Παρουσίαση Φυσιγγίων

1) 2005: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - S4 - 1,45 x 35,3 - No. 9 ... (22 σκάγια/γρ. - σύνολο 776)
2) 2010: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - TECNA - 1,60 x 35,3 - No. 8 ... (13,7 σκ/γρ. - σύνολο 485)
3) 2012: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - TECNA - 1,65 x 35 - No. 8 ... (15,7 σκ/γρ. - σύνολο 550)
Δεν το έχω πάρει σε χοντρά νούμερα ...
Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς, βάσει των παραπάνω, να το πει "σταθερό" φυσίγγι
Ετσι οπως το θετεις δεν είναι "σταθερό", αλλά και πιο φυσίγγι είναι αυτό που δεν έχει αποκλίσεις από μικρές έως " μεγάλες"....
Αλλά ότι ήταν φονιάς είναι γεγονος!!!
Σίγουρα! Για αυτό τον λόγο έγραψα "σταθερή απόδοση"..

και με το νερό baikal
Και με ανεκτή ανάκρουση όχι τόσο για τα γραμμαρια του οσο γιατι ειναι φυσίγγι διασποράς...
Συνήθως εκεί κ ιδιαίτερα οι μικροί κατασκευαστές τα " πατανε".........
 
Αυτον τον διασπορεα του Καρδαρα τον ειχε δουλεψει καποιος με SIPE ???
Για ιδιογομωτη λεω ....Δεν ξερω εαν τον ειχαν καποια εμπορικα...γι'αυτο λεω ιδιογομωτη.
Και σε εμπορικο εαν το δουλεψε καποιος φιλος , συναδελφος ποια η γνωμη του ???

εικόνα_Viber_2021-09-02_19-59-47-813.jpgεικόνα_Viber_2021-09-02_19-59-37-313.jpgεικόνα_Viber_2021-09-02_19-59-53-129.jpg
 
Αυτον τον διασπορεα του Καρδαρα τον ειχε δουλεψει καποιος με SIPE ???
Για ιδιογομωτη λεω ....Δεν ξερω εαν τον ειχαν καποια εμπορικα...γι'αυτο λεω ιδιογομωτη.
Και σε εμπορικο εαν το δουλεψε καποιος φιλος , συναδελφος ποια η γνωμη του ???

View attachment 31792View attachment 31793View attachment 31794
Νικο έχω ρίξει κάποια εμπορικά με αυτό τον διασπορεα...
Όπως κ αρκετά εμπορικα με διασπορεα giovanni που είναι παρομοιος(τουλάχιστον ως προς τον "σταυρο" κ τα πτερυγια που δεν είναι αποσπωμενα)...
Και αν βάλω μεσα κ τον διασπορεα gualandi χονδρικά κ εν συντομία θα σου πω ότι έχουν παραπλησια απόδοση..δλδ βοηθάνε στις σχετικά κοντινές αποστασεις κ κρατάνε κ μέτρα για πιο μακριά κ χωρίς τον κίνδυνο να έχουμε τραυματισμενα...
Αναλόγως το κυνήγι κάλλιστα μπορεί να γεμισει κάποιος την καραμπινα του με τρία φυσιγγια που θα περιεχουν αυτό το βυσμα....

Όλα αυτά αφορουν δοκιμές επί του κυνηγετικού πεδιου..

ΥΓ Όμως ειχα κ έχω απορία να δω τι διαφορά στο άνοιγμα θα δώσει στις ίδιες αποστασεις ο guanandi (που κατά την έξοδο του από την κάννη "κόβει" τα πτερυγια) σε σχέση με έναν που τα έχει "σταθερά" όπως αυτός που κρατάς.....

Από αυτά που έχω δει νομίζω ότι η διαφορά δεν θα είναι αξία λόγου.......
 
Νικο έχω ρίξει κάποια εμπορικά με αυτό τον διασπορεα...
Όπως κ αρκετά εμπορικα με διασπορεα giovanni που είναι παρομοιος(τουλάχιστον ως προς τον "σταυρο" κ τα πτερυγια που δεν είναι αποσπωμενα)...
Και αν βάλω μεσα κ τον διασπορεα gualandi χονδρικά κ εν συντομία θα σου πω ότι έχουν παραπλησια απόδοση..δλδ βοηθάνε στις σχετικά κοντινές αποστασεις κ κρατάνε κ μέτρα για πιο μακριά κ χωρίς τον κίνδυνο να έχουμε τραυματισμενα...
Αναλόγως το κυνήγι κάλλιστα μπορεί να γεμισει κάποιος την καραμπινα του με τρία φυσιγγια που θα περιεχουν αυτό το βυσμα....

Όλα αυτά αφορουν δοκιμές επί του κυνηγετικού πεδιου..

ΥΓ Όμως ειχα κ έχω απορία να δω τι διαφορά στο άνοιγμα θα δώσει στις ίδιες αποστασεις ο guanandi (που κατά την έξοδο του από την κάννη "κόβει" τα πτερυγια) σε σχέση με έναν που τα έχει "σταθερά" όπως αυτός που κρατάς.....

Από αυτά που έχω δει νομίζω ότι η διαφορά δεν θα είναι αξία λόγου.......

Σε ευχαριστω για την απαντηση Τασο μου!!!! Αυτο που θυμαμαι....στις κοντινες τουφεκιες δεν με
καλυπτε το συγκεκριμενο βυσμα....Δλδ μετα τα 20 μετρα....στα 25 δουλευε καλα...και στα 30 ακομα.
Επισεις θυμαμαι....το εβαζα δευτερο στην μπεκατσα....
Θα ψαξω να βρω τις δοκιμες εκεινης της εποχης....να δεις διαφορες με το διασπορας με κομμενο
τον ελικα θωδη....και ντιανα.
 
Σε ευχαριστω για την απαντηση Τασο μου!!!! Αυτο που θυμαμαι....στις κοντινες τουφεκιες δεν με
καλυπτε το συγκεκριμενο βυσμα....Δλδ μετα τα 20 μετρα....στα 25 δουλευε καλα...και στα 30 ακομα.
Επισεις θυμαμαι....το εβαζα δευτερο στην μπεκατσα....
Θα ψαξω να βρω τις δοκιμες εκεινης της εποχης....να δεις διαφορες με το διασπορας με κομμενο
τον ελικα θωδη....και ντιανα.
Σαφώς δεν έχει καμία σχέση με τα αλλά βύσματα διασποράς που προσφερουν γρήγορο κ μεγαλυτερο άνοιγμα τουφεκιας...

Θα άξιζε αν έχεις gualandi(ορεξη για βλητικες δοκιμές έχεις σίγουρα..) να γεμισεις λιγα κ με αυτον κ να ρίξεις σε διάφορες αποστάσεις....

Η λογική λέει ότι ο gualandi θα έχει μεγαλυτερο άνοιγμα κ θα χάνει γρήγορα σε μέτρα...
Εγώ όμως δεν το έχω δει αυτο αλλά να σημειώσω ότι μιλάω για όχι πιο ανοιχτό τσοκ από 3*....
 
Σαφώς δεν έχει καμία σχέση με τα αλλά βύσματα διασποράς που προσφερουν γρήγορο κ μεγαλυτερο άνοιγμα τουφεκιας...

Θα άξιζε αν έχεις gualandi(ορεξη για βλητικες δοκιμές έχεις σίγουρα..) να γεμισεις λιγα κ με αυτον κ να ρίξεις σε διάφορες αποστάσεις....

Η λογική λέει ότι ο gualandi θα έχει μεγαλυτερο άνοιγμα κ θα χάνει γρήγορα σε μέτρα...
Εγώ όμως δεν το έχω δει αυτο αλλά να σημειώσω ότι μιλάω για όχι πιο ανοιχτό τσοκ από 3*....

Ξερεις οτι δεν χαλαω χατηρια . ,Δεν εχω gualandi αλλα δεν λεει τιποτα αυτο. Αυριο θα παραγγειλω..
και θα κανω τις δοκιμες και με τα δυο βυσματα ( καρδαρα - γκουαλαντι ) ξεκινοντας απο τα 15 μετρα
με 3* αστρα. και μεχρι τα 35. :)

Εαν βρω και τις παλιες δοκιμες.....ε' τοτε θα πεσει πολυ γελιο Τασο μου!!!!:D
 
Αυτον τον διασπορεα του Καρδαρα τον ειχε δουλεψει καποιος με SIPE ???
Για ιδιογομωτη λεω ....Δεν ξερω εαν τον ειχαν καποια εμπορικα...γι'αυτο λεω ιδιογομωτη.
Και σε εμπορικο εαν το δουλεψε καποιος φιλος , συναδελφος ποια η γνωμη του ???

View attachment 31792View attachment 31793View attachment 31794
Τον έχω γεμίσει με mb +g3000 δεν μπορείς να τον πεις διασπορεα καλός αλλά δεν έκανε την διασπορά που έπρεπε για μένα αλλά καλό σαν υλικό όπως και οι άλλοι του Καλδάρα εγώ τους δούλευα πολύ.
 
Από όσο ξέρω, παλιά γεμιζόταν με S4 και στα ψιλά και στα χοντρά. Δεν ξέρω μέχρι πότε, αλλά υποθέτω μέχρι λίγο πριν το 2010, μετά την άλλαξε σε TECNA στα ψιλά (8-9-10). Κοίταξα τις σημειώσεις μου και βρήκα:
1) 2005: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - S4 - 1,45 x 35,3 - No. 9 ... (22 σκάγια/γρ. - σύνολο 776)
2) 2010: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - TECNA - 1,60 x 35,3 - No. 8 ... (13,7 σκ/γρ. - σύνολο 485)
3) 2012: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - TECNA - 1,65 x 35 - No. 8 ... (15,7 σκ/γρ. - σύνολο 550)
Δεν το έχω πάρει σε χοντρά νούμερα ...
Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς, βάσει των παραπάνω, να το πει "σταθερό" φυσίγγι ... Αλλά ότι ήταν φονιάς είναι γεγονός !!!
Τις καλύτερες καρπώσεις μου σε τσίχλες τις είχα κάνει με αυτό. Σχεδόν κάθε φυσίγγι και πουλί !!!
Τόσο με τη Mossberg, με 3* τσοκ(Mod) το πρώτο ... όσο και με το μονό Baikal (φουλ τσοκ) τα 2 επόμενα.
Απλά, για τσίχλες το θεώρησα υπερβολή (και στα γραμμάρια, και στην τιμή !!!) και δεν το ξαναπήρα ...
Αυτο το 1.60/1.65×35 δεν μπορω να το καταλαβω. Οκ εχει 688 αλλα κ παλι λιγο μου φαινεται.
Να πουμε εδω οτι οποιος θελησει να το αντιγραψει ειναι λιγο δυσκολο γιατι οι καλυκες που χρησιμοποιει η lambro δινουν αλλη ογκομετρια απο αυτους που μπορουμε να βρουμε στο εμποριο οπως επισης κ ο γκουαλαντι disp εχει μια μικρη διαφορα στην ελαστικοτητα
 
Από όσο ξέρω, παλιά γεμιζόταν με S4 και στα ψιλά και στα χοντρά. Δεν ξέρω μέχρι πότε, αλλά υποθέτω μέχρι λίγο πριν το 2010, μετά την άλλαξε σε TECNA στα ψιλά (8-9-10). Κοίταξα τις σημειώσεις μου και βρήκα:
1) 2005: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - S4 - 1,45 x 35,3 - No. 9 ... (22 σκάγια/γρ. - σύνολο 776)
2) 2010: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - TECNA - 1,60 x 35,3 - No. 8 ... (13,7 σκ/γρ. - σύνολο 485)
3) 2012: Κάλυκας NOBEL SPORT - 688 - TECNA - 1,65 x 35 - No. 8 ... (15,7 σκ/γρ. - σύνολο 550)
Δεν το έχω πάρει σε χοντρά νούμερα ...
Δεν ξέρω αν μπορεί κανείς, βάσει των παραπάνω, να το πει "σταθερό" φυσίγγι ... Αλλά ότι ήταν φονιάς είναι γεγονός !!!
Τις καλύτερες καρπώσεις μου σε τσίχλες τις είχα κάνει με αυτό. Σχεδόν κάθε φυσίγγι και πουλί !!!
Τόσο με τη Mossberg, με 3* τσοκ(Mod) το πρώτο ... όσο και με το μονό Baikal (φουλ τσοκ) τα 2 επόμενα.
Απλά, για τσίχλες το θεώρησα υπερβολή (και στα γραμμάρια, και στην τιμή !!!) και δεν το ξαναπήρα ...
Μόνο τέκνα όπως γράφεις κ όπως είχα γράψει, που λες οτι οφείλεται η τόσο μεγάλη φονικοτητα κοντά κ μακριά αυτου του φυσίγγιου ;
 
Προ καιρού είχε αναφερθεί κάποιο νέο σκοπευτικό φυσίγγι της Lambro. Series 2 Low recoil. Σε μαύρο κάλυκα. Κοίταξα να το βρω, από περιέργεια για να δω τι διαφορά έχει από το αντίστοιχο κόκκινο Series 2, που να δικαιολογεί το Low recoil. Αλλά δεν το βρήκα. Χθες στο σκοπευτήριο μου έδωσε ο Βίκτωρας ένα. Και το έσφαξα σήμερα. Είναι skeet, 24 gr. No. 9,5
1630593796229.jpg1630593796226.jpg1630593796216.jpg1630593796213.jpg1630593796207.jpgΣυνεχίζεται ..............................................
 
Τον έχω γεμίσει με mb +g3000 δεν μπορείς να τον πεις διασπορεα καλός αλλά δεν έκανε την διασπορά που έπρεπε για μένα αλλά καλό σαν υλικό όπως και οι άλλοι του Καλδάρα εγώ τους δούλευα πολύ.

Οταν τον γεμιζα αυτον το διασπορεα δεν ειχα γνωσεις Γιαννη....Τωρα τον κανω οτι ''γουσταρω''....
Τοτε οτι ειχα αγορασει την ΜΕΚ 600....και ψαχνομουν.....Γι'αυτο θελω να βρω εκεινης της εποχης τις
δοκιμες....
 
Jordan 40gr #4 πράσινο (αγορασμένο πριν 10 χρόνια τουλάχιστον) ----------------------- Μήκος κάλυκα 58,7mm Βάθος ρελιού 1,5mm Βάρος σκαγιών 40,1gr Βάρος πυρίτιδας 1.9gr Διάμετρος σκαγιών 2.86-3.18mm ΜΟ=3mm ................ (3,1mm η θεωρητική που έπρεπε να έχουν) View attachment 31721View attachment 31722View attachment 31723View attachment 31724View attachment 31725

Δώστε καμιά πληροφορία για συγκεντρωτήρα, μπαρούτι και καψούλι στον άσχετο βρε μάγκες.
Και την γνώμη σας για το στήσιμο ... Δεν θέλω λεπτομέρειες ... ένα καλό, μέτριο, κακό μου φτάνει.
Σαν απόδοση πάντως μου αρέσει.
 
Δώστε καμιά πληροφορία για συγκεντρωτήρα, μπαρούτι και καψούλι στον άσχετο βρε μάγκες.
Και την γνώμη σας για το στήσιμο ... Δεν θέλω λεπτομέρειες ... ένα καλό, μέτριο, κακό μου φτάνει.
Σαν απόδοση πάντως μου αρέσει.

Βασιλη...πυριτιδα...μαλλον ΑΟ . καψουλι 615-686- δεν ξερω...εξαρταται απο το βαρος της πυριτιδας...
Βυσμα τζιοβανι... σκαγια με σωστη διαμετρο.....Καλοστημενο το βλεπω φιλε!!!

ΥΓ. 686 το καψουλι....
 
Last edited:
.... Στο site της Lambro έγραφε για πυρίτιδα Prima MSV ... που δεν την είχα ξανακούσει, ούτε αναφέρεται στο site της Nobelsport. Και είχα την απορία αν είναι καινούργια πυρίτιδα, ή η γνωστή Prima SV (που παρεμπιπτόντως κι αυτή έχει αφαιρεθεί από το site της Nobelsport απ' ότι είδα !!). Και πράγματι είναι άλλη πυρίτιδα. Σε ακανόνιστου σχήματος κόκκους κι αυτή, αλλά πάρα πολύ μικρού μεγέθους, σαν πολύ ψιλή άμμος, και με πολύ μικρότερες διακυμάνσεις στο μέγεθος των κόκκων από ότι στις άλλες πυρίτιδες της οικογένειας Prima - Gm3 ...
1630593796204.jpg
1630593796195.jpg
Όταν έκανα zoom στις φωτογραφίες πρόσεξα κάτι που δεν το είχα δει πριν! Ότι υπάρχουν μέσα και κόκκοι χρώματος ροζ, όπως και στην παλιά Prima SV ... αλλά μάλλον λιγότεροι (σε μικρότερη αναλογία με τους γκρι).
1630593796191.jpg
Για σύγκριση βάζω φωτο και την αυθεντική Prima SV που γέμιζα παλιότερα και μου έχει ξεμείνει λίγη:
1630593796178.jpg1630593796181.jpg
Ο "παράξενος" συγκεντρωτήρας είναι ο ίδιος που είχα βρει και στο κανονικό 24άρι Series 2 No 9,5 (skeet) και το είχα παρουσιάσει παλιότερα.
Συνεχίζω παρακάτω με τα σκάγια .......................................................................
 
Ας τελειώσω με τα σκάγια του Lambro Series 2 Low Recoil ...
Όπως τα βλέπω, αρκετά καλά μου φαίνονται για φυσίγγι του skeet ... (Έχω δει και χειρότερα ... και σε επώνυμα σκητοφύσιγγα).
Ομοιόμορφα και στρογγυλά σε ικανοποιητικό βαθμό. Και στο σωστό μέγεθος για Νο. 9,5 ... Με 21 σκάγια στο γραμμάριο. Δεν προσπάθησα να μετρήσω με παχύμετρο, αλλά πρέπει να είναι γύρω στα 2mm.
1630593796172.jpg
1630593796162.jpg
1630593796152.jpg
................................................................................
 
Παίδες ...

Lambro διασποράς κίτρινα #9 και τα δύο

Παλιό
Κεντρική σύντηξη ΝΑΙ
Μήκος κάλυκα 55,5mm
Βάθος ρελιού 2mm
Βάρος σκαγιών 33,9gr - Σφαιρικότητα σχετικά καλή
Βάρος πυρίτιδας 1,3gr
Διάμετρος σκαγιών 1,73-1,93mm ΜΟ=1,83mm ................ (2,1mm η θεωρητική που έπρεπε να έχουν)

Νέο
Κεντρική σύντηξη ΟΧΙ
Μήκος κάλυκα 55,8mm
Βάθος ρελιού 1,3mm
Βάρος σκαγιών 34,55gr - Σφαιρικότητα σχετικά καλή
Βάρος πυρίτιδας 1,8gr
Διάμετρος σκαγιών 1,92-2,16mm ΜΟ=2,04mm ................ (2,1mm η θεωρητική που έπρεπε να έχουν)

Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στο βάρος της πυρίτιδας παιδιά ;;;;;
Πυρίτιδα Tecna και τα δύο ;;;
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    151,3 KB · Προβολές: 42
  • 2.jpg
    2.jpg
    230,8 KB · Προβολές: 41
  • 3.jpg
    3.jpg
    272,6 KB · Προβολές: 42
  • 4.jpg
    4.jpg
    96,2 KB · Προβολές: 34
  • 5.jpg
    5.jpg
    415,6 KB · Προβολές: 35
Last edited:
Παίδες ...

Lambro διασποράς κίτρινα #9 και τα δύο

Παλιό
Κεντρική σύντηξη ΝΑΙ
Μήκος κάλυκα 55,5mm
Βάθος ρελιού 2mm
Βάρος σκαγιών 33,9gr - Σφαιρικότητα σχετικά καλή
Βάρος πυρίτιδας 1,3gr
Διάμετρος σκαγιών 1,73-1,93mm ΜΟ=1,83mm ................ (2,1mm η θεωρητική που έπρεπε να έχουν)

Νέο
Κεντρική σύντηξη ΟΧΙ
Μήκος κάλυκα 55,8mm
Βάθος ρελιού 1,3mm
Βάρος σκαγιών 34,55gr - Σφαιρικότητα σχετικά καλή
Βάρος πυρίτιδας 1,8gr
Διάμετρος σκαγιών 1,92-2,16mm ΜΟ=2,04mm ................ (2,1mm η θεωρητική που έπρεπε να έχουν)

Γιατί τόσο μεγάλη διαφορά στο βάρος της πυρίτιδας παιδιά ;;;;;
Πυρίτιδα Tecna και τα δύο ;;;
Στο παλιό είναι S4 και στο άλλο Tecna. Γι' αυτό η μεγάλη διαφορά. Προφανώς παίζει και η κεντρική σύντηξη το ρόλο της. Αλλιώς το 1,3 θα ήταν λίγο.
Ο κάλυκας στο πρώτο στη βάση του τι γράφει; LAMBRO ITALY ;; Ούτως ή άλλως πρέπει να'ναι φτιαγμένος από τη Fiocchi. Γι' αυτό και το καψούλι 616. Ο δεύτερος προφανώς είναι Nobelsport, με 688.
 
Στο παλιό είναι S4 και στο άλλο Tecna. Γι' αυτό η μεγάλη διαφορά. Προφανώς παίζει και η κεντρική σύντηξη το ρόλο της. Αλλιώς το 1,3 θα ήταν λίγο.
Ο κάλυκας στο πρώτο στη βάση του τι γράφει; LAMBRO ITALY ;; Ούτως ή άλλως πρέπει να'ναι φτιαγμένος από τη Fiocchi. Γι' αυτό και το καψούλι 616. Ο δεύτερος προφανώς είναι Nobelsport, με 688.
Σωστός

Παλιό
IMG_20210903_002641.jpg

Νέο
IMG_20210903_002657~2.jpg
 
Back
Top