Πλαγιόκαννο

Eυχαριστώ πολύ Παναγιώτη!!

Λοιπόν, το πλαγιοδικαννάκι αυτό θα γίνει ανταλλαγή με το ορθόκαννο Fabarm Elos B Field, το οποίο κατέχω από το 2011 και το έχω κυνηγήσει εντατικώς και κατ' αποκλειστικότητα σε 3 διαδοχικές σεζόν: '11-'12, '12-'13, '13-'14. Έχει κάψει περί τις 7.000 φυσέκια!!

Το Fabarm (ευρισκόμενο σε άριστη κατάσταση) κοστολογήθηκε (με τις απαραίτητες επεξηγήσεις προς εμέ) από τον κο Χατζιώτη (που είναι ειδικός σ' αυτά) στα 800 ευρώ. Το πλάγιο που αποκτώ είχε τιμή 1.000 ευρώ. Άρα: εκτός από το Fabarm, έδωσα στον κο Χατζιώτη και 200 ευρώ επιπλέον. Κατ' αυτόν τον τρόπο, το πλάγιο της Armitalia ήτανε ήδη δικό μου και ήτανε και απολύτως λειτουργικό σε όλα του, σε άριστη κατάσταση, πλην του μερικού ξεβάμματος της ταρταρούγας στη βάση.

Ωστόσο, επειδή εγώ επιθυμούσα να επαναβαφτούν τα ξύλα του, αλλά και να φύγει η ήδη μισοξεβαμμένη ταρταρούγα από τη βάση του, ο κος Χατζιώτης ανέθεσε αυτές τις δύο εργασίες σε δύο ειδικούς επαγγελματίες, συνεργάτες του (ο ένας στα ξύλα, ο άλλος στα τεχνικά/οπλουργικά). Επίσης, τού έβαλαν κι ένα ολοκαίνουργιο ποιοτικό πέλμα για να ανεβεί λιγάκι το μήκος του κοντακίου του, το οποίο μού ερχότανε κάπως κοντό... Η "φοβερή" ανακαίνιση των ξύλων (ιδιαιτέρως απαιτητική και χρονοβόρα) μού κόστισε 300 ευρώ. Η όμορφη ανακαίνιση της μπάσκουλας, μαζί με ένα γενικό service του όπλου, 50 ευρώ και η άψογη τοποθέτηση νέου, ποιοτικού πέλματος, 70 ευρώ.
Eτσι κ δεν βάζεις φωτο με τσίχλες κ το πλαγιοκαννο δεν έχει like στο λέω από τώρα Νικολαε...... .yel.
 
Μπορεί η εμφάνιση του να μην καταφέρει να ελκυσει τόσο πολυ τους θιασώτες του πλαγιοκαννου....
Αλλά σαν κατασκευή φαίνεται ενισχυμένη.........

https://www.car.gr/xyma/view/319538074-parker-bros-plagiokanno
1650 γιούργια μου φαίνεται ότι ψάχνει για θύμα.
Χοντρό το μέταλλο στις θαλάμες όντως.
 
Μπορεί η εμφάνιση του να μην καταφέρει να ελκυσει τόσο πολυ τους θιασώτες του πλαγιοκαννου....
Αλλά σαν κατασκευή φαίνεται ενισχυμένη.........

https://www.car.gr/xyma/view/319538074-parker-bros-plagiokanno
Ενδείκνυται για βαριές γομωσεις ,λες και οι θαλάμες τρώνε το ζόρι και όχι τα κλειδιά.Σε αυτά τα χρήματα ένα 626 θα χαιροσουν να το κρατάς .Για αμερικανακια στην Ελλάδα ψάχνει γιατί στην Αμερική δεν υπάρχουν.
 

Εμένανε πάντως, μού φαίνεται ελκυστική η κοψιά του, η γραμμή του...! Πολύ όμορφα τα fences (ημισφαίρια) στον καθρέπτη, λεπτό προφίλ στη μπάσκουλα, τα κλειδιά του και οι κάννες εξωτερικώς φαίνονται σε άριστη κατάσταση, αρκετά κομψό και το ελάφρυμα που φέρει στο μπροστινό μέρος της βάσης...! Εάν και εσωτερικά οι κάννες είναι άριστες, δηλ. δίχως σημάδια οξειδώσεων, και εάν είναι και σφιχτό στα κλειδιά του (χωρίς μπόσικα), τότε είναι μια χαρά αγορά για ένανε λάτρη και γνώστη των πλαγίων...! Και μην ξεχνάτε ότι τα δίκαννα Parker είναι "τέρατα" αντοχής, με πολύ γερά κλειδιά (αμερικάνικα γαρ)...! Τέλος, εάν είχε λευκή (ασημί) βάση αντί για μαύρη, θα ήτανε ακόμη πιο όμορφο, τουλάχιστο στα δικά μου μάτια/γούστα, δεδομένου ότι η αισθητική είναι κάτι αρκετά έως πολύ υποκειμενικό... Α, εάν φέρει και εσωτερική επιχρωμίωση στις κάννες του, τότε ακόμη καλύτερα, διότι δεν θα απαιτεί συχνό καθαρισμό τους μετά από την χρήση...
 
Last edited:
Εμένανε πάντως, μού φαίνεται ελκυστική η κοψιά του, η γραμμή του...! Πολύ όμορφα τα fences (ημισφαίρια) στον καθρέπτη, λεπτό προφίλ στη μπάσκουλα, τα κλειδιά του και οι κάννες εξωτερικώς φαίνονται σε άριστη κατάσταση, αρκετά κομψό και το ελάφρυμα που φέρει στο μπροστινό μέρος της βάσης...! Εάν και εσωτερικά οι κάννες είναι άριστες, δηλ. δίχως σημάδια οξειδώσεων, και εάν είναι και σφιχτό στα κλειδιά του (χωρίς μπόσικα), τότε είναι μια χαρά αγορά για ένανε λάτρη και γνώστη των πλαγίων...! Και μην ξεχνάτε ότι τα δίκαννα Parker είναι "τέρατα" αντοχής, με πολύ γερά κλειδιά (αμερικάνικα γαρ)...! Τέλος, εάν είχε λευκή βάση αντί για μαύρη, θα ήτανε ακόμη πιο όμορφο, τουλάχιστο στα δικά μου μάτια/γούστα, δεδομένου ότι η αισθητική είναι κάτι αρκετά έως πολύ υποκειμενικό...
Νικόλα,αυτό που μου την δίνει είναι ,Ο Μάριος στην Αυστραλία παίρνει miroku με 610 ευρώ τζιτζι και εδώ μας πουλάνε κασμα για μπιμπελό.Προσωπικα πιο πολύ μου αρέσει το Baikal.
 
Λοιπόν μάγκες, κοιτάχτε τα ξύλα από το πλαγιοδικαννάκι (Armitalia di Lucchini του 1961), το οποίο θα αποκτήσω σε λίγο καιρό, πώς ήτανε πριν την ανακαίνιση/επαναβαφή τους:
View attachment 45449View attachment 45450View attachment 45451
Καλορίζικο Νικολαε...
Τι μήκος Καννών και ποιες οι συσφιξεις του?
 
@sakis pointer @kurtzhaar @Alex37
Ελπίζω να απαγκιστρωθώ από την ρετσινιά του αυτογεμάκια με αυτά αχαχα
Αφιερωμένο στους "ευαίσθητους ώμους" !!!

Σάκη καθάρισα σήμερα το "Krupp Essen" μετά από πολλά χρόνια ...
Θα σας βάλω και βίντεο μετά ...
View attachment 46064View attachment 46065View attachment 46066View attachment 46067View attachment 46068
Τώρα μιλάς ωραία!Έχω ένα parker με κοκόρια.Οπως έλεγε ο παππούς μου...Άμα ο λαγός είναι μίσος στην σφύρα το έφαγε το κεφάλι του μιλώντας για την σκόπευση.
 
Τώρα μιλάς ωραία!Έχω ένα parker με κοκόρια.Οπως έλεγε ο παππούς μου...Άμα ο λαγός είναι μίσος στην σφύρα το έφαγε το κεφάλι του μιλώντας για την σκόπευση.
Πραγματι φιλε!
Οι παλιοι λαγαδες με τα κοκορατα( μονο σε λαγο και πανω εριχναν συνηθως η σε καθιστα κοπαδια-για τα πουλια ειχαν τις παγιδες) ειχαν τα κοκορια του οπλου σαν αναφορα στην στοχευση ειδικα στο λαγο που η φιγουρα του οταν εμπαινε σωστα αναμεσα του ηταν στην σωστη αποσταση και προσκοπευση αναλογα
 
@sakis pointer @kurtzhaar @Alex37
Ελπίζω να απαγκιστρωθώ από την ρετσινιά του αυτογεμάκια με αυτά αχαχα
Αφιερωμένο στους "ευαίσθητους ώμους" !!!

Σάκη καθάρισα σήμερα το "Krupp Essen" μετά από πολλά χρόνια ...
Θα σας βάλω και βίντεο μετά ...
View attachment 46064View attachment 46065View attachment 46066View attachment 46067View attachment 46068
Εαν δεν εχει τζογους κλπ του χρωστας ενα ορτυκοκυνηγι με 24αρακια αυτου του όπλου.love.
 
Ο μικρός έγραφε διαγώνισμα γαλλικά την ώρα που τραβούσα το βίντεο και η Νικολέτα γκάζωνε στην κουζίνα αχαχαχαχαχ
Της έφυγε η ούγια χθες να ελέγχει τον μικρό στα Γαλλικά ...
"Πάρ' τους τα σώβρακα αγάπη" αχαχαχ
Ελληνίδα μάνα ... κλασσική !!!
========================
Τους έφτιαξα τους τζόγους παλιά Χρύσανθε ... είναι ετοιμοπόλεμο.
Είδατε κατάσταση με το Άλτις ;;; .my man.
Το μοναδικό θήραμα που δεν έχει χτυπήσει αυτό είναι γουρούνι ... μην το πάρω καμιά μέρα και γελάνε και οι πέτρες.

 
Ο μικρός έγραφε διαγώνισμα γαλλικά την ώρα που τραβούσα το βίντεο και η Νικολέτα γκάζωνε στην κουζίνα αχαχαχαχαχ
Της έφυγε η ούγια χθες να ελέγχει τον μικρό στα Γαλλικά ...
"Πάρ' τους τα σώβρακα αγάπη" αχαχαχ
Ελληνίδα μάνα ... κλασσική !!!
========================
Τους έφτιαξα τους τζόγους παλιά Χρύσανθε ... είναι ετοιμοπόλεμο.
Είδατε κατάσταση με το Άλτις ;;; .my man.
Το μοναδικό θήραμα που δεν έχει χτυπήσει αυτό είναι γουρούνι ... μην το πάρω καμιά μέρα και γελάνε και οι πέτρες.

Αυτο μαλιστα .hunter. .RESPECT.
 
Ο μικρός έγραφε διαγώνισμα γαλλικά την ώρα που τραβούσα το βίντεο και η Νικολέτα γκάζωνε στην κουζίνα αχαχαχαχαχ
Της έφυγε η ούγια χθες να ελέγχει τον μικρό στα Γαλλικά ...
"Πάρ' τους τα σώβρακα αγάπη" αχαχαχ
Ελληνίδα μάνα ... κλασσική !!!
========================
Τους έφτιαξα τους τζόγους παλιά Χρύσανθε ... είναι ετοιμοπόλεμο.
Είδατε κατάσταση με το Άλτις ;;; .my man.
Το μοναδικό θήραμα που δεν έχει χτυπήσει αυτό είναι γουρούνι ... μην το πάρω καμιά μέρα και γελάνε και οι πέτρες.

Μην το παρεις στο γρουνι και δεν το ξαναβγαλεις απ τα χερια σου δεν λες:)
 
Αυτο μαλιστα .hunter. .RESPECT.
Μην το παρεις στο γρουνι και δεν το ξαναβγαλεις απ τα χερια σου δεν λες:)
Θέλει ένα κοντάκι μόνο ... Το άλλο είναι άψογο για τα χρόνια του.
Αυτός ο πατέρας μου το είχε ξεσκίσει στην τούμπα αχαχα

Ίσως το φτιάξω κάποια στιγμή.

Το έβγαλα βίντεο τώρα (για τον Σάκη που του το είχα υποσχεθεί) γιατί δεν θα το ξαναδείτε τα επόμενα χρόνια.
 
Θέλει ένα κοντάκι μόνο ... Το άλλο είναι άψογο για τα χρόνια του.
Αυτός ο πατέρας μου το είχε ξεσκίσει στην τούμπα αχαχα

Ίσως το φτιάξω κάποια στιγμή.

Το έβγαλα βίντεο τώρα (για τον Σάκη που του το είχα υποσχεθεί) γιατί δεν θα το ξαναδείτε τα επόμενα χρόνια.
Αν με ρωτας μην το πειραξεις
Αστο ετσι;)
 
Back
Top