Παρουσίαση Φυσιγγίων

Από ότι κατάλαβα είναι ριγμένοι κάλυκες και έχει γίνει αναγόμωση από καρδάρα
Φιλε Ζωη μην το ξανα πεις αυτο το πραγμα αν δεν εχεις ακλονητες αποδειξης ,γιατι ειναι για φυλακη !!! Ο νομος απαγορευει την αναγομωση σε οποιονδηποτε βιοτεχνη
 
ίσως το καψουλι να είναι δυνατό
Καψούλι 616 "χαμηλής ισχύως" σχετικά...
Πυρίτιδα csb1...
Από ότι κατάλαβα είναι ριγμένοι κάλυκες και έχει γίνει αναγόμωση
Πρόσεχε Ζώη....ποτέ των ποτών τέτοια περίπτωση από κανέναν....κυρίως από βιοτέχνες αδελφέ..
 
616 καψουλι ισχυρής ισχύος (απ' τα πλέον ισχυρά)
Τα καψουλια της Fiocchi είναι "πλακουτσα" επίπεδα τελείως απ' έξω Ζώη, ασημί το μεταλλακι τους ήταν παλιότερα. Άσπρο χαρτάκι όποτε 616.
Η σειρά CSB είναι φυλλιδια σε δίσκους πάντα, αυτή τώρα όπως είναι έτσι χαμηλός ο φωτισμός δε μπορώ να καταλάβω ποια είναι, τείνω προς την CSB-1.
Ένα νορμάλ σεταπ σε καλή τιμή, σε κανονικές καιρικές συνθήκες λογικά θα γαζωνει, ίσως με πολλά κρύα ή/και υγρασία να κωλωσει.
 
Η παλια σειρα καψυλλιων της FIOCCHI ηταν ασημι χρωμα με ασπρο χαρτακι...
Η Νεα σειρα δεν διαφερει σε χρωμα μεταλου απο τα αλλα καψουλια ....παρα μονο στο χαρτακι....
που ειναι ασπρο...
Ασπρο χαρτακι εχουν και τα 684 και το 616 και το UEE...με εντελως διαφορετικη ισχυ και τα τρια!!!
Θελει μεγαλη προσοχη ωστε να μην μπερδευτουν!!!
Επισεις υπαρχει διαφορα εκτος απο την ισχυ στο 616 και UEE και στην εξωτερικη διαμετρο.
Το 616 ειναι 6,18χιλιοστα ενω το UEE 6,24 χιλιοστα.

εικόνα_Viber_2021-11-13_05-54-00-349.jpgεικόνα_Viber_2021-11-13_05-53-10-024.jpg
 
Προσωπικά το βρίσκω καλό σαν στήσιμο ίσως το καψουλι να είναι δυνατό για αυτό το σεταπ!
Από ότι κατάλαβα είναι ριγμένοι κάλυκες και έχει γίνει αναγόμωση από καρδάρα με αποτέλεσμα να βάλει ότι καψούλια είχε και έβγαλε μια προσφορά να πιάσει ότι πιάσει! Χωρίς να σημαίνει κάτι κακό αυτό, ούτε το κρίνω !
Και ένα σωρό ριγμενους κάλυκες να πηγενες πισω απο οποιοδήποτε κατασκευαστή αγόρασες φυσίγγια δεν προκειται να τους επερνε....
Φασαρία μεγάλη είναι για αυτον κ χάσιμο χρόνου εκτός του ότι απαγορευεται βάση νομου..

Καρδαρας είναι αυτός...... Προσφορές κάνει.....
 
616 καψουλι ισχυρής ισχύος (απ' τα πλέον ισχυρά)
Τα καψουλια της Fiocchi είναι "πλακουτσα" επίπεδα τελείως απ' έξω Ζώη, ασημί το μεταλλακι τους ήταν παλιότερα. Άσπρο χαρτάκι όποτε 616.
Η σειρά CSB είναι φυλλιδια σε δίσκους πάντα, αυτή τώρα όπως είναι έτσι χαμηλός ο φωτισμός δε μπορώ να καταλάβω ποια είναι, τείνω προς την CSB-1.
Ένα νορμάλ σεταπ σε καλή τιμή, σε κανονικές καιρικές συνθήκες λογικά θα γαζωνει, ίσως με πολλά κρύα ή/και υγρασία να κωλωσει.
Είτε CSB 1 είτε CSB3 στο 1.60 είναι χαμηλά άσχετα το καψούλι .
 
Μπορεί κάποιος να το κάνει φραγγοδίφραγγα.Εχω μια κούτα.να ξέρω τι θα ρίξω.αν τα ρίξω..





Την έχω ξανακούσει αυτή τη μάρκα TRUST αλλά δεν έτυχε να τα δοκιμάσω ποτέ. Για ισπανικά τα ήξερα ... και μάλλον έτσι πρέπει να είναι:
https://www.cartuchostrust.com/es/cartuchos/caza-game/caza-blue-line
Πάντως μου φαίνεται περιέργο που δεν έχουν υλικά ΜΑΧΑΜ !!! Ο κάλυκας (Fiocchi) πρέπει να είναι σχετικά παλαιάς παραγωγής, αφού το καψούλι (616) βλέπω ότι είναι ασημί ... (τα τελευταία 5-6 χρόνια τα βγάζει πάλι κοκκινωπά-χαλκόχρωμα). Η πυρίτιδα πιστεύω ότι είναι 206. Δεν μοιάζει καθόλου με CSB.
Το συγκεντρωτήρα δεν τον γνωρίζω. Μάλλον ούτε αυτός είναι ισπανικός ...
 
Last edited:
Την έχω ξανακούσει αυτή τη μάρκα TRUST αλλά δεν έτυχε να τα δοκιμάω ποτέ. Για ισπανικά τα ήξερα ... και μάλλον έτσι πρέπει να είναι:
https://www.cartuchostrust.com/es/cartuchos/caza-game/caza-blue-line
Πάντως μου φαίνεται περιέργο που δεν έχουν υλικά ΜΑΧΑΜ !!! Ο κάλυκας (Fiocchi) πρέπει να είναι σχετικά παλαιάς παραγωγής, αφού το καψούλι (616) βλέπω ότι είναι ασημί ... (τα τελευταία 5-6 χρόνια τα βγάζει πάλι κοκκινωπά-χαλκόχρωμα). Η πυρίτιδα πιστεύω ότι είναι 206. Δεν μοιάζει καθόλου με CSB.
Το συγκεντρωτήρα δεν τον γνωρίζω. Μάλλον ούτε αυτός είναι ισπανικός ...
Σωστά, και γω νομίζω 206-s ή 206-sv
ναι μάλλον αυτη είναι

https://www.idiogomosi.com/pages/posts/206s-428.php
 
Σωστά, και γω νομίζω 206-s ή 206-sv
206-s γιατί είναι 36 γρ τα σκάγια. Η 206-sv είναι σκοπευτική (για 24 γρ. σκάγια).
Τετοιους συγκεντρωτηρες ειχε ο Στοκας!
Ναι, το "αμορτισέρ" είναι ίδιο με του Στόκα. Απλά δε θυμάμαι ο συγκεντρωτήρας σαν σύνολο αν είναι ακριβώς ίδιος ...
 
Μπορεί κάποιος να το κάνει φραγγοδίφραγγα?.Εχω μια κούτα.να ξέρω τι θα ρίξω.αν τα ρίξω..





Τα trust τα έφερνε το terramare μια περίοδο.Οτι είχα ρίξει από αυτά μέχρι τα 34γρ. ήταν πολύ καλό.Το 36αρι δεν το είχα δοκιμάσει.Αν θυμάμαι έφερνε και κάποια άλλα που λεγόντουσαν forza και αυτά τίμια.
Νομίζω τα trust θα τα εισήγαγε πάλι ο Μανδηλαράς,αλλά δεν ξέρω μετά τι έγινε.Ειναι μεγάλη ισπανική εταιρεία πάντως.
 
Ναι, το "αμορτισέρ" είναι ίδιο με του Στόκα. Απλά δε θυμάμαι ο συγκεντρωτήρας σαν σύνολο αν είναι ακριβώς ίδιος ...
Δεν μοιάζουν ακριβως.....

Δυο δειγματα, αριστερά νεοτερος κ δεξια παλιος....
IMG_20211115_142131.jpg

Και τα trust 32γρ όπως βλέπω κατι παρομοιο έχουν με τα 36γρ..

Αλλά δεν εχουν την τσακιση στα πτερυγια όπως στο φυσιγγι του Άρι..

https://www.tuslances.com/phorum5/read.php?13,269665
 
Last edited:
Back
Top