Παρουσίαση Φυσιγγίων

Ας μας διαφωτισουν οι εμπειροι σχετικα με καψουλι και πυριτιδα


Tην πυριτιδα για ΑΟ την ''βλεπω''.....με το καψουλι εχω ''μπερδευτει'' .....

Βγαλτο εντελως εγω απο τον καλυκα Αλεξ και βαλε ακομα μια φωτο φιλε!!!
 
Καλησπερα παιδες....εσφαξα ενα φυσιγγι...Sauvestre: Μονοβολο 3", υψος κλειστου φυσιγγιου 68.12mm, βαθος ρελιου 5.6mm, παχος 2.22mm, υψος παφυλλα 15.97 mm, βαρος πυριτιδας 2.81γρ, διαμετρος βληματος 11.4mm, διαμετρος με το κελυφος (sabbot) 18.1mm, βαρος βληματος 25.68mm
Σε κυνήγι τριχωτού που έτυχε να μετέχω εριξα το εν λόγω φυσίγγι χωρίς εμπειρία με μονόβολα μέχρι τότε...Αποτέλεσμα στα 35 - 40 μέτρα...θάνατος σκέτος..
 
Εκεί που βγαίνει η φλόγα έχει βερνίκι στο cx 1000 κόκκινο στο cx 2000 μαύρο

Κωνσταντινε το CX1000 εχει μαυρο χρωμα.....Το 615 ροζ χαρτακι....Τουλαχιστον σε αυτα που εγω.

Μηπως ειναι CX1000 και το εβαψαν οι Γαλλοι....για να μην το αντιγραψουμε ???
 
Σε κυνήγι τριχωτού που έτυχε να μετέχω εριξα το εν λόγω φυσίγγι χωρίς εμπειρία με μονόβολα μέχρι τότε...Αποτέλεσμα στα 35 - 40 μέτρα...θάνατος σκέτος..
Να πω την αποψη μου (χωρις ιχνος αντιπαραθεση.....στα 40μ ολα τα μονοβολα 32 γραμμαρια που εχω δοκιμασει κανουν απιστευτη ζημια......απλα αυτα τα sauvestre οντως ειναι ιδιαιτερης κατασκευης αλλα πιστευω με 5€ το μονοβολο δεν αξιζει για τα μετρα αυτα.....και τα αλλα των αλλων εταιρειων με 10€ η 10αδα ειναι καλα....
 
Να πω την αποψη μου (χωρις ιχνος αντιπαραθεση.....στα 40μ ολα τα μονοβολα 32 γραμμαρια που εχω δοκιμασει κανουν απιστευτη ζημια......απλα αυτα τα sauvestre οντως ειναι ιδιαιτερης κατασκευης αλλα πιστευω με 5€ το μονοβολο δεν αξιζει για τα μετρα αυτα.....και τα αλλα των αλλων εταιρειων με 10€ η 10αδα ειναι καλα....
Ναι δεν αντιλέγω...όπως είπα δεν έχω εμπειρία με μονόβολα. Μια φορά έριξα σε δύο από αυτά και μου έκανε εντύπωση η άμεση καταβολή του θηράματος. Και μπορώ να πω και με ευθυβολία καλή. Εκεί που έριξε πήγε κοινώς.
 
Τετοιο καψουλι εχω δει σε φυσιγγια που εχω σφαξει....
Το κακο ειναι....ουτε ποια φυσιγγια το ειχαν θυμαμαι.....ουτε την ισχύ του ξερω...ουτε τον κωδικο του. :confused:
Το CX50 είναι. Το πιο ασθενές καψούλι της CHEDDITE. Περίπου σαν το 684 της NOBELSPORT. Χρησιμοποιείται σε μικρά διαμετρήματα (κυρίως το .410) αλλά και σε μάγκνουμ γομώσεις του 12.
CX2000 : Χαλκόχρωμο (κοκκινωπό) σώμα - μαύρο βερνίκι μπροστά.
CX1000 : Μπρονζέ (χρυσαφί) σώμα - μαύρο βερνίκι
CX50 : Μπρονζέ (χρυσαφί) σώμα - κόκκινο βερνίκι
;)
 
CX50 : Μπρονζέ (χρυσαφί) σώμα - κόκκινο βερνίκι
Μπράβο Γκουρού cx 50 ήθελα να πω .shake hands.
Αν θυμασε είχα βάλει κάτι cx 2000 με κόκκινο βερνίκι αγορασμένα στην Αμερικη.
Κωνσταντινε το CX1000 εχει μαυρο χρωμα.....Το 615 ροζ χαρτακι....Τουλαχιστον σε αυτα που εγω.

Μηπως ειναι CX1000 και το εβαψαν οι Γαλλοι....για να μην το αντιγραψουμε ???
Ξεκουρκουτιαστικα κύριε Νίκο αυτό που λέει ο Στελάρας παραπανω ήθελα να πω και έγραψα το χιλιάρι :rolleyes:
 
Το CX50 είναι. Το πιο ασθενές καψούλι της CHEDDITE. Περίπου σαν το 684 της NOBELSPORT. Χρησιμοποιείται σε μικρά διαμετρήματα (κυρίως το .410) αλλά και σε μάγκνουμ γομώσεις του 12.
CX2000 : Χαλκόχρωμο (κοκκινωπό) σώμα - μαύρο βερνίκι μπροστά.
CX1000 : Μπρονζέ (χρυσαφί) σώμα - μαύρο βερνίκι
CX50 : Μπρονζέ (χρυσαφί) σώμα - κόκκινο βερνίκι
;)

Στελιο για CX50 το ''κοβεις'' ....???
 
Το CX50 είναι. Το πιο ασθενές καψούλι της CHEDDITE. Περίπου σαν το 684 της NOBELSPORT. Χρησιμοποιείται σε μικρά διαμετρήματα (κυρίως το .410) αλλά και σε μάγκνουμ γομώσεις του 12.
CX2000 : Χαλκόχρωμο (κοκκινωπό) σώμα - μαύρο βερνίκι μπροστά.
CX1000 : Μπρονζέ (χρυσαφί) σώμα - μαύρο βερνίκι
CX50 : Μπρονζέ (χρυσαφί) σώμα - κόκκινο βερνίκι
;)
Ρε Στέλιο, σαν να είσαι γιατρός που κάνει διαφορική διάγνωση,ρε φίλε....
 
Στελιο για CX50 το ''κοβεις'' ....???
Ειδικά βλέποντας τις 2 τελευταίες φωτό του Αλέξανδρου, αφού το έβγαλε από τον κάλυκα, θα έπαιρνα όρκο ότι είναι αυτό.
Βέβαια δεν ξέρουμε τι πουστιές μπορεί να κάνουν οι εταιρείες, (ειδικές παραγγελίες με διαφορετική ισχύ ή/ και παραπλανητικούς χρωματισμούς) ??? ... Όμως και η γενναία δόση πυρίτιδας κάπως με κάνει να πιστεύω ότι πρόκειται για το CX50.
 
Ειδικά βλέποντας τις 2 τελευταίες φωτό του Αλέξανδρου, αφού το έβγαλε από τον κάλυκα, θα έπαιρνα όρκο ότι είναι αυτό.
Βέβαια δεν ξέρουμε τι πουστιές μπορεί να κάνουν οι εταιρείες, (ειδικές παραγγελίες με διαφορετική ισχύ ή/ και παραπλανητικούς χρωματισμούς) ??? ... Όμως και η γενναία δόση πυρίτιδας κάπως με κάνει να πιστεύω ότι πρόκειται για το CX50.

Ναι Στελιο ετσι οπως τα λες πρεπει να ειναι!!!!
Η λογικη αυτο λεει φιλε!!!!
 
Back
Top