Παρουσίαση Φυσιγγίων

Τζονι μου ,εχω την εντυπωση....οτι ο Αμερικανος μας πιανει τον κωλο στα ισια....και γι'αυτο...
ευθυνονται οι Ελληνες κατασκευαστες φυσιγγιων....
Μου ειναι αδιανοητο οτι δεν μπορουν να ''πιασουν'' την αποδοση του Αμερικανου...και ας μην εχουν
τα υλικα του....Οτι ωρα θελουν μπορουν να τον ''πατησουν'' κατω....και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν το
κανουν!!!!!
Δεν θα πω για μενα......Ξερω ιδιογομωτες που την αποδοση του Αμερικανου....την εχουν για ''μπρελοκ στα
κλειδια τους''.....γιατι δεν κανουν το ιδιο και οι Ελληνες βιοτεχνες.......ειλικρινα δεν ξερω.......και απορω φιλε!!!!
Γιατι το 90% της καταναλωσης φυσιγγιων εδω ειναι τσιχλας , και λογω ποσοτητας ανα κυνηγο , το εμπορικο παιγνιδι παιζεται στις ΤΙΜΕΣ
Στις ΗΠΑ που υπολογιζω το 60% ειναι στα παπια και αλλο ενα 20% γαλοπουλα, φασιανο, τπ παιγνιδι παει στην ποιοτητα.
 
Σηγα μην βγαλουν στην ελλαδα σταθερο φησιγγι.με ευροπαηκες μπαρουτες με διαφορα μερα νηκτα στα λοτ.λετε να ασχολιθουν με τα λοτ??μπα δεν νομηζο
Εσυ σαν ιδιογομωτης θεωρείς το εξπρές η το νιτρο σουπερ φυσίγγια ;
 
Γιατι το 90% της καταναλωσης φυσιγγιων εδω ειναι τσιχλας , και λογω ποσοτητας ανα κυνηγο , το εμπορικο παιγνιδι παιζεται στις ΤΙΜΕΣ
Στις ΗΠΑ που υπολογιζω το 60% ειναι στα παπια και αλλο ενα 20% γαλοπουλα, φασιανο, τπ παιγνιδι παει στην ποιοτητα.

Κωστη αυτο δεν σημαινει ( το 90% της καταναλωσης........... ) οτι δεν επρεπε να υπαρχουν σταθερα και
ποιοτικα φυσιγγια για τα υπολοιπα θηραματα!!!

Ετσι το βλεπω εγω φιλε!!
 
Σηγα μην βγαλουν στην ελλαδα σταθερο φησιγγι.με ευροπαηκες μπαρουτες με διαφορα μερα νηκτα στα λοτ.λετε να ασχολιθουν με τα λοτ??μπα δεν νομηζο
Γιάννη εγώ είμαι άσχετος με ιδιογόμωση αλλά θα σου πω αυτά που έχω διαβάσει (άλλοι μπορούν να επιβεβαιώσουν ή να απορρίψουν) και αυτά που σκέφτομαι.

1. Οι μπαρούτες στην Αμερική χωρίζονται σε αυτές που θα πάνε σε εταιρίες κατασκευής φυσιγγίων και σε αυτές που θα καταναλωθούν από ιδιογομωτές. Για τους δεύτερους οι αποδόσεις είναι σχεδόν πανομοιότυπες. Τα "προβληματικά" LOT πάνε στις εταιρίες που μπορούν να "παίξουν" και να φτιάξουν το "ίδιο" φυσίγγι και τα σταθερά στους ιδιογομωτές. (αυτό έχω διαβάσει τουλάχιστον)
2. Μια βιοτεχνία θέλει ένα κανονάκι ένα ψυγείο και μέτρηση ταχυτήτων σε 2 σημεία. Κάποιοι θα πουν ότι υπεραπλουστεύω τα πράγματα και ίσως να το κάνω, δεν είμαι ειδικός ... Δεν ψάχνουμε όμως το τελευταίο 5% στην σταθερότητα και στην απόδοση που το κόστος του εξοπλισμού εκτοξεύεται ψάχνουμε το πρώτο 70% και την σταθερότητα που με "φθηνό" σχετικά εξοπλισμό το πετυχαίνεις. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Από την δουλειά μου ξέρω καλά ότι 1 τάξη μεγέθους μεγαλύτερη ακρίβεια σημαίνει διπλασιασμός τιμής εξοπλισμού.
Από εκεί και μετά τα πράγματα βαίνουν εκθετικά και όχι αναλογικά !!! (Δηλαδή 2 τάξεις καλύτερη ακρίβεια σημαίνει πχ 8-πλασιαμός της τιμής κτλ)
 
Το εθνικό ινστιτούτο μετρολογίας μετρά τον χρόνο με 3 ατομικά ρολόγια καισίου αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ το καθένα.
http://time.eim.gr/πληροφοριες/εργαστήριο-χρόνου-συχνότητας/

Κάποιος αγοράζει ένα κινέζικο ρολόι με 10 ευρώ και είναι ευχαριστημένος γιατί χάνει 5 λεπτά το δίμηνο.
Αν έχανε 5 λεπτά την ημέρα πιθανόν να το άλλαζε.
Αν έχανε 5 λεπτά την πρώτη ημέρα, 10 την δεύτερη και μηδέν την τρίτη θα το πέταγε στην θάλασσα !!!

Στις ελληνικές βιοτεχνίες φυσιγγίων δεν έχουμε ανάγκη από ατομικά ρολόγια, έχουμε ανάγκη από "σχετικά" σταθερά ρολόγια :)
 
Tα nitro pheasant δεν βαράνε απλά τον λαγό, τον χτυπάνε σαν τραίνο με ταχύτητα φόρμουλας... δεν έχω ακούσει κανέναν να μου λέει ότι το πήρε η ντουφεκιά και έκανε κιχ το ζούδι. Ισοπεδωμένο το βρίσκεις...

Πραγματικά πολύ δυνατό σκότωμα το νίτρο pheasant. Το έβαζα και 1ο και 2ο και 3ο τόσο πολύ το γουσταρα αυτό το φυσιγγι.
 
Ω ρε φίλε τι τσάκισμα τους κάνει το ρημάδι το Express!
Μούτρα, λαιμό, στήθος, πόδια, πλευρά τους τσακίζει κυριολεκτικά.
Ακόμα και τώρα έχω 2 μαζί μου , έτσι μήπως μου έρθει και το βάλω τρίτο για το καλό.

Όντως φίλε μου πολύ δυνατό. Πάρε μερικά νίτρο pheasant και θα με θυμηθείς ;)
 
Θα σου πω εγώ Νίκο
Αμερικανάκια!
Χαχα
Δε ξέρω στα μέρη σας αν τ λένε πάντως εδώ αν πάνε να σε πιάσουν κορόιδο λένε για αμερικανάκι με πέρασες?
Έλα.ομως που γ@@@νε τα ατιμα και σ δίνουν και ψυχολογία...
Mεγάλη υπόθεση η ψυχολογία .
Κι'εδώ ένας ξάδελφος ανκαι ιδιογομωτής ,μανιακός με φάσσα δεν βγαίνει απ'την πόρτα του
αν δέν έχει στο σακκίδιο έστω ένα κουτάκι classica 32g n.5 .....
 
Εσυ σαν ιδιογομωτης θεωρείς το εξπρές η το νιτρο σουπερ φυσίγγια ;
Οχη βεβεα.το εξπρες τοχο ρηξη το νιτρο οχη.απλα ειναι ενα καλο φησηγι,απο τα καλητερα εμπορικα σε σταθεροτιτα οχη το σουπερ.προτιμο τα δικαμου,με την ιδιογομοση τους βαζης γιαλια,οπως εχει αποδηκτη πρακτικα οσο στο κυνηγι τοσο και στον πινακα
 
Τη εχω καταλαβη εγω,η γνομη μου σχετικα με τα αμερικανικα.
1 αριστα υλικα,αυτο τα λεει ολα.και εξηγο.αρηστη πιοτητα σκαγιον,αριστη πιοτητα και σταθεροτιτα κιαθιων ολα τα ειδια,τελια εμφραξη με ακρηβια χηλιοστου σε ολα ομως,και πιοτιτα πλαστικου.καψηλια σταθεροτατα.πυριτηδες ολα τα λοτ ειδια σε προωδευτικοτητα οσο και σε κοκομετρια.καληκες αριστα πλαστικα σκλιροτιτα παντα ειδια.
Αποτελεσμα τωρα ολες τουφεκιες ειδιες μα ειδιες ομως.δεν φλερταρης πουθενα.με τετια ληπον υληκα δεν φτιαχνης σπλος ενα φησηγι γτιαχνης πολα παραπανο απο αυτο το κατη που ψαχνομε ολοι.αυτη ειναι εμενα η γνομι μου
 
Όσα αμερικάνικα φυσίγγια ταχογράφισα όπως τα Rem, expres, gunclub, long range, dove a queil. Win super x, target lowd, trap. Federall και δεν θυμάμαι πόσα άλλα. Και στο διαμέτρημα 20. Δεν πείρα ποτέ ταχύτητα στο 1 μέτρο από την κάννη μεγαλύτερη των 1260ποδών ανά δευτερολεπτο αλλά ούτε και κάτω των 1200π/δ. Όλα όμως σκοτώνουν διαολεμένα!
 
Όσα αμερικάνικα φυσίγγια ταχογράφισα όπως τα Rem, expres, gunclub, long range, dove a queil. Win super x, target lowd, trap. Federall και δεν θυμάμαι πόσα άλλα. Και στο διαμέτρημα 20. Δεν πείρα ποτέ ταχύτητα στο 1 μέτρο από την κάννη μεγαλύτερη των 1260ποδών ανά δευτερολεπτο αλλά ούτε και κάτω των 1200π/δ. Όλα όμως σκοτώνουν διαολεμένα!
380-385m/s σε χοντρά φυσίγγια δεν το λες και λίγο, και λαγό βαράς,και παπί και τα πάντα.
 
Back
Top