Περί ομοιωμάτων....

Θεωρώ πως εφόσον πλέον το κυνήγι δεν είναι ο βασικός τρόπος περισυλλογής κρέατος για την οικογένεια μας και ασκείται κυρίως λόγω της ανάγκης μας για επαφή με το βουνό,το σκύλο μας και να προσθέσουμε και κάτι διαφορετικό στην διατροφή μας δεν υπάρχει λόγος χρήσης ομοιωμάτων.σιγουρα με τα ομοιώματα η καρπωση σε μερικά είδη θηραμάτων θα ήταν πολύ μεγαλύτερη όμως θεωρώ πως αυτή η δυσκολία είναι που μας ευχαριστεί και μας κάνει να αγαπάμε το κυνήγι ακόμα πιο πολύ!
 
Θεωρώ πως εφόσον πλέον το κυνήγι δεν είναι ο βασικός τρόπος περισυλλογής κρέατος για την οικογένεια μας και ασκείται κυρίως λόγω της ανάγκης μας για επαφή με το βουνό,το σκύλο μας και να προσθέσουμε και κάτι διαφορετικό στην διατροφή μας δεν υπάρχει λόγος χρήσης ομοιωμάτων.σιγουρα με τα ομοιώματα η καρπωση σε μερικά είδη θηραμάτων θα ήταν πολύ μεγαλύτερη όμως θεωρώ πως αυτή η δυσκολία είναι που μας ευχαριστεί και μας κάνει να αγαπάμε το κυνήγι ακόμα πιο πολύ!
Ηλια εχεις κυν.ποτε υδροβια.η απλα υποθετεις οτι δεν χρ. Ομοιοματα??
 
Ηλια εχεις κυν.ποτε υδροβια.η απλα υποθετεις οτι δεν χρ. Ομοιοματα??
Είναι ένα κυνήγι που δεν μου έχει δοθεί ευκαιρία να το κάνω σωστά...έτυχε δύο χρονιές λόγω χιονιού να καταφέρω να πάρω λίγα σαρσελια αλλά ομολογώ πως δεν έχω εμπειρία σε αυτό το συναρπαστικό κυνήγι.εχω δει σε βίντεο πώς το συγκεκριμένο κυνήγι αλλάζει με την χρήση ομοιωμάτων,γίνεται πιο βατο
 
Είναι ένα κυνήγι που δεν μου έχει δοθεί ευκαιρία να το κάνω σωστά...έτυχε δύο χρονιές λόγω χιονιού να καταφέρω να πάρω λίγα σαρσελια αλλά ομολογώ πως δεν έχω εμπειρία σε αυτό το συναρπαστικό κυνήγι.εχω δει σε βίντεο πώς το συγκεκριμένο κυνήγι αλλάζει με την χρήση ομοιωμάτων,γίνεται πιο βατο
Οχι ποιο βατο.Ποιο ηθικο προς το θηραμα θα ελεγα....Το σηγκεκριμενο κυν.επιβαλεται να εχεις ομοιοματα.
 
Από διαχειριστικής άποψης,Επιβάλλονται οι φιντες!
Προϋπόθεση η τηρηση των νόμιμων ορίων!
Είναι προτιμότερη η τουφεκιά στα 25-30μ στο παπι που πλανάρει για να πιάσει η "κοντευει" για να παρατηρήσει, από το άδειασμα της καραμπίνα στο κοπάδι που περνάει στα 80μ!
Στη μια περίπτωση το παίρνεις η το χάνεις...
Στην άλλη, εν δύναμη, "χαλάς "1-2 και περισσότερα πάπια, τα οποία δεν καρπώνεται καν...
Κατά κανόνα!
Αντιδεοντολογικό!!
Είναι πολύ πιο ευκολο να μπεις στον πειρασμό να λειτουργησεις αντιδεοντολογικα, οταν υπάρχουν πουλιά που "παιζουν" αλλά δεν πλησιάζουν.
Οι φιντες από μόνες τους, δεν μαγνητιζουν!
Θέλει ψάξιμο και τεχνη το στήσιμο τους!
Ομοίως και ο φυσητος κράχτης...
Τέχνη!
Αν δεν το κατέχεις,γίνεσαι πουλοδιωχτης! :)
Χώρες, που έχουν βαθιά παραδοση στο κυνήγι υδροβίων, κυνηγάνε μ'αυτους τους τρόπους,σε βάθος αιώνων κι έχουν θηραματική αφθονία!
Μήπως ξέρουν κάτι παραπάνω??;)
 
Από διαχειριστικής άποψης,Επιβάλλονται οι φιντες!
Προϋπόθεση η τηρηση των νόμιμων ορίων!
Είναι προτιμότερη η τουφεκιά στα 25-30μ στο παπι που πλανάρει για να πιάσει η "κοντευει" για να παρατηρήσει, από το άδειασμα της καραμπίνα στο κοπάδι που περνάει στα 80μ!
Στη μια περίπτωση το παίρνεις η το χάνεις...
Στην άλλη, εν δύναμη, "χαλάς "1-2 και περισσότερα πάπια, τα οποία δεν καρπώνεται καν...
Κατά κανόνα!
Αντιδεοντολογικό!!
Είναι πολύ πιο ευκολο να μπεις στον πειρασμό να λειτουργησεις αντιδεοντολογικα, οταν υπάρχουν πουλιά που "παιζουν" αλλά δεν πλησιάζουν.
Οι φιντες από μόνες τους, δεν μαγνητιζουν!
Θέλει ψάξιμο και τεχνη το στήσιμο τους!
Ομοίως και ο φυσητος κράχτης...
Τέχνη!
Αν δεν το κατέχεις,γίνεσαι πουλοδιωχτης! :)
Χώρες, που έχουν βαθιά παραδοση στο κυνήγι υδροβίων, κυνηγάνε μ'αυτους τους τρόπους,σε βάθος αιώνων κι έχουν θηραματική αφθονία!
Μήπως ξέρουν κάτι παραπάνω??;)
1000likes.
 
Θεωρώ πως εφόσον πλέον το κυνήγι δεν είναι ο βασικός τρόπος περισυλλογής κρέατος για την οικογένεια μας και ασκείται κυρίως λόγω της ανάγκης μας για επαφή με το βουνό,το σκύλο μας και να προσθέσουμε και κάτι διαφορετικό στην διατροφή μας δεν υπάρχει λόγος χρήσης ομοιωμάτων.σιγουρα με τα ομοιώματα η καρπωση σε μερικά είδη θηραμάτων θα ήταν πολύ μεγαλύτερη όμως θεωρώ πως αυτή η δυσκολία είναι που μας ευχαριστεί και μας κάνει να αγαπάμε το κυνήγι ακόμα πιο πολύ!
Ανοιγεις μια μεγαλη κουβεντα γυρω απο το σπορ κυνηγι του σημερα,οχι οτι δεν υπαρχουν φτωχοι ανθρωποι που πραγματη συμπληρωνουν το τραπεζι τους ακομα και σημερα!Μεγαλο θεμα που ειναι πνευματικο περισσοτερο,ασ σταθουμε καλυτερα στο περι νομου,ο βαλτοκυνηγος στην Ελλαδα αδικειται,μονο και μονο γιατι προκειται για διεθνη ειδος,και στη διαδρομη της ανατολικης ευρωπης που ανηκουμε δεν κυνηγεται με τον ιδιο τροπο!Συν οτι στη πατριδα μας υπαρχουν τεραστιες εκτασεις που προστατευεται το υδροβιο,πραγματικα κοτετσια που ΠΟΤΕ δεν τα αφηνουν τα πλασματα αυτα,πανε direct μεσα οταν ερθουν απο το βορρα η νοτο[μαρτινια κ.α]
 
Η ενσταση μου η μαλλον ο προβληματισμος μου
ηταν
για το αν ειμαστε ετοιμοι σαν κοινωνια να αποδεχτουμε κατι τετοιο και να το εφαρμοσουμε συμφωνα με το οτι οριζει ο νομος
Ο Ψηλος ποιο πανω περιεγραψε πως εφαρμοζετε το κυνηγι των υδροβιων στην Αμερικη με ομοιωματα
Μεχρι και ελικοπτερο χρησιμοποιουν οι Θηροφυλακες για να ελενξουν τους Κυνηγους εκτος την καταμετρηση που κανουν στο αυτοκινητο
Εδω στην Ελλαδα στα χρονια που κυνηγας εχεις δει κατι παρομοιο να εφαρμοζετε ? ;)
Εγω απο οτι θυμαμαι ποτε δεν εχω συναντησει κατι παρομοιο αλλα ουτε εχω ελπιδες :)
Καταλαβαινεις λοιπον την επομενη μερα που θα επιτραπει κατι τετοιο τι μπαχαλο θα επικρατησει και ειδικα με τις σημερινες συνθηκες που τα τζιπ των θηροφυλακων δεν εχουν ουτε τα απαραιτητα για να καλυψουν τους τυπικους ελενχους ;)

Σαν καθημερινο παραδειγμα ομως κ τεραστιος αριθμος μεθυσμενων οδηγων κυκλοφορουν τη νυχτα, οι ελεγχοι της αστυνομιας δεν επαρκουν, αυτοι ειναι επικυνδινοι να αφαιρεσουν ζωες ανα πασα στιγμη, αλλα δεν απαγορευεται η χρηση των ΙΧ τη νυχτα...
Ο ασυνειδητος, ειναι ασυνειδητος σε ολους τους τομεις κ δεν μπορεις να τον προφυλαξεις ουτε αυτον ουτε κανεναν με τον ελεγχο...
Ποτε δεν θα φτανουν οι ελεγχοι για τιποτα...
Οπως κ τωρα με τα κασσετοφωνα στις τσιχλες η στα ορτυκια που ειναι μεγαλη καταντια... Οποιος θελει να παρανομησει γιατι ετσι γουσταρει, θα το κανει... Δεν ειναι ολοι ομως ετσι...
Εΐναι λαθος δηλαδη για μενα να στερουμε κ απο ολους τους υπολοιπους ενα σωστο τροπο να κυνηγηθει ενα θηραμα, για χαρη καποιων που ετσι κ αλλιως ακομα κ τωρα τα χρησιμοποιουν... Ειπαμε στην Ελλαδα, ειτε κανεις μια παρανομια στο κυνηγι, ειτε δεκα μαζι, οι επιπτωση κ η διαδικασια ειναι η ιδια....
Μια λυση ειναι να μπουν χρηματικα προστιμα...Με ενα χιλιαρικακι να σε περιμενει αμεσα σε καθε σοβαρη παρανομια, πολλοι θα το ξανασκεφτονταν...

Ηλια δεν ειναι θεμα να παρεις περισσοτερα πουλια φιλε, δεν ειναι θεμα κρεατος... Ειναι λαθος η νοοτροπια που μας εχει περασει βλεποντας αμερικανικα βιντεο οτι επειδη θα στησουμε ομοιωματα, θα αρχισουμε να καπνιζουμε τα παπια κ τις χηνες το ενα μετα το αλλο... Αυτοι οι ανθρωποι για να βγαλουν αυτο το βιντεο, εργαζονται ολο το χρονο... Εχουν τελειοποιησει τις φυλαχτρες τους, εχουν παρει ενα σκασμο φιντες, κυνηγουν σε ιδιωτικα μερη, κανουν διαχειριση κ βελ΄τιωση υγροτοπων μονοι τους για να απολαυσουν ενα δυο κυνηγια...
Η φιντα με τοσα απαγορευμενα καταφυγια για τα υδροβια στην Ελλαδα, κ τοσο λιγες ελευθερες περιοχες για κυνηγι ξερεις που θα βοηθησει? Οτι εκει που θα επρεπε να κατσει ολη μερα για να παρεις 5-6 παπια, να εχεις αλλα 5-6 χαμμενα κ ενδεχομενως αν εισαι κ περιστασιακος κυνηγος του βαλτου να ειχες σκαγιασει κ αλλα τοσα η κ παραπανω, θα σε βοηθουσε γιατι 10 απο αυτα τα πουλια θα "τσιμπαγαν" στο ομοιωμα κ στη σφυριχτρα αν ειχες μαθει πως να τα στηνεις, θα σου ερχονταν στα 30 μετρα, δυσκολα θα ειχες τραυματισμενα, δυσκολα θα ειχες χαμμενα, δυσκολα θα ειχες θηραμα το οποιο δεν καρπωνεται κανενας αλλα χανεται για τις αλεπυδες...
Εκει θα σε βοηθαγε...
Ο βαλτος ειναι ο δυσκολοτερος βιοτοπος κ η μεγαλυτερη σπαταλη σε τραυματισμενα... Δεν σε κανει μαγγα η φιντα... Αν βρεις το καλο το μερος, θα τα σκοτωσεις κ με φιντα κ χωρις... Με τη φιντα θα εχεις πιο σιγουρα σκοτωματα κ οχι χαμμενα... Αλλιως βρισκεις ενα παπι 30 μετρα μπροστα σου κ αλλιως ενα στα 50-60...
Για τον μεσο κυνηγο, στα μεσα κυνηγοτοπια της χωρας μας, κ με τις μεσες συνθηκες κυνηγιου, εκιε που θα επαιρνα 2-3 πουλια , θα παρει 4-5... Δεν θα παει ποτε απο τα 2-3 στα 20 απλα επειδη εβαλε ομοιωματα...
Κ σας ειπα, αυτη τη στιγμη οι παρανομοι δεν εχουν ανταγωνισμο, αν ειχαν δεν θα εκαναν τοση ζημια... ;)
 
Θεωρώ πως εφόσον πλέον το κυνήγι δεν είναι ο βασικός τρόπος περισυλλογής κρέατος για την οικογένεια μας και ασκείται κυρίως λόγω της ανάγκης μας για επαφή με το βουνό,το σκύλο μας και να προσθέσουμε και κάτι διαφορετικό στην διατροφή μας δεν υπάρχει λόγος χρήσης ομοιωμάτων.σιγουρα με τα ομοιώματα η καρπωση σε μερικά είδη θηραμάτων θα ήταν πολύ μεγαλύτερη όμως θεωρώ πως αυτή η δυσκολία είναι που μας ευχαριστεί και μας κάνει να αγαπάμε το κυνήγι ακόμα πιο πολύ!
Ουτε για μενα ειναι ηθικο 4-5 σκυλοι με ρανταρ μπιπερ κουδουνια για να μπλοκαρουν ενα πουλι....δεν εχω κανει ποτε μου αυτο το κυνηγι οποτε δεν εχω το δικαιωμα να το κρινω.σε ποια κυνηγια αναφερεσε στα παπια η στις φασσες;
 
Ουτε για μενα ειναι ηθικο 4-5 σκυλοι με ρανταρ μπιπερ κουδουνια για να μπλοκαρουν ενα πουλι....δεν εχω κανει ποτε μου αυτο το κυνηγι οποτε δεν εχω το δικαιωμα να το κρινω.σε ποια κυνηγια αναφερεσε στα παπια η στις φασσες;
Όπως ξαναειπα δεν έχω εμπειρία στο παπιοκυνηγι....στην Φάσσα θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος για ομοιώματα....και η Φάσσα είναι ένα κυνήγι που έχω μια άλφα εμπειρία....
 
Όπως ξαναειπα δεν έχω εμπειρία στο παπιοκυνηγι....στην Φάσσα θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος για ομοιώματα....και η Φάσσα είναι ένα κυνήγι που έχω μια άλφα εμπειρία....
Στη φασσα δεν χρειαζονται ομοιωματα οπως και στα παπια μονο οταν τα κυνηγας την κουρνια και στη τροφη ισως το ποιο ανηθικο πραγμα κατα την αποψη μου....ομως αυτα ειναι δικες μου δοξασιες και μπορει να μην ειναι σωστα αλλα αυτη ειναι η αποψη μου
 
Στη φασσα δεν χρειαζονται ομοιωματα οπως και στα παπια μονο οταν τα κυνηγας την κουρνια και στη τροφη ισως το ποιο ανηθικο πραγμα κατα την αποψη μου....ομως αυτα ειναι δικες μου δοξασιες και μπορει να μην ειναι σωστα αλλα αυτη ειναι η αποψη μου
Ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα που δεν έχω διάθεση να έρθω σε αντιπαράθεση....τι είναι ηθικό και τι ανήθικο....τι νόμιμο και τι παράνομο....και ποιος το ορίζει?σεβαστή η άποψη σου ίσως και να είναι σωστή...έχω άλλη άποψη πάντως απλά θεωρώ ανούσιο να προσπαθούμε να αποδείξουμε πως η δική μας είναι σωστή!
 
Ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα που δεν έχω διάθεση να έρθω σε αντιπαράθεση....τι είναι ηθικό και τι ανήθικο....τι νόμιμο και τι παράνομο....και ποιος το ορίζει?σεβαστή η άποψη σου ίσως και να είναι σωστή...έχω άλλη άποψη πάντως απλά θεωρώ ανούσιο να προσπαθούμε να αποδείξουμε πως η δική μας είναι σωστή!
.shake hands.Ουτε εγω εχω ορεξη να ερθω με κανεναν σε αντιπαραθεση τις αποψεις μου λεω
 
Κουβεντα κανουμε ρε μαγγες, δεν υπαρχει σωστο κ λαθος, την αποψη του λεει ο καθενας βαση της εμπειριας του... Με λιγο ανοιχτο μυαλο ολοι ειναι κεδρισμενοι δηλαδη... ;)
Στη φασσα στο βουνο δυσκολα θα εβαζα ομοιωματα ετσι οπως την ξερω πιστευω, αλλα αν κυνηγαγα στα καλαμποκια των Σερρων ας πουμε, εκει σιγουρα εχει νοημα αντι να τουφεκιουνται τα κοπαδια με μπιλιες οπου περασουν...
 
.shake hands.Ουτε εγω εχω ορεξη να ερθω με κανεναν σε αντιπαραθεση τις αποψεις μου λεω
Είναι η βλακεία με τον γραπτό λόγο.... φαίνεται πιο απότομος και μπορεί να δημιουργήσει παρεξηγήσεις!κάτι το οποίο σίγουρα δεν θα ήθελα...σέβομαι απόλυτα την άποψη του άλλου ιδιαίτερα όταν είναι πιο μεγάλος και έμπειρος από μένα,την σκέφτομαι και καταλήγω στα δικά μου συμπεράσματα!
 
Είναι η βλακεία με τον γραπτό λόγο.... φαίνεται πιο απότομος και μπορεί να δημιουργήσει παρεξηγήσεις!κάτι το οποίο σίγουρα δεν θα ήθελα...σέβομαι απόλυτα την άποψη του άλλου ιδιαίτερα όταν είναι πιο μεγάλος και έμπειρος από μένα,την σκέφτομαι και καταλήγω στα δικά μου συμπεράσματα!
.shake.
 
Back
Top