Πλαγιόκαννο

Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί δεν φτιάχτηκε κάποιο μονοκανο με μύλο βασισμένο στη λειτουργία ενός περίστροφου με τρία φυσίγγια.Εκτος και εάν υπάρχει και δεν το έχω δεί.Ποιο απλό και αξιόπιστο σύστημα δε θα υπήρχε και πεντακάθαρο.
 
Αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι γιατί δεν φτιάχτηκε κάποιο μονοκανο με μύλο βασισμένο στη λειτουργία ενός περίστροφου με τρία φυσίγγια.Εκτος και εάν υπάρχει και δεν το έχω δεί.Ποιο απλό και αξιόπιστο σύστημα δε θα υπήρχε και πεντακάθαρο.
Πάντως δεν θα το αγόραζα. Ο λόγος είναι γιατί στα revolver, από το κενό μεταξύ κάννης και βυκιου, κάποια αέρια διαφεύγουν, άρα λογικά θα συμβαίνει αυτό και στο λειοκαννο ρεβόλβερ. Αυτό πιθανότατα θα επηρεάζει πολύ την τουφεκιά σε ταχύτητα(; )Δεν ξέρω, υπόθεση κάνω.
 
Τώρα κι αν μου τα χάλασες.
Τί πιο όμορφο,από μιά σκαφτή ρίγα.
Ας αφήσουμε τα πειράματα, για τις κλειδαριές και τα ποζέ.
Απόλυτα κατανοητό αλλά... ο κατασκευαστής δεν θα σκεφτεί μόνο τα γούστα μιας κατηγορίας πελατών - αυτό που αρέσει σε μάς δεν είναι σώνει και καλά αρεστό σε όλους τους άλλους.
Οι εναλλασσόμενες ρίγες αφαιρούν κόστος και εργατοώρες εφαρμογών - κολλημάτων κλπ που έχουν οι κλασσικές μεταλλικές ρίγες και οι εφαρμογές τους ενώ οι κάννες μένουν ελεύθερες χωρίς κρυφά σημεία όπου μπορεί να παγιδευτεί υγρασία για δημιουργία σκουριάς.
Τι να πω δεν το βλέπω το τόσο μεγάλο κέρδος σε τέτοιου τύπου ανοίγματος.

Ίσως μια πατέντα με 2 Κάνες γέμισμα από κάτω η πίσω και απόρριψη από το πλάι ξεχωριστά για την κάθε κάνη θα ήταν καλύτερα.


Χωρίς να σπάει καθόλου.
Προσωπικά δεν θα με χαλούσε καθόλου να ανοίγω το δίκαννό μου με ένα χέρι και με μιά κίνηση.

Σε άλλους ίσως ξενίζει αυτό και θέλουν τον κλασσικό λεβιέ (που στρίβει και τελείως αντιεργονομικά από την αρχική του σχεδίαση δυστυχώς αλλά είπαμε - έτσι τα βρήκαμε έτσι τα αφήνουμε)

Όσο για πατέντες δεκτές όλες για συζήτηση και προβληματισμό - δεν αποκλείουμε τίποτα.
.
Απλώς ο μηχανισμός αυτός έχει ήδη φτιαχτεί για "σπαστά" όπλα γι' αυτό και το ανέφερα.
 
Πάντως δεν θα το αγόραζα. Ο λόγος είναι γιατί στα revolver, από το κενό μεταξύ κάννης και βυκιου, κάποια αέρια διαφεύγουν, άρα λογικά θα συμβαίνει αυτό και στο λειοκαννο ρεβόλβερ. Αυτό πιθανότατα θα επηρεάζει πολύ την τουφεκιά σε ταχύτητα(; )Δεν ξέρω, υπόθεση κάνω.
Ποιο πολύ το βλέπω ότι θα αποτύγχανε λόγο εμφάνισης παρά ότι δεν θα σκότωνε επειδή θα υστερούσε βλητικα εξαλου αν ήταν έτσι θα υστερούσε και με τις σφαίρες πάλι δεν χάνει αέρια η μήπως τα παλαιότερα χρόνια που τα φυσίγγια έβγαζαν 320 και 330 αντί για τα 400+ τα σημερινά οι τότε κυνηγοί δε σκότωναν θηράματα? Σίγουρα θα έχει απώλειες και θόρυβο αρκετό κοντα στα αυτιά αυτό ναι .Αλλά θα είναι ένα πολύ ασφαλές και καλοζυγισμενο απροβληματιστο όπλο πιστεύω .
 
Πάντως δεν θα το αγόραζα. Ο λόγος είναι γιατί στα revolver, από το κενό μεταξύ κάννης και βυκιου, κάποια αέρια διαφεύγουν, άρα λογικά θα συμβαίνει αυτό και στο λειοκαννο ρεβόλβερ. Αυτό πιθανότατα θα επηρεάζει πολύ την τουφεκιά σε ταχύτητα(; )Δεν ξέρω, υπόθεση κάνω.
Πολύ σωστή η παρατήρηση - όχι μόνο διαφεύγουν αέρια πρός κάθε κατεύθυνση από το ελάχιστο έστω κενό ανάμεσα σε βυκίο (μύλο) και αρχή της κάννης αλλά κάνουν και ζημιά - όσο μεγαλύτερη η πίεση των φυσιγγίων και όσο μεγαλύτερο το κενό κάννης - βυκίου (που σημειωτέον με την χρήση θα μεγαλώνει σε βάθος χρόνου) τόσο μεγαλύτερη η διαφυγή.

Το ίδιο συνέβαινε πάντα και συμβαίνει στα περίστροφα και η διαφυγή των καυτών αερίων άν έρθει σε επαφή με το σώμα μας (χέρια) μόνο καλό δεν θα κάνει. Το φαινόμενο είναι μια παραλλαγή του όρου "gas cutting" που λένε και οι ειδικοί
 
Και μια και το έφερε η κουβέντα μια άλλη μου απορία σχετικά με τα δίκαννα είναι γιατί δεν προσπάθησε έστω και μια εταιρεία που φτιάχνει μαζικά τέτοια όπλα να υιοθετήσει με κάποιο τρόπο έναν μηχανισμό αυτόματου ανοίγματος (self opener) στα μοντέλλα της που θα προσφέρει την μεγαλύτερη ευκολία και εργονομία στον φανατικό "δικαννάκια" με λογικό κόστος.
Οι πατέντες και οι ευρεσιτεχνίες έχουν λήξει από πολλού αλλά ακόμα κι άν αυτές φαντάζουν πολύπλοκες και κοστοβόρες με τα σημερινά στάνταρ δεν θα μπορούσε να βρεθεί μια άλλη λύση νεότερης σχεδίασης που να το κάνει αυτό υλοποιήσιμο σε βιομηχανική κλίμακα; Δεν θα μάθουμε ποτέ την απάντηση γιατί κανείς κατασκευαστής (ή πολύ ελάχιστοι) έχουν την διάθεση να πειραματιστούν πάνω σε κάτι νέο σε αυτή την κατηγορία όπλων. Μένουν στα δοκιμασμένα, "κοτσάρουν" και την ταμπέλα "παραδοσιακό" κι εκεί τελειώνει η ιστορία - όποιος αγοράσει αγόρασε και πάμε για άλλα προϊόντα.
Ένα δικαννάκι με ανώτερης ποιότητας ατσάλια (μεγάλης αντοχής & ελαστικότητας και με μικρό βάρος (κι άς μην βάφονται και τέλεια), με μηχανισμό Blitz και self opener που να οπλίζει στο κλείσιμο, δισκάνδαλο με αρθρωτή την πρώτη σκανδάλη, με τον λεβιέ ανοίγματος από κάτω στην σκανδαλοθήκη όπως το Γαλλικό Ideal (για να βολεύονται όλοι) και εξωτερική εμφάνιση όπλου με μισές φωτιές, κοντάκι με βίδα, με κάννες monobloc, χωρίς κάτω ρίγα και με εναλλασσόμενα τσοκάκια χαμηλού προφίλ θα ήταν όνειρο! 😍
Και σε ποια τιμή θα το αγόραζες αν ένα τέτοιο οπλο έβγαινε στην αγορά ; Γιατί οι εταιρείες έχουν αποφασίσει να πωλούν τα πλάγια τους στην διπλάσια τιμή από τα εφάμιλλης ποιότητας ποζε.
 
Και σε ποια τιμή θα το αγόραζες αν ένα τέτοιο οπλο έβγαινε στην αγορά ; Γιατί οι εταιρείες έχουν αποφασίσει να πωλούν τα πλάγια τους στην διπλάσια τιμή από τα εφάμιλλης ποιότητας ποζε.
Άν η συνταγή ήταν πετυχημένη στην εκτέλεση μιλώντας για ένα όπλο κατασκευασμένο από εργαλειομηχανές και με ελάχιστες (τις αναγκαίες) εφαρμογές στο χέρι θα ήμουν διατεθειμένος να ξοδέψω έως 3.500-4.000 €.

Άν μάλιστα ήταν φτιαγμένο από Ελληνικά χέρια εδώ (όχι στην αλλοδαπή ή στην Τουρκιά) θα έδινα ότι χρειαζόταν για να αποκτήσω ένα.
 
Άν η συνταγή ήταν πετυχημένη στην εκτέλεση μιλώντας για ένα όπλο κατασκευασμένο από εργαλειομηχανές και με ελάχιστες (τις αναγκαίες) εφαρμογές στο χέρι θα ήμουν διατεθειμένος να ξοδέψω έως 3.500-4.000 €.

Άν μάλιστα ήταν φτιαγμένο από Ελληνικά χέρια εδώ (όχι στην αλλοδαπή ή στην Τουρκιά) θα έδινα ότι χρειαζόταν για να αποκτήσω ένα.
Αν δεις τι προσφέρουν σε αυτά και περισσότερα χρήματα εταιρείες που είδη κατασκευάζουν πλάγια μάλλον είναι αδύνατο .Από ελληνικά χέρια ούτε στη Ελλάδα από παράλληλο σύμπαν.Μονο από τούρκους θα μπορούσες να δεις ένα τέτοιο δίκανο σε καλή τιμή λόγο επιδοτήσεων και ευκολίας να αντιγράφουν οτιδήποτε .
 
Αν δεις τι προσφέρουν σε αυτά και περισσότερα χρήματα εταιρείες που είδη κατασκευάζουν πλάγια μάλλον είναι αδύνατο .Από ελληνικά χέρια ούτε στη Ελλάδα από παράλληλο σύμπαν.Μονο από τούρκους θα μπορούσες να δεις ένα τέτοιο δίκανο σε καλή τιμή λόγο επιδοτήσεων και ευκολίας να αντιγράφουν οτιδήποτε .
Τα έχω δεί φίλε μου αλλά δεν παύω να ελπίζω και να ονειρεύομαι... 😌
 
Και μέχρι να γίνει το όνειρο πραγματικότητα προσγειώνομαι σε κάτι πιό απτό και πραγματικό.

Είχα την επιθυμία να αποκτήσω ένα πλαγιόκαννο δίκαννο για πρώτη φορά στη ζωή μου έστω κι άν δεν απέδιδε στο κυνήγι όπως το αυτογεμές - μέχρι να το μάθω και να το συνηθίσω έστω (άν μπορεί να γίνει αυτό στην περίπτωσή μου).

Η αναζήτηση ήταν για κάτι φθηνό και αξιόπιστο = όλοι οι δρόμοι οδηγούν στα Baikal. Ψάξιμο για ένα MP-43 νεότερης "εσοδείας" λοιπόν στα μεταχειρισμένα εδώ και μήνες αλλά κάποια στιγμή στις αγγελίες έπεσε το μάτι σε κάτι άλλο. Ακριβότερο μέν αλλά σαφώς πιό εμφανίσιμο από το Ρωσσικό και σε καλή κατάσταση. Στο τέλος πάρθηκε η απόφαση και άρχισε η επικοινωνία με τον πωλητή (αγγελία στο car.gr).

Η κατάληξη; το οπλάκι ανήκει πλέον στον υποφαινόμενο με όλα τα νόμιμα χαρτιά στο χέρι - ή άδεια κατοχής παρελήφθη προχτές από το αστυνομικό τμήμα. Αναμονή τώρα για την πρώτη του έξοδο στο ύπαιθρο να πάρει τον αέρα του.






 
Last edited:
Και μέχρι να γίνει το όνειρο πραγματικότητα προσγειώνομαι σε κάτι πιό απτό και πραγματικό.

Είχα την επιθυμία να αποκτήσω ένα πλαγιόκαννο δίκαννο για πρώτη φορά στη ζωή μου έστω κι άν δεν απέδιδε στο κυνήγι όπως το αυτογεμές - μέχρι να το μάθω και να το συνηθίσω έστω (άν μπορεί να γίνει αυτό στην περίπτωσή μου).

Η αναζήτηση ήταν για κάτι φθηνό και αξιόπιστο = όλοι οι δρόμοι οδηγούν στα Baikal. Ψάξιμο για ένα MP-43 νεότερης "εσοδείας" λοιπόν στα μεταχειρισμένα εδώ και μήνες αλλά κάποια στιγμή στις αγγελίες έπεσε το μάτι σε κάτι άλλο. Ακριβότερο μέν αλλά σαφώς πιό εμφανίσιμο από το Ρωσσικό και σε καλή κατάσταση. Στο τέλος πάρθηκε η απόφαση και άρχισε η επικοινωνία με τον πωλητή (αγγελία στο car.gr).

Η κατάληξη; το οπλάκι ανήκει πλέον στον υποφαινόμενο με όλα τα νόμιμα χαρτιά στο χέρι - ή άδεια κατοχής παρελήφθη προχτές από το αστυνομικό τμήμα. Αναμονή τώρα για την πρώτη του έξοδο στο ύπαιθρο να πάρει τον αέρα του.






Καλά κυνήγια να έχεις
 
Και μέχρι να γίνει το όνειρο πραγματικότητα προσγειώνομαι σε κάτι πιό απτό και πραγματικό.

Είχα την επιθυμία να αποκτήσω ένα πλαγιόκαννο δίκαννο για πρώτη φορά στη ζωή μου έστω κι άν δεν απέδιδε στο κυνήγι όπως το αυτογεμές - μέχρι να το μάθω και να το συνηθίσω έστω (άν μπορεί να γίνει αυτό στην περίπτωσή μου).

Η αναζήτηση ήταν για κάτι φθηνό και αξιόπιστο = όλοι οι δρόμοι οδηγούν στα Baikal. Ψάξιμο για ένα MP-43 νεότερης "εσοδείας" λοιπόν στα μεταχειρισμένα εδώ και μήνες αλλά κάποια στιγμή στις αγγελίες έπεσε το μάτι σε κάτι άλλο. Ακριβότερο μέν αλλά σαφώς πιό εμφανίσιμο από το Ρωσσικό και σε καλή κατάσταση. Στο τέλος πάρθηκε η απόφαση και άρχισε η επικοινωνία με τον πωλητή (αγγελία στο car.gr).

Η κατάληξη; το οπλάκι ανήκει πλέον στον υποφαινόμενο με όλα τα νόμιμα χαρτιά στο χέρι - ή άδεια κατοχής παρελήφθη προχτές από το αστυνομικό τμήμα. Αναμονή τώρα για την πρώτη του έξοδο στο ύπαιθρο να πάρει τον αέρα του.






Καλοτουφεκο! Φαίνεται πολύ προσεγμένο όπλο. Ποια η εταιρεία κατασκευής;
 
Ευχαριστώ πολύ ! 😊

Είναι ένα Vincenzo Bernardelli μοντέλλο 112 με κανονικές θαλάμες, αυτόματους εξωλκείς, κάννες 71 cm και τσόκ * / ***.

Έχει δουλευτεί αλλά κρατιέται καλά ακόμα.

Έτσι ήταν στα νιάτα του (από κατάλογο της εταιρείας του 1975) :

https://www.ilbraccoitaliano.net/forum/attachment.php?attachmentid=46176&d=1356214005
 
Back
Top