Πλαγιόκαννο

Ο προϊστάμενός μου στην δουλειά,βρήκε ένα όπλο από τον πατέρα του πλαγιόκαννο. Είναι λειτουργικό,αλλά έχει φθορές στα ξύλα και στο μέταλλο.
Μου έδειξε σήμερα φωτογραφίες από το κινητό του και οι κάννες από την πάνω μεριά λένε SILVACHROME MADE IN SPAIN και από κάτω C16, 16-70, 410 και η μια κάννη 16.2 και η άλλη 15.6
Έχει χαραγμένες κυνηγετικές παραστάσεις και είναι χωρίς κοκκόρια. Το ξέρει κανείς αυτό το όπλο και αν ναι,μπορεί να μου πει τι λέει σαν όπλο;
 
Ο προϊστάμενός μου στην δουλειά,βρήκε ένα όπλο από τον πατέρα του πλαγιόκαννο. Είναι λειτουργικό,αλλά έχει φθορές στα ξύλα και στο μέταλλο.
Μου έδειξε σήμερα φωτογραφίες από το κινητό του και οι κάννες από την πάνω μεριά λένε SILVACHROME MADE IN SPAIN και από κάτω C16, 16-70, 410 και η μια κάννη 16.2 και η άλλη 15.6
Έχει χαραγμένες κυνηγετικές παραστάσεις και είναι χωρίς κοκκόρια. Το ξέρει κανείς αυτό το όπλο και αν ναι,μπορεί να μου πει τι λέει σαν όπλο;
Ειναι κάποιο φθηνό ισπανικό πλαγιοκαννο διαμετρήματος 16, με θαλάμες 70χιλ. Το 15,6 και 16,2 ειναι η σύσφιγξη των τσοκ. Με φωτογραφιες ίσως μπορούμε να διακρίνουμε σφραγίδες αν φαίνονται για περισσότερες πληροφορίες, όπως πιέσεις δοκιμής και αυλός καννης. Πάντως ο αυλός του cal16 παίζει από 16.8 έως 17.3
Φαντάζομαι ότι λόγω ηλικίας θα είναι με στενο κοντα στο 16.8 αυλό και ως εκ τούτου τα τσοκαρισματα πιθανώς να αντιστοιχούν σε XF/IM , κατά τη συνήθεια των παλαιών κυνηγών για σφιχτά τσοκαρισματα
Πριν χρησιμοποιηθει, απαραίτητα να το δει οπλουργος για να εκτιμήσει αν είναι ασφαλές ή οχι!
 
Μεσα απο το σαιτ του Χατζιωτη γνωρισα διαφορες ποιοτικες "μαρκες" πλαγιοκαννων που ηταν στην "αφανεια" κ ουτε καν τις ειχα ακουσει..
Ενα ακομα παραδειγμα σε ποιο οικονομικη κατηγορια με ωραια χαρακτηριστικα ειναι αυτο το sabel..
Παντελως αγνωστο προς εμενα αλλα πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του..θα ηθελα να το εβλεπα απο κοντα....Αν κ θα μου αρεσε να ηταν λιγο πιο βαρυ..

http://gunandknifeclassics.gr/sabel-pg91304-πρόσφατης-παραλαβής/
 
Ναι τουρκικό είναι.
Στις κάννες αναγράφει cz liberty USA.
Η ποιότητα είναι καλή;
Έχει πολλά συν το όπλο.
Δισκανδαλο,περαστικά κλειδι κερστεν,σκαμμένη ρίγα.
Το μόνο αρνητικο κατά τη γνώμη μου είναι τα εναλλασσόμενα τσοκακια.
Θα προτιμούσα επιλογές σταθερές του τύπου 3/1, 4/2, 5/3.
 
Στις κάννες αναγράφει cz liberty USA.
Τουρκικο που ειχε σχεδιαστει για την Αμερικανικη αγορα..και νομιζω πως εκει τα πηγε καλα..
Παντως γνωστος μου που εχει παρει εδω κ κατι χρονια το ποζε cz woodcock μονοσκανδαλο δεν του εχει βγαλει προβλημα..
Αλλα δεν εχει ριξει κ παρα πολλες τουφεκιες..
 
όμορφο μου άρεσε όταν το είδα και το επώμισα για λίγο σε κατάστημα
γι αυτό που προσφέρει ποιοτικά το θεωρώ ακριβό και είναι τούρκικο που προσωπικά με χαλάει,αλλά πάλι σ αυτή την τιμή δεν βρίσκεις κάτι καλύτερο σε καινούργιο
zabala laurona που βγαίνουν από μηχάνημα με το πάτημα 1νος κουμπιού τώρα πια :)
 
Καλορίζικο Σταύρο,.shake hands. να το χαρείς. Όμορφο όπλο !!! Δεν ξέρω πολλά, αλλά το έχω ακουστά, είναι αρκετά γνωστό όπως και η εταιρεία, πολύ καλό δίκαννο με μισές φωτιές (σύστημα Anson & Deeley) κατασκευασμένο στο Gardone, τις παλιές καλές εποχές της Bernardelli ... πριν περάσει σε τούρκικα χέρια.
http://www.lavetrinadellearmi.it/magazine/bernardelli-s-uberto-due-pregevoli-esemplari-molti-anni/ ... δεν ξέρω ιταλικά, τυχαία το βρήκα ψάχνοντας για φωτογραφίες ...:)
 
Back
Top