είναι προσωπικο γουστο..:)
 
Θελω να πιστευω ολοι μας οι κυνηγοι, σκεφτομαστε( απο μεσα μας) τι οπλο θα παρουμε εαν πιασουμε την...καλη....my man.
Να, και ενα αλλο topic που μπορουσε να γινει, με τις επυθιμιες/ονειρα αποκτησης οπλων;)
Εγω παντως σκεφτομαι πιο πολυ το dickson round body, και μετα καποια sidelock.xm.


Τι ωραια βαλιτσουλα.love..love..love.
http://www.gunandknifeclassics.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=836&Itemid=61
 
Last edited:
Εμενα αυτο που με χαλαει είναι η ''πεποιθηση'' οτι δεν κανει για ολα τα κυνηγια κ ειδικά για σκοπευτηριο μιλωντας για την δκοπευτικη του γραμμη.
κ το οτι δεν φτιαχνουν εναν που να εχει τις προδιαγραφές για σκοπευτικη χρηση απο θεμα αντοχης.
ισως γιαυτο εχω σαν αποθημενο να παρω καποτε το φαμπαρμ.
επειδη δείχνει με τα τεσσερα κλειδια να μπορει να αντέχει κ δκοπευτικη χρηση.
πως γινετε να κραταω καθετο για σκοποβολη κ πλάγιο για κυνηγι.
ειναι οπως το αυτοκινητο που θελω να χω ενα φθα ολα που ασχολουμε.
γιαυτο κ πηρα αγροτικό:)
 
Back
Top