Περί ομοιωμάτων....

Εγω πιστευω οτι ειναι παραπανω απο 10% απλα δεν θελουν να αλλαξουν τις συνηθειες τους ισως γιατι βολευονται με την ασυδοσια η με αυτο που διδαχτηκαν
Αντε να πεισεις εσυ τον αλλον οτι το σημειο αυτο ειναι πιασμενο με ομοιωματα πχ υδροβιων
και θα πρεπει να κατευθυνθει αλλου για να κυνηγησει
Το λιγοτερο που θα ακουσεις θα ειναι ψαλμωδια και αν δεν εισαι και ντοπιος την πατησες
Ελλειψη παιδειας οργανωσης και αρνηση τηρησης των κανονισμων
Δηλαδη θες να πεις που τα ομοιωματα πρεπει να τα αφηνουμε συνεχεια στο μερος που θελουμε να κυνηγισουμε η οταν βαζουμε ομοιωματα πιανουμε ενα τεραστιο μερος;.xm.
Ισως και λιγοτερο απο 10 τις εκατο ειμαστε ποσοι ειναι οι καθαροαιμοι φασσαδες η παπιατζιδες που θα χωσουν χρονο και χρημα για ομοιωματα;οι περισοτεροι απλα περνουν το ντουφεκι τους και καθονται τελευταια στιγμη καπου παραμερα μηπως τους περασει κανα παπι η καμια φασσα.
 
Δηλαδη θες να πεις που τα ομοιωματα πρεπει να τα αφηνουμε συνεχεια στο μερος που θελουμε να κυνηγισουμε η οταν βαζουμε ομοιωματα πιανουμε ενα τεραστιο μερος;.xm.
Ισως και λιγοτερο απο 10 τις εκατο ειμαστε ποσοι ειναι οι καθαροαιμοι φασσαδες η παπιατζιδες που θα χωσουν χρονο και χρημα για ομοιωματα;οι περισοτεροι απλα περνουν το ντουφεκι τους και καθονται τελευταια στιγμη καπου παραμερα μηπως τους περασει κανα παπι η καμια φασσα.
Ναι αλλα πως τους διωχνεις?καλλιστα μπορουν να σου χαλασουν το κυνηγι,την μερα και την διαθεση.βλεπεις μερικοι το χουν συνηθειο να χωνονται και να κοβουν αλλους με πονηρια,κατι που ειναι απαραδεκτο
 
Ναι αλλα πως τους διωχνεις?καλλιστα μπορουν να σου χαλασουν το κυνηγι,την μερα και την διαθεση.βλεπεις μερικοι το χουν συνηθειο να χωνονται και να κοβουν αλλους με πονηρια,κατι που ειναι απαραδεκτο
Δεν το καταλαβα το να τους διωξεις.xm.δηλαδη να εισαι απο τις 4 να εχεις κουβαλησει και στησει 20-30 ομοιωματα και να ερθει και να κατσει διπλα σου;
 
το μεγαλυτερο προβλημα με τους οικολογους ειναι τα υδροβια!το μονο που μιλανε ειναι αυτα ,αυτα παρατηρουν λες και αλλα πουλια δεν υπαρχουν!και ξερουμε το λογο.το πατημα που εχουν βρει τωρα ειναι η νανοχηνα ,απο εκει ξεκιναει τωρα πλεον ολοι η στρατιγηκη τους.αμα επιτρεποταν τα ομοιωματα δεν θα ειχαν πατημα οτι δεν γνωριζουμε τα πουλια και τουφεκαμε ανεξελεγτα γιατι αυτο υσχιριζονται στον εβρο αυτην την στιγμη,αλλα δεν το προτυνουν γιατι δεν τους συμφερει γιατι θα χασουν τα λεφτουλακια,και μην νομιζετε οτι με τα ομοιωματα οποιος τα χρεισιμοποιει θα κανει καθε μερα πουλια!και παλι θελουν καιρο τα πουλια, να τα παρατηρησης που βοσκανε ,πως θα τα τοποθετησης και σιγουρα δεν θα εχεις και ασκοπους τραυματισμους.αλλα ειπαμε εδω ειναι ελλαδα . . . .
 
Ναι 30-40 μετρα αποσταση απο εσενα και να τα σπαει.

Γιατι αν δεν εχω ομοιωματα κ ερθει ο αλλος κ το παιζει ιστορια κ κατσει 30-40 μετρα απο μενα να μου χαλαει τα πουλια θα τον αφησω????
Το ιδιο πραγμα ειναι... ;)
 
Γιατι αν δεν εχω ομοιωματα κ ερθει ο αλλος κ το παιζει ιστορια κ κατσει 30-40 μετρα απο μενα να μου χαλαει τα πουλια θα τον αφησω????
Το ιδιο πραγμα ειναι... ;)
Το θεμα Αρη ειναι να περασει ο σεβασμος προς τους αλλους συγκινηγους και να μην φτασεις εκει..Το να τσακωνεσαι η πολυ πιθανων αμα τυχεις σε μακακα να δερνεσαι δεν ειναι λυση και ποσο μαλιστα οταν κρατας οπλο!
 
Πάντως ρε παιδιά αν το πάρω αναλογικά και ποσοστιαία, είναι ελάχιστο το ποσοστό που μου έχουν τύχει τέτοιες περιπτώσεις. Δεν ξέρω αν εγώ είμαι τόσο τυχερός και κάποιοι άλλοι τόσο άτυχοι αλλά αν μου πει κάποιος να ανατρέξω όλα αυτά τα χρόνια σε μια αξιολόγηση της δραστηριοτητας αυτής, μάλλον δεν θα ασχοληθώ καθόλου με τα κακώς κείμενα και δεν είμαι και ο πιο εύκολος άνθρωπος.
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση από μερικούς που το μόνο που ακούς είναι γκρίνια και παράπονα για τους άλλους. Δεν αναφέρομαι σε κανέναν συγκεκριμένο, γενικά μιλάω και κουβέντα κάνουμε. Αλλά θα συμφωνήσετε και σεις ότι είναι κάποιοι συνάδελφοι που αν τους ακούσεις, μόνο προβλήματα θα ακούσεις. Σίγουρα μου έχει τύχει και μένα να συναντηθώ με τον πονηρίδη αλλά 5, 10 δεν νομίζω να είναι παραπάνω και μάλλον πολλές λέω.
Μήπως πρέπει να αναλογιστούμε μήπως και εμείς δεν κάνουμε κάτι σωστά ή μήπως δεν αντιλαμβανομαστε κάποια πράγματα όπως πρέπει;
 
Δηλαδη θες να πεις που τα ομοιωματα πρεπει να τα αφηνουμε συνεχεια στο μερος που θελουμε να κυνηγισουμε η οταν βαζουμε ομοιωματα πιανουμε ενα τεραστιο μερος;.xm.
.
Αυτό το συμπέρασμα σου από που προκύπτει ?
Ανέφερα κάτι τέτοιο ? .xm.
Εγώ σου εξηγώ ότι δεν είσαι έτοιμος ακόμα σαν κοινωνία σαν νοοτροπία σαν λαός σαν συμπεριφορά
να χρησιμοποιήσεις ομοιώματα
Πρέπει να αλλάξουν πολλά να αυξηθούν οι έλεγχοι να υπάρξει περιορισμος της ασυδοσίας και τότε ίσως μας δωθεί και αυτή η δυνατότητα
Δες τι έγραψες ποιο πάνω
Καθαρόαιμοι παπιοκυνηγοι -φασσαδες
ολοι οι αλλοι παιρνουν το όπλο και κάθονται ποιο κάτω μπας και ρίξουν καμία τουφεκιά
Δεν κατάλαβα το κακό που είναι ?
Δεν ανήκουν στους καθαροαιμους αλλά στους ημίαιμους άρα πρέπει ή να αποκλειστούν ?
Μπορει και αυτοί να γουστάρουν να ασχοληθούν με αυτό το κυνήγι αλλά δεν τους δίνεται η ευκαιρία λόγω οικονομικών ή λόγω αποστάσεων που θα πρέπει να καλύψουν για να εξασκήσουν αυτό το κυνήγι
και οποτε τους δοθει το εξασκούν
Είναι κακό κατακριτέο ίσως ?
 
Αυτό το συμπέρασμα σου από που προκύπτει ?
Ανέφερα κάτι τέτοιο ? .xm.
Εγώ σου εξηγώ ότι δεν είσαι έτοιμος ακόμα σαν κοινωνία σαν νοοτροπία σαν λαός σαν συμπεριφορά
να χρησιμοποιήσεις ομοιώματα
Πρέπει να αλλάξουν πολλά να αυξηθούν οι έλεγχοι να υπάρξει περιορισμος της ασυδοσίας και τότε ίσως μας δωθεί και αυτή η δυνατότητα
Δες τι έγραψες ποιο πάνω
Καθαρόαιμοι παπιοκυνηγοι -φασσαδες
ολοι οι αλλοι παιρνουν το όπλο και κάθονται ποιο κάτω μπας και ρίξουν καμία τουφεκιά
Δεν κατάλαβα το κακό που είναι ?
Δεν ανήκουν στους καθαροαιμους αλλά στους ημίαιμους άρα πρέπει ή να αποκλειστούν ?
Μπορει και αυτοί να γουστάρουν να ασχοληθούν με αυτό το κυνήγι αλλά δεν τους δίνεται η ευκαιρία λόγω οικονομικών ή λόγω αποστάσεων που θα πρέπει να καλύψουν για να εξασκήσουν αυτό το κυνήγι
και οποτε τους δοθει το εξασκούν
Είναι κακό κατακριτέο ίσως ?
Δεν καταλαβες καλα τι εγραψα.ουτε ειπα που ειναι κακο καποιος να παρει το ντουφεκι του και να καθησει τελευταια στιγμη καπου.
 
Το θεμα Αρη ειναι να περασει ο σεβασμος προς τους αλλους συγκινηγους και να μην φτασεις εκει..Το να τσακωνεσαι η πολυ πιθανων αμα τυχεις σε μακακα να δερνεσαι δεν ειναι λυση και ποσο μαλιστα οταν κρατας οπλο!

Το ξυλο δεν ειναι ποτε αποδεκτη λυση... Να το εχουμε ολοι στο μυαλο μας, οσο ασχημα κ αν γινουν καμια φορα τα πραγματα, γιατι αρκει μια κακια στιγμη για να καταστρεψουμε τη ζωη μας...
Αυτο ειναι δεδομενο...
Παμε τωρα στο αλλο σκελος... Αυτος που θα το παιξει πονηρος στο κυνηγι ειναι αυτος που θα το παιξει πονηρος κ σε πολλα αλλα σημεια της καθημερινης μας ζωης... Προσωπικα δεν με ενοχλει να μου χαλασει ο αλλος το κυνηγι για να παρει 2 πουλια παραπανω... Μια τριχα απο τα @@@@ ειναι τα δυο πουλια... Με ενοχλει ομως η κουτοπονηρια κ να μην με σεβεσαι αφορητα...
Απο παιδικη ηλικια εμαθα απο τον πατερα μου να καθομαι 100 μετρα μακρια απο οποιονδηποτε εχει κατσει σε ενα καρτερι κ να τον σεβομαι, αλλα το ιδιο απαιτω κ απο αυτον... Πολλες φορες εχω μανουριασει στο κυνηγι, αρκετες εχω κανει πισω κ εγω κ η αλλη πλευρα... Με ενοχλει το να μη με σεβεσαι... Με ενοχλει να εχω ταξιδεψει 2,5 ωρες να παω στη Μανη, να ειμαι απο τις 3 στο καρτερι κ να ερθει ο αλλος ο πονηρος 6.30 με το χαραμα να κατσει 20 μετρα μπροστα μου... Βγαινω απο τα ρουχα μου...
Αντιθετα, θα εδινα κ το καρτερι μου σε καποιον που θα ερχοταν ανθρωπινα κ θα μου ελεγε "φιλε, αργησα να φτασω, δεν ξερεω καποιο αλλο μερος να κατσω, που να παω να μην σε ενοχλω"... Εκει θα του πω... ελα φιλε να κατσουμε παρεα, τα δεξια εσυ, τα αριστερα εγω...
Ξεφευγουμε ομως...
Αυτα συμβαινουν κ τωρα, δεν ειναι αναγκη να επιτρεπουν τα ομοιωματα για να γινουν... Αυτος που ειναι κουτοπονηρος τωρα, θα ειναι κουτοπονηρος κ μετα... Δεν ειναι λογος αυτος στο να μην επιτραπουν τα ομοιωματα...
Οπως κ διαφωνω κ με τον Κωστα που λεει οτι δεν ειμαστε ετοιμοι να μας επιτρεψουν τα ομοιωματα... Δεν υπαρχει καποια εκπαιδευση σε κατι τετοιο, εκπαιδευεσαι στην πορεια κ ο ενας με τον αλλον...
Εχουμε περασει μια λαθος νοοτροπια, οτι τα ομοιωματα σημαινουν αυτοματα κ εκατομβες θηραματων... Πως σας εχει περασει αυτη η νοοτροπια?
Τα πουλια, τα παπια ας πουμε, ειναι παμπονηρα πλασματα, δεν πα να εχεις γεμισει τον τοπο φιντες, αν δεν τα κυνηγησεις σωστα, δεν θα κανεις τιποτα... Δεν ειναι μαγνητης τα ομοιωματα, η χρηση τους προυποθετει πολλες αλλες παραμετρους για να φερουν μια μερικη επιτυχια...
Κ μην συγκρινετε τη χρηση ομοιωματων με τον λαθροθηρα που θα μπει σε ενα καταφυγιο που απαγορευεται το κυνηγι με απονηρευτα πουλια, θα στησει τα πραγματα του κ θα γεμισει ενα τσουβαλι πουλια... Ειναι οι συνθηκες που του το επιτρεπουν αυτο... Μην ξεχνατε οτι στην Ελλαδα, ειτε σε πιασουν με μια δεκαουχτουρα, ειτε σε πιασουν με 50 φιντες, κραχτες, παπια σκοτωμενα κτλ κτλ το ιδιο πραγμα θα σου κανουν... Θα σου παρουν το οπλο κ θα πας δικαστηριο για οταν κ οποτε γινει... Οποτε για πολλους, αν ειναι να κυνηγησουν παρανομα, το κανουν με ολα τα παρελκομενα... ;)
Οι ιδιοι αυτοι μαλιστα που παρανομουν, σκεφτειτε οτι δεν εχουν κ ανταγωνισμο... Δεν εχει κ ο διπλανος τους πεντε ομοιωματα ωστε να εκπαιδευτει κ να προσαρμοστει κ το θηραμα... Γιατι κ αυτο μαθαινει... Οταν κ αν νομιμοποιηθουν λοιπον, πουλια θα κανει οποιος ειναι πιο τυχερος κ πιο ικανος, οχι οποιος ειναι πιο παρανομος... Τωρα οι παρανομοι παιζουν μονοι τους... ;)
 
Το θεμα Αρη ειναι να περασει ο σεβασμος προς τους αλλους συγκινηγους και να μην φτασεις εκει..Το να τσακωνεσαι η πολυ πιθανων αμα τυχεις σε μακακα να δερνεσαι δεν ειναι λυση και ποσο μαλιστα οταν κρατας οπλο!
παιδιά εαν αρχίσουμε το τουφεκίδι οι επτανήσιοι με τα διαστημικά φουσέκια θα μας κάνουνε σκόνη.terror.
 
Το ξυλο δεν ειναι ποτε αποδεκτη λυση... Να το εχουμε ολοι στο μυαλο μας, οσο ασχημα κ αν γινουν καμια φορα τα πραγματα, γιατι αρκει μια κακια στιγμη για να καταστρεψουμε τη ζωη μας...
Αυτο ειναι δεδομενο...
Παμε τωρα στο αλλο σκελος... Αυτος που θα το παιξει πονηρος στο κυνηγι ειναι αυτος που θα το παιξει πονηρος κ σε πολλα αλλα σημεια της καθημερινης μας ζωης... Προσωπικα δεν με ενοχλει να μου χαλασει ο αλλος το κυνηγι για να παρει 2 πουλια παραπανω... Μια τριχα απο τα @@@@ ειναι τα δυο πουλια... Με ενοχλει ομως η κουτοπονηρια κ να μην με σεβεσαι αφορητα...
Απο παιδικη ηλικια εμαθα απο τον πατερα μου να καθομαι 100 μετρα μακρια απο οποιονδηποτε εχει κατσει σε ενα καρτερι κ να τον σεβομαι, αλλα το ιδιο απαιτω κ απο αυτον... Πολλες φορες εχω μανουριασει στο κυνηγι, αρκετες εχω κανει πισω κ εγω κ η αλλη πλευρα... Με ενοχλει το να μη με σεβεσαι... Με ενοχλει να εχω ταξιδεψει 2,5 ωρες να παω στη Μανη, να ειμαι απο τις 3 στο καρτερι κ να ερθει ο αλλος ο πονηρος 6.30 με το χαραμα να κατσει 20 μετρα μπροστα μου... Βγαινω απο τα ρουχα μου...
Αντιθετα, θα εδινα κ το καρτερι μου σε καποιον που θα ερχοταν ανθρωπινα κ θα μου ελεγε "φιλε, αργησα να φτασω, δεν ξερεω καποιο αλλο μερος να κατσω, που να παω να μην σε ενοχλω"... Εκει θα του πω... ελα φιλε να κατσουμε παρεα, τα δεξια εσυ, τα αριστερα εγω...
Ξεφευγουμε ομως...
Αυτα συμβαινουν κ τωρα, δεν ειναι αναγκη να επιτρεπουν τα ομοιωματα για να γινουν... Αυτος που ειναι κουτοπονηρος τωρα, θα ειναι κουτοπονηρος κ μετα... Δεν ειναι λογος αυτος στο να μην επιτραπουν τα ομοιωματα...
Οπως κ διαφωνω κ με τον Κωστα που λεει οτι δεν ειμαστε ετοιμοι να μας επιτρεψουν τα ομοιωματα... Δεν υπαρχει καποια εκπαιδευση σε κατι τετοιο, εκπαιδευεσαι στην πορεια κ ο ενας με τον αλλον...
Εχουμε περασει μια λαθος νοοτροπια, οτι τα ομοιωματα σημαινουν αυτοματα κ εκατομβες θηραματων... Πως σας εχει περασει αυτη η νοοτροπια?
Τα πουλια, τα παπια ας πουμε, ειναι παμπονηρα πλασματα, δεν πα να εχεις γεμισει τον τοπο φιντες, αν δεν τα κυνηγησεις σωστα, δεν θα κανεις τιποτα... Δεν ειναι μαγνητης τα ομοιωματα, η χρηση τους προυποθετει πολλες αλλες παραμετρους για να φερουν μια μερικη επιτυχια...
Κ μην συγκρινετε τη χρηση ομοιωματων με τον λαθροθηρα που θα μπει σε ενα καταφυγιο που απαγορευεται το κυνηγι με απονηρευτα πουλια, θα στησει τα πραγματα του κ θα γεμισει ενα τσουβαλι πουλια... Ειναι οι συνθηκες που του το επιτρεπουν αυτο... Μην ξεχνατε οτι στην Ελλαδα, ειτε σε πιασουν με μια δεκαουχτουρα, ειτε σε πιασουν με 50 φιντες, κραχτες, παπια σκοτωμενα κτλ κτλ το ιδιο πραγμα θα σου κανουν... Θα σου παρουν το οπλο κ θα πας δικαστηριο για οταν κ οποτε γινει... Οποτε για πολλους, αν ειναι να κυνηγησουν παρανομα, το κανουν με ολα τα παρελκομενα... ;)
Οι ιδιοι αυτοι μαλιστα που παρανομουν, σκεφτειτε οτι δεν εχουν κ ανταγωνισμο... Δεν εχει κ ο διπλανος τους πεντε ομοιωματα ωστε να εκπαιδευτει κ να προσαρμοστει κ το θηραμα... Γιατι κ αυτο μαθαινει... Οταν κ αν νομιμοποιηθουν λοιπον, πουλια θα κανει οποιος ειναι πιο τυχερος κ πιο ικανος, οχι οποιος ειναι πιο παρανομος... Τωρα οι παρανομοι παιζουν μονοι τους... ;)
Αρη ειλικρινα με εκφραζεις πληρως και εγω ετσι μεγαλωσα,διπλα στον πατερα μου απο μικρο παιδακι με μαθαινε τους αγραφους κανονες/νομους του κυνηγιου..Απλα οσα σας εκφραζω παρολο το μικρο της ηλικιας μου τα συναντω δυστυχως καθημερινα και μπορω να εκφερω αποψη,δεν ειναι δηλαδη λογια του αερα η του μυαλου μου!Χωρις παρεξηγηση παντοτε
 
Η λαθροθηρια πολλες φορες ξεκιναει απο της παραλογες απαγορευσεις,και στο υδροβιο ειναι πολλες η τρελλες που εχουν γινει,η τελευταια ειναι τα ατσαλινα σκαγια χωρις να επιτραπουν η φιντες.Τωρα φυσικα και πρεπει να μπορεις να ελεγχεις τους περιορισμους και της απαγορευσεις,κατι που απο τα 40 χρονια που κυνηγισα αδυνατουν να κανουν,και στο υδροβιο βεβαιως,γινεται ο κακος χαμος απο τη λαθροθηρια .Οι λογικη νομοι στο τροπος θηρευσεις αμεσα εμπνεειι στην εγκρατεια στο βαλτοκυνηγο,και αυτοματα αποκτα παιδεια.Στη πατριδα μας αυτο δεν υπαρχη,και παλι η πλειψηφια παραμενη νομοταγης.Η βασικη λαθροθηρες του βαλτου ειναι ατομα που δεν βγαζουν αδεια,χρησιμοποιουν τα παντα και κυνηγανε ολο το χρονο,αγαπημενοι μηνες ο Ιουλιος και ο Αυγουστος.Η φιντες και να επιτραπουν θελουν μαεστρια στο στησιμο,αλλα και τα επιτρεπομενα εδαφη στη πατριδα ειναι λιγα για να γινει ζημια οποιαδηποτε.Το υδροβιο ειναι διεθνη θηραμα και η νομοι πρεπει να ειναι ΚΟΙΝΗ σε ολες της χωρες που κανουν τα θηραματα αυτα τη διαδρομη τους.Αν το υδροβιο το κυνηγουσαν λοιπων και στις αλλες χωρες οπως εδω,με τους ιδιους νομους ΚΑΙ ΕΔΑΦΙΚΕΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ ΣΕ ΕΚΤΑΣΕΙΣ,τοτε τα πραγματα ειναι αλλιως.Το νομικο πλαισιο στο υδροβιο πρεπει να ειναι ΟΙ ΟΛΟΙ Η ΚΑΝΝΕΝΑΣ.Στην Ελλαδα λοιπων αυτη τη στιγμη το υδροβιο κυνηγι σε σχεση με της αλλες χωρες στη διαδρομη της χωρας μας ειναι εντελως νομικα ΠΑΡΑΛΟΓΟ.Και τα λεω αυτα χωρις να εχω καννενα συμφερων σε αυτο που λεγεται κυνηγι αφου δεν ειμαι κυνηγος,αλλα αυτη ειναι η ωμη αληθεια.Το λαθροκυνηγι στο βαλτο οργιαζει,και δεν θελει ουτε αδεια κυριοι που μπαινεται και διαβαζεται κυνηγετικα φορουμ.
 
Το ξυλο δεν ειναι ποτε αποδεκτη λυση... Να το εχουμε ολοι στο μυαλο μας, οσο ασχημα κ αν γινουν καμια φορα τα πραγματα, γιατι αρκει μια κακια στιγμη για να καταστρεψουμε τη ζωη μας...
Αυτο ειναι δεδομενο...
Παμε τωρα στο αλλο σκελος... Αυτος που θα το παιξει πονηρος στο κυνηγι ειναι αυτος που θα το παιξει πονηρος κ σε πολλα αλλα σημεια της καθημερινης μας ζωης... Προσωπικα δεν με ενοχλει να μου χαλασει ο αλλος το κυνηγι για να παρει 2 πουλια παραπανω... Μια τριχα απο τα @@@@ ειναι τα δυο πουλια... Με ενοχλει ομως η κουτοπονηρια κ να μην με σεβεσαι αφορητα...
Απο παιδικη ηλικια εμαθα απο τον πατερα μου να καθομαι 100 μετρα μακρια απο οποιονδηποτε εχει κατσει σε ενα καρτερι κ να τον σεβομαι, αλλα το ιδιο απαιτω κ απο αυτον... Πολλες φορες εχω μανουριασει στο κυνηγι, αρκετες εχω κανει πισω κ εγω κ η αλλη πλευρα... Με ενοχλει το να μη με σεβεσαι... Με ενοχλει να εχω ταξιδεψει 2,5 ωρες να παω στη Μανη, να ειμαι απο τις 3 στο καρτερι κ να ερθει ο αλλος ο πονηρος 6.30 με το χαραμα να κατσει 20 μετρα μπροστα μου... Βγαινω απο τα ρουχα μου...
Αντιθετα, θα εδινα κ το καρτερι μου σε καποιον που θα ερχοταν ανθρωπινα κ θα μου ελεγε "φιλε, αργησα να φτασω, δεν ξερεω καποιο αλλο μερος να κατσω, που να παω να μην σε ενοχλω"... Εκει θα του πω... ελα φιλε να κατσουμε παρεα, τα δεξια εσυ, τα αριστερα εγω...
Ξεφευγουμε ομως...
Αυτα συμβαινουν κ τωρα, δεν ειναι αναγκη να επιτρεπουν τα ομοιωματα για να γινουν... Αυτος που ειναι κουτοπονηρος τωρα, θα ειναι κουτοπονηρος κ μετα... Δεν ειναι λογος αυτος στο να μην επιτραπουν τα ομοιωματα...
Οπως κ διαφωνω κ με τον Κωστα που λεει οτι δεν ειμαστε ετοιμοι να μας επιτρεψουν τα ομοιωματα... Δεν υπαρχει καποια εκπαιδευση σε κατι τετοιο, εκπαιδευεσαι στην πορεια κ ο ενας με τον αλλον...
Εχουμε περασει μια λαθος νοοτροπια, οτι τα ομοιωματα σημαινουν αυτοματα κ εκατομβες θηραματων... Πως σας εχει περασει αυτη η νοοτροπια?
Τα πουλια, τα παπια ας πουμε, ειναι παμπονηρα πλασματα, δεν πα να εχεις γεμισει τον τοπο φιντες, αν δεν τα κυνηγησεις σωστα, δεν θα κανεις τιποτα... Δεν ειναι μαγνητης τα ομοιωματα, η χρηση τους προυποθετει πολλες αλλες παραμετρους για να φερουν μια μερικη επιτυχια...
Κ μην συγκρινετε τη χρηση ομοιωματων με τον λαθροθηρα που θα μπει σε ενα καταφυγιο που απαγορευεται το κυνηγι με απονηρευτα πουλια, θα στησει τα πραγματα του κ θα γεμισει ενα τσουβαλι πουλια... Ειναι οι συνθηκες που του το επιτρεπουν αυτο... Μην ξεχνατε οτι στην Ελλαδα, ειτε σε πιασουν με μια δεκαουχτουρα, ειτε σε πιασουν με 50 φιντες, κραχτες, παπια σκοτωμενα κτλ κτλ το ιδιο πραγμα θα σου κανουν... Θα σου παρουν το οπλο κ θα πας δικαστηριο για οταν κ οποτε γινει... Οποτε για πολλους, αν ειναι να κυνηγησουν παρανομα, το κανουν με ολα τα παρελκομενα... ;)
Οι ιδιοι αυτοι μαλιστα που παρανομουν, σκεφτειτε οτι δεν εχουν κ ανταγωνισμο... Δεν εχει κ ο διπλανος τους πεντε ομοιωματα ωστε να εκπαιδευτει κ να προσαρμοστει κ το θηραμα... Γιατι κ αυτο μαθαινει... Οταν κ αν νομιμοποιηθουν λοιπον, πουλια θα κανει οποιος ειναι πιο τυχερος κ πιο ικανος, οχι οποιος ειναι πιο παρανομος... Τωρα οι παρανομοι παιζουν μονοι τους... ;)
Αρι ποτε δεν διαφωνησα ουτε για τους φυσητους κραχτες ουτε για τα ομοιωματα ισα ισα θεωρω οτι ειναι μια φυσιολογικη εξελιξη του κυνηγιου οπως πχ το μπιμπερ το gps στα κυνηγοσκυλα κτλ
Η ενσταση μου η μαλλον ο προβληματισμος μου
ηταν
για το αν ειμαστε ετοιμοι σαν κοινωνια να αποδεχτουμε κατι τετοιο και να το εφαρμοσουμε συμφωνα με το οτι οριζει ο νομος
Ο Ψηλος ποιο πανω περιεγραψε πως εφαρμοζετε το κυνηγι των υδροβιων στην Αμερικη με ομοιωματα
Μεχρι και ελικοπτερο χρησιμοποιουν οι Θηροφυλακες για να ελενξουν τους Κυνηγους εκτος την καταμετρηση που κανουν στο αυτοκινητο
Εδω στην Ελλαδα στα χρονια που κυνηγας εχεις δει κατι παρομοιο να εφαρμοζετε ? ;)
Εγω απο οτι θυμαμαι ποτε δεν εχω συναντησει κατι παρομοιο αλλα ουτε εχω ελπιδες :)
Καταλαβαινεις λοιπον την επομενη μερα που θα επιτραπει κατι τετοιο τι μπαχαλο θα επικρατησει και ειδικα με τις σημερινες συνθηκες που τα τζιπ των θηροφυλακων δεν εχουν ουτε τα απαραιτητα για να καλυψουν τους τυπικους ελενχους ;)
 
Καταλαβαινεις λοιπον την επομενη μερα που θα επιτραπει κατι τετοιο τι μπαχαλο θα επικρατησει και ειδικα με τις σημερινες συνθηκες που τα τζιπ των θηροφυλακων δεν εχουν ουτε τα απαραιτητα για να καλυψουν τους τυπικους ελενχους ;)
Ναι ειναι και αυτο,,,,,τωρα μολις που φτανουν,ενω με της φιντες δεν θα μπορεσουν θα αυξηθουν η υποχρεωσεις τους,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Ο μονος πραγματικος τροπος φιλε μου καλε ειναι επιτελους να μην τους καλυπτεις....και να κανεις το τηλεφονο,,,,,,και ολα θα παρουν το δρομο τους!Ο πρωτος Θηροφυλακας ειναι ο κυνηγος ο νομιμος!
 
Ναι ειναι και αυτο,,,,,τωρα μολις που φτανουν,ενω με της φιντες δεν θα μπορεσουν θα αυξηθουν η υποχρεωσεις τους,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Ο μονος πραγματικος τροπος φιλε μου καλε ειναι επιτελους να μην τους καλυπτεις....και να κανεις το τηλεφονο,,,,,,και ολα θα παρουν το δρομο τους!Ο πρωτος Θηροφυλακας ειναι ο κυνηγος ο νομιμος!
Προσωπικα 30 χρονια που ασχολουμαι με το κυνηγι 12 ανενεργα
και 18 ενεργα
ποτε δεν καλυψα κανεναν αλλα δυστηχως η ζωη δεν ειναι τοσο αγγελικα πλασμενη οσο φανταζομαστε
 
18 χρονια ενεργα χωρις να δεις παρανομια,μου μοιαζει απιστευτο,ο περισσοτερος κοσμος βεβαια ειναι οκ,απειρες φορες χωρις να με βλεπουν εχω δει εγκρατεια απο πολυ κοσμο.
 
Back
Top