Πλαγιόκαννο

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλά πολλές φορές σημαίνει ότι δεν ξέρουμε να εκτιμούμε όπλα εδώ στην Ελλάδα όπως και πολλά άλλα πράγματα Κοιτάξτε 15ετιας bmw, mercedes ,audi και , Saab, Volvo πολύ καλύτερα τα δεύτερα και πολύ φθηνότερα άρα τι συμπέρασμα βγάζεις μάλλον ότι ο Έλληνας αγοράζει με αλλά κριτήρια από από αυτά που πρέπει αυτό γίνεται και σε πολλά όπλα.
Έτσι είναι , απλώς πρέπει να καταλάβει (χωνέψει) ο Έλληνας αγοραστής, ότι η λάθος αγορά καινούργιου όπλου από άγνοια,η από επιπολαιότητα κοστίζει πολύ ακριβά.
 
Έτσι είναι , απλώς πρέπει να καταλάβει (χωνέψει) ο Έλληνας αγοραστής, ότι η λάθος αγορά καινούργιου όπλου από άγνοια,η από επιπολαιότητα κοστίζει πολύ ακριβά.
Ισχυουν ολα αυτα και οχι μονο στα οπλα γενικα, εχω ακουσει καλα πραγματα και απο αλλους για το συγκεκριμενο οπλο παντος ισως το κατα του να ειναι η μεταπωληση στα αλλα βαση της τιμης του ειναι πολυ καλο, τα lanber ειναι πολυ καλα οπλα αλλα δν εχει να πας να τα δεις εχουμε και αυτο το θεμα Κρητη τα εχει λογικα ο Γιαλιτακις εδω δυσκολο ..franchi fabarm υπαρχουν αλλα μλαμε διπλασια λεφτα και κατι παραπανω!!
 
Ισχυουν ολα αυτα και οχι μονο στα οπλα γενικα, εχω ακουσει καλα πραγματα και απο αλλους για το συγκεκριμενο οπλο παντος ισως το κατα του να ειναι η μεταπωληση στα αλλα βαση της τιμης του ειναι πολυ καλο, τα lanber ειναι πολυ καλα οπλα αλλα δν εχει να πας να τα δεις εχουμε και αυτο το θεμα Κρητη τα εχει λογικα ο Γιαλιτακις εδω δυσκολο ..franchi fabarm υπαρχουν αλλα μλαμε διπλασια λεφτα και κατι παραπανω!!
Στο tube να δεις ρωσικά βίντεο που τα κάνουνε βίδες και τα ξαναμονταρουν , δοκιμές παρουσιάσεις , πρέπει να έχουν πουλήσει πολύ εκεί και ας βγάζουν τα Baikal.
 
Μπορει μετά να έγινε πιο κομψό, καλοζυγισμενο κλπ, αλλά εμένα μου αρεσει όπως ήταν πριν........
Αν σε κάποιον δεν αρέσει ένα οπλο έτσι όπως δείχνει, καλυτερα να αγοράσει κάποιο άλλο.....
Αλλά για εμενα τα κυνηγετικά όπλα, ήταν, είναι, κ θα παραμείνουν εργαλεία, χωρίς να με "θαμπωνουν" στα μάτια,όσο πιο λιτά τόσο πιο ομορφα....
Να γιατί λέω ότι δεν υπάρχει όμορφο κ άσχημο όπλο, η όμορφη κ ασχημη γυναίκα, όλα θέμα γουστου.....
Ψιλοδιαφωνω...και ελπιζω να συμφωνουμε τουλαχιστον σε αυτο!
 
Ψιλοδιαφωνω...και ελπιζω να συμφωνουμε τουλαχιστον σε αυτο!
Όταν προκειται για θέματα που έχουν να κάνουν με προσωπικα γουστα κ προτιμησεις δεν γίνεται να υπάρξει διαφωνία.....
Εσένα πχ οι χραπα χρουπα μπορεί να είναι τα αγαπημένα σου κ όμορφα όπλα κ κάποιος αλλος μπορεί να τα βλέπει κακάσχημα....
Έτσι πανε αυτα ρε Μαριε...
Για αυτό κ υπάρχουν ένα σωρό διαφορετικά όπλα με η χωρίς καλουδια για να ικανοποιήσουν τις ανάγκες του κάθε πελατη....
 
Γιάννη, το δικαννάκι αυτό το παίρνω από τον Χρήστο τον Χατζιώτη (www.gunandknifeclassics.gr). Είναι κατασκευής 1961, αλλά σε πάρα πολύ καλή κατάσταση! Του είπα ότι θα ήθελα να ανακαινισθούνε/επαναβαφθούνε τα ξύλινα μέρη του και μού είπε ότι έχει δικόν του άνθρωπο και συνεργάτη του για τέτοιες ακριβώς (ξυλο)δουλειές... Δεν μού αποκάλυψε την ταυτότητά του (ούτε εγώ επέμεινα καθόλου για κάτι τέτοιο από διακριτικότητα)... Πήρε περίπου 35-40 μέρες για να ολοκληρωθεί η διαδικασία... Το μόνο που μού είπε είναι ότι εφαρμόζεται κυρίως η βαφή με γομαλάκα (είναι γαλλικής προέλευσης βαφή - ο διεθνής όρος της είναι "Shellac Finish"), αλλά αρχικώς, "παίζει λίγη μπαλίτσα" και το λινέλαιο...
Η γομαλάκα χρησιμοποιείται ευρέως και για την βαφή ξύλινων επίπλων/επιφανειών, αλλά και σε χειροποίητα ξύλινα όργανα, όπως μπουζούκια, κιθάρες, βιολιά, βιόλες, βιολοντσέλα, κοντραμπάσα κι άλλα...

Μάγκες, σχετικώς με τη επαναβαφή των ξύλινων μερών της προηγούμενης σελίδος, να προσθέσω τα εξής, κατόπιν περαιτέρω επεξήγησης επί του θέματος από τον κο Χρήστο Χατζιώτη:

Ο μάστορας αρχινάει την επαναβαφή με αλλεπάλληλα τρίψε-βάψε-στέγνωνε με ένα ειδικό, ζεστό (βρασμένο) μίγμα λινελαίου και γνήσιας ρίζας αλκανέτ... Το "βάψε", δηλαδής, το κάνει με ένα ζεστό υγρό - "χαρμάνι" (σαν τσάι ένα πράμα) το οποίον αποτελείται από γνήσιο λινέλαιο και από αυθεντική ρίζα του φυτού αλκανέτ (ορίστε κι ένας σύνδεσμος για τη ρίζα και το φυτό αλκανέτ και τη χρήση τους: www.youherbit.gr/product/alkanna-riza/)...
Στη συγκεκριμένη χρήση της ρίζας του φυτού αλκανέτ, οφείλεται κι αυτή η βυσσινοκόκκινη τελική απόχρωση στα ξύλα...
Αφού τελειώσει ο μάστορας μ' αυτά τα τρίψε-βάψε-στέγνωνε (του 1ου σταδίου ας πούμε), τότε, τελειώνει, φινίρει δηλαδή, την καλά στεγνωμένη επιφάνεια των ξύλων με επίμονο, σχολαστικό, επαναλαμβανόμενο και χρονοβόρο λουστράρισμά τους με αυτή καθεαυτή τη μέθοδο της γομαλάκας (shellac finish), η οποία και προσδίδει στο τελικό προϊόν μία "μαγευτική" κι "απολαυστική" γυαλάδα/στιλπνότητα...!

Ομολογουμένως είναι μία εργασία - καλλιτεχνία την οποίαν μόνο ένας μερακλής μάστορας - καλλιτέχνης καταφέρνει να φέρει εις πέρας με επιτυχία...!!
 
Last edited:
Ελπίζω να ψιλοδιαφωνεις ως προς τις γυναίκες , αλλιώς κι εγώ θα διαφωνήσω με τις ψιλοδιαφωνιες σου..sarcastic..sarcastic.
χαχα καλο...ναι εκει διαφωνω και στο βαψιμο καινουργιου οπλου...τα κανω αυτα που και που!
 
Ορίστε και η "νέα" του μπάσκουλα παίδες!! Κατόπιν του τριψίματος και της αφαίρεσης της παλαιάς ταρταρούγας...
Πήρε ένα "αριστοκρατικό" γκριζάρισμα, το οποίο δείχνει σεβασμό στην ηλικία του όπλου και διατηρεί την πατίνα του χρόνου, αντί της "απαστράπτουσας" όψης που παίρνουν κάποια παλιά όπλα μετά από αντίστοιχες ανακαινίσεις, θυμίζοντας "εργαλεία μηχανουργείου"...
Lucchini 18.JPGLucchini 16.JPGLucchini 17.JPG
 
Ορίστε και η "νέα" του μπάσκουλα παίδες!! Κατόπιν του τριψίματος και της αφαίρεσης της παλαιάς ταρταρούγας...
Πήρε ένα "αριστοκρατικό" γκριζάρισμα, το οποίο δείχνει σεβασμό στην ηλικία του όπλου και διατηρεί την πατίνα του χρόνου, αντί της "απαστράπτουσας" όψης που παίρνουν κάποια παλιά όπλα μετά από αντίστοιχες ανακαινίσεις, θυμίζοντας "εργαλεία μηχανουργείου"...
View attachment 45654View attachment 45655View attachment 45656
Με συγχωρείς αλλά από ότι βλέπω σου αφαίρεσαν την ταρταρούγα με αμμοβολή ή κετσέ σκοτσ μπράιτ?
Αυτό είναι βεβήλωση πάνω στο όπλο και όχι αριστοκρατικό γκριζάρισμα! Κανένα παλαιό όπλο ή γυμνό όπλο που να φαίνεται το ασυμί μέταλό του δεν ξεβάφεται ή φινίρεται με τις 2 πιο πάνω μεθόδους!
Συγνώμη αν γίνομαι καυστικός αλλά επειδή έχω δει ότι σου αρέσουν τα καλά όπλα, δεν θα έπρεπε να δεχτείς αυτό το είδους φινιρίσματος!
 
Με συγχωρείς αλλά από ότι βλέπω σου αφαίρεσαν την ταρταρούγα με αμμοβολή ή κετσέ σκοτσ μπράιτ?
Αυτό είναι βεβήλωση πάνω στο όπλο και όχι αριστοκρατικό γκριζάρισμα! Κανένα παλαιό όπλο ή γυμνό όπλο που να φαίνεται το ασυμί μέταλό του δεν ξεβάφεται ή φινίρεται με τις 2 πιο πάνω μεθόδους!
Συγνώμη αν γίνομαι καυστικός αλλά επειδή έχω δει ότι σου αρέσουν τα καλά όπλα, δεν θα έπρεπε να δεχτείς αυτό το είδους φινιρίσματος!
Κι όμως, εγώ αυτό ήθελα εξ αρχής. Και είναι του γούστου μου, χωρίς αμφιβολία... Την ταρταρούγα δεν την αντέχω με την καμία!
Μού είχε πει από την αρχή ότι θα την αφαιρούσε την ταρταρούγα με μία πολύ καλή λειαντική αλοιφή. Πράγμα που έκανε τελικά.
Εγώ πιστεύω, πάντως, πως "αποστολή εξετελέσθη" με απόλυτη επιτυχία μάλιστα. Τουλάχιστον, κατά τα γούστα μου και τα θέλω μου...
Από 'κει και πέρα, η δουλίτσα αυτή και το αισθητικό της αποτέλεσμα είναι και θέμα υποκειμενικού γούστου κι αισθητικής, κι αναμενόμενο είναι να υπάρχουν διιστάμενες απόψεις και θέσεις...
Επίσης, όπου κι αν ρώτησα, μού είπανε ότι η αφαίρεση της ταρταρούγας γίνεται με κετσέ με λεπτό σύρμα ή ακόμη και με ντουκόχαρτο (800άρι ας πούμε)... Έτσι, λένε, προσδίδεται αυτό το σατινάτο φινίρισμα, το "coin finish"...
 
Last edited:
Με συγχωρείς αλλά από ότι βλέπω σου αφαίρεσαν την ταρταρούγα με αμμοβολή ή κετσέ σκοτσ μπράιτ?
Αυτό είναι βεβήλωση πάνω στο όπλο και όχι αριστοκρατικό γκριζάρισμα! Κανένα παλαιό όπλο ή γυμνό όπλο που να φαίνεται το ασυμί μέταλό του δεν ξεβάφεται ή φινίρεται με τις 2 πιο πάνω μεθόδους!
Συγνώμη αν γίνομαι καυστικός αλλά επειδή έχω δει ότι σου αρέσουν τα καλά όπλα, δεν θα έπρεπε να δεχτείς αυτό το είδους φινιρίσματος!
εαν και συνφωνο μαζισου φιλεμουυυ,,αλα αυτα ειναι γουσταααα ;)
;)
 
Ορίστε και η "νέα" του μπάσκουλα παίδες!! Κατόπιν του τριψίματος και της αφαίρεσης της παλαιάς ταρταρούγας...
Πήρε ένα "αριστοκρατικό" γκριζάρισμα, το οποίο δείχνει σεβασμό στην ηλικία του όπλου και διατηρεί την πατίνα του χρόνου, αντί της "απαστράπτουσας" όψης που παίρνουν κάποια παλιά όπλα μετά από αντίστοιχες ανακαινίσεις, θυμίζοντας "εργαλεία μηχανουργείου"...
View attachment 45654View attachment 45655View attachment 45656
Ποοοο ρε φηλε μπιπελο εγηνε.και μετα μου λενε για νεροσολινες .big smile. .hunter.
 
Κι όμως, εγώ αυτό ήθελα εξ αρχής. Και είναι του γούστου μου, χωρίς αμφιβολία... Την ταρταρούγα δεν την αντέχω με την καμία!
Μού είχε πει από την αρχή ότι θα την αφαιρούσε την ταρταρούγα με μία πολύ καλή λειαντική αλοιφή. Πράγμα που έκανε τελικά.
Εγώ πιστεύω, πάντως, πως "αποστολή εξετελέσθη" με απόλυτη επιτυχία μάλιστα. Τουλάχιστον, κατά τα γούστα μου και τα θέλω μου...
Από 'κει και πέρα, η δουλίτσα αυτή και το αισθητικό της αποτέλεσμα είναι και θέμα υποκειμενικού γούστου κι αισθητικής, κι αναμενόμενο είναι να υπάρχουν διιστάμενες απόψεις και θέσεις...
Επίσης, όπου κι αν ρώτησα, μού είπανε ότι η αφαίρεση της ταρταρούγας γίνεται με κετσέ με λεπτό σύρμα ή ακόμη και με ντουκόχαρτο (800άρι ας πούμε)... Έτσι, λένε, προσδίδεται αυτό το σατινάτο φινίρισμα, το "coin finish"...
Είναι κάτι η ταρταρούγα που προσωπικά δεν μου άρεσε ποτέ
 
Κι όμως, εγώ αυτό ήθελα εξ αρχής. Και είναι του γούστου μου, χωρίς αμφιβολία... Την ταρταρούγα δεν την αντέχω με την καμία!
Μού είχε πει από την αρχή ότι θα την αφαιρούσε την ταρταρούγα με μία πολύ καλή λειαντική αλοιφή. Πράγμα που έκανε τελικά.
Εγώ πιστεύω, πάντως, πως "αποστολή εξετελέσθη" με απόλυτη επιτυχία μάλιστα. Τουλάχιστον, κατά τα γούστα μου και τα θέλω μου...
Από 'κει και πέρα, η δουλίτσα αυτή και το αισθητικό της αποτέλεσμα είναι και θέμα υποκειμενικού γούστου κι αισθητικής, κι αναμενόμενο είναι να υπάρχουν διιστάμενες απόψεις και θέσεις...
Επίσης, όπου κι αν ρώτησα, μού είπανε ότι η αφαίρεση της ταρταρούγας γίνεται με κετσέ με λεπτό σύρμα ή ακόμη και με ντουκόχαρτο (800άρι ας πούμε)... Έτσι, λένε, προσδίδεται αυτό το σατινάτο φινίρισμα, το "coin finish"...
Την καλημέρα μου να έχετε! Αφού ήταν δική σας η επιλογή τότε με συγχωρείτε και σίγουρα τα γούστα είναι γούστα, το όπλο δικό σας και εσάς σας εκφράζει εγώ περισεύω!
Ίσως επειδή είχα κάνει και εγώ αφαίρεση ταρταρούγας και ενώ τους είπα να το κάνουν με ντουκόχαρτο 2000 αυτοί μου το έκαναν με τον κετσέ σκοτς μπράιτ και το αποτελεσμα για τα μάτια μου ήταν λαθος μου εχει μήνει αυτή η κακή αντίληψη για τον κετσέ! Το τουφεκι το πούλησα αμεσως τότε σε έναν που όταν το είδε το λάτρεψε και ακόμα κάθε φορά που τον βλέπω με ευχαριστεί!
 
Ορίστε και η "νέα" του μπάσκουλα παίδες!! Κατόπιν του τριψίματος και της αφαίρεσης της παλαιάς ταρταρούγας...
Πήρε ένα "αριστοκρατικό" γκριζάρισμα, το οποίο δείχνει σεβασμό στην ηλικία του όπλου και διατηρεί την πατίνα του χρόνου, αντί της "απαστράπτουσας" όψης που παίρνουν κάποια παλιά όπλα μετά από αντίστοιχες ανακαινίσεις, θυμίζοντας "εργαλεία μηχανουργείου"...
View attachment 45654View attachment 45655View attachment 45656
Νικόλα , καλορίζικο και να χαρείς .Πόσο κόστισε αν επιτρέπεται η αγορά και η ανακαίνιση ;
 
Νικόλα , καλορίζικο και να χαρείς .Πόσο κόστισε αν επιτρέπεται η αγορά και η ανακαίνιση ;
Eυχαριστώ πολύ Παναγιώτη!!

Λοιπόν, το πλαγιοδικαννάκι αυτό θα γίνει ανταλλαγή με το ορθόκαννο Fabarm Elos B Field, το οποίο κατέχω από το 2011 και το έχω κυνηγήσει εντατικώς και κατ' αποκλειστικότητα σε 3 διαδοχικές σεζόν: '11-'12, '12-'13, '13-'14. Έχει κάψει περί τις 7.000 φυσέκια!!

Το Fabarm (ευρισκόμενο σε άριστη κατάσταση) κοστολογήθηκε (με τις απαραίτητες επεξηγήσεις προς εμέ) από τον κο Χατζιώτη (που είναι ειδικός σ' αυτά) στα 800 ευρώ. Το πλάγιο που αποκτώ είχε τιμή 1.000 ευρώ. Άρα: εκτός από το Fabarm, έδωσα στον κο Χατζιώτη και 200 ευρώ επιπλέον. Κατ' αυτόν τον τρόπο, το πλάγιο της Armitalia ήτανε ήδη δικό μου και ήτανε και απολύτως λειτουργικό σε όλα του, σε άριστη κατάσταση, πλην του μερικού ξεβάμματος της ταρταρούγας στη βάση.

Ωστόσο, επειδή εγώ επιθυμούσα να επαναβαφτούν τα ξύλα του, αλλά και να φύγει η ήδη μισοξεβαμμένη ταρταρούγα από τη βάση του, ο κος Χατζιώτης ανέθεσε αυτές τις δύο εργασίες σε δύο ειδικούς επαγγελματίες, συνεργάτες του (ο ένας στα ξύλα, ο άλλος στα τεχνικά/οπλουργικά). Επίσης, τού έβαλαν κι ένα ολοκαίνουργιο ποιοτικό πέλμα για να ανεβεί λιγάκι το μήκος του κοντακίου του, το οποίο μού ερχότανε κάπως κοντό... Η "φοβερή" ανακαίνιση των ξύλων (ιδιαιτέρως απαιτητική και χρονοβόρα) μού κόστισε 300 ευρώ. Η όμορφη ανακαίνιση της μπάσκουλας, μαζί με ένα γενικό service του όπλου, 50 ευρώ και η άψογη τοποθέτηση νέου, ποιοτικού πέλματος, 70 ευρώ.
 
Last edited:
Back
Top