Πλαγιόκαννο

Ευρωπάικες τιμές ή τιμές Ελλάδας?
Από 150 ευρώ έως μερικές χιλιάδες στην χώρα μας ως συλεκτικόν!!!
Αν αξίζει να το επισκευάσεις? Ανάλογα το κόστος. Αν θέλει μερικές κατοστάδες όπως έγραψε ο άνωθεν φίλος, τρεις λαλοϋν και δυο χορεύουν!
Δηλαδή θες να πεις ότι το όνειρο πουλώντας το όπλο του παππού ,δεν θα χρειαζόταν να ξαναδουλεψουμε στη ζωή,δεν θα βγεί αληθινό;; .hair. .hair..hair.
 
Last edited:
Σωστά τα λέτε. Η αλήθεια είναι ότι πολλοί από μας προσγειώνονται απότομα όταν κάποιος που γνωρίζει τους λέει την πραγματική αξία του όπλου που κληρονόμησαν από τον παππού τους. Κι εγώ είχα την εντύπωση ότι το δίκανο του παππού μου ήταν βελγικό επειδή έτσι έγραφε η άδεια. Διάβαζαν κάποια γαλλικά πάνω στο όπλο στο δασαρχείο - παλιά στο δασαρχείο έβγαιναν οι ΑΚΚΟ - και γράφανε ότι θέλανε. Στου παπού μου έγραφε ότι είναι βελγικό. Ίσως να μέτρησε το ότι ο παππούς μου το έφερε από Αφρική όπου δούλευε σε μια βέλγικη εταιρεία. Στο χωριό όλοι μου λέγανε " α ο μπάρμπα - Μήτσος είχε πολύ καλό όπλο" . Φανταστείτε την απογοήτευσή μου όταν τελικά ο Νικήτας μου είπε ότι ήταν ιταλικό τύπου Μπρέσια ( και μάλιστα ήταν και κακοσυντηρημένο και με πολλές επισκευές, βλέπεις η ιδιογόμωση τότε ήταν κανόνας και οι δυναμίτες συχνό φαινόμενο).

Έτσι όταν με φώναξε ο φίλος για να δω το συγκεκριμένο όπλο πήγα με πολύ χαμηλές προσδοκίες και κρατούσα μικρό καλάθι. Το ότι απεδείχθη Merkel με εξέπληξε. Πάντως το όπλο θέλει δουλειά δεν είναι σε καλή κατάσταση. Το θετικό είναι ότι ενδεχομένως η κατάσταση να είναι αναστρέψιμη γι αυτό το ψάχνουμε. Όταν το δει οπλουργός θα έχουμε καλή εικόνα. Πιθανότητες να το πάρω εγώ , ελάχιστες γιατί προσπαθώ να ξεφορτωθώ όπλα. Ένα παραπάνω είναι θέμα αν και με γαργαλάει η απόκτηση ενός Μέρκελ.
 
Ερώτηση : μπορούν να τοποθετηθούν εσωτερικά τσόκ σε κάννες δικάννου με σταθερά τσοκαρίσματα ;
Παράδειγμα το φθηνό πλαγιόκαννο της Baikal MP 43 - μπορεί να δεχθεί τσόκ εσωτερικά άλλης εταιρείας με μετατροπή στα άκρα των καννών του;
Βασικές προϋποθέσεις :
α) χωρίς να αλλάξει το εξωτερικό σχήμα και προφίλ των καννών όπως τις βλέπουμε και
β) χωρίς να προηγηθεί κόψιμο των καννών για ελάττωση του μήκους τους)

Είχα την απορία και είπα να την μοιραστώ μαζί σας.
 
Τι γνώμη έχετε για εσω-εξω τσοκ σε πλάγιο;;
Ανάλογα τα τσόκ...

Δες διαφορές και πες μου!
Μόνο με τα Gemini είναι κ@υλ@!!!
Στα δικά μου μάτια...
Όταν ένα από τα όπλα μου δεν έχει τσόκ, νομίζω ότι κάτι λείπει... .RESPECT.

Screenshot_2022-09-27-15-47-34-639_com.google.android.apps.photos.jpgScreenshot_2022-09-27-15-46-00-106_com.google.android.apps.photos.jpgScreenshot_2022-09-27-15-45-01-002_com.miui.gallery.jpg
 
Ανάλογα τα τσόκ...

Δες διαφορές και πες μου!
Μόνο με τα Gemini είναι κ@υλ@!!!
Στα δικά μου μάτια...
Όταν ένα από τα όπλα μου δεν έχει τσόκ, νομίζω ότι κάτι λείπει... .RESPECT.

View attachment 56550View attachment 56551View attachment 56552
Μου αρέσουν στη μεσαία φωτογραφία που δεν έχουν πορτινγκ!!
 
Ερώτηση : μπορούν να τοποθετηθούν εσωτερικά τσόκ σε κάννες δικάννου με σταθερά τσοκαρίσματα ;
Παράδειγμα το φθηνό πλαγιόκαννο της Baikal MP 43 - μπορεί να δεχθεί τσόκ εσωτερικά άλλης εταιρείας με μετατροπή στα άκρα των καννών του;
Βασικές προϋποθέσεις :
α) χωρίς να αλλάξει το εξωτερικό σχήμα και προφίλ των καννών όπως τις βλέπουμε και
β) χωρίς να προηγηθεί κόψιμο των καννών για ελάττωση του μήκους τους)

Είχα την απορία και είπα να την μοιραστώ μαζί σας.
Μπορεί να τοποθετηθούν εσωτερικά τσοκ εννοείται χωρίς να πειράξεις μήκος κτλ αρκεί το πάχος των κανών να το επιτρέπει ο vagos έχει γράψει και το πάχος που επιτρέπει την επέμβαση και εννοείται γίνεται το όπλο πολύ πιο εύχρηστο έπειτα.Απλα είναι κοστοβορο.
 
Ανάλογα τα τσόκ...

Δες διαφορές και πες μου!
Μόνο με τα Gemini είναι κ@υλ@!!!
Στα δικά μου μάτια...
Όταν ένα από τα όπλα μου δεν έχει τσόκ, νομίζω ότι κάτι λείπει... .RESPECT.

View attachment 56550View attachment 56551View attachment 56552
Τα τελευταία Gemini είναι ότι πρέπει φαίνεται και εκ του αποτελέσματος.
 
Ιεροσυλία!
Αν δεν είναι κάποιο ακριβό δίκανο που θα μειωθεί η αξία του ,γιατί να μην έχει τις ευκολίες και ότι βολεύει τον κάτοχο.Απο μόνη σκανδάλη , αυτόματους εξολκεις μέχρι εσω-εξω τσοκ ρυθμιζόμενα η και συνθετικά μέρη .(ένας -ενας το βρισηδι)
 
Το άσχημο και το όμορφο υπόκεινται και σε μια σχετική υποκειμενικότητα όλα τα όπλα δείχνουν πιο ωραία στο κλασικό στυλ μέταλο ξύλο χωρίς πολλά πολλά,αλλά αυτό έχει να κάνει και με την πρώτη εικόνα ας πούμε άλλοι βλέπουν ταρταρούγα και εξτασιαζονται και εγώ τη βλέπω και πουλάω το ντουφέκι .
 
Ειναι ενα ''ατου'' για αυτον που το κυνηγα γιατι κανει το δικαννο πολυεργαλειο........οι αποψεις του καθενος μπορει να διαφερουν οπως αν το οπλο εχει δυο σκανδαλες η μια........αν ειναι πιστολε η αγγλε.......αν ειναι magnum η απλο.....
Ολα αυτα εχουν να κανουν με προσωπικες προτιμησεις και αναλογου χρησης αλλα και οικονομικης επιλογης..............
Το κλασικο πλαγιοκαννο με τις δυο σκανδαλες και τα σταθερα τσοκακια εχει ακολουθησει και αυτο την εξελιξη ...ισως ''αναγκαστικα'' πλεον για να ειναι στο παιχνιδι της αγορας.
Εδω φτασαμε να βλεπουμε οπλα ''Ταμτακους'' απο τα μπιχλιμπιδια και τα χρωματα που τα στολιζουνε ........φτασαμε να βλεπουμε αποθυκες να ειναι μεγαλυτερες απο την καννη........φτασαμε να βλεπουμε οπλα με ''ψευτικα ξυλα'' ......γιατι οχι και πλαγιοκαννα με τσοκακια???
Κακα τα ψεμματα αλλα το συγχρονο πλαγιοκαννο εχει αυτο το ''χαρισμα'' θα ελεγα .........εξαλου ειναι ενα μεγαλο + για καποιον που δεν εχει την δυνατοτητα να εχει και αλλα οπλα για τα κυνηγια του οποτε με ενα τετοιο οπλο που διαθετει ολα τα τσοκ κανει τα παντα.
Οποτε ειναι λογικο να υπερισχυει η χρηστικοτητα ενος οπλου σημερα απεναντι στην κλασικοτητα ως κατασκευη.........ενοειται βεβαια πως δεν θα παμε να βαλουμε τσοκακια σε καποια πλαγιοκαννα που εχουν αφησει εποχη.......αλλα σε πλαγιοκαννα που εχουν κατασκευαστει με τσοκακια δεν θα ελεγα οχι......
Ειναι κατι αναλογο με τα ποζε........
 
Τι γνώμη έχετε για εσω-εξω τσοκ σε πλάγιο;;
παραπάει, τερτίπια για να γίνει πιο ευκολοπουλητο
στα δίκαννα είναι απλά τα πράγματα. Κοντά το θήραμα πρώτη σκανδάλη μακρυά την δεύτερη.
 
Last edited:
Ενας φίλος πήρε από κληρονομιά ένα πλαγιόκαννο που στις κάννες γράφει " WERK - HAENEL - SUHL" και έχει σφραγίδες ανατολικής Γερμανίας. Επίσης στο ξύλο του κοντακιού έχει μία σφραγίδα του οπλοπωλείου που αναφέρει έτος εισαγωγής 1961. Σε ερώτηση που έκανα στον Νικήτα μου είπε ότι η Merkel ήταν η μόνη που επιτρεπόταν να κατασκευάζει λειόκαννα όπλα στην μεταπολεμική Αν. Γερμανία αλλά, επιτρεπόταν σε μικρές βιοτεχνίες να τελειώνουν τα όπλα της και να βάζουν τις δικές τους σφραγίδες εξ ου και το HAENEL. Επίσης μου είπε ότι το όπλο είναι παρόμοιο με το μοντέλο 47 της Merkel και όντως είναι.

Το κακό είναι ότι το όπλο είναι κακοδιατηρημένο και όντας σε αχρηστεία τα προηγούμενα 25 χρόνια έχει φθορές και διαβρώσεις ακόμα και μέσα στην κάννη (όχι όμως σε τέτοιο βαθμό που να έχουν γίνει κρατήρες απλά είναι κάτι μικρές λεπτές σκούρες γραμμές που δεν είναι μολυβδώσεις) . Υπ' όψιν ότι φαίνεται να είναι αχρωμίωτο. Τα ξύλα αν και σε κακή κατάσταση μπορούν να έρθουν σε ικανοποιητική κατάσταση αλλά για τα μέταλλα ... δεν ξέρω . Μόλις βγεί ΑΚΚΟ θα το δει οπλουργός αλλά, χωρίς να είναι σε άριστη κατάσταση, πιστεύω ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς φόβο.

Το ερώτημα είναι πόσο μπορεί να κοστίζει ένα τέτοιο όπλο στην κατάσταση αυτή;
ΥΓ: Γενικά πωλούνται παρόμοια όπλα αλλά σε cal 20 όχι σε cal 12 και οι τιμές τους είναι αρκετά ψηλές ώστε αξίζει να το ψάξουμε.
αν δεν έχουν βάλει δυναμίτες μέσα μια χαρά λειτουργικό θα ξαναγίνει, και από τις 2 φωτό δεν φαίνονται τραγικά τα πράγματα. Από θέμα αξίας βέβαια δεν τίθεται θέμα. Στα φτηνά με την μια. Μια Ferrari κρατάει την αξία της επειδή έχει το δικιο της άλογο πάνω στο καπό. Αν βάλεις αυτό της Λάρισας δεν…
 
Ερώτηση : μπορούν να τοποθετηθούν εσωτερικά τσόκ σε κάννες δικάννου με σταθερά τσοκαρίσματα ;
Παράδειγμα το φθηνό πλαγιόκαννο της Baikal MP 43 - μπορεί να δεχθεί τσόκ εσωτερικά άλλης εταιρείας με μετατροπή στα άκρα των καννών του;
Βασικές προϋποθέσεις :
α) χωρίς να αλλάξει το εξωτερικό σχήμα και προφίλ των καννών όπως τις βλέπουμε και
β) χωρίς να προηγηθεί κόψιμο των καννών για ελάττωση του μήκους τους)

Είχα την απορία και είπα να την μοιραστώ μαζί σας.
Μπορεις να βαλεις τσοκ εσωτερικα φτανει οι διαστασεις του οπλου να το επιτρεπουν πχ η μικροτερη διασταση ξεκιναει απο 20,60 και ανεβαινει.Κατω απο 20,60 δεν στο συνιστω
 
Back
Top