Πλαγιόκαννο

Εαν δεν εχει τζογους κλπ του χρωστας ενα ορτυκοκυνηγι με 24αρακια αυτου του όπλου.love.
F και XF με 24 γρ ;;;
.think.
Μάλλον θα παίξει αχαχα

Τα ορτύκια έπρεπε να τα αφήσω να φύγουν μακρυά για να τα τουφεκίσω με αυτό ...

Κανένα (σπάνιο) τρυγόνι ναι ...
 
Αν με ρωτας μην το πειραξεις
Αστο ετσι;)
Μα οι χαρακες και οι τσαμπουκαδες είναι η ταυτότητα του όπλου.
Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν το έχω φτιάξει παίδες ...

Το πέλμα "τζελ" στο κοντάκι το έχει φτιάξει ο πατέρας μου.
Εκεί να δείτε μελανιές στον ώμο ...

Με 30 φυσίγγια σε παπιά σου φεύγει από το λεξιλόγιο η λέξη "ανάκρουση" σε σύγχρονο όπλο.
 
F και XF με 24 γρ ;;;
.think.
Μάλλον θα παίξει αχαχα

Τα ορτύκια έπρεπε να τα αφήσω να φύγουν μακρυά για να τα τουφεκίσω με αυτό ...

Κανένα (σπάνιο) τρυγόνι ναι ...
Δεν εχεις ακουσει να λενε παλιοι κυνηγοι με τετοια σφικτα οπλα οτι επρεπε να αφησουν το θηραμα να ισιωσει-παει-παρει αποσταση και μετα να ριξουν;
 
Ο μικρός έγραφε διαγώνισμα γαλλικά την ώρα που τραβούσα το βίντεο και η Νικολέτα γκάζωνε στην κουζίνα αχαχαχαχαχ
Της έφυγε η ούγια χθες να ελέγχει τον μικρό στα Γαλλικά ...
"Πάρ' τους τα σώβρακα αγάπη" αχαχαχ
Ελληνίδα μάνα ... κλασσική !!!
========================
Τους έφτιαξα τους τζόγους παλιά Χρύσανθε ... είναι ετοιμοπόλεμο.
Είδατε κατάσταση με το Άλτις ;;; .my man.
Το μοναδικό θήραμα που δεν έχει χτυπήσει αυτό είναι γουρούνι ... μην το πάρω καμιά μέρα και γελάνε και οι πέτρες.

Αυτό με 28αρια μαλινοταπα το σκυλί και ορτύκι απόλαυση και αναμνήσεις άλλης εποχής.
 
Αυτό με 28αρια μαλινοταπα το σκυλί και ορτύκι απόλαυση και αναμνήσεις άλλης εποχής.
Έχω κάνει πάρα πολλά κυνήγια με αυτό.
Ωραία κυνήγια σε λαγό και υδρόβια ...

Από το 1958 το 1996 πήρε σύνταξη.
1 σπασμένο ελατήριο και 1 επισκευή κουνήματος κλειδιών οι ζημιές.
Το κοντάκι, μ@λακία του πατέρα μου ...
 
Έχω κάνει πάρα πολλά κυνήγια με αυτό.
Ωραία κυνήγια σε λαγό και υδρόβια ...

Από το 1958 το 1996 πήρε σύνταξη.
1 σπασμένο ελατήριο και 1 επισκευή κουνήματος κλειδιών οι ζημιές.
Το κοντάκι, μ@λακία του πατέρα μου ...

...λοιπόν (αν και δε το βλέπω) , παράγγειλε ένα (1) κουτί απ' αυτά και 'κανε μια δοκιμή στον πίνακα...με αυτό ΤΟ όπλο...:)

1649247288258.jpeg
 
@sakis pointer @kurtzhaar @Alex37
Ελπίζω να απαγκιστρωθώ από την ρετσινιά του αυτογεμάκια με αυτά αχαχα
Αφιερωμένο στους "ευαίσθητους ώμους" !!!

Σάκη καθάρισα σήμερα το "Krupp Essen" μετά από πολλά χρόνια ...
Θα σας βάλω και βίντεο μετά ...
View attachment 46064View attachment 46065View attachment 46066View attachment 46067View attachment 46068
Για χάρτινα φυσίγγια είναι αυτο
 
Με 30 φυσίγγια σε παπιά σου φεύγει από το λεξιλόγιο η λέξη "ανάκρουση" σε σύγχρονο όπλο.
Ότι θες έχει ρίξει ... χάρτινα, πλαστικά, εμπορίου, ιδιογόμωση με αρχαίο χειροποίητο συγκεντρωτήρα από ύφασμα, Rem express, πυρκάλ, ιντεάλ ... που να θυμάμαι ... ;;;
Και μετά παραπονιεσαι για ανάκρουση? .yel.
Ολα δεν κάνουν για όλα.......
Τα πλαγιοκαννα θέλουν....ευγένεια,αυτή είναι η γνώμη μου.....
Θα μου πεις (και εχεις δικιο) πως ως επί το πλειστον οι παλαιοί τα φόρτωναν με ότι είχαν η ότι έβρισκαν.....

Τον ερχόμενο Οκτώβρη, πάρτο κ πηγαινε ξεκρεμασε καμια τσίχλα που νιώθει....ασφάλεια εκεί ψηλά.....
 
Και μετά παραπονιεσαι για ανάκρουση? .yel.
Τάσο, εγώ κοροϊδεύω όσους μιλάμε για ανάκρουση.

Με το συγκεκριμένο, λόγω ανυπαρξίας συστήματος απόσβεσης και σωστού πέλματος, χωρίς βαριά ρούχα ο ώμος μελάνιαζε για πλάκα.
Το μόνο που έσωζε λιγάκι την κατάσταση ήταν το βάρος του.
Σε αρκετά φυσίγγια πάντα ...

Σε πιο βαριά φυσίγγια με πουκάμισο μόνο ήταν ακόμα πιο ατίθασο.

Αυτή την γωνία του πέλματος όλο λέγαμε να την γλυκάνουμε αλλά ποτέ δεν το κάναμε :)
 
Ότι θες έχει ρίξει ... χάρτινα, πλαστικά, εμπορίου, ιδιογόμωση με αρχαίο χειροποίητο συγκεντρωτήρα από ύφασμα, Rem express, πυρκάλ, ιντεάλ ... που να θυμάμαι ... ;;;
Και χαλίκια εχω ρίξει που λέει ένας παλιός .yelling.
 
@sakis pointer @kurtzhaar @Alex37
Ελπίζω να απαγκιστρωθώ από την ρετσινιά του αυτογεμάκια με αυτά αχαχα
Αφιερωμένο στους "ευαίσθητους ώμους" !!!

Σάκη καθάρισα σήμερα το "Krupp Essen" μετά από πολλά χρόνια ...
Θα σας βάλω και βίντεο μετά ...
View attachment 46064View attachment 46065View attachment 46066View attachment 46067View attachment 46068
Γιατι το αναφερεις ως GRUPP ESSEN δεν γραφει την μαρκα του???
 
Γιατι το αναφερεις ως GRUPP ESSEN δεν γραφει την μαρκα του???
Το ποστ και την παρουσίαση την έκανα για τον Σάκη @sakis pointer (και για να λαδώσω το όπλο)
Έχει ένα παρόμοιο και το ονόμαζε "Krupp Essen"
Στην πραγματικότητα είναι Rigarmi ...

Σχετικά εδώ ...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πλαγιόκαννο.259/page-112#post-699667
 
Ορίστε και δύο εξαίσια πλάγια της "William Powell" (στο τέλος της κάθε σελίδας υπάρχουν και σχετικά βιντεάκια):

www.williampowell.com/gunroom/guns-for-sale/side-by-sides/the-viscount/

www.williampowell.com/gunroom/guns-for-sale/side-by-sides/the-sovereign/


Υ.Γ.: Τα όπλα της εγγλέζικης φίρμας "William Powell" κατασκευάζονται όχι στην Αγγλία, αλλά "φασόν" στην Ιταλία, από την πασίγνωστη και ποιοτικότατη "Battista Rizzini".
 
Last edited:
Ορίστε και δύο εξαίσια πλάγια της "William Powell" (στο τέλος της κάθε σελίδας υπάρχουν και σχετικά βιντεάκια):

www.williampowell.com/gunroom/guns-for-sale/side-by-sides/the-viscount/

www.williampowell.com/gunroom/guns-for-sale/side-by-sides/the-sovereign/


Υ.Γ.: Τα όπλα της εγγλέζικης φίρμας "William Powell" κατασκευάζονται όχι στην Αγγλία, αλλά "φασόν" στην Ιταλία, από την πασίγνωστη και ποιοτικότατη "Battista Rizzini".
Και εδώ έρχεται το ερώτημα, γιατί να πάω να δώσω ενα σκασμό καπάρο λεφτά στο άγγλο μεσάζοντα στην ουσία και να μην το πάρω κατευθείαν από την Ιταλική Rizzini!
Το ιδιο ισχύει πλέον για όλες σχεδόν τις βρετανικές εταιρείες όπλων!
 
Μπορεί η εμφάνιση του να μην καταφέρει να ελκυσει τόσο πολυ τους θιασώτες του πλαγιοκαννου....
Αλλά σαν κατασκευή φαίνεται ενισχυμένη.........

https://www.car.gr/xyma/view/319538074-parker-bros-plagiokanno
Εξαιρετική κατάσταση δεν είναι με την καμια. Τα ξύλα έχουν ποτίσει λάδι σε κάποια σημεία και κάποιες βίδες είναι τσαμπουκαλεμενες. Βέβαια για την αξία του δε ξέρω πόσο συλλεκτικό είναι. Είναι και αμερικανικό.
 
Εξαιρετική κατάσταση δεν είναι με την καμια. Τα ξύλα έχουν ποτίσει λάδι σε κάποια σημεία και κάποιες βίδες είναι τσαμπουκαλεμενες. Βέβαια για την αξία του δε ξέρω πόσο συλλεκτικό είναι. Είναι και αμερικανικό.
το μονο που δεν πηδηξανε ειναι οι βιδες του πελματος.Οταν βλεπεις οργια επανω στις βιδες δεν ασχολησαι καν
 
Last edited:
Back
Top