Παρουσίαση Φυσιγγίων

Αυτά είναι ;
http://www.wolfstore.gr/fisiggia-wolf/sigkentritika-fissigia-wolf/wolf-semi-magnum

Μεταξύ 42 και 52 γρ θα προτιμούσα τα 52.
Ευχαριστώ πάντως, θα τα έχω υπόψη.

Ψάχνω για το καλύτερο μολύβδινο φυσίγγι 3" ή 2 3/4" μεγάλων αποστάσεων που υπάρχει Ελλάδα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΟΣΤΟΥΣ.

Έτσι θα δούμε

1. Τα όρια του μολυβιού
2. Αν τα εμπορικά μπορούν να συναγωνιστούν σε απόδοση με τα ιδιογόμωσης.

Σε τιμή μπορεί να ξεφεύγουν πολύ, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις (τις περισσότερες φορές).
Το καλυτερο μολυβδινο φυσιγγι το ειχαν κ το εχουν "κατα καιρους" στη γκαμα τους ολες οι ελληνικες εταιρειες.
 
Εχω ακουσει οτι βγαζει πολυ καλο συγκεντρωτικο 36αρι.
Το εχει ριξει κανεις να μας πει εντυπωσεις;;;
Ναι το παλιο ηταν θανατος με mb36 1,95*36 sg19 σε καλυκα cheddite 12/70/16 πατημα 57,2/. Μετα εκανε αλχημιες αφησε την mb36 αλλα αλαξε ολλα τα αλλα τα τελευταια που δοκιμασα ηταν σε fiem καλυκα με 688.... παραμενη αξιολογο
 
Μετα εκανε αλχημιες αφησε την mb36 αλλα αλαξε ολλα τα αλλα τα τελευταια που δοκιμασα ηταν σε fiem καλυκα με 688.... παραμενη αξιολογο
Μετά από 20+ χρόνια θυμάμαι ακόμα μια παρτίδα του Μαπάκη που ήταν το καλύτερο τσιχλοφύσιγγο που είχα ρίξει μέχρι τότε.
Τα επόμενα 500 που πήρα ήταν για τα πανηγύρια.
Δεν ξαναπήρα από Μαπάκη.
 
Αυτά είναι ;
http://www.wolfstore.gr/fisiggia-wolf/sigkentritika-fissigia-wolf/wolf-semi-magnum

Μεταξύ 42 και 52 γρ θα προτιμούσα τα 52.
Ευχαριστώ πάντως, θα τα έχω υπόψη.

Ψάχνω για το καλύτερο μολύβδινο φυσίγγι 3" ή 2 3/4" μεγάλων αποστάσεων που υπάρχει Ελλάδα ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΟΣΤΟΥΣ.

Έτσι θα δούμε

1. Τα όρια του μολυβιού
2. Αν τα εμπορικά μπορούν να συναγωνιστούν σε απόδοση με τα ιδιογόμωσης.

Σε τιμή μπορεί να ξεφεύγουν πολύ, αλλά ότι πληρώνεις παίρνεις (τις περισσότερες φορές).
Αδικα ψαχνεις φιλε
Φυσικα και μπορουν
Οπως υπαρχουν κακα εμπορικα υπαρχουν και κακα ιδιογωτικα
Η ιδιογομωση δεν υπαρχει για να συναγωνιστει το εμποριο
Υπαρχει γιατι ειναι μερακι αλλα και γνωση και εμπειρια και επιτυχια!

Και αναλογα το ατομο μπορει να γινει απο ασυμφορη μεχρι υπερβολικα ακριβη αλλα επισης και συμφερουσα

αυτο που σου δινει δεν εχει να κανει με λεφτα κατ εμενα αλλα με ικανοποιηση
 
Αν σε τρώει ο κώλος σου να πληρώσεις πάρε 2 φυσίγγια χύμα από αυτά. .yel.
Νομίζω ότι θα δεις τα όρια των εμπορικών στις 3".

https://www.remington.com/shotshell/29-26684.html

https://www.remington.com/shotshell/premier-magnum-turkey/29-R26801.html

Το δεύτερο δεν ξερω αν το βρείς.

Υπάρχουν και τα Winchester long beard και κάτι Apex αλλά δεν τα έχω δει Ελλάδα.

Η Apex ίσως να μην γεμίζει καν μολύβι.
Remington nitro magnum βγάζει τρία διαφορετικά. Τα 42 γραμμάρια για θαλάμες 2 " 3/4, και για θαλάμη 3" βγάζει 46 γραμμάρια και 52 γραμμάρια. Τα 46 γραμμάρια, για 3" θαλάμη, θεωρώ ότι είναι και τα πιο ζημιάρικα.
 
Σε λίγο καιρό, βλέπω να μας την παρουσιάζεις.
Δεν κυνηγάω παπί.
Ζήτημα να ρίξω μισό ή ένα κουτί την καλή σαιζόν όταν πάω χωριό.
Οπότε πορεύομαι με τα εμπορίου.

50€ το χρόνο δεν είναι τραγικό ποσό για κανέναν μας.
 
Εχω ακουσει οτι βγαζει πολυ καλο συγκεντρωτικο 36αρι.
Το εχει ριξει κανεις να μας πει εντυπωσεις;;;
Εάν λες το παρακάτω Στέλιο ναι είναι πολύ καλό.Δοκιμασμενο σε φασσες,πάπια και αγριοπερίστερα.Καλο επίσης και το 34αρι όπως και το 38αρι που βγάζει.
1GORILLA36gr.jpg
 
Όλα ζωντανά πέφτουν
Δημήτρη σε τι θερμοκρασίες τα έριξες; Φαντάζομαι σε παπιά χειμώνα στον Έβρο.
Εγώ από 0-15 βαθμούς που τα έχω ρίξει μου έχουν κάνει όλα τα χατίρια. Τα είχα πετύχει σε καλή τιμή και είχα πάρει αρκετά, φέτος θέλω να πιστεύω πως θα ρίξω και τα τελευταία που έχουν μείνει.
 
Δημήτρη σε τι θερμοκρασίες τα έριξες; Φαντάζομαι σε παπιά χειμώνα στον Έβρο.
Εγώ από 0-15 βαθμούς που τα έχω ρίξει μου έχουν κάνει όλα τα χατίρια. Τα είχα πετύχει σε καλή τιμή και είχα πάρει αρκετά, φέτος θέλω να πιστεύω πως θα ρίξω και τα τελευταία που έχουν μείνει.
Ναι φυσικά σε καλές θερμοκρασίες τραβάνε αλλά μόλις πιάσουν τα κρύα και οι καλές υγρασιες εμένα προσωπικά δεν μου άρεσαν σε ημερήσιο τα έριχνα με 2* και απόσταση 35-40 μέτρα έτυχε να βαρεσω έναν κουτάλα και είχε πάνω του 7σκάγια 4αρια και έπεσε στα 200 μέτρα σε άλλον μπορεί να κάτσει καλά
 
Ναι φυσικά σε καλές θερμοκρασίες τραβάνε αλλά μόλις πιάσουν τα κρύα και οι καλές υγρασιες εμένα προσωπικά δεν μου άρεσαν σε ημερήσιο τα έριχνα με 2* και απόσταση 35-40 μέτρα έτυχε να βαρεσω έναν κουτάλα και είχε πάνω του 7σκάγια 4αρια και έπεσε στα 200 μέτρα σε άλλον μπορεί να κάτσει καλά
Είχε κάψει τα μάτια μου τόσα που έχανε από το κλείστρο
 
Ναι φυσικά σε καλές θερμοκρασίες τραβάνε αλλά μόλις πιάσουν τα κρύα και οι καλές υγρασιες εμένα προσωπικά δεν μου άρεσαν σε ημερήσιο τα έριχνα με 2* και απόσταση 35-40 μέτρα έτυχε να βαρεσω έναν κουτάλα και είχε πάνω του 7σκάγια 4αρια και έπεσε στα 200 μέτρα σε άλλον μπορεί να κάτσει καλά
Κατάλαβα Δημήτρη. Δυστυχώς λίγα εμπορικά αποδίδουν σε αρνητικές θερμοκρασίες και τις πολλές υγρασίες του βάλτου.Εσεις που είστε μόνιμα πάνω και κυνηγάτε πολύ συχνότερα σε τέτοιες συνθήκες το έχετε ζήσει περισσότερο.
Από εμπορικά με ποια έχεις μείνει ικανοποιημένος;
 
Κατάλαβα Δημήτρη. Δυστυχώς λίγα εμπορικά αποδίδουν σε αρνητικές θερμοκρασίες και τις πολλές υγρασίες του βάλτου.Εσεις που είστε μόνιμα πάνω και κυνηγάτε πολύ συχνότερα σε τέτοιες συνθήκες το έχετε ζήσει περισσότερο.
Από εμπορικά με ποια έχεις μείνει ικανοποιημένος;
Εκεί που επιτρέπετε το μολύβι πάντα μιλάω και έχω μείνει ευχαριστημένος είναι το λαμπρό το καφέ33γρ το λκ του κουτουμανου 33γρ τα λύκος 38 γρ τα γκοριλα 38 γρ τα ολυμπους 40γρ υπάρχουν κι άλλα καλά φυσίγγισ σε τέτοιες οικονομικές τιμές αλλά κυρίως κυνηγάω με ένα δικό μου φυσίγγι στα 35 γρ με σιπε μπαρούτι σε νούμερο 5 και σε ατσάλινα πάλι γεμισμένα από εμάς στα 36γρ τέκνα μπαρούτι σε νούμερο 4-5 για ημερήσιο και σε νούμερο 7για σούρουπο πάλι 36 γρ
 
@ΝίκοςΠ πηρα αυτο το φυσιγγι σε νουμερο 5 οταν το εσφαξα ειχε πολυ καλα υλικα και ενα συγγεντρωτηρα ο οπιος ανοιγε στα 2 ειπα θα κανει δουλεια το φυσεκι γτ οι αλλοι μονο γραφουν long range το εριξα αλλα δε με ενθουσιασε και καθολου με τριαρι τσοκ στα 30 μετρα το bp με τα μισα λεφτα πολυ καλυτερο
S.G magnum έχει κ Μ92s...κλεισμένο στα 58.8 :oops:
 
Καλησπερα παιδες....εσφαξα ενα φυσιγγι...Sauvestre: Μονοβολο 3", υψος κλειστου φυσιγγιου 68.12mm, βαθος ρελιου 5.6mm, παχος 2.22mm, υψος παφυλλα 15.97 mm, βαρος πυριτιδας 2.81γρ, διαμετρος βληματος 11.4mm, διαμετρος με το κελυφος (sabbot) 18.1mm, βαρος βληματος 25.68mm
 

Attachments

  • 20210713_181505.jpg
    20210713_181505.jpg
    106,2 KB · Προβολές: 24
  • 20210713_181510.jpg
    20210713_181510.jpg
    177,2 KB · Προβολές: 30
  • 20210713_181513.jpg
    20210713_181513.jpg
    138,8 KB · Προβολές: 30
  • 20210713_181520.jpg
    20210713_181520.jpg
    91,1 KB · Προβολές: 26
  • 20210713_181526.jpg
    20210713_181526.jpg
    70,3 KB · Προβολές: 22
Back
Top