Πλαγιόκαννο

Θα ήθελα να γράψω για ένα όπλο που αγαπώ ιδιαίτερα κ που δεν άντεξε στο πέρασμα του χρόνου άλλα και στην σημερινή εποχή του ποζέ κ της καραμπίνας.εχωντας στην κατοχή μου ένα μπαικαλ 43αρι σοβιετικό μπορώ να πως πως σπάνια το αποχωριζομε στα κυνήγια μου.κ το χρεισιμοποιω σε ότι κυνηγάω(έκτος από καμιά περαστική φάσσα του Οκτώβρη) κατά την ταπεινή μου άποψη πιστεύω ότι ειναι ιδανική επιλογή σε περπατητο κυνήγι από τσίχλα μέχρι λαγό.χωρις αυτό να σημενει ότι ο κάτοχος του δεν θα μπορεί να έχει επιτυχία κ σε καρτέρι.(βεβαία οι ειδικοί άλλα λένε..).στεναχωριέμαι όταν ακούω κάποιους να σνομπάρουν τον συγκεκριμένο τύπο όπλου όμως ξεχνάνε οι ίδιοι ότι αυτό το όπλο έβλεπαν να έχει στον ώμο ο παππούς τους η ο πατέρας τους πηγαίνοντας η γυρνώντας από το κυνήγι.τελευταια άκουσα την εξής ατάκα από κάποιον:τα πλαγιοκαννα δεν "σκωτονουν"τα σχόλια περιττά..ΥΓ αυτά είχα να πω φίλοι μου,θα ήθελα κ την άποψη όλων σας(αν ήταν δυνατόν)πάνω σε αυτό το θέμα.ευχαριστω που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε τα παραπάνω.
 
Last edited:
το 43 είναι όπλο θρύλος και πούλησε όσο κανενα άλλο πλαγιόκαννο
όσοι το έχουν διατηρούν τις καλύτερες αναμνήσεις και πολύ σπάνια το αποχωρίζονται
αυτοί που το σνομπάρουν πρέπει να είναι λίγοι και άσχετοι :)
όσο για το <<τα πλαγιόκαννα δεν σκοτώνουν>> δεν το σχολιάζω κάν ;)
 
Φίλε Μάκη έχεις δίκιο,σίγουρα δεν γνωρίζουν.εχω ένα φίλο ο οποίος όλα του τα κυνήγια τα κάνει με ένα πλάγιο ζαμπαλα.οταν τον βλέπουν η φίλοι του η καραμπιναδες του λένε που πας με αυτό το κολωκοτρονεικο όπλο;τσαντιστηκα κ του λέω θα κρέμας τα πουλιά από δω και πέρα στην πουλιαστρα κ όχι στο γιλεκο.ε λοιπόν δεν του ξαναείπαν τίποτα!!
 
Κάτοχος του izh54, του καλού μοντέλου των Σοβιετικων, έχω να πω τα καλύτερα. Το μόνο του πρόβλημα, το μικρό του κοντακι. Είναι στο πρόγραμμα να φτιαχτεί ενα κοντακι για το συγκεκριμένο
 
Φίλε Μάκη έχεις δίκιο,σίγουρα δεν γνωρίζουν.εχω ένα φίλο ο οποίος όλα του τα κυνήγια τα κάνει με ένα πλάγιο ζαμπαλα.οταν τον βλέπουν η φίλοι του η καραμπιναδες του λένε που πας με αυτό το κολωκοτρονεικο όπλο;τσαντιστηκα κ του λέω θα κρέμας τα πουλιά από δω και πέρα στην πουλιαστρα κ όχι στο γιλεκο.ε λοιπόν δεν του ξαναείπαν τίποτα!!
:):)
 
Σας ζαλίζω όμως έχω ένα ερώτημα.τοσα χρόνια μαχομαστε για το ελεύθερο παραδοσιακό κυνήγι,πως όμως θα ειναι αυτό εάν κάποτε "εξαφανιστεί" το παραδοσιακό πλαγιοκαννο από τους κυνηγοτοπους της πατρίδας μας;(θα χαθεί κάποια ομορφιά δεν συμφωνείτε)ΥΓ δεν εχω σκοπό να πείσω κανέναν να χρησιμοποιειση η να αγοράσει πλαγοκαννο.απλα θέτω τα ερωτήματα μου κ της απόψεις μου γύρω από ένα παρεξηγημένο(κυρίως από τους νέους)τύπο οπλου.
 
κάθε τύπος όπλου έχει τους αποδέκτες του όπως και κάθε εταιρεία που παράγει όπλα
γεγονός αναμφισβήτητο είναι ότι το αλληλεπίθετο(s.pose)κέρδισε τις εκτιμήσεις των κυνηγών και όχι αδικαιολόγητα...αλλά αυτό είναι άλλη και μεγάλη συζήτηση
η καραμπίνα κι αυτή το ίδιο γιατί είναι φθηνή περισσότερα φυσίγγια κ.λ.π.
δεν είναι τυχαίο ότι λίγες εταιρείες βγάζουν πια πλαγιόκαννα σε τιμές προσιτές
επίσης αγαπητέ Τάσο η τεχνολογία προχωράει και γίνεται πιο φθηνή
κάποτε είχαμε αυτοκίνητα με καρμπυρατέρ....τώρα είναι ιντζέξιον και υβριδικά
:)
 
Έχεις απόλυτο δίκιο δεν αντιλέγω.απο την άλλη μεριά όμως η τεχνολογία έχει προχωρήσει κ στα πλαγιοκαννα(πληρες σειρά τσοκ,μόνη σκανδάλη,αυλοί)όμως κ πάλι δεν προτιμουντε.
ααααααα τώρα με στεναχωρείς :)
πλαγιόκαννο για μένα είναι παράδοση
απλοί εξωλκείς,σταθερά τσόκ,δισκάνδαλο,αγγλέ κοντάκι,συμβατικοί αυλοί,μονομπλόκ κάννες,μακρύκαννο και αν αντέχει η τσέπη ολόκληρες αληθινές φωτιές .shake hands.
 
Συμφωνώ σε όλα ιδιαίτερα στο αγγλε κοντακι στους απλούς εξολκεις κ στο δισκανδαλο(άπλα ανέφερα τα παραπάνω γιατί προχωράει κ αυτό τεχνολογικά) πιστεύω ότι τους νέους κυνηγούς τους "φοβίζει"η σκόπευση με το πλαγιοκανο γιατί βλέπουν της Κάννες παράξενα στο ματι σε σχέση με ένα ποζε η μια καραμπίνα.ΥΓ ο χρ.χατζιωτης ενώ έχει στην συλλογή του κ στο κατάστημα του πλαγιοκανα εξαιρετικής ποιότητας,δεν κατάφερε ποτέ να προσαρμοστεί στο κυνήγι με αυτά.πιστευω για τον ίδιο ακριβώς λόγο.(κυνηγάει με αυτογεμες από ότιείχε πει κάποτε).
 
Προσωπικα εχω προσπαθησει μερικες φορες να κυνηγησω με πλαγιοκανο, αλλα με ξενιζει η σκοπευτικη του γραμμη. Δε νομιζω οτι ειναι οπλο που εξαφανιζεται απλα ειναι οπλο που δεν προτιμαται. Προτιμουνται τα αυτογεμη τωρα, για τον ιδιο λογο που προτιμουσαν τα πλαγιοκανα αμεσως μετα τον πολεμο, δηλαδη ο κοσμος βρηκε φτηνα οπλα μαζικα οπλα. Δυστυχως το 16αρι, ενα διαμετρημα που για μενα ειναι πολυ κοντυτερα στο παραδοσιακο, ειδικα για τον τοπο μας, τεινει να εξαφανιστει, και ειναι και το διαμετρημα που δινει τα πιο αρμονικα οπλα.

Αν αγοραζα τωρα πλαγιοκανο, θα πηγαινα προς Γαλλικο, καποιο μεσης χρηματικης αξιας. Λατρευω την κομψη γραμμη των Darne, αλλα ειναι περαν των δυνατοτητων μου. Θα ηθελα κανες 71 εκατοστων, τσοκ 3-2, ή 4-3 σταθερα, δισκανδαλο και οπωσδηποτε οχι με Aγγλε κοντακι, αλλα με prince of wales. Και σιγουρα 16αρι.
 
Ωπα.
κτυπησε ς φλέβα Τασο.
Ο μεγάλος μου έρωτας.
Με αυτά μεγάλωσα κ έμαθα να κυνηγω
αυτο ήταν ξ το πρώτο μου οπλο που αγόρασα δικο μου.
Καποιες συγκιριες με οδήγησαν σε σούπερ ποζε....μα απο περσυ επεστρεψα κ δηλωνω ξανα ερωτευμένος.
Με το ζαμπαλα κανω ολα τα κυνηγια.
ολα.
τόλμησα περσυ ενα απογευμα να παρω το σούπερ ποζε για τσιχλα. ....και τρια φυσιγγια μετα το φυλαξα.
οταν κρατας ενα πλαγιο.....κ πας σε σουπερ ποζε.....ειδικα ψηλου προφιλ....ειναι σαν να αγγιζεις μια γυναίκα. .....και μετα ενα αγαλμα.

Με λυπει πολυ που τα σνομπαρει ο κόσμος.
Εγω ξερω οτι οταν μονο αυτά υπηρχαν εκαναν μια χαρα τις αρμαθιες τους οι προγονοι μας.
μετα που τα μαθαμε και ολα έγιναν ακαταλληλα για τς καρτερια κ για σκοπευτικη χρηση.
Για μένα ολα αυτα ειναι αρλουμπες.
οταν σκοπευεις σωστά κ διοφθαλμα δεν παιζει κανενα ρολο εαν κρατας πλαγιο η σουπερ ποζε ειτε δισκους παιζεις ειτε κυνηγας λαγο ειτε φασσα κ τσιχλα.
πως γίνετε ενα οπλο να ειναι άριστο για κυνηγι κ σκάρτο για σκοποβολη?
όλα αυτα για μενα ειναι κουραφέξαλα που δικαιολογουν τα μάρκετινγκ των αγορών ωστε να κρατουν τα σωστα ποσοστά στην αγορά οπλων σκοπευτηριου.

Το μονο που παραδέχομαι ειναι οτι η κατασκευή του το κανει ακατάλληλο για αθλητικη σκοπευτικη χρηση.
Η βάση του κ ο μηχανισμός του δεν αντέχουν αθλητική σκοπευτικη καταπονηση.
γιαυτο κ γω ειμαι ερωτευμένος πολλα χρόνια τώρα με τα πλαγιοκαννα της φαμπαρμ.
καποτε θα αποκτησω ένα δικό μου.
θελω το ''καλο'' με τις διακισμητικες πλάκες αλλα το βρισκω πολυ υπερτιμημένο. ......και θα πάρω το απλο......μολις δυναμαι οικονομικα....
Μιυ αρεσουν οπτικα τα παραδοσιακά πλαγιοκαννα. ...ωστόσο στο κρατημα ειμαι μιας άλλης σχολής.
Θελω χοντρη λαβη κοντακιου....δισκάνδαλο οπλο.....λιγο βαρυ....να εμπνεει σίγουρια κ πολυτσιοκ
θελω ενα οπλο για ολα........κ κυνηγι κ σκοπευτηριο κ δεν μπορω να κραταω πκαγιοκαννο στο ενα κ κάθετο στο αλλο.
κ θελω το οπλο να μου αρεσει κ να το αγαπώ. .....κ αυτή τη στιγμή δεν μπορω να ανεκτο να κραταω οτιδηποτε αλλο εκτος απο πλαγιοκαννο.
 
....ειναι σαν να αγγιζεις μια γυναίκα. .....και μετα ενα αγαλμα.
τι είπες τώρα ποιητή;;;;; .shake hands..shake hands.
.....κ αυτή τη στιγμή δεν μπορω να ανεκτο να κραταω οτιδηποτε αλλο εκτος απο πλαγιοκαννο.
μεγάλο πάθος το κυνήγι.......που γεννά πολλούς μικρούς έρωτες
 
Προσωπικα εχω προσπαθησει μερικες φορες να κυνηγησω με πλαγιοκανο, αλλα με ξενιζει η σκοπευτικη του γραμμη. Δε νομιζω οτι ειναι οπλο που εξαφανιζεται απλα ειναι οπλο που δεν προτιμαται. Προτιμουνται τα αυτογεμη τωρα, για τον ιδιο λογο που προτιμουσαν τα πλαγιοκανα αμεσως μετα τον πολεμο, δηλαδη ο κοσμος βρηκε φτηνα οπλα μαζικα οπλα. Δυστυχως το 16αρι, ενα διαμετρημα που για μενα ειναι πολυ κοντυτερα στο παραδοσιακο, ειδικα για τον τοπο μας, τεινει να εξαφανιστει, και ειναι και το διαμετρημα που δινει τα πιο αρμονικα οπλα.

Αν αγοραζα τωρα πλαγιοκανο, θα πηγαινα προς Γαλλικο, καποιο μεσης χρηματικης αξιας. Λατρευω την κομψη γραμμη των Darne, αλλα ειναι περαν των δυνατοτητων μου. Θα ηθελα κανες 71 εκατοστων, τσοκ 3-2, ή 4-3 σταθερα, δισκανδαλο και οπωσδηποτε οχι με Aγγλε κοντακι, αλλα με prince of wales. Και σιγουρα 16αρι.
Έτσι ειναι φίλε Βίκτορ.ως προς το 16αρι αυτό κάποτε μεσουρανούσε όντως.στο χωριο μου ειναι δυο παλιοί με 16αρια κ 12άρια,και οι δυο λατρεύουν περισσότερο το 16αρι.μαλιστα ισχυρίζονται ότι "χτύπαγε"πιο μακρια.αν κ αυτο αποτελεί κάποιο μύθο κατά την γνώμη μου..
 
Ωπα.
κτυπησε ς φλέβα Τασο.
Ο μεγάλος μου έρωτας.
Με αυτά μεγάλωσα κ έμαθα να κυνηγω
αυτο ήταν ξ το πρώτο μου οπλο που αγόρασα δικο μου.
Καποιες συγκιριες με οδήγησαν σε σούπερ ποζε....μα απο περσυ επεστρεψα κ δηλωνω ξανα ερωτευμένος.
Με το ζαμπαλα κανω ολα τα κυνηγια.
ολα.
τόλμησα περσυ ενα απογευμα να παρω το σούπερ ποζε για τσιχλα. ....και τρια φυσιγγια μετα το φυλαξα.
οταν κρατας ενα πλαγιο.....κ πας σε σουπερ ποζε.....ειδικα ψηλου προφιλ....ειναι σαν να αγγιζεις μια γυναίκα. .....και μετα ενα αγαλμα.

Με λυπει πολυ που τα σνομπαρει ο κόσμος.
Εγω ξερω οτι οταν μονο αυτά υπηρχαν εκαναν μια χαρα τις αρμαθιες τους οι προγονοι μας.
μετα που τα μαθαμε και ολα έγιναν ακαταλληλα για τς καρτερια κ για σκοπευτικη χρηση.
Για μένα ολα αυτα ειναι αρλουμπες.
οταν σκοπευεις σωστά κ διοφθαλμα δεν παιζει κανενα ρολο εαν κρατας πλαγιο η σουπερ ποζε ειτε δισκους παιζεις ειτε κυνηγας λαγο ειτε φασσα κ τσιχλα.
πως γίνετε ενα οπλο να ειναι άριστο για κυνηγι κ σκάρτο για σκοποβολη?
όλα αυτα για μενα ειναι κουραφέξαλα που δικαιολογουν τα μάρκετινγκ των αγορών ωστε να κρατουν τα σωστα ποσοστά στην αγορά οπλων σκοπευτηριου.

Το μονο που παραδέχομαι ειναι οτι η κατασκευή του το κανει ακατάλληλο για αθλητικη σκοπευτικη χρηση.
Η βάση του κ ο μηχανισμός του δεν αντέχουν αθλητική σκοπευτικη καταπονηση.
γιαυτο κ γω ειμαι ερωτευμένος πολλα χρόνια τώρα με τα πλαγιοκαννα της φαμπαρμ.
καποτε θα αποκτησω ένα δικό μου.
θελω το ''καλο'' με τις διακισμητικες πλάκες αλλα το βρισκω πολυ υπερτιμημένο. ......και θα πάρω το απλο......μολις δυναμαι οικονομικα....
Μιυ αρεσουν οπτικα τα παραδοσιακά πλαγιοκαννα. ...ωστόσο στο κρατημα ειμαι μιας άλλης σχολής.
Θελω χοντρη λαβη κοντακιου....δισκάνδαλο οπλο.....λιγο βαρυ....να εμπνεει σίγουρια κ πολυτσιοκ
θελω ενα οπλο για ολα........κ κυνηγι κ σκοπευτηριο κ δεν μπορω να κραταω πκαγιοκαννο στο ενα κ κάθετο στο αλλο.
κ θελω το οπλο να μου αρεσει κ να το αγαπώ. .....κ αυτή τη στιγμή δεν μπορω να ανεκτο να κραταω οτιδηποτε αλλο εκτος απο πλαγιοκαννο.
Φίλε χαιρομε που παρά το νεαρό της ηλικίας σου αγαπάς το πλαγιοκανο(30αρης είμαι κ γω).συμφωνώ 100%.από όπλα πάντα μου άρεσαν οι καραμπίνες κ τα πλαγιοκαννα ιδιαίτερα.δεν μπορώ με τίποτα τα ποζε.δεν μου αρέσουν εμφανισιακά καθόλου.αν κ έχω κυνηγήσει με ένα μπετινσολι μια μέρα.εχω την εντύπωση ότι όσοι έχουν προβλημα σκόπευσης με πλαγιοκανο δεν κάνουν διοφθαλμη.στην μονοφθαλμη γενικά χάνεις τον μπούσουλα..πόσο μάλλον με ένα πλάγιο...
 
Τασο κ μενα ο παππους με ενα δεκαεξαρι δανεικό ξεκινησε.
ομως οι παλιοι ειχαν πληθωρα θηραματων κ λογω του οτι ταιζαν κ ποτιζαν το θηραμα μεσα απ την δουλεια στην φυση το εκτιμουσαν.
Ο παππους μου έμαθε οτι το δραστικο βεληνεκες που κτυπαμε ειναι ρα 36 μετρα.
τα μετρούσαν σε ασκελια συνηθως οι παλιοι.....
σημερα οι νεότεροι κτυπανε οπου βλεπουν.
οποταν με το κτυπαει πιο μακρια το 16αρι ισως ειναι σχετικο της εποχής αφου δεν πιστευω οτι μιλανε για περαν τον 45 μέτρων. ..
 
Κάπως έτσι πρέπει να ειναι φίλε μου.μετραγαν με βήματα όντως.υγ με τι φυσιγγια ρίχνεις στην τσιχλα κ γενικά;ένας φίλος μου που έχει το 213,ρίχνει χρόνια μόνο με ριο32γρ.σε τσίχλα μπεκατσα κ τρυγόνι(Αν και έχει τσοκ 1-3 ποτέ του δεν ρίχνει διασποράς σε μπεκατσα)δεν τα δουλεύει γενικα
 
Φυσιγγια εχω μονο γθα τον λαγο φιλε μου.
Ορτυκι ριχνω διασπορας.
Τσιχλα ριχνω οτι να ναι συνηθως 28 γρ σκοπευτικα.
βασικα περνω το φτηνοτερο κιβώτιο που υα βρω συνηθως γυρω στα 45 με 50 ευρω .
δεν κυνηγαω την τσιχλα σαν κυνηγι.
εννοώ με τακτικη κ στρατηγικη.
παω συνηθως απογευματα διπλα σπο το σπιτι που ριχνω σε 5-7 πουλια απλα για τον μεζε της πιυ απολαμβανω πολυ.
οποταν δεν ασχολουμε ιδιαίτερα με τα φυδιγγια της.
απλα εχω πάντα μαζι μου λιγα διασπορας για τα 2-3 πουλια που θα βγουν αργα το σουρουπο η εαν παω πρωί στο χαραμα.
τα λεγομενα μαυρα.
τσοκ ειναι σταθερα 4-2.
 
Και ο πατέρας του φίλου μου κυνηγάει λαγό κ όταν πάει ρίχνει με ροτβαιλ σεμι μαγκνουμ 4αρι.ισως ειναι υπερβολή τέτοια γόμωση για δικαννο,αλλά από την άλλη μεριά,πόσα φυσιγγια θα ρίξει κανείς την σεζόν..
 
Back
Top