Περιοδικά Ψαρέματος

Ενας φόρος τιμής στο καλυτερο περιοδικο για την παρακτια αλιεία κ οχι μονο, που παρουσιαστηκε στην χώρα μας σε εποχές που δεν υπήρχε διαδίκτυο....
Μάθαμε τις τεχνικές, κομπους, αρματωσιες, δολώματα, βλέπαμε τις φωτο με τα μεγάλα ψάρια κ κάναμε κ εμεις τα δικά μας όνειρα....

Αρχικά ήταν διμηνιαιο κ τα πρωτα τυχη περιλαμβαναν κ άρθρα για το ψαροντουφεκο..

"Ψαρεμα" Τευχος 1 Ιουλιος-Αυγουστος 1995
Εκδότης Δημοσθένης Βαρβέρης

IMG_20220405_144308.jpg
 
Ενας φόρος τιμής στο καλυτερο περιοδικο για την παρακτια αλιεία κ οχι μονο, που παρουσιαστηκε στην χώρα μας σε εποχές που δεν υπήρχε διαδίκτυο....
Μάθαμε τις τεχνικές, κομπους, αρματωσιες, δολώματα, βλέπαμε τις φωτο με τα μεγάλα ψάρια κ κάναμε κ εμεις τα δικά μας όνειρα....

Αρχικά ήταν διμηνιαιο κ τα πρωτα τυχη περιλαμβαναν κ άρθρα για το ψαροντουφεκο..

"Ψαρεμα" Τευχος 1 Ιουλιος-Αυγουστος 1995

View attachment 46008
Τι μου θυμίζεις ρε Τάσο, εχω κ εγω φυλαγμένα αρκετά τεύχη ψαρεμα, βυθο και υποβρυχιο κοσμο του πατέρα μου. Πολλές αναμνησεις παιδικών χρόνων οταν τα ξεφυλλίζω καμμιά φορά... Άλλα χρόνια, ωραία...
 
Ενας φόρος τιμής στο καλυτερο περιοδικο για την παρακτια αλιεία κ οχι μονο, που παρουσιαστηκε στην χώρα μας σε εποχές που δεν υπήρχε διαδίκτυο....
Μάθαμε τις τεχνικές, κομπους, αρματωσιες, δολώματα, βλέπαμε τις φωτο με τα μεγάλα ψάρια κ κάναμε κ εμεις τα δικά μας όνειρα....

Αρχικά ήταν διμηνιαιο κ τα πρωτα τυχη περιλαμβαναν κ άρθρα για το ψαροντουφεκο..

"Ψαρεμα" Τευχος 1 Ιουλιος-Αυγουστος 1995
Εκδότης Δημοσθένης Βαρβέρης

View attachment 46008
Περνάνε τα χρόνια... :(
Με το ποδήλατο κ τα ψαρευτικα στην πλάτη κ τα καλάμια δεμένα στο ποδήλατο κ περιοδικό ψάρεμα με το χαρτζιλίκι...
Χωρίς κανέναν να έχω να μου δείξει, χρωστάω πολλά στο περιοδικό κ στους αρθρογράφους τού, ήταν υπεύθυνη για πολλές ωραίες ψαριες...
 
Θυμαμαιε ποσο παθος τα διαβαζα
Δημος σαγωνας- ειχε την στηλη για το απικο
Και αμα ηταν για καμια συρτη-αφρου( που λεξη σπιννιγκ τοτε) ηταν με κουταλακια
Αλλα τοτε τα ψαρια ηταν παντου
Τριτη δημοτικου παιδακια και βγαζαμε 1-2-4 κιλα ψαρι (κεφαλους-λαβρακια) κυριως
Δεν γινοταν να παω σπιτι χωρις ψαρι
Με τξν αδερφο μου καναμε ωρες προπονηση στος κομπους στο σπιτι που μας εδειχνε ο πατερας απο πριν για να τους μαθουμε

Και αναπολουσαμε ψαρεματα καθημερινα μεσα απο τα αρθρα του περιοδικου

Δεν υπηρχε δολωμα να μην το δοκιμασουμε
 
Χωρίς κανέναν να έχω να μου δείξει, χρωστάω πολλά στο περιοδικό κ στους αρθρογράφους τού, ήταν υπεύθυνη για πολλές ωραίες ψαριες...
Το ίδιο κ εγώ... Εντωμεταξύ κανείς επαγγελματίας ψαρας δεν είχε την...καλοσυνη να σου δείξει δυο απλα πραγματα.......
... Μην μας βρουν κ μπροστά τους....
Οχι πως είναι κ όλοι το ίδιο...........

Δημος σαγωνας- ειχε την στηλη για το απικο
Και αμα ηταν για καμια συρτη-αφρου( που λεξη σπιννιγκ τοτε) ηταν με κουταλακια
Και χελάκια...
Μεγάλος καθηγητής ο Δήμος, απίκο, πεταχταρια, casting, παραγαδια, συρτες...
Τώρα είναι γυρω στα 74χρ....
Ευχομαι να είναι καλά........
 
Ιστοριες και αναμνησεις που δεν θα σβησουν ποτε, θα τις κουβαλαμε παντα στην μνημη μας. Μπραβο σας.
Το πρωτο τευχος που αγορασα ηταν αρκετα αργοτερα (2001). Μεγαλο σχολειο.
Και πιο μετα ηρθαν και μερικα τευχη του περιοδικου ''βυθος'' το οποιο αφορουσε το ψαροντουφεκο.
 
Καλησπέρα φίλοι μου, είμαι και εγώ ένας από αυτούς που ακόμα φυλάνε σε παλιά κασόνια στη σοφίτα του πολλά από τα περιοδικά του περιοδικού Ψάρεμα! Μεγάλο σχολείο, όπως ακριβώς το ονομάσατε, ό'τι έμαθα για το ψάρεμα ήταν από τις σελίδες του!
Έκανα την τελευταία συνδρομή για αυτό τον Ιανουάριο 2020 και μετά το περιοδικό έσβησε. Θυμάμαι ότι έγραφα στην κυρία Ρέα Βαρβέρη.
Παπαθανασίου, Σάγωνας, Βιδάλης, Δρόσος, Λαγουταρέλης, Ψαλιδόπουλος και πολλοί άλλοι.
Υπάρχει τώρα σε ηλεκτρονική μορφή αν δεν κάνω λάθος:
https://psarema.natexmedia.gr/
 
Back
Top