Παρουσίαση Φυσιγγίων

Είχα ακούσει σε σχετική συζήτηση, στην Αγγλία συγκεκριμένα όπου αναμένεται να επιβληθεί σύντομα η απαγόρευση του μολύβδου για κυνήγι, ότι φυσίγγια με ατσάλινα και υψηλές ταχύτητες θα είναι απαγορευτικά για όπλα μη πιστοποιημένα. Αυτά με νορμαλ ταχύτητες θα μπορούν να ρίχνονται και από μη πιστοποιημένες κάννες.
Να αγορασουμε και καινουρια οπλα δλδ?
 
Αριστο μου....''περαστικα μας''.....φιλε!!!! 1ον Ταχυτητες απαραδεκτες....και για γελια...
Η συγκεντρωση δεν μου ''λει΄΄ ΤΙΠΟΤΑ.....Αυτο ελειπε να μην εχει συγκεντρωση με αυτες τις ταχυτητες.
Καπου διαβασα εγραφε ο Δημητρης οτι τα 36 γραμμαρια τα δινει με 455μ/δ...που το διαβασε αυτο ??
Τα εχω αγορασμενα αυτα τα φυσιγγια....δεν γραφουν ταχυτητα επανω στην συσκευασια..
Τα εχω ριξει σε στοχο....δεν ειχα ταχογραφο τοτε...δεν ξερω τι ταχυτητα εχουν....οι συγκεντρωσεις τους
απογοητευτικες...
Δοκιμες εχω κανει αρκετες με διαφορες μπαρουτες...για ατσαλινα λεω. Ολες δεν ειχαν νοημα...διοτι δεν
μετραγα ταχυτητα...
Ακομα τα ατσαλινα τα ''ψαχνω''.....δεν ειμαι ευχαριστημενος απο τα αποτελεσματα μου.
ΟΙ τελευταιες μου δοκιμες με πυριτιδα SSB- και 32 γραμμαρια σκαγια Ν4 στα 35 μετρα...εκανα και
π@π@ρια και εβαλα 2* αστρα εδωσε στον κυκλο 75% δλδ 217 σκαγια γομωση 217 - 162 =75%....
Αλλα ΟΧΙ με V1,5-395n/s....Τα δικα μου εβγαλαν πιστευω ταχυτητες με αξιοπρεπεια...V1,5-494m/s.
Aκομα δεν τελειωσα με τις δοκιμες...συνεχιζω...και ο Θεος βοηθος φιλε!!!
Νικο στο σαιτ μεσα τα λεει ο Ναυπλιωτης για ολλα τα φυσιγγια του ,και με ποιες πυριτηδες ειναι φτιαγμενα τα 36 λεει με μια sbl δεν ξερω ποια ειναι η την κραταει μυστικο η ειναι ειδηκη παραγγελια
 
Νικο στο σαιτ μεσα τα λεει ο Ναυπλιωτης για ολλα τα φυσιγγια του ,και με ποιες πυριτηδες ειναι φτιαγμενα τα 36 λεει με μια sbl δεν ξερω ποια ειναι η την κραταει μυστικο η ειναι ειδηκη παραγγελια

Αυτα που αγορασα ....ειναι με Μ92ς ....δεν εχω ορεξη....ουτε να τα μετρησω...φιλε!!!
 
Α τέλεια. Αυτό το νόμο δεν τον γνώριζα, νόμιζα ότι αναφερόσουν στους υδροβιότοπους.
για τους υδροβιοτοπους λεω που κυνηγανε υδροβια και διπλα δεν εχει απαγορευμενο ??
Από πότε έγιναν όλες οι περιοχές νατουρα???? Ίσα ίσα πλέον αποχαρακτηριζονται σιγά σιγά και το αντικαθιστούν με τους όρους υδροβιότοπους και υγροβιότοπους.
αποχαρακτηριζουν αυτους που θελουν μην στεναχωριεσαι εχουν τον σκοπο τους αυτοι !!
 
Τα υδρόβια για τους περισσότερους από εμάς έχουν πεθάνει από χρόνια.

Πέρα από αυτό, αντί να ψάξουν να βρουν κανένα βαρύ υλικό οι κατασκευαστές μας πουλάνε φούμαρα (ατσάλινα) με μεταξωτές κορδέλες (ταχύτητες).
 
Δεν υπάρχει Βασιλη . Περα απο μολυβδο που είναι σε αφθονία και φτηνός, μονο βολφραμιο που το μονοπωλεί η κινα . Το μονο που απομένει είναι απεμπλουτισμένο ουράνιο ( καλύτερο και απο το βολφραμιο).
 
Δεν υπάρχει Βασιλη . Περα απο μολυβδο που είναι σε αφθονία και φτηνός, μονο βολφραμιο που το μονοπωλεί η κινα . Το μονο που απομένει είναι απεμπλουτισμένο ουράνιο ( καλύτερο και απο το βολφραμιο).
Λευτέρη, κανένα πράσινο θέλουμε να κατεβάσουμε, όχι ελικόπτερο apache! .sarcastic.
 
Εντάξει, δεν έχω πολλά φυσίγγια τελικά ...
Εκτός και αν δεν μπορώ να βρώ τα υπόλοιπα :)

Κρίμα που δεν γίνονται πλέον γάμοι και βαφτίσια :)
 

Attachments

  • IMG_20210503_155005.jpg
    IMG_20210503_155005.jpg
    251,1 KB · Προβολές: 100
  • IMG_20210503_154950.jpg
    IMG_20210503_154950.jpg
    300,2 KB · Προβολές: 99
Προσθέστε και αυτά
View attachment 26567

Αυτά τα 3 τι λένε ...
Ειδικά τα Imperial ... ο κάλυκας γράφει USA ... μούφα είναι ;;;
Τα Rapid και τα Max μάλλον μου τα έκαναν δώρο. Δεν θυμάμαι να έχω ρίξει κανένα ...View attachment 26569
View attachment 26568
Δεν ειναι αυθεντικο imberial canada αυτο (ουτε IVI ουτε της αλλης εταιριας δεν θυμαμαι πως τη λεγανε ). Εκεινα ειχαν ριγωτο αναγλυφο σαν κοτλε καλυκα (και τα μπλε 70 και τα κοκκινα 76 )
Το κλεισιμο απο πανω ηταν επιπεδο με λιωσιμο -συντηξη στο κεντρο και απιστευτα σφιχτες τις δίπλες μεταξυ τους (αυτο εδω ειναι σαν χωνι προς το κεντρο, χωρις λιωσιμο και χαλαρο ) . Αρχες του 80 οταν το επιανες στα χερια σου , ειχες την αισθηση οτι κραταγες πραγματικα , κατι αλλο, ηταν πρωτογνωρο , δεν υπηρχε κατι αλλο σαν αυτο.
 
Βασιλη το κοκκινο φυσιγγιο ( ιμπεριαλ Ν2 σκαγια ) δεν ειναι μονο ''μουφα''......ειναι και φολα φυσιγγιο.
Το εχω.....το εχω σφαξει... το εχω δοκιμασει σε στοχο.....Καναδεζικο...και ΑΝ ειναι....σημασια εχει οτι....
Στα 40 μετρα με φουλ τσοκ -218-143=65,5% συγκεντρωση φιλε!!!:oops:
 
Βασιλη το κοκκινο φυσιγγιο ( ιμπεριαλ Ν2 σκαγια ) δεν ειναι μονο ''μουφα''......ειναι και φολα φυσιγγιο.
Το εχω.....το εχω σφαξει... το εχω δοκιμασει σε στοχο.....Καναδεζικο...και ΑΝ ειναι....σημασια εχει οτι....
Στα 40 μετρα με φουλ τσοκ -218-143=65,5% συγκεντρωση φιλε!!!:oops:
Δεν ειναι αυθεντικο imberial canada αυτο (ουτε IVI ουτε της αλλης εταιριας δεν θυμαμαι πως τη λεγανε ). Εκεινα ειχαν ριγωτο αναγλυφο σαν κοτλε καλυκα (και τα μπλε 70 και τα κοκκινα 76 )
Το κλεισιμο απο πανω ηταν επιπεδο με λιωσιμο -συντηξη στο κεντρο και απιστευτα σφιχτες τις δίπλες μεταξυ τους (αυτο εδω ειναι σαν χωνι προς το κεντρο, χωρις λιωσιμο και χαλαρο ) . Αρχες του 80 οταν το επιανες στα χερια σου , ειχες την αισθηση οτι κραταγες πραγματικα , κατι αλλο, ηταν πρωτογνωρο , δεν υπηρχε κατι αλλο σαν αυτο.
Μου το είχατε ξαναπεί αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία ... για γάμους και αυτά ...
 
Back
Top